GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-02-2011, 17:43
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Προτάσεις για πρωτοβάθμια παροχή ιατρικών υπηρεσιών

Ανοίγω το θέμα για να γράψουμε τις γνώμες και τις ιδέες μας. Ψηφίστηκε ο νέος νόμος κι η εφαρμογή του θα γίνει μέσω υπουργικών αποφάσεων και προδρικών διαταγμάτων.

ξεκινάω παραθέτοντας τις απόψεις μου. Δεν είναι παρθενογέννεση, προκύπτουν από την παραμονή κι εργασία μου στη Γερμανία.

Τα ασφαλιστικά ταμεία πρέπει να σταματήσουν να παρέχουν ιατρικές υπηρεσίες. Ο ρόλος τους πρέπει να είναι η εποπτεία των γιατρών. Να γίνεί κάποιο είδος "ομολογκαρίσματος" των γιατρών στην ασφαλιστική νομοθεσία και τη λειτουργία των ασφαλιστικών ταμείων.

Πρέπει να καταργηθεί ο θεσμός του συμβεβλημένου γιατρού. Ολοι οι ιδιώτες και νοσοκομειακοί γιατροί συμμετέχουν.

Ο ασθενής πρέπει να έχει απόλυτη ελευθερία στην επιλογή γιατρού.

Ο γιατρός κάνει διάγνωση και με τα απαραίτητα ανά ειδικότητα διαγνωστικά ντοκουμέντα, κάνει σχέδιο θεραπείας το οποίο πηγαίνει για έγκριση στο ταμείο του ασθενούς. Ελεγκτής μπορεί να είναι οποιοσδήποτε γιατρός. Για να εξασφαλιστεί ότι δε θα αντιμετωπίζεται ο ασθενής "συντεχνιακά", όλοι οι γιατροί μέλοι του συστήματος θα έχουν έναν κωδικό, ο οποίος είναι γνωστός μόνο στη "συνομοσπονδία" των ταμείων.

Με την έγκριση, η οποία πρέπει να δίνεται σε προκαθορισμένο χρονικό όριο, σχετικό με την πάθηση κι ειδικότητα, ξεκινάει η θεραπεία. Ο γιατρός πληρώνεται απευθείας από το ταμείο του ασθενούς. Εξασφαλίζεται με αυτόν τον τρόπο κι ο γιατρός. Ο ασθενής αν δε μείνει ικανοποιημένος από τη θεραπεία, έχει δικαίωμα να προσφύγει εναντίον του γιατρού.

Για να λειτουργήσει το σύστημα, χρειάζεται νέο, ρεαλιστικό και κοινό τιμολόγιο ιατρικών πράξεων από όλα τα ταμεία.

Για να εξασφαλιστεί ότι το σύστημα δε θα βουλιάξει λόγω εκμετάλλευσης εκ μέρους ασθενών και γιατρών, εκ πρώτης από τη δική μου ειδικότητα, όπου το ιατρικώς αναγκαίο από το καθαρά αισθητικό πρόβλημα δεν είναι πάντα ορατό δια γυμνού οφθαλμού, πρέπει να θεσπιστεί ένα σύστημα ιατρικών ενδείξεων, ώστε να απολαμβάνουν της παροχής από το ταμείο οι ασφαλισμένοι-ασθενείς εκείνοι που το έχουν πραγματικά ανάγκη. Αισθητικής φύσεως θεραπείες δεν είναι δυνατόν να επιβαρύνουν το σύνολο των ασφαλισμένων.

Δεν είναι δύσκολο να θεσπιστεί το σύστημα ενδείξεων, υπάρχει πολυετής εμπειρία σε άλλες χώρες. Είναι εύκολο να ξεκινήσει και στην πορεία να διορθώνεται.


Είναι ίσως κάπως πρωτόγονα αυτά, όχι τόσο καλά οργανωμένες σκέψεις, αλλά θεωρώ ότι είναι μιά βάση για γόνιμη συζήτηση και γιατί όχι, για προτάσεις σε καθ'ύλην αρμόδιους.

Last edited by ortho; 11-02-2011 at 17:44.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-02-2011, 22:26
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Προτάσεις για πρωτοβάθμια παροχή ιστρικών υπηρεσιών

Κανείς δεν ενδιαφέρεται;

Ας τα κάνουν λοιπόν όπως θέλουν ερήμην μας.......
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-02-2011, 22:31
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Προτάσεις για πρωτοβάθμια παροχή ιστρικών υπηρεσιών

δε πιστευω φιλε μου οτι δεν ενδιαφερεται κανεις απλα ολοι θα ασχολουνται με την εκδρομη για την κοπη της πιτας.εγω απο την αλλη που δεν καταφερα να παω ειμαι με 39 πυρετο τριτη μερα!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-02-2011, 22:42
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Προτάσεις για πρωτοβάθμια παροχή ιστρικών υπηρεσιών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς δεν ενδιαφέρεται;

Έπιασες ένα θέμα που δεν το κατέχουμε στις λεπτομέρειες και αν δεν το "Έχεις" κινδυνεύεις να λες π@π@ρολογίες...

Τέλος πάντων... Εγω θα κάνω μία ερώτηση, ποια χώρα θεωρείται παγκοσμίως ως η καλύτερη στην ιατρική περίθαλψη; Δεν εννοώ με οποιοδήποτε χρηματικό κόστος, αλλά στην "πραγματική" ιατρική, αυτήν που ο ιατρός είναι άμεσα διαθέσιμος στον ασθενή και η ιατρική βοήθεια από το κράτος είναι εξασφαλισμένη, χωρίς να "βουλιάζει" το κράτος ή τα ασφαλιστικά ταμεία με κακοδιαχείρηση και υπερσυνταγολογήσεις, αλλά με πραγματικό έλεγχο!

Υπάρχει μία; Αν ναι, να κοιτάξουμε να "αντιγράψουμε" τα καλά του συστήματός τους!

Ξέρω φαίνονται γενικότητες, αλλά σε εξειδικευμένα σημεία του ζητήματος, αφού διαβάσω άλλων απόψεις...!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-02-2011, 23:02
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Προτάσεις για πρωτοβάθμια παροχή ιστρικών υπηρεσιών

Γιάννη σωστά τα γράφεις αλλά τα "συμφέροντα" τα λογάριασες στις προτάσεις σου??
Αν δεν είμαστε πολιτικά όμηροι των εκάστοτε κυβερνώντων και το παιχνίδι ήταν ξεκάθαρο, όλοι αυτοί οι επαγγελματίες της πολιτικής πως θα επιβίωναν και διαιωνίζοντο στις πλάτες μας.
Σε απλά πράγματα κάνουμε προτάσεις εδώ στο Αργος στους δημοτικούς άρχοντες
και δεν εχουν ουτε καν την εφυία να αναλύσουν τι τους λες και να το σκεφτουν
τι αποτελέσματα θα έχει αυτό που προτείνεις,
απλά αρνούνται να συζητήσουν οτιδήποτε θα τους χαλάσει την βολή τους
και τα συμφέροντα μιας κλειστής συνομοταξίας απο γραφειοκράτες
υμέτερους διαπλεκομενους και λοιπά είδη που λυμαίνονται κατά κόρο την κοινωνία μας!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 11-02-2011, 23:41
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Προτάσεις για πρωτοβάθμια παροχή ιστρικών υπηρεσιών

Γιάννη καλησπέρα, είναι αρκετά σοβαρό θέμα και όχι και τόσοναπλό να εφαρμοστεί στην Ελλάδα, π.χ. ένας καθηγητής Παν/μίου δείνει ένα σχήμα σε κάποιον ασθενή, το σχήμα το δουλεύουν δυο τρείς ομάδες συμπεριλαμβανομένης και της ομάδας του καθηγητή, πιστεύεις ότι ο ελεγκτής ιατρός του ταμείου θα μπορεί να κρίνει το σχήμα και να δώσει την συγκατάθεση του ή μέσα στην άγνοιά του θα τα κάνει μπάχαλο και αυτό είναι κάτι απλό
άστα Γιάννη θέλει πολύ δουλεία για να δουλέψει κάτι τέτοιο

Last edited by pirate; 11-02-2011 at 23:43.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 12-02-2011, 00:50
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Προτάσεις για πρωτοβάθμια παροχή ιστρικών υπηρεσιών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη σωστά τα γράφεις αλλά τα "συμφέροντα" τα λογάριασες στις προτάσεις σου??
Αν δεν είμαστε πολιτικά όμηροι των εκάστοτε κυβερνώντων και το παιχνίδι ήταν ξεκάθαρο, όλοι αυτοί οι επαγγελματίες της πολιτικής πως θα επιβίωναν και διαιωνίζοντο στις πλάτες μας.
Σε απλά πράγματα κάνουμε προτάσεις εδώ στο Αργος στους δημοτικούς άρχοντες
και δεν εχουν ουτε καν την εφυία να αναλύσουν τι τους λες και να το σκεφτουν
τι αποτελέσματα θα έχει αυτό που προτείνεις,
απλά αρνούνται να συζητήσουν οτιδήποτε θα τους χαλάσει την βολή τους
και τα συμφέροντα μιας κλειστής συνομοταξίας απο γραφειοκράτες
υμέτερους διαπλεκομενους και λοιπά είδη που λυμαίνονται κατά κόρο την κοινωνία μας!
Χάρη συμφωνώ απόλυτα ότι υπάρχει τεράστιο θέμα προμηθειών, από ιατρικά υλικά μέχρι χαρτί τουαλέττας. Σκέψου μόνο πόσα υποκαταστήματα ΙΚΑ υπάρχουν σε όλη τη χώρα κα τι ανάγκη σε χαρτί έχουν. Κι αυτό είναι γενικής χρήσης και θεωρητικά φθηνό. Στις ποσότητες που χρειάζονται, οι προμήθειες είναι τεράστιες. Δεν το ξέρω, το υποθέτω. Ολα αυτά είναι κόστη που θα έλειπαν.
Ισως ακούγεται ουτοπικό, αλλά αν αναλογιστεί κανείς πως πέρασε ο νόμος, είναι απλά θέμα απόφασης και βούλησης. Τώρα θα μου πεις, που ζεις καϋμένε.... Δε μπορώ να τα βλέπω ρε γ...ώτο! Οι λύσεις υπάρχουν κι είναι απλές.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 12-02-2011, 00:52
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Προτάσεις για πρωτοβάθμια παροχή ιστρικών υπηρεσιών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπιασες ένα θέμα που δεν το κατέχουμε στις λεπτομέρειες και αν δεν το "Έχεις" κινδυνεύεις να λες π@π@ρολογίες...

Τέλος πάντων... Εγω θα κάνω μία ερώτηση, ποια χώρα θεωρείται παγκοσμίως ως η καλύτερη στην ιατρική περίθαλψη; Δεν εννοώ με οποιοδήποτε χρηματικό κόστος, αλλά στην "πραγματική" ιατρική, αυτήν που ο ιατρός είναι άμεσα διαθέσιμος στον ασθενή και η ιατρική βοήθεια από το κράτος είναι εξασφαλισμένη, χωρίς να "βουλιάζει" το κράτος ή τα ασφαλιστικά ταμεία με κακοδιαχείρηση και υπερσυνταγολογήσεις, αλλά με πραγματικό έλεγχο!

Υπάρχει μία; Αν ναι, να κοιτάξουμε να "αντιγράψουμε" τα καλά του συστήματός τους!

Ξέρω φαίνονται γενικότητες, αλλά σε εξειδικευμένα σημεία του ζητήματος, αφού διαβάσω άλλων απόψεις...!!!

Δεν ξέρω διεθνώς τι γίνεται, ξέρω για τη Γερμανία και το θεωρώ καλό. Το περιέγραψα σε γενικές γραμμές.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 12-02-2011, 00:59
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Προτάσεις για πρωτοβάθμια παροχή ιστρικών υπηρεσιών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη καλησπέρα, είναι αρκετά σοβαρό θέμα και όχι και τόσοναπλό να εφαρμοστεί στην Ελλάδα, π.χ. ένας καθηγητής Παν/μίου δείνει ένα σχήμα σε κάποιον ασθενή, το σχήμα το δουλεύουν δυο τρείς ομάδες συμπεριλαμβανομένης και της ομάδας του καθηγητή, πιστεύεις ότι ο ελεγκτής ιατρός του ταμείου θα μπορεί να κρίνει το σχήμα και να δώσει την συγκατάθεση του ή μέσα στην άγνοιά του θα τα κάνει μπάχαλο και αυτό είναι κάτι απλό
άστα Γιάννη θέλει πολύ δουλεία για να δουλέψει κάτι τέτοιο

Εχεις και δίκιο και άδικο. Αυτό που αναφέρεις είναι έρευνα κι υπόκειται σε άλλους κανόνες. Στη γερμανία ο καθηγητής μου ανέθεσε μιά έρευνα που ήθελε. Την άδεια την πήραμε από την επιτροπή βιοηθικής και χρηματοδοτήθηκε άμεσα από το υπουργείο "έρευνας και τεχνολογίας", δεν είχε να κάνει με ασφαλιστικά ταμεία.

Εχεις δίκιο να λες ότι κάτι τέτοιο θέλει δουλειά. Αλλά δεν κερδίζουμε τίποτα αν μείνουμε στο σημερινό καθεστώς.

Η ερώτηση είναι αν έχουν τα κότσια να κάνουν κάτι καινούριο για τη χώρα μας.

Προσωπικά κάνω τις προτάσεις μου σε διάφορα φόρα. Και δεν είμαι ο μόνος που τα γνωρίζω. Αλλά δε γίνεται να ενδιαφερόμαστε μόνο για το μικρόκοσμό μας. Στο τέλος θα μας πνίξει.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 12-02-2011, 01:12
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Προτάσεις για πρωτοβάθμια παροχή ιστρικών υπηρεσιών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις και δίκιο και άδικο. Αυτό που αναφέρεις είναι έρευνα κι υπόκειται σε άλλους κανόνες. Στη γερμανία ο καθηγητής μου ανέθεσε μιά έρευνα που ήθελε. Την άδεια την πήραμε από την επιτροπή βιοηθικής και χρηματοδοτήθηκε άμεσα από το υπουργείο "έρευνας και τεχνολογίας", δεν είχε να κάνει με ασφαλιστικά ταμεία.

Εχεις δίκιο να λες ότι κάτι τέτοιο θέλει δουλειά. Αλλά δεν κερδίζουμε τίποτα αν μείνουμε στο σημερινό καθεστώς.

Η ερώτηση είναι αν έχουν τα κότσια να κάνουν κάτι καινούριο για τη χώρα μας.

Προσωπικά κάνω τις προτάσεις μου σε διάφορα φόρα. Και δεν είμαι ο μόνος που τα γνωρίζω. Αλλά δε γίνεται να ενδιαφερόμαστε μόνο για το μικρόκοσμό μας. Στο τέλος θα μας πνίξει.
όχι Γιάννη δεν μιλάω για ερευνητικό πρωτόκολλο αλλά για σχήμα το οποίο θα πρέπει να το γνωρίζει να το έχει διαβάσει και να έχει παρακολουθήσει και τα παγκόσμια δεδομένα σε συνέδρια για να μπορεί να το κρίνει, τώρα αν πας σε μια επιτροπή του ΙΚΑ π.χ. και ρωτήσεις τους συναδέλφους πότε διάβασαν τελευταία φορά κάποιο paper στα αγγκλικα και όχι μετάφραση απο εταιρεία θα απογοητευτής
Γιάννη μου άστα τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, εδώ δεν γνωρίζουν τα αυτονόητα έχεις ρωτήσει κανέναν συνάδελφο να σου πει αν ξέρει τι είναι η σήμανση IVD σε σκευάσματα εξετάσεων ;
αν εισαί στην πίτα θα πιούμε καφέ και θα τα πούμε και από κοντά
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Προτάσεις για ζελατινα για R1100GS MIHALIS TZIMAS Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 1 28-05-2010 06:08
Προτάσεις για ενδιαφέροντα πράγματα που γίνονται στην Πάτρα τον Μά'ι'ο 2010 skippybi Πολιτισμός 2 14-05-2010 23:06
Προτάσεις για Χριστούγεννα skippybi Χιούμορ 8 11-12-2009 01:49
Παύση τηλεφωνικής ενόχλησης για πώληση αγαθών και υπηρεσιών ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χρήσιμα 15 26-06-2009 21:20
Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα riko46 Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 22 18-04-2009 22:30


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!