GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Αυτοκίνητο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 17-07-2012, 21:24
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΑ SORENTO DIESEL

Κώστα ο Νάπο έχει δίκιο! Έστω και 1€ αγροτικό εισόδημα να δηλώνεις, δικαιούσαι ό,τι ακριβώς λέει. Το έχω ψάξει και έχω 2 γνωστούς με την ίδια ακριβώς κατάσταση. Ο ένας μάλιστα έχει Vito 4X4 πετρέλαιο! Ο άλλος αγρότη.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να σκάσεις 15000€ ++ για καλό μεταχειρισμένο και από 25000 μέχρι όσο πάει ο νους, για καινούριο.
Ενώ βρίσκω Forester 2004-2005 με 70-100000χλμ στα 5-6000€. Σ' αυτά τα αυτοκίνητα, εν τω μεταξύ, έχω βαθιά γνώση και πεπειραμένους μηχανικούς για σωστή επιλογή, οπότε δεν τα φοβάμαι.
Αν ήμουνα στην επαρχία με 30% μειωμένο κόστος ζωής, θα τα έβλεπα αλλιώς. άσε που θα έβγαζε τα λεφτά του με πολλούς τρόπους ο αγρότης
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 17-07-2012, 21:26
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΑ SORENTO DIESEL

Α!, εννοείται ότι έχω αγροτικό εισόδημα
από την Καλαμάτα είμαι, να μην έχω τις ελίτσες μου
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 17-07-2012, 23:25
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΑ SORENTO DIESEL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω οτι τα συγκεκριμενα, χρειαζονται επαγγελματικη ή αγροτικη ιδιοτητα

Το αναφέρω Κώστα. Αγροτικό , Φορτηγό 1 τόννου..............
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 17-07-2012, 23:28
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΑ SORENTO DIESEL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα ο Νάπο έχει δίκιο! Έστω και 1€ αγροτικό εισόδημα να δηλώνεις, δικαιούσαι ό,τι ακριβώς λέει. Το έχω ψάξει και έχω 2 γνωστούς με την ίδια ακριβώς κατάσταση. Ο ένας μάλιστα έχει Vito 4X4 πετρέλαιο! Ο άλλος αγρότη.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να σκάσεις 15000€ ++ για καλό μεταχειρισμένο και από 25000 μέχρι όσο πάει ο νους, για καινούριο.
Ενώ βρίσκω Forester 2004-2005 με 70-100000χλμ στα 5-6000€. Σ' αυτά τα αυτοκίνητα, εν τω μεταξύ, έχω βαθιά γνώση και πεπειραμένους μηχανικούς για σωστή επιλογή, οπότε δεν τα φοβάμαι.
Αν ήμουνα στην επαρχία με 30% μειωμένο κόστος ζωής, θα τα έβλεπα αλλιώς. άσε που θα έβγαζε τα λεφτά του με πολλούς τρόπους ο αγρότης

Έχετε δίκιο. Και τα μεταχειρισμένα σε αυτά τσιμπάνε σε τιμή.
Προσωπικά πρίν 4 χρόνια στις καλές εποχές με σκεπαστή καρότσα και φιμέ τζάμια ξεπέρασε τα 32000€..........
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 17-07-2012, 23:59
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΑ SORENTO DIESEL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα ο Νάπο έχει δίκιο! Έστω και 1€ αγροτικό εισόδημα να δηλώνεις, δικαιούσαι ό,τι ακριβώς λέει. Το έχω ψάξει και έχω 2 γνωστούς με την ίδια ακριβώς κατάσταση. Ο ένας μάλιστα έχει Vito 4X4 πετρέλαιο! Ο άλλος αγρότη.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να σκάσεις 15000€ ++ για καλό μεταχειρισμένο και από 25000 μέχρι όσο πάει ο νους, για καινούριο.
Ενώ βρίσκω Forester 2004-2005 με 70-100000χλμ στα 5-6000€. Σ' αυτά τα αυτοκίνητα, εν τω μεταξύ, έχω βαθιά γνώση και πεπειραμένους μηχανικούς για σωστή επιλογή, οπότε δεν τα φοβάμαι.
Αν ήμουνα στην επαρχία με 30% μειωμένο κόστος ζωής, θα τα έβλεπα αλλιώς. άσε που θα έβγαζε τα λεφτά του με πολλούς τρόπους ο αγρότης

γνωριζω τι συμβαινει.........ειχα το 1993-1996, το ΤARO της VW και ειχα κανει απιστευτες εκδρομες με το θηριο
γλυκοκοιταζα και το NAVARA.......αλλα εχει μικρη καροτσα για τα μαρμαρα

Reply With Quote
  #26  
Παλιό 18-07-2012, 00:05
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΑ SORENTO DIESEL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωριζω τι συμβαινει.........ειχα το 1993-1996, το ΤARO της VW και ειχα κανει απιστευτες εκδρομες με το θηριο

γλυκοκοιταζα και το NAVARA.......αλλα εχει μικρη καροτσα για τα μαρμαρα


Σίγουρα γνωρίζεις.
Απο σκάφη δέν κατέχεις πράμα. Όλα γέρνουν. Πάντως με μεγάλη καρότσα χωράνε και τα πλακάκια η όπως διαφορετικά τα αναφέρεις.

Καλό σου ξημέρωμα φίλε. Να μεταφέρεις την αγάπη μου στην αγάπη σου.

Να είστε καλά....................
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 18-07-2012, 00:09
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΑ SORENTO DIESEL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα γνωρίζεις.
Απο σκάφη δέν κατέχεις πράμα. Όλα γέρνουν. Πάντως με μεγάλη καρότσα χωράνε και τα πλακάκια η όπως διαφορετικά τα αναφέρεις.

Καλό σου ξημέρωμα φίλε. Να μεταφέρεις την αγάπη μου στην αγάπη σου.

Να είστε καλά....................

θα μαθω σιγα-σιγα.........μικρος ειμαι ακομα
τσιμπα 2 φιλακια
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 18-07-2012, 02:26
arnhths Ο/Η arnhths βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: ΒΕΛΕΣΤΙΝΟ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΑ SORENTO DIESEL

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Κορέα τα ΚΙΑ, αλλά έχουν ένα μειονέκτημα: GM κινητήρες
Τα άλλα όλα καλά

Αδύναμα φρένα, τραχιά λειτουργία, παλιός κινητήρας

Γι αυτό με βλέπω για Japan once more Forester μάλλον
Καλά τα πετρέλαια, αλλά θέλω μεγάλο και σχετικά παλιό για φτάνουν τα λ7. Οπότε πάμε σε καταναλώσεις 9+ ανά 100 χλμ, βάλε και τα κυβικά που είναι απαγορευτικά πλέον....
Άρα πάμε σε λύση 2λιτρο βενζίνης και LPG για οικονομία.

Σωστά. Οι παλιάς τεχνολογίας diesel ακόμα και σε σχετικά καινούργια οχήματα είναι αντιοικονομικοί.

Δια της απαγωγής εις άτοπον, το Forester είναι μονόδρομος

Εγώ είχα forester μεταχείρω και μούβγαλε σασμάν.

Με τι να το συγκρίνω; Maverick, Xtrail, Tuscon??? με τίποτα!!!

Maverick-Tribute . Μεγάλοι χώροι, άλλη μεγαλύτερη κατηγορία από tuscon και sportage και τεχνολογικά εξελιγμένα με σοφιστικέ σύστημα 4κίνησης. Τα 2,3l είναι value for money στην τιμή που δίνονται.
Υπάρχουν και παλιότερες εκδόσεις στα 2l αλλά αδύναμα.

Μόνο το Rav4 συγκρίνεται (εποχής μέχρι 2004 γιατί μετά φλώρεψε τελείως), αλλά δεν αρέσει στη Μαίρη.

μικρό και

Αν ήμουν επαρχία, θα έπερνα αγρότη με 1000. Αλλά είμαστε Αθήνα και τα κεφάλια μέσα
σούστες με ότι αυτό συνεπάγεται... συζητιέται ευρέως η φορολόγησή τους στα 4θέσια.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 18-07-2012, 07:36
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΙΑ SORENTO DIESEL

@arnhths: άρα συμφωνούμε
Το ότι το forester σου έβγαλε σαζμάν δεν είναι σπάνιο. Κι εγώ όταν το πήρα είχε θεματάκι (στις 55.000χλμ) και το χρεώθηκε η μάντρα που το πήρα. Αλλά το έφτιαξα όπως έπρεπε σε δικό μου συνεργείο. Κι έκτοτε έκανε 190.000 χωρίς κιχ
Και δίσκο του είχα αλλάξει τότε (ιμιτασιον, τον κάρφωσα στο πλατώ) κι έκανε 150000χλμ κι έβαλα μαμά πρόπερσι.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα είναι θέμα χρήσης. Και το δικό μου τουτού έκανε δουλειά στην πραγματικότητα! Στο βουνό κάθε ΣΚ τα πρώτα χρόνια. Και αγώνες! Χιόνια, παραλίες (όλο το Ποσίδι έχω κάνει, όλη την παραλία στην Καβάλα με τους αμμόλοφους, στον Καϊάφα το είχα χώσει), λάσπες μέχρι τους καθρέφτες μια φορά, τι να πρωτοθυμηθώ...
Άρα δεν είναι θέμα του πόσο σκληρά χρησιμοποιείς το αυτ/το, αλλά πόσο σωστά. Το δικό σου αν ήταν μεταχειρισμένο, κάτι λάθος έκανε ο προηγούμενος. Αν ήταν καινούριο κάτι λάθος έγινε στα χέρια σου. Σαζμάν χωρίς λόγο, δε βγαίνει. Και βέβαια διαπιστώνεται έυκολα και άμεσα με την 1η δοκιμή, αν πρόκειται για αγορά μεταχειρισμένου, οπότε δεν ανησυχώ.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 18-07-2012, 09:10
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Πάντως,δεν θα κοιτούσα για τζιπ τόσο παλιό,προσωπικά.και διλητρο μόνο.
Και σίγουρα όχι maverick,Cherokee,Opel,kia,καταραμένη εφορία και κράτος
Άσε δε πού τα περισσότερα είναι απογοήτευση από πολλές απόψεις,κατανάλωσή,επιδόσεις,φθορές.
Θα κοίταζα σε αγρότη,δεν ξέρω βεβαία τι χρήμα θέλεις να διαθέσεις πάντως ο αγρότης αυτή την στιγμή και βάση συνθηκών είναι ότι πρέπει και αν έχεις υπομονή στο ψάξιμο μπορεί να βρεις κάτι αξιόλογο.πάντα σε Ιάπωνας βεβαία.
Απλά γράφω την γνώμη μου,γενικά το μεταχειρισμένο είναι γουρούνι στο σακι πού λέμε,όσο έμπειρος κι αν είναι κάποιος πάντα κάτι μπορεί να κρύβεται.
send from my Samsung GS-III white beast
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!