GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φωτογραφίες - Video (ΜΟΝΟ για μοτό από το ΝΕΤ)

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 22-03-2013, 16:13
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

....παιδες ενας καγκουρας εκανε σφήνα μεσα στη πολη αναμεσα στα αυτοκινητα και ειχε αναδιπλωμενη πινακιδα! ...ακομα και οι πιο ρομαντικοι εδω μεσα που ισως θα το θελαμε πολυ να ειναι ετσι η κοινωνια ...θίξαμε το παραλληλα με την αλητεια του μηχανοβιου και τον υπερβολικο ζηλο του χερά αστυνομικου που κυνηγώντας τον καγκουρα με αυτο τον τροπο ...θα μπορουσε να βαλει ισως σε μεγαλο κίνδυνο και αλλους πολιτες! .....τελεία!!!! . ...αυτο ηταν το θεμα!...αυτη ητανε η ενσταση μου !

...πως το γυρισαμε τωρα να μιλαμε για οπλα και ηλεκτροσοκ και τειζερ? ..και ποιους τιμαει το γεγονος να συγκρινουμε χωρες του τυπου Τουρκια ...Βενεζουελα ...Κολομβια ακομα και Αμερικη .....με τις δικες μας Ευρωπαικες φιλοδοξιες και δημοκρατικες ιδεες και ιδεώδη?...δεν ξερω!

κατι ακομα που θελω να γραψω/ξεκαθαρισω ... τουλαχιστον στο συγκεκριμενο ποστ εδω μεσα δεν ειπε κανεις οτι η Ελληνικη αστυνομια δεν κανει σωστα τη δουλια της . Ο Ελληνας αστυνόμος , το εχω ξαναπει , για την προσωπικη μου γνωμη ειναι ηρωας που βγαζει τη βαρδια και γυριζει σπιτι του μεσα σε αυτη τη ζουγλα που οι πολιτικοι εχουν καταντησει τη χωρα μας! ... ποιο πολυ το γραφω αυτο για σενα Teos ...γιατι νιωθω οτι σε καθε ποσταρισμα σου προσπαθεις να υπερσπιστεις τον εαυτο σου και την δουλια σου λες και δέχεσαι επιθεση για αυτο που κανεις....

τελος παντων ...και κατι τελευταιο και λιγο off-topic ..αλλα νιωθω οτι πρεπει να το αναφερω. Προσωπικα κοιταω παντα να αποφευγω να "μπλέκομαι" σε ποστ πολιτικου ή ιδεολογικου χαρακτηρα ...οχι μονο γιατι εχω επιλεξει τον παρων ιντερνετικο χωρο για να ξεκουραζω/χαλαρωνω το μυαλο μου. ασχολουμενος με το αγαπημενο μου χόμπυ ...αλλα και γιατι εχω πλεον στα 40μου καταλαβει οτι ολα τα θεματα δεν εχουν μια πλευρα που ειναι η σωστη και ολες οι αλλες ειναι λαθος. Οι σωστες πλευρες ειναι πολλες λοιπον και ο καθενας αναλογος την γωνια που κοιταζει το θέμα .... υιοθετεί σαν δικια του καποια ιδεα που την βαφτιζει "γνωμη του"!


...


εγω λοιπον παραπανω ειπα την γνωμη μου και μενω σε αυτη ...οτι θα ηθελα σε περιπτωση που "ο ορκισμενος προστατης μου" σε περιπτωση που δεν προσπαθουσε να σωσει καποια ζωη αλλα σε περιπτωση που κυνηγούσε καποιον καγκουρα ...να εδινε περισσότερη προσοχη στη δικια μου ζωη που θα μπορουσε να πληρωσει την νυφη ! Δεν ξερω αν ζηταω πολλα ...αλλα απ τη μια θα ηθελα μια ισχυρή αστυνόμευση , δυναμική, ανεξαρτητη απο πολιτικες παρεμβασεις ...δικαια, αποφασιστικη, προσεχτικη αλλα και αποτελασματικη ! Αλλα απ την αλλη με τρομαζει η ανεση και ο ωμός ρεαλισμος που δειχνεις τουλαχιστον εσυ Teos και ο φιλος Boxer στο θεμα "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος" και "καλύτερα να σε φοβούνται, παρα να σε σέβονται". Ειναι μια σταση λες και εχεις να κανεις απεναντι σου μονο εγκληματιες, αγραμματους και ηλιθιους.

...τεσπα!..συζητηση κανουμε αλλα απο μενα ειναι φάουλ σταση! ...τι να πω ?... οπως ειπα παραπανω ...ισως ζηταω πολλα ...ισως αυτα που ζηταω δεν γινονται ή δεν μπορουν να συνυπαρχουν !...εγω παντως οσο ζω ελπιζω.....
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 22-03-2013, 19:53
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

γενικα δεν ξερουμε το ολο story της εν λογω καταδιωξης...
απλα σχολιαζουμε το video και μονο....
οσο για αν θα μπορουσε να συνδραμει και ετερον οχημα εχεις σαφως δικιο...
δεν εχουμε ολοκληρωμενη αποψη παρα μονο αν θα επρεπε να την ακολουθησει η οχι..
κατ εμε αν δεν μπορουσε να εχει την υποστηριξη ας την αφηνε γιατι αν γινοταν ατυχημα,,,,,,,,αντε γεια μετα
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 24-03-2013, 17:20
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
....παιδες ενας καγκουρας εκανε σφήνα μεσα στη πολη αναμεσα στα αυτοκινητα και ειχε αναδιπλωμενη πινακιδα! ...ακομα και οι πιο ρομαντικοι εδω μεσα που ισως θα το θελαμε πολυ να ειναι ετσι η κοινωνια ...θίξαμε το παραλληλα με την αλητεια του μηχανοβιου και τον υπερβολικο ζηλο (είσαι σίγουρος?) του χερά αστυνομικου που κυνηγώντας τον καγκουρα με αυτο τον τροπο ...θα μπορουσε να βαλει ισως σε μεγαλο κίνδυνο και αλλους πολιτες! .....τελεία!!!! . ...αυτο ηταν το θεμα!...αυτη ητανε η ενσταση μου !

...πως το γυρισαμε τωρα να μιλαμε για οπλα και ηλεκτροσοκ και τειζερ? ..και ποιους τιμαει το γεγονος να συγκρινουμε χωρες του τυπου Τουρκια ...Βενεζουελα ...Κολομβια ακομα και Αμερικη .....με τις δικες μας Ευρωπαικες φιλοδοξιες και δημοκρατικες ιδεες και ιδεώδη?...δεν ξερω!
Δηλαδή οι άνωθεν χώρες δεν είναι ...δημοκρατικές με φιλοδοξίες, ιδέες και ιδεώδη ??? τι πολίτευμα έχουν ??? η Τσεχία???


κατι ακομα που θελω να γραψω/ξεκαθαρισω ... τουλαχιστον στο συγκεκριμενο ποστ εδω μεσα δεν ειπε κανεις οτι η Ελληνικη αστυνομια δεν κανει σωστα τη δουλια της . Ο Ελληνας αστυνόμος , το εχω ξαναπει , για την προσωπικη μου γνωμη ειναι ηρωας που βγαζει τη βαρδια και γυριζει σπιτι του μεσα σε αυτη τη ζουγλα που οι πολιτικοι εχουν καταντησει τη χωρα μας! ... ποιο πολυ το γραφω αυτο για σενα Teos ...γιατι νιωθω οτι σε καθε ποσταρισμα σου προσπαθεις να υπερσπιστεις τον εαυτο σου και την δουλια σου λες και δέχεσαι επιθεση για αυτο που κανεις....... ΛΑΘΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ...και ΜΕΓΑ !!!

τελος παντων ...και κατι τελευταιο και λιγο off-topic ..αλλα νιωθω οτι πρεπει να το αναφερω. Προσωπικα κοιταω παντα να αποφευγω να "μπλέκομαι" σε ποστ πολιτικου ή ιδεολογικου χαρακτηρα ...οχι μονο γιατι εχω επιλεξει τον παρων ιντερνετικο χωρο για να ξεκουραζω/χαλαρωνω το μυαλο μου. ασχολουμενος με το αγαπημενο μου χόμπυ ...αλλα και γιατι εχω πλεον στα 40μου καταλαβει οτι ολα τα θεματα δεν εχουν μια πλευρα που ειναι η σωστη και ολες οι αλλες ειναι λαθος. Οι σωστες πλευρες ειναι πολλες λοιπον και ο καθενας αναλογος την γωνια που κοιταζει το θέμα .... υιοθετεί σαν δικια του καποια ιδεα που την βαφτιζει "γνωμη του"!
...
εγω λοιπον παραπανω ειπα την γνωμη μου και μενω σε αυτη ...οτι θα ηθελα σε περιπτωση που "ο ορκισμενος προστατης μου" σε περιπτωση που δεν προσπαθουσε να σωσει καποια ζωη αλλα σε περιπτωση που κυνηγούσε καποιον καγκουρα ...να εδινε περισσότερη προσοχη στη δικια μου ζωη που θα μπορουσε να πληρωσει την νυφη ! Δεν ξερω αν ζηταω πολλα ...αλλα απ τη μια θα ηθελα μια ισχυρή αστυνόμευση , δυναμική, ανεξαρτητη απο πολιτικες παρεμβασεις ...δικαια, αποφασιστικη, προσεχτικη αλλα και αποτελασματικη ! Αλλα απ την αλλη με τρομαζει η ανεση και ο ωμός ρεαλισμος που δειχνεις τουλαχιστον εσυ Teos και ο φιλος Boxer στο θεμα "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος" και "καλύτερα να σε φοβούνται, παρα να σε σέβονται". Ειναι μια σταση λες και εχεις να κανεις απεναντι σου μονο εγκληματιες, αγραμματους και ηλιθιους.

...τεσπα!..συζητηση κανουμε αλλα απο μενα ειναι φάουλ σταση! ...τι να πω ?... οπως ειπα παραπανω ...ισως ζηταω πολλα ...ισως αυτα που ζηταω δεν γινονται ή δεν μπορουν να συνυπαρχουν !...εγω παντως οσο ζω ελπιζω.....

Μέγα λάθος … λοιπόν.

Το ίδιο θα έλεγα στον Γερμανό πιλότο (της πολεμικής αεροπορίας) που βλέποντας βίντεο με χαμηλές διελεύσεις Ελλήνων πιλότων θα έλεγε : <<Μά τι κάνουν οι μακάκες>> !!! Μιας και τέτοιου είδους πτήσεις είναι μακρινή ανάμνηση στην <<πολιτισμένη-οικολογικήκη>> Γερμανία (και όχι μόνο)… Το ίδιο θα έλεγα και σε αυτούς που θα έλεγαν : << Και εάν γίνει ατύχημα και πέσει? Θα πιάσει φωτιά το δάσος !!!… θα πέσει σε σπίτι και θα σκοτώσει αθώους πολίτες !!!… >> … <<μολύνει το περιβάλλον, τρομάζει τα ζώα, αποβάλουν οι προβατίνες κ.α.>> .
ΟΛΑ τα ανωτέρω έχουν συμβεί στην Ελλάδα.

Όμως συνθήκες ασφαλείας της χώρας επιβάλουν αυτήν την εκπαίδευση και η κοινωνία(σαν σύνολο, γιατί μικρές αντιδράσεις και διαμαρτυρίες υπάρχουν ) την δέχεται. Δεν είναι μακάκες οι έλληνες πιλότοι επειδή η δράση τους δεν αρέσει ή δεν <<στέκει λογικά>> στον ανώτερο κέντρο-ευρωπαϊκό πολιτισμό !!!

Άσε οι βολές του πυροβολικού … εκεί να δεις μακάκες να κάνουν ομοβροντία με οκτάιντσα και να τρέχουν μετά οι τσοπάνηδες να ζητούν … αποζημίωση !!! Μέχρι και σπάσιμο τζαμιών είχε αναφερθεί σε κοντινό χωριό !!!
Απολίτιστα και βάρβαρα πράγματα για την πολιτισμένη Ευρώπη !!!

Με τα ανωτέρω ΔΕΝ υποστηρίζω ότι θα πρέπει ΚΑΙ οι Γερμανοί πιλότοι να αρχίσουν τους ελιγμούς στα 30! μέτρα από το έδαφος, αλλά ότι εάν τις κάνει ένας πιλότος σε μια ΑΛΛΗ χώρα δεν είναι κατ΄ ανάγκη και κατά συνθήκη ΜΑΚΑΚΑΣ.

Ούτε λεω να βγάλουν τα οκτάιντσα από την ναφθαλίνη!
Πιστεύω καταλαβαίνεις απόλυτα τα ανωτέρω (Νο1)!



Το ίδιο θα έλεγα και σε αυτόν που θα έλεγε μακάκα ένα γιατρό που κάνει ευθανασία, σε μια χώρα που επιτρέπονται οι ευθανασίες … !!!


Το ίδιο σε αυτόν που θα έλεγε μακάκα τον δικαστή που έριξε μόνο 21 χρόνια φυλακή σε έναν κατά συρροή δολοφόνο αντί α) να του ρίξει 77 φορές ισόβια (όσα και τα θύματα), β) να τον εκτελέσει με συνοπτικές διαδικασίες, γ) να τον κάνει ότι γουστάρει αυτός (γδάρει, κρεμάσει, παλουκώσει κ.α.)!!!, δ)…
Πιστεύω καταλαβαίνεις απόλυτα τα ανωτέρω (Νο2)




Η καταδιώξεις και η ακινητοποίηση του υπόπτου με εμβολισμό, πυροβολισμό, ηλεκτροσόκ κ.α. είναι πρακτικές ΝΟΜΙΜΕΣ σε κάποιες χώρες και φυσικά ανεκτές από την κοινωνία τους, παρά τους κινδύνους που εμπεριέχουν και τα θύματα που έχουν υπάρξει.
Πιστεύω καταλαβαίνεις απόλυτα τα ανωτέρω (Νο3)




Το έγραψα, μάλλον δεν το διάβασες… Εδώ δεν είναι θέμα γνώμης, αλλά νόμων και τακτικής της αστυνομίας σε μια χώρα και συγκεκριμένα στην Τσεχία. Έχεις γνώση και στοιχεία ώστε να υποστηρίξεις ότι ο συγκεκριμένος αστυνομικός πήρε προσωπικά το ρίσκο (υπερβάλον ζήλος που λες), ενεργώντας με τρόπο που δεν προβλέπεται και κατά παράβαση των διαταγών και των νόμων της ΧΩΡΑΣ του???


Δεν κρίνεις μια πράξη με το <<ΘΑ ΗΘΕΛΑ ...ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΑ ….>>

Γνώμη μπορεί να εκφραστεί για το καθεστώς της χώρας (νομικό, ηθικό, πολιτικό κ.α.) και όχι επί του πρόσωπου που το εφαρμόζει (αστυνομικού, στρατιωτικού, γιατρού, δικηγόρου, δικαστή κ.α.). Εάν υπάρχουν επαρκή στοιχεία, μπορεί να υπάρξει κρίση επί του κατά πόσο η ενέργεια είναι σύμφωνη με τους νόμους, την ηθική, τις παραδόσεις κ.α. της χώρας του.
Είναι σύμφωνη? Σωστά έπραξε !
Δεν είναι σύμφωνη? Μακάκας ή ότι άλλο θες !
Πιστεύω καταλαβαίνεις απόλυτα τα ανωτέρω(Νο4)

Ποια στάση λοιπόν? Εγώ δεν είπα ότι επιθυμώ να επιβληθεί αυτός ο τρόπος δράση στην Ελλάδα ή οπουδήποτε, απλά κατέγραψα ότι είναι ένας συνήθης τρόπος δράσης σε πλείστες ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ χώρες.


Το ότι δεν έχω πρόβλημα εάν επιβληθεί ή εάν πάω να ζήσω σε χώρα που εφαρμόζεται, είναι άλλο.
Με το άνωθεν σεντόνι κλείνω τα σχόλια στο θέμα.
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 26-03-2013, 00:53
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
....και ο ωμός ρεαλισμος που δειχνεις τουλαχιστον εσυ Teos και ο φιλος Boxer στο θεμα "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος" και "καλύτερα να σε φοβούνται, παρα να σε σέβονται". Ειναι μια σταση λες και εχεις να κανεις απεναντι σου μονο εγκληματιες, αγραμματους και ηλιθιους.
Γιάννη καλησπερα!
θα συμφωνήσω μαζι σου για το ρεαλισμό που λες, όσο αφορά εμένα.
Προσωπικά, θέλω με κάθε τροπο (μέσα πάντα στα νομικά πλαίσια της κάθε χώρας) να υπάρχει μια αποτελεσματική αστυνομία και να κάνει αυτο που πρέπει να κάνει χωρίς δεύτερη σκέψη, και φυσικά χωρίς "εξωτερικές" παρεμβολες!

Σε καμμια περίπτωση όμως δεν πιστεύω ότι λέγοντας, πχ "όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος", έχει απέναντι του ο αστυνομικός μόνο εγκληματίες, αγραμματους και ηλίθιους.
Εσυ, εγω, και εκατομυρια άλλοι άνθρωποι, ακολοθουμε τους νομούς της χώρας στην οποία ζούμε. Εκτός όμως απο τους ανα τον κόσμο νομοταγείς πολίτες, υπάρχουν εννοείται και οι "παραβάτες". Σε αυτούς, δεν πρέπει να χαρίζονται ποτε, και για κανέναν λόγο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!