GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-03-2010, 13:46
Mexicanos Ο/Η Mexicanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ξυλόκαστρο-Πάτρα
Μoto: BMW R 1150 GS ADV-KAWASAKI KLR 600
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Φίλε μου κυνηγησέ τους....δεν δικαιολογείται.......κι εγώ είμαι θάλασσα,εδώ και τέσσερα χρόνια που την έχω δεν έχει βγάλει ίχνος σκουριάς.......
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-03-2010, 16:07
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

ρε παιδια μη τρελενεστε με το παραμικρο.τριψτα με αλοιφη και μαλακο πανι και δε θα χει τιποτα.και μια συμβουλη:πιες της το αιμα και μη κολλας σε λεπτομερειες.οσο πιο ψιρας εισαι τοσο θα χαλιεσαι.απολαυσε τη!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 17-03-2010, 16:15
morfeas Ο/Η morfeas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο-Ηλιούπολη
Μoto: R1200 GS ADV
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Φάνη καλησπέρα,

τρελαίνομαι γιατί τα λεφτά που έδωσα δεν μου περίσσευαν, ήθελα να το αγοράσω και να του πιω το αίμα όπως λες....αλλά....όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά έχεις και απαιτήσεις...έτσι δεν είναι ;;;
το αφήσω έτσι ποιος μου λέει ότι δεν θα γίνει όλο κόκκινο απο σκουριά;;;;;
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 17-03-2010, 17:14
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φάνη καλησπέρα,

τρελαίνομαι γιατί τα λεφτά που έδωσα δεν μου περίσσευαν, ήθελα να το αγοράσω και να του πιω το αίμα όπως λες....αλλά....όταν δίνεις ένα σκασμό λεφτά έχεις και απαιτήσεις...έτσι δεν είναι ;;;
το αφήσω έτσι ποιος μου λέει ότι δεν θα γίνει όλο κόκκινο απο σκουριά;;;;;
Eχεις δικιο, αλλα βρε παιδι μου δεν εμπαινες σε κανενα φορουμ να διαβασεις πριν αγορασεις το οτιδηποτε? Εμπιστευτηκες το brand name και αυτο ειναι ολο? και μαλιστα μετα απο Γιαπωνεζικο???????

Τελος παντων, κοιταξε, αν ειναι μονον αυτο το προβλημα σου ''κανε την καρδια πετρα'' και παρε συρματακι, πανακι, αλοιφουλα και οτι τελος παντων χρειαζεται και κατσε μια Κυριακη με καφε και τσιγαρο και φτιαξε το και μην χαλιεσαι!!!!! Μακαρι να ηταν ολα τα προβληματα των μοτοσυκλετων σαν το δικο σου!!!

Α, και μην γκρινιαζεις για τον ''σκασμο'' λεφτα που εδωσες, το 60% αυτων ειναι το ονομα, και οταν παιρνεις ''ονομα'' ειτε ρουχο, ειτε παντοφλα, ειτε αεροπλανο ποναει πολυ περισσοτερο αν παθει κατι!!! Αλλα αυτο που ''επαθε'' εσενα δεν λογιζεται σαν βλαβη, μπορει να συμβει σε οποιονδηποτε ειτε ειναι κοντα σε θαλασσα ειτε οχι!! Λιγο η βαφη να ''ξεφυγε'' σε εκεινο το σημειο και να εβρεξε............ δεν θελει και πολυ!!!
Μην στενοχωριεσαι για τετοια πραγματα!!

Αν σου σπασει ο αξονας τοτε μάλιστα........να στενοχωρηθεις...... αν εισαι ορθιος ακομα!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 17-03-2010, 17:54
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Η σκουριά στα κάγκελα είναι γνωστή ιστορία που έχει παρουσιαστεί σε πολλά κομάτια όπως και στη δική μου πριν την δώσω, τότε μου είπαν ότι είναι στην εγγύηση και θα το αλλάξουν και μάλιστα είπαμε αφού έχω εγγύηση ακόμα για 1,5 χρόνια να τα άλλαζα αργότερα, τότε τα καθάρισα με αλοιφή και σχεδόν εξαφανίστηκαν,τι θα κάνει ο νέος ιδιοκτήτης η αν η εταιρεία άλλαξε τακτική δεν ξέρω. Είναι πάντως σπαστικό και απογοητευτικό να δικαιολογούμε επιδιορθώσεις σε καινούργιες πανάκριβες μηχανές.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 17-03-2010, 18:01
morfeas Ο/Η morfeas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο-Ηλιούπολη
Μoto: R1200 GS ADV
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχεις δικιο, αλλα βρε παιδι μου δεν εμπαινες σε κανενα φορουμ να διαβασεις πριν αγορασεις το οτιδηποτε? Εμπιστευτηκες το brand name και αυτο ειναι ολο? και μαλιστα μετα απο Γιαπωνεζικο???????

Τελος παντων, κοιταξε, αν ειναι μονον αυτο το προβλημα σου ''κανε την καρδια πετρα'' και παρε συρματακι, πανακι, αλοιφουλα και οτι τελος παντων χρειαζεται και κατσε μια Κυριακη με καφε και τσιγαρο και φτιαξε το και μην χαλιεσαι!!!!! Μακαρι να ηταν ολα τα προβληματα των μοτοσυκλετων σαν το δικο σου!!!

Α, και μην γκρινιαζεις για τον ''σκασμο'' λεφτα που εδωσες, το 60% αυτων ειναι το ονομα, και οταν παιρνεις ''ονομα'' ειτε ρουχο, ειτε παντοφλα, ειτε αεροπλανο ποναει πολυ περισσοτερο αν παθει κατι!!! Αλλα αυτο που ''επαθε'' εσενα δεν λογιζεται σαν βλαβη, μπορει να συμβει σε οποιονδηποτε ειτε ειναι κοντα σε θαλασσα ειτε οχι!! Λιγο η βαφη να ''ξεφυγε'' σε εκεινο το σημειο και να εβρεξε............ δεν θελει και πολυ!!!
Μην στενοχωριεσαι για τετοια πραγματα!!

Αν σου σπασει ο αξονας τοτε μάλιστα........να στενοχωρηθεις...... αν εισαι ορθιος ακομα!!!

έχω διαβάσει διάφορα για την μπέμπα αλλά και έχω περάσει και διάφορα μετά από αρκετά χρόνια καβάλα σε γιαπωνέζες...το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη μότο πραγματικά είναι ότι καλύτερο έχω καβαλήσει από άποψη παθητικής και ενεργητικής ασφάλειας, το γουστάρω τρελά, κάνω ταξίδι και ξεχνάω να ξεκαβαλήσω ΑΛΛΑ αγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ δεν επιτρέπετε να αντιμετωπίζομαι από μια εταιρεία σαν Μ....ας, το θέμα λοιπόν είναι τι aftersales service υπάρχει...και όλοι μου έλεγαν ότι είναι κορυφή....και τώρα μου λένε για αλοιφές…..
Δεν θέλω να πω κάτι περισσότερο, απλά περιμένω τηλέφωνό τους και βλέπουμε.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 17-03-2010, 18:02
morfeas Ο/Η morfeas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο-Ηλιούπολη
Μoto: R1200 GS ADV
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σκουριά στα κάγκελα είναι γνωστή ιστορία που έχει παρουσιαστεί σε πολλά κομάτια όπως και στη δική μου πριν την δώσω, τότε μου είπαν ότι είναι στην εγγύηση και θα το αλλάξουν και μάλιστα είπαμε αφού έχω εγγύηση ακόμα για 1,5 χρόνια να τα άλλαζα αργότερα, τότε τα καθάρισα με αλοιφή και σχεδόν εξαφανίστηκαν,τι θα κάνει ο νέος ιδιοκτήτης η αν η εταιρεία άλλαξε τακτική δεν ξέρω. Είναι πάντως σπαστικό και απογοητευτικό να δικαιολογούμε επιδιορθώσεις σε καινούργιες πανάκριβες μηχανές.

μετά τον "καθαρισμό" ξαναεμφανίστηκαν;;;;
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 17-03-2010, 18:18
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

δεν φταιει ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟ παιδες,,,,,

φταίει η μπο΄για που τις βάφουνε....(δυστυχως εχει παρει φυσαλιδες αερα) και να στα αλλαξουν παλι τα ιδια θα εχεις....ειχα και εχω ακομα αυτο το προβλημα ,μεχρι που στο τελος τσαντιστικα και μου ειπαν ακουσων ακουσων,,,,απο εκει που θα μου τα αλλαζανε(στο 6μηνο) στο εννιάμηνο περιμένανε να αλλαξει ο κωδικος,,,,στον χρονο επανω θα έβγαινε καποια αλοιφη και θα το πηγαινα στον Γερακα για να μου την περιποιηθουν,και να την τριψουν.....και πριν μερικες μερες σε προγραμματισμενο ραντεβου για service μου είπε το ΑΦΕΝΤΙΚΟ.....επαναλαμβανω το ΑΦΕΝΤΙΚΟ οχι καποιος μηχανικος,να παω μεσα στα αξεσουαρ να αγορασω την αλοιφη και να το παρω σπιτι να το τριψω(το αστειο ειναι οτι μου είπε οτι κανει και ΜΟΝΟ 1,5 ευρω...) ακουτε θράσος?????

Τεσπα,για εμενα η μόνη λυση ειναι αυτη που θα πραξω,μια επίσημη αλληλογραφια για 2-3 θεματακια που εχω με την μοτο μου---ΟΧΙ τιποτα σοβαρο,αλλα ετσι----ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ.......με παραληπτες την μαμα bmw,,,,,

Το γελοιον της υποθεσης είναι οτι σε τηλεφωνικη επικοινωνια για τις υπηρεσιας και την γνώμη μου για την μοτο-τα συνεργεια και την γενικοτερη οικονα, τους ΕΘΑΨΑ στην κυριολεξια και απαιτησα να επικοινωνησουν μαζι μου απο τα κεντρικα..........και μου ειπαν οτι θα το πραξουν.......

ΝΤΡΙΝΝΝΝΝΝΝΝ!!!!!!!!!!ακουει κανεις???????


Εγω ακόμα περιμένω.........

αλλα οχι για πολυ ακομα....η επιστολη σε 2 εβδομαδες το αργοτερο , θα ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.......

ουφ......

τα είπα και ξεφόρτωσα......

και να σημειωθει στα πρακτικα....τα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ μου ειναι κατι ψιλομακακιες ΟΧΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ......(να μενουν συνεργειο τα μηχανακια 1 μηνα.....)
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 17-03-2010, 18:30
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν φταιει ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟ παιδες,,,,,

φταίει η μπο΄για που τις βάφουνε....(δυστυχως εχει παρει φυσαλιδες αερα) και να στα αλλαξουν παλι τα ιδια θα εχεις....ειχα και εχω ακομα αυτο το προβλημα ,μεχρι που στο τελος τσαντιστικα και μου ειπαν ακουσων ακουσων,,,,απο εκει που θα μου τα αλλαζανε(στο 6μηνο) στο εννιάμηνο περιμένανε να αλλαξει ο κωδικος,,,,στον χρονο επανω θα έβγαινε καποια αλοιφη και θα το πηγαινα στον Γερακα για να μου την περιποιηθουν,και να την τριψουν.....και πριν μερικες μερες σε προγραμματισμενο ραντεβου για service μου είπε το ΑΦΕΝΤΙΚΟ.....επαναλαμβανω το ΑΦΕΝΤΙΚΟ οχι καποιος μηχανικος,να παω μεσα στα αξεσουαρ να αγορασω την αλοιφη και να το παρω σπιτι να το τριψω(το αστειο ειναι οτι μου είπε οτι κανει και ΜΟΝΟ 1,5 ευρω...) ακουτε θράσος?????

Τεσπα,για εμενα η μόνη λυση ειναι αυτη που θα πραξω,μια επίσημη αλληλογραφια για 2-3 θεματακια που εχω με την μοτο μου---ΟΧΙ τιποτα σοβαρο,αλλα ετσι----ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ.......με παραληπτες την μαμα bmw,,,,,

Το γελοιον της υποθεσης είναι οτι σε τηλεφωνικη επικοινωνια για τις υπηρεσιας και την γνώμη μου για την μοτο-τα συνεργεια και την γενικοτερη οικονα, τους ΕΘΑΨΑ στην κυριολεξια και απαιτησα να επικοινωνησουν μαζι μου απο τα κεντρικα..........και μου ειπαν οτι θα το πραξουν.......

ΝΤΡΙΝΝΝΝΝΝΝΝ!!!!!!!!!!ακουει κανεις???????


Εγω ακόμα περιμένω.........

αλλα οχι για πολυ ακομα....η επιστολη σε 2 εβδομαδες το αργοτερο , θα ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.......

ουφ......

τα είπα και ξεφόρτωσα......

και να σημειωθει στα πρακτικα....τα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ μου ειναι κατι ψιλομακακιες ΟΧΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ......(να μενουν συνεργειο τα μηχανακια 1 μηνα.....)
Mία από τα ίδια και εγώ(το έψαξα και δεν είναι σκουριά...αλλά μ@λ@κί@ δουλειά και κοροιδία).Οπως τα λέει ο Βασίλης παραπάνω είναι και ακόμη πιο πολλά.Το έχω κάνει θέμα και τα έχω γράψει με την οξείδωση? στα κάγκελα.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 17-03-2010, 18:39
miltosb Ο/Η miltosb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κατω Πετράλωνα
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

καλησπέρα, το ιδιο προβλημα το ειχα και εγώ στην δικιά μου 5/'08 R1200GSA στην αρχή μου είπαν κατι παρλαπίπες οτι και καλά στις διακοπές την εβαλες μέσα στο νερό κλπ κλπ και έπειτα απο κουβέντα του στύλ θα στείλω τις φωτό στον γερμανο... μου είπαν οτι υπάρχει μια αλοιφή δια πάσα νόσο. Την περασαν με αλοιφή και έκτοτε (Σεπ '08) δεν εχω δεί πουθενά σκουριές... τι να πώ... πάντως μήν μασάς φτιάχνει
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04 BOXER Τεχνικά θέματα - DIY 62 24-11-2013 15:51
...αλλαγή βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS '04 ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 60 05-01-2013 12:07
...αλλαγή βαλβολινων άξονα μετάδοσης σε R1200GS (04-07) ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 119 15-06-2012 01:30
Στήριξη σχάρας GIVI (Universal) σε R1200GS pkar Γενικά - Μοτοσυκλέτα 19 19-07-2010 02:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!