GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 14-06-2012, 15:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Βασίλη σε εμένα μιλά ο άνθρωπος....

εσύ τι?

και γιατί να καταλάβεις κάτι???

ψάχνω ευκαιρία να με πάρεις μαζί σου βόλτα στη Γερμανία
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 14-06-2012, 16:35
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
ψάχνω ευκαιρία να με πάρεις μαζί σου βόλτα στη Γερμανία
Κάτσε να το στήσουμε... κ τα λέμε...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-06-2012, 10:08
bill13 Ο/Η bill13 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Cyprus Limassol
Μoto: GS 1200 ADV 2007
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Απάντηση: Εξαγωγή μοτοσικλέτας στο εξωτερικό

Φιλε απο οσα γνωρίζω γιατί τα περασα πρόσφατα εχεις το δικαίωμα να κυκλοφορησεις την μηχανή εως ενα χρονο σε οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή χωρα με τα απαραίτητα εγραφα που θα σου δωσουν απο το τελωνειο στην χωρα εισαγωγής . Τωρα μετα απο αυτο το χρονικο διάστημα εχεις τρεις επιλογες.
1η επιλογη
ειναι να εγραψεις την μηχανη στην χωρα εισαγωγης και να παρεις νεα νούμερα
2η επιλογη
να επιστρέψει η μηχανη στην χωρα προέλευσης
3η επιλογη
Να παραμεινη για ενα χρονο σε αποθήκες τελωνιακης εναπόθεσης.
Τωρα οσον αφορά το πρωτο σεναριο υπάρχουν δυο τροποι να την γράψεις
α) Να πληρωσεις εκ νεου το φορο που αναλογει (τον οποιο εχεις ηδη πληρωσει στην Ελλάδα κατα την αρχική εισαγωγή και αγορα τις μηχανης αλλα αυτο δεν τους ενδιαφέρει )
β) Να ζητησης απαλαγη φορου λογο αλλαγής συνηθους κατοικίας (Υπαρχη νομος στην ευρωπαϊκή ενωση ο οποιος σου δινει αυτο το δικαίωμα βεβαια αν και εφοσων πληρης τις προϋποθέσεις )
Για να μην γράφω εδω τι χρειάζεται κανε μια αναζήτηση στο internet και θα σου βγάλει αναλυτικές πληροφορίες.
Αντε και κουραγιο
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-06-2012, 10:13
bill13 Ο/Η bill13 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Cyprus Limassol
Μoto: GS 1200 ADV 2007
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Απάντηση: Εξαγωγή μοτοσικλέτας στο εξωτερικό

Επεισης αν εγραψεις την μηχανη στην νεα χωρα και αφου παρεις την νεα αδεια θα πρεπει να καταθέσεις τις πινακίδες στην Ελλάδα συμπληρώνοντας ενα εντυπο
στο υπουργείο μεταφορών (μπορεί να το κανει και καποιος αλλος αρκεί να εχει εξουσιοδότηση και τις αρχικές πινακιδες).
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-06-2012, 11:33
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Μπράβο Χάρη και Βασίλη !

Αποδεικνύετε έμπρακτα το ενδιαφέρον σας για το συνάδελφο,
χωρίς προσωπικά κίνητρα και υστεροβουλία !!!


Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-06-2012, 14:28
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Εξαγωγή μοτοσικλέτας στο εξωτερικό

Reply With Quote
  #17  
Παλιό 18-06-2012, 21:17
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Εξαγωγή μοτοσικλέτας στο εξωτερικό

Παιδιά καλησπέρα σας,

έχοντας ζήσει 4-5 χρόνια στη Γερμανία και ασχοληθεί πρακτικά με τα πως και τα γιατί, θα ήθελα να ρωτήσω το φίλο μας τι ακριβώς θέλει να κάνει ώστε να μη χρειαστεί να μπει σε διαδικασίες άδικα και βερεσέ!

Πες μου λίγο σε ποια χώρα θα πας και τι θες να κάνεις με τη μηχανή σου; Θες απλά να την ανεβάσεις και να την χρησιμοποιείς εκεί; ή θες να την ανεβάσεις για να την πουλήσεις εκεί;
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 19-06-2012, 22:53
I.K Ο/Η I.K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Απάντηση: Εξαγωγή μοτοσικλέτας στο εξωτερικό


Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη για την απουσία μου 2 μέρες σχεδόν, αφού πρώτα "έριξα" το θέμα μου, φάνηκε σαν να την "έκανα" κι άφησα εσάς να ψάχνεσται για πάρτυ μου. Σαν την οικοδέσποινα, που κάλεσε όλο το χωριό στο σπίτι της, κι αυτή πήγε διακοπές ένα πράμα. Πιστέψτε με δεν είναι έτσι τα πράγματα. Απλά τα ωράρια της δουλειάς εδώ είναι λίγο δύσκολα για να είμαι παρόν στη "κουβέντα" μας. Ευχαριστώ πάντως όλους για το ενδειαφέρον, σε κάθε περίπτωση.
Τώρα, όσον αφορά την περίπτωσή μου, μιλάμε για εξαγωγή μοτοσυκλέτας, για χρήση και "πολιτογράφηση" εδώ στη Γερμανία αρχικά και μετά βλέπουμε. (Αν και στην περίπτωσή μας, μάλλον για επαναπατρισμό πρόκειται, αφού μιλάμε για BMW)

Υ.Γ Κάπως έτσι θα είμαστε κι εμείς εδώ την Παρασκευή πάντως!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 20-06-2012, 14:35
xrysalida Ο/Η xrysalida βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: gs1200 (συνοδηγός)
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Απάντηση: Εξαγωγή μοτοσικλέτας στο εξωτερικό

Καλημέρα,

Αν έχεις σκοπό να κρατήσεις τη μηχανή και να την κυκλοφορήσεις στο εξωτερικό (και καλά θα κάνεις) η διαδικασία έχει ως εξής:
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ: καταθέτεις άδεια *(αφού την κρατήσεις σε φωτοτυπία), πινακίδες και την αποχαρακτηρίζεις δηλαδή κάνεις οριστική διαγραφή λόγω μεταφοράς στο εξωτερικό.
Το χαρτί που σου δίνουν είναι αντίστοιχο της άδειας έχει δηλαδή όλα τα στοιχεία της μηχανής (χλμ, αρ. πλαισίου, κινητήρα κ.λ.π.).
Δεν χρειάζεται να βγάλεις προσωρινές πινακίδες ενός μήνα γιατί κοστίζουν (για αυτοκίνητο είναι 500€, για μοτοσυκλέτα κάτι λιγότερο) εφ' όσον η μηχανή θα βγάλει πινακίδες στο εξωτερικό κι έτσι κι αλλιώς θα ταξιδέψει χωρίς αναβάτη!

Το Μ1 είναι ένα χαρτί προσωρινής (24ωρης) άδειας κυκλοφορίας.
Στην ουσία από το γερμανικό τελωνείο μέχρι το χώρο σου...
Αλλά αφού έτσι κι αλλιώς θα βγάλεις πινακίδες εκ νέου...

Η μεταφορική θα σου δώσει το αντίστοιχο δελτίο φόρτωσης (CMR) και μ' αυτά τα δύο έγγραφα προχωράς στον "επαναπατρισμό" της.
Εύχομαι να βοήθησα...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 20-06-2012, 22:14
georgios Ο/Η georgios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R1200 GS - 2011
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: Εξαγωγή μοτοσικλέτας στο εξωτερικό

Καλησπέρα και από εμένα!

Αυτός ο τρόπος που περιγράφει ο/η χρυσαλίδα είναι μεν ο απολύτως "σωστός" και "νομότυπος" δεν είναι όμως ο μόνος και κυρίως δεν είναι ο πρακτικότερος.

Δηλαδή:
Φορτώνεις τη μηχανή ΟΠΩΣ είναι σε μια μεταφορική (αδελφέ, kostasgs, με ποια μεταφορική έφερες τη μηχανή μου από Γερμανία-Ελλάδα; Δώσε στο φίλο στοιχεία και τηλέφωνο της μεταφορικής). Εκτός από τα μεταφορικά, που θα πληρώσεις ούτως ή άλλως, καθώς δεν θέλεις να μεταφέρεις την μηχανή ο ίδιος οδικώς, δεν πληρώνεις τίποτα άλλο.
Έχεις τη μηχανή σου ΚΑΝΟΝΙΚΑ και την κυκλοφορείς ΚΑΝΟΝΙΚΑΤΑ στο εξωτερικό αρκεί να έχεις ΠΑΝΤΑ πράσινη κάρτα που σου εκδίδει η εδώ ασφαλιστική σου εταιρία. Συνήθως ανά εξάμηνο.
ΟΧΙ δεν απαιτεί κανείς να φέρνεις κάθε έξι (6) μήνες τη μηχανή στην Ελλάδα για να παίρνεις την πράσινη κάρτα. Στο κάτω-κάτω όπως είπαμε και πριν την πράσινη κάρτα στην δίνει η δική σου ιδιωτική εταιρία ασφάλειας που ΠΟΤΕ δεν έχει δει τη μηχανή πριν σου δώσει πράσινη κάρτα.
Με αυτό τον τρόπο:
Δεν πληρώνεις γερμανικά ασφάλιστρα και γερμανικά τέλη κυκλοφορίας. Επίσης αποφεύγεις όλη τη βαβούρα με τις ελληνικές αλλά και τις γερμανικές αρχές που όπως είπαμε ΔΕΝ χρειάζεται.
Τι γίνεται αν τρακάρεις κούφια η ώρα; Ότι θα γινόταν και αν τράκαρες και είχες γερμανικές πινακίδες. Έχεις πράσινη κάρτα = είσαι ασφαλισμένος και στη Γερμανία σε συνεργαζόμενη εταιρία. Τι γίνεται αν πάθεις βλάβη; Μια από τα ίδια. Σχεδόν όλες οι ασφαλιστικές εταιρίες εδώ, συνεργάζονται με την ADAC στη Γερμανία. Παίρνεις τηλέφωνο την ADAC λοιπόν και τελειώνεις. Επίσης μπορείς να κάνεις και το εξής: Για επιπλέον οδική βοήθεια μπορείς να έχεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και δικό σου συμβόλαιο με την ADAC. Με 80ευρώ το χρόνο περίπου (80 είναι για το αυτοκίνητο, για τη μηχανή ακόμα λιγότερα). OXI, δεν χρειάζεται να έχεις γερμανικές πινακίδες για να σε ασφαλίσει η ADAC. Χρειάζεται όμως να έχεις διεύθυνση στη Γερμανία.

Επίσης υπάρχουν και άλλα, "παράνομα", οφέλη. Περνάς ένα φανάρι με κόκκινο (κατά λάθος εννοείται). Που θα πάει η κλήση μαζί με τη φωτογραφία; πουθενά...

Το διάστημα που ήμουν Γερμανία ήμουν με αυτοκίνητο με γερμανικές πινακίδες. Το ίδιο διάστημα πολύ καλός μου φίλος ήταν με το ελληνικό του αυτοκίνητο (ΗΜΑ-....) επίσης στη Γερμανία. Και ατύχημα είχε και τυπικό έλεγχο είχε από την αστυνομία και βλάβη είχε και ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα ΔΕΝ είχε. Όλα κανονικά.
Το ίδιο διάστημα ο αδελφός μου κυκλοφορούσε στην Ελλάδα με μηχανή που είχε γερμανικές πινακίδες και μερικούς μήνες μετά και σχεδόν για έναν (1) ολόκληρο χρόνο είχα φέρει το αυτοκίνητό μου, αυτό με τις γερμανικές πινακίδες, στην Ελλάδα. ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.
Ο λόγος είναι πολύ απλός: Κανένας δεν μπορεί να απαγορεύσει ούτε και να ελέγξει πότε μπαίνει και πότε βγαίνει το όχημα από μια χώρα. Ιδίως όταν δεν είναι κλεμμένο .
Ευρωπαική ένωση ντε...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!