GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-03-2013, 12:20
dan Ο/Η dan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Γιάννενα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Οδική βοήθεια Mobile care

Επειδή σε λίγο λήγει η οδική βοήθεια της μαμάς , ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη
σας άν αξίζει να την ανανεώσω .
Ζητάνε 95 € για το πρώτο έτος και έπειτα 75 € για τα επόμενα έτη.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-03-2013, 12:25
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Οδική βοήθεια Mobile care

φιλε μου αν εχεις σχεδια για ταξιδια στο εξωτερικο θεωρω οτι ειναι must
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-03-2013, 14:42
katsim Ο/Η katsim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Ροδος
Μoto: Bmw R1150 GS-Bmw R51/3
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Δες κ την adac... Εξισου καλη, καλυπτει ολη τη μεσογειο!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-03-2013, 18:59
gs-katafi Ο/Η gs-katafi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μoto: R 1200 gs adv
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: Οδική βοήθεια Mobile care

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dan Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή σε λίγο λήγει η οδική βοήθεια της μαμάς , ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη
σας άν αξίζει να την ανανεώσω .
Ζητάνε 95 € για το πρώτο έτος και έπειτα 75 € για τα επόμενα έτη.
πριν απο δυο χρονια ειχα τιν ιδια οδικη και εμινα στο μαυροβουνιο και πιρα τηλ και δεν ειρθαν να με παρουν με ειπαν απο τιν οδικη οτι δεν μπορουμε χορις να γνοριζο γιατη πριν κανεις κατι ροτα που θα πας να γνοριζεις οτι σε καλιπτη ιδιος εκτος ελλαδας καλλη οδικη χορης βλαβη
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-03-2013, 23:48
nordkapp Ο/Η nordkapp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Πετρουπολη
Μoto: Ηonda cbf 1000
Μηνύματα: 2,108
Προεπιλογή Απάντηση: Οδική βοήθεια Mobile care

Σχετικα με το mobile BMW να καταθεσω μια εμπειρια που ειχα.
Σε ταξιδι μου στην Νορβηγια το 2009 ειχα μια ζημια σε ενα
BMW Κ1200LT και συγκεκριμενα εσπασε ο λεβιες των ταχυτητων.Αυτο στην εξοδο της πρωτευουσας της Δανιας Κοπενχαγη.
Εδω αρχιζει ενας αγωνας συνενοησης με τα γραφεια του
mobile BMW σε Ελλαδα και Δανια.
Πηραμε το γραφειο της
Κοπενχαγης οπου με παραπεμψανε στο της Αθηνας,και η ενημερωση τους θα γινοταν απο αυτο.Παιρνουμε την Αθηνα τους εξηγουμε τα παντα και αυτοι με την σειρα τους θα ενημερωσουν Δανια για να μας παραλαβει.Μετα απο 1 ωρα ουτε φωνη ουτε ακροαση!
Παιρνουμε στο γραφειο της Κοπενχαγης και μας λενε οτι δεν εχουν καμια ενημερωση απο Αθηνα!!
Ξανα τηλεφωνο Αθηνα με @##@## τους εξηγουμε οτι ειμαστε στην εθνικη οδο στην εξοδο της πολης,περνανε νταλικες απο διπλα μας και κινδυνευουμε γι'αυτο παρτε το τοπικο γραφειο ΤΩΡΑ.
Μας παιρνουνε σε 5'[επιτελους]και τους εξηγουμε το σημειο που βρισκομαστε:
Οn the road to Helsingor E47 exit 4 under the bridge.Aυτο εμελε να το πουμε 3 φορες σε ισαριθμα τηλεφωνηματα γιατι δεν μας εβρισκε!
Εντελως τυχαια ειχε τραβηχτει φωτο στην εξοδο 2!
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x576.
Εμφανιζεται μετα απο περιπου 2 ωρες + 1 καθυστερηση απο Αθηνα 3ωρες.Να μην μπω σε λεπτομερειες τι ακουσε.
Εχουμε ομως και συνεχεια.
Ενω η αλλη μηχανη εχει φυγει για να συνενοηθει με το τοπικο συνεργειο''BMW Motorrad''
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x576.
για το ανταλλακτικο εμεις του εξηγουμε που θελουμε να μας παει του δειχνουμε την διευθυνση αλλα των βαζουμε να παρει τηλεφωνο και το συγκεκριμενο συνεργειο.Τωρα αρχιζει ο γολγοθας του φορτωματος στην εντελως ακαταλληλη πλατφορμα σχεδιασμενη για αυτοκινητα.Κανει να βαλει το συρματοσχοινο στα καλαμια αλλα δεν τον αφηνω.Και αρχιζουμε να σπρωχνουμε 2 αντρες και 2 γυναικες το θηριο αλλα που ηταν και ψηλα.Επεμεινα να φερει οχημα τουλαχιστον με υδραυλικη πορτα για να μην εχουμε κανενα ατυχημα.Στον κοσμο του.Τελικα σιγα-σιγα την ανεβασαμε με το
συρματοσχοινο και πιασιμο μονο απο το τιμονι και το 1 μαρσπιε γιατι δεν υπηρχαν στην πλατφορμα σημεια.Στο δρομο[πλακοστρωτη ολη η Κοπενχαγη] κουνιοταν σαν τρελη,αντε λεω να φτασουμε.Μολις αντικρυζω το συνεργειο λεω τελειωσανε τα βασανα μου,και ψαχνω να βρω τον Γιαννη -που οπως ειπα ειχε παει στο συνεργειο-αλλα πουθενα!Ο αλλος να λεινει την μηχανη.Τον σταματαω γιατι κατι δεν μου παει καλα.Κοιταω το συνεργειο αλλα ηταν μονο αυτοκινητων!Σκηνες απειρου καλους εξελιχθηκαν στο σημειο!
Τελος παντων ξανα το γυρω της
Κοπενχαγης μεχρι που τελικα φτασαμε.
Η ζημια ηταν των 20'και 50euro απο τους εξηπηρετικους υπαλληλους του συνεργειου.

Θα μπορουσα να γραψω κι'αλλα αλλα το συμπερασμα που εβγαλα απο το mobile ειναι οτι η BMW επρεπε να εχει οδικες υπηρεσιες αναλογες του ονοματος της και του κοστους αγορας των μοτοσυκλετων της[ΒΜW K1200LT 24.000euro τo 2009].
-Εντελως συπτωματικα και απο μια βλαβη στην μηχανη μου [Ηοnda cbf 1000] την φορτωσα στην mondial που ειμαι μελος.Ενημερωσα γιατι φοβομουν τα ιδια αλλα η εξυπηρετηση ηταν οπως επρεπε,γρηγορα και με το καταλληλο οχημα.
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


Last edited by nordkapp; 17-03-2013 at 23:53.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-03-2013, 00:08
spitiko Ο/Η spitiko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Στα Χανιά της Κρήτης
Μoto: Tiger 07 abs
Μηνύματα: 2,225
Προεπιλογή Απάντηση: Οδική βοήθεια Mobile care

Κύριοι εχω παρόμοια με την Ελληνική εμπειρία του nordcapp.
Εδω και τρια χρονια πληρωνω 30 ευρω το εξαμηνο στην ασφαλιστικη, για οδικη, πληρης, για ΚΑΛΥΨΕΙ, γενικως Ελλαδα, Εξωτερικο στο Εξωτερικο δεν χρειαστηκε, στην Αθηνα εμεινα απο μπαταρια περυσι, με ενα τηλεφωνο στην ασφαλιστικη μεσα σε πεντε λεπτα με πηραν απο την Mondial και με ενημέρωσαν αφου επιβεβαίωσαν την διεύθυνσή οτι σε 20 λεπτα θα ερθουν και ηρθαν με το σωστο αυτοκίνητο, που ομως δεν χρειαστηκε διοτι με εβαλαν μπροστα με booster.Αυτα.

Last edited by spitiko; 18-03-2013 at 01:04.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-03-2013, 00:35
gs-katafi Ο/Η gs-katafi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μoto: R 1200 gs adv
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: Οδική βοήθεια Mobile care

EINAI H XEIΡOTEΡH OΔΙΚΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΤΙΝ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΤΗΣΑΝ ΧΟΡΙΣ ΝΑ ΓΝΟΡΙΖΟ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΛΕΠΟΡΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΣΕΡΒΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΙ ΕΣΘΙΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 18-03-2013, 12:34
katsim Ο/Η katsim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Ροδος
Μoto: Bmw R1150 GS-Bmw R51/3
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Εγώ δεν έχω να πω κάτι κακό για την mobile BMW, από την δικιά μου εμπειρία στην Ουγγαρία δεν είχα πρόβλημα, πήρα κατευθείαν Ελλάδα και μετά από μια ώρα ήρθαν να με πάρουν, το μόνο κακό ήταν ότι η καρότσα δεν ήταν για μηχανές κ πέρασε άλλη μια ώρα να την φορτωσουμε, τελικά έμεινα πάνω στην καρότσα για να την κρατάω! Το κουφο της ιστορίας ήταν ότι στα 5χμ είχε ένα συνεργείο της BMW αλλά ήταν Σάββατο απόγευμα πια... Ο θεός της τύχης όμως εμφανίστηκε!!! Ενα περαστικός ήταν γείτονας με τον ιδιοκτήτη του συνεργείου όπου τον ειδοποίησε κ πήγε να ανοίξει το συνεργείο κ να με περιμένει, την επόμενη μέρα ήταν κάποιος εκεί να την φτιάξει (κομμένο καλώδιο). Φυσικά όλα τα έξοδα που έκανα πληρώθηκαν από την BMW!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 18-03-2013, 12:42
MIHALIS TZIMAS Ο/Η MIHALIS TZIMAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1150 GS ADV BMW R100GS PD
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsim Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν έχω να πω κάτι κακό για την mobile BMW, από την δικιά μου εμπειρία στην Ουγγαρία δεν είχα πρόβλημα, πήρα κατευθείαν Ελλάδα και μετά από μια ώρα ήρθαν να με πάρουν, το μόνο κακό ήταν ότι η καρότσα δεν ήταν για μηχανές κ πέρασε άλλη μια ώρα να την φορτωσουμε, τελικά έμεινα πάνω στην καρότσα για να την κρατάω! Το κουφο της ιστορίας ήταν ότι στα 5χμ είχε ένα συνεργείο της BMW αλλά ήταν Σάββατο απόγευμα πια... Ο θεός της τύχης όμως εμφανίστηκε!!! Ενα περαστικός ήταν γείτονας με τον ιδιοκτήτη του συνεργείου όπου τον ειδοποίησε κ πήγε να ανοίξει το συνεργείο κ να με περιμένει, την επόμενη μέρα ήταν κάποιος εκεί να την φτιάξει (κομμένο καλώδιο). Φυσικά όλα τα έξοδα που έκανα πληρώθηκαν από την BMW!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Ετυχε!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 18-03-2013, 14:04
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Οδική βοήθεια Mobile care

Η λυση είναι η ADAC 80 ΕΥΡΩ και πληρη κάλυψη...
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!