GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 22-11-2012, 01:42
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιόν σκληρό δίσκο SSD να αγοράσω ???

Αλλιως, κατέβασε αυτο το προγραμματάκι, να σου πεί ακριβώς τι έχεις...

MajorGeeks.Com - Contacting Download Site
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 22-11-2012, 22:31
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιόν σκληρό δίσκο SSD να αγοράσω ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλιως, κατέβασε αυτο το προγραμματάκι, να σου πεί ακριβώς τι έχεις...

MajorGeeks.Com - Contacting Download Site

για να δουμε το πετυχα...εβαλα οτι πιστευω οτι μπορει να σχετιζεται με τον δισκο...μπορει βεβαια να μην εχει και καμια σχεση αλλα νεβερ μαιντ η προσπαθεια μετραει...
Attached Images
File Type: jpg 1.jpg (19.7 KB, 29 views)
File Type: jpg 2.jpg (14.9 KB, 25 views)
File Type: jpg 3.jpg (19.5 KB, 19 views)

Last edited by asotosios; 22-11-2012 at 22:35.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 22-11-2012, 22:52
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιόν σκληρό δίσκο SSD να αγοράσω ???

Στο δεύτερο συνημμένο αν μπορώ να διακρίνω καλά (έχεις πολύ μικρή ανάλυση κι αναγκάστηκα να μεγεθύνω και το αποτέλεσμα είναι δυσδιάκριτο) λέει ότι έχεις sata 1. όμως επιμένω ότι η καλύτερη λύση είναι να ξεκουμπώσεις τον σκληρό και να τον συγκρίνεις με τις φωτο που έχω βάλει. Έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές οι κατασκευαστές να έχουν ενσωματώσει την υποδομή αλλά να μην την χρησιμοποιούν στο ένα μοντέλο αλλά να την δίνουν σαν πλεονέκτημα στο επόμενο. Οπότε κάνε έναν κόπο (ουσιαστικά δεν είναι ούτε 5 λεπτά) για να μάθεις σίγουρα και να πράξεις αναλόγως.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 23-11-2012, 07:06
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιόν σκληρό δίσκο SSD να αγοράσω ???

Συμφωνώ με vaska κατ' αρχήν, και....

Απο ότι διάβασα στο νετ, μάλλον πρέπει να φοράς SATΑ, οι περισσότερες αναφορές αυτό λένε. Ομως σε αρκετά σημεία διάβασα ότι υπήρχε πρόβλημα να αναγνωρίσει η BIOS όλη την χωρητικότητα ενός μεγαλύτερου δίσκου, πράγμα που μπορεί να αφορά συγκεκριμένα μηχανήματα η/και δίσκους, μπορεί και όχι. Η SONY δεν έχει βγάλει BIOS update για το μηχάνημα απο ότι λένε, και ίσως να πρέπει να το ελέγξεις.

EDIT: Είδα κάποια updates για την BIOS στο site της SONY απο το 2006. Πρέπει να το ελέγξεις.

Ισως είναι καλύτερα λοιπόν να δοκιμάσεις ένα δίσκο στο μηχανημά σου πριν προχωρήσεις σε κάποια αγορά. Αν θέλεις μπορείς να περάσεις απο το μαγαζί μου η το σπίτι (είμαστε σχετικά κοντά), να κάνουμε μια δοκιμή - έχω ένα 320 και ένα 750GB SATA, και έχω και τα εργαλεία να τον αλλάξουμε και να τον τσεκάρουμε...

Αλλιώς πας σε ένα κουμπιουτεράδικο Πλαίσιο πχ και τους λες να στον αλλάξουν αυτοί αγοράζοντάς τον. Δεν νομίζω να σε χρεώσουν κάτι (εκτός αν τους βάλεις να κάνουν εγκατάσταση λειτουργικού)

Last edited by gepol; 23-11-2012 at 07:19.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 23-11-2012, 08:48
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιόν σκληρό δίσκο SSD να αγοράσω ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με vaska κατ' αρχήν, και....

Απο ότι διάβασα στο νετ, μάλλον πρέπει να φοράς SATΑ, οι περισσότερες αναφορές αυτό λένε. Ομως σε αρκετά σημεία διάβασα ότι υπήρχε πρόβλημα να αναγνωρίσει η BIOS όλη την χωρητικότητα ενός μεγαλύτερου δίσκου, πράγμα που μπορεί να αφορά συγκεκριμένα μηχανήματα η/και δίσκους, μπορεί και όχι. Η SONY δεν έχει βγάλει BIOS update για το μηχάνημα απο ότι λένε, και ίσως να πρέπει να το ελέγξεις.

EDIT: Είδα κάποια updates για την BIOS στο site της SONY απο το 2006. Πρέπει να το ελέγξεις.

Ισως είναι καλύτερα λοιπόν να δοκιμάσεις ένα δίσκο στο μηχανημά σου πριν προχωρήσεις σε κάποια αγορά. Αν θέλεις μπορείς να περάσεις απο το μαγαζί μου η το σπίτι (είμαστε σχετικά κοντά), να κάνουμε μια δοκιμή - έχω ένα 320 και ένα 750GB SATA, και έχω και τα εργαλεία να τον αλλάξουμε και να τον τσεκάρουμε...

Αλλιώς πας σε ένα κουμπιουτεράδικο Πλαίσιο πχ και τους λες να στον αλλάξουν αυτοί αγοράζοντάς τον. Δεν νομίζω να σε χρεώσουν κάτι (εκτός αν τους βάλεις να κάνουν εγκατάσταση λειτουργικού)
15 € + ΦΠΑ με το καλημέρα σας (και είναι λογικό).
Με τη χωρητικότητα δεν θα έχει πρόβλημα μιας και φοράει ήδη 80gb και θα πάει στα 128, που σημαίνει μικρή διαφορά. Τον 750άρη πιθανότατα δεν θα τον δει παρά μόνο μα bios update.
Από την άλλη ένας άνθρωπος που δηλώνει άσχετος με τους υπολογιστές και δεν μπορεί να ξεχωρίσει τον sata από τον IDE, δεν πάει έτσι απλά ν' αλλάξει δίσκο. Θα βγάλει γραμμένο δίσκο με λειτουργικό και αρχεία του και θα βάλει τάμπουλα ράσα, οπότε νιέτ εκκίνηση νιέτ αρχεία. Καλύτερα να το κάνει κάποιος που να γνωρίζει και να του μεταφέρει αυτούσια τα δεδομένα από τον έναν στον άλλο, οπότε και το μηχάνημα θα ξεκινήσει όπως ξεκινούσε και ο χρήστης δεν θα παιδευτεί περαιτέρω. Αν κρίνω από τις τιμές που παίζουν Πάτρα και από αυτά που χρεώνω εγώ σε παρόμοιες περιπτώσεις, η επιβάρυνση θα είναι περίπου 30 ευρώ με το φπα.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 23-11-2012, 11:12
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιόν σκληρό δίσκο SSD να αγοράσω ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
15 € + ΦΠΑ με το καλημέρα σας (και είναι λογικό).
Με τη χωρητικότητα δεν θα έχει πρόβλημα μιας και φοράει ήδη 80gb και θα πάει στα 128, που σημαίνει μικρή διαφορά. Τον 750άρη πιθανότατα δεν θα τον δει παρά μόνο μα bios update.
Από την άλλη ένας άνθρωπος που δηλώνει άσχετος με τους υπολογιστές και δεν μπορεί να ξεχωρίσει τον sata από τον IDE, δεν πάει έτσι απλά ν' αλλάξει δίσκο. Θα βγάλει γραμμένο δίσκο με λειτουργικό και αρχεία του και θα βάλει τάμπουλα ράσα, οπότε νιέτ εκκίνηση νιέτ αρχεία. Καλύτερα να το κάνει κάποιος που να γνωρίζει και να του μεταφέρει αυτούσια τα δεδομένα από τον έναν στον άλλο, οπότε και το μηχάνημα θα ξεκινήσει όπως ξεκινούσε και ο χρήστης δεν θα παιδευτεί περαιτέρω. Αν κρίνω από τις τιμές που παίζουν Πάτρα και από αυτά που χρεώνω εγώ σε παρόμοιες περιπτώσεις, η επιβάρυνση θα είναι περίπου 30 ευρώ με το φπα.
θα κανω την εγχειρηση απλα ειπα να μην σκαλισω...γιατι εχω δυο παρομοια πορτακια στην κατω πλευρα του λαπτοπ...και κανενα απο τα δυο δεν εχουν το σηματακι που μου ειπες οτι λογικα θα επρεπε να ειχαν...
δεν κανει κοπο απο οτι ειδα 4+4 βιδακια ειναι...
ανοιγω καποια στιγμη το ΣΚ και σας ενημερωνω...

οσο για την αλλαγη σιγουρα δεν θα την κανω μονος μου, μιας και ασχετος απο πισια...!!!
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 23-11-2012, 12:21
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιόν σκληρό δίσκο SSD να αγοράσω ???

E...άμα είναι να το σκαλίσεις μόνος....

Disassembling your Sony VAIO VGN-FJ1S/W laptop Service manuals
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 23-11-2012, 13:15
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιόν σκληρό δίσκο SSD να αγοράσω ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
E...άμα είναι να το σκαλίσεις μόνος....

Disassembling your Sony VAIO VGN-FJ1S/W laptop Service manuals
Ok
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 24-11-2012, 10:24
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιόν σκληρό δίσκο SSD να αγοράσω ???

Ανοιξα ειδα...δεν καταλαβα τιποτα...αναμενομενο...!!!

πηρα φωτο για τους ειδικους του φορουμ...!!!





Παιζει να μην ειναι και αυτο που πρεπει να δειτε...αλλα τι να κανεις...η προσπαθεια μετραει...!!!
Attached Images
File Type: jpg HDD Vaio.jpg (91.1 KB, 27 views)
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 24-11-2012, 10:35
Cherouvim Ο/Η Cherouvim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Ελευσίνα
Μoto: Honda Varadero xl1000v ABS 2007 Black
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Απάντηση: Ποιόν σκληρό δίσκο SSD να αγοράσω ???

Όπως είναι ο δίσκος σήκωσε τον να βλέπουμε τις ακίδες που έχει απο τα αριστερά όπως φαίνεται στην photo
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!