GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 17-03-2010, 19:58
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα 3 χρόνια τα δικά μου και γυαλίζουν, Ούτε ίχνος σκουριάς...
Απο οτι ξερω ο κωδικος εργοστασιου δεν εχει αλλαξει απο την πρωτη μερα παραγωγης . Και δυστυχως πολλων αναβατων ανα την υφηλιο (οπως και στο δικο μου θηριο) εχουν παρουσιασει σκουρια απο νωρις .....

Τωρα μην με κανεις να ζηλευω...
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 17-03-2010, 20:45
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οτι ξερω ο κωδικος εργοστασιου δεν εχει αλλαξει απο την πρωτη μερα παραγωγης . Και δυστυχως πολλων αναβατων ανα την υφηλιο (οπως και στο δικο μου θηριο) εχουν παρουσιασει σκουρια απο νωρις .....

Τωρα μην με κανεις να ζηλευω...
Τι να σου πω. Και να φανταστείς τα 2 πρώτα χρόνια τα έβγαλε στο Βέλγιο μεσ' τα νερά, το μούσκιο και την υγρασία... Τίποτα.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 17-03-2010, 21:12
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω διαβάσει διάφορα για την μπέμπα αλλά και έχω περάσει και διάφορα μετά από αρκετά χρόνια καβάλα σε γιαπωνέζες...το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη μότο πραγματικά είναι ότι καλύτερο έχω καβαλήσει από άποψη παθητικής και ενεργητικής ασφάλειας, το γουστάρω τρελά, κάνω ταξίδι και ξεχνάω να ξεκαβαλήσω ΑΛΛΑ αγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ δεν επιτρέπετε να αντιμετωπίζομαι από μια εταιρεία σαν Μ....ας, το θέμα λοιπόν είναι τι aftersales service υπάρχει...και όλοι μου έλεγαν ότι είναι κορυφή....και τώρα μου λένε για αλοιφές…..
Δεν θέλω να πω κάτι περισσότερο, απλά περιμένω τηλέφωνό τους και βλέπουμε.
αν πω οτι εχεις αδικο θα ειμαι ψευτης!!!!

Αυτη η υπεροψια που διακατεχει καποιες εταιρειες για τα υποτιθεται unstopable προιοντα τους ειναι που σε βγαζει απο τα ρουχα σου!!

Εχεις δικιο αλλα, θα το επαναλαβω για την ψυχικη σου ηρεμια, μην χαλιεσαι για τετοια πραγματα!!! δεν αξιζει!!!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 17-03-2010, 21:43
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Eχεις δικιο, αλλα βρε παιδι μου δεν εμπαινες σε κανενα φορουμ να διαβασεις πριν αγορασεις το οτιδηποτε? Εμπιστευτηκες το brand name και αυτο ειναι ολο? και μαλιστα μετα απο Γιαπωνεζικο???????




δηλαδη,εαν εμπαινε σε φορουμ και διαβαζε,δεν θα επαιρνε BMW;;;;;;
θα επαιρνε VARADERO;;;;;;
τι πινεις και δε μας δινεις;;;;;;;
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 17-03-2010, 23:41
morfeas Ο/Η morfeas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο-Ηλιούπολη
Μoto: R1200 GS ADV
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

varadero;;;;;;Μπα θα προτιμούσα το vstromaki Μου!!! (σπαμμμμμμμμμ)
ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις και τις συμβουλές, αν έχω οποιοδήποτε νέο θα ενημερώσω....
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 18-03-2010, 00:58
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
μετά τον "καθαρισμό" ξαναεμφανίστηκαν;;;;
Οχι αλλά την έδωσα σύντομα και δεν μπορώ να ξέρω,φυλασόταν και σε κλειστό πάρκινγκ...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 18-03-2010, 01:07
jbiltls Ο/Η jbiltls βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1150
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

GA ΜΗ ΣΤΕ ΤΟΥΣ...ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 19000 ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ αλοιφες?????μεχρι να ληξει η εγγυηση δεν θελω αλοιφες θελω να ναι αψογη....απλα πιστευω τα εξουσιοδοτημενα εχουν ξεφυγει τελειως ως προς την αντιμετωπιση τους..οταν σκαγατε τα λεφτα δεν σας λεγανε ...και οτι παθει ειμαι εδω...ειναι στην εγγυηση και τετοια..???και να γινεις ψειρας εκτος αν εδω μεσα ειναι κανεις κατοχος 1200αdv και star x : τou τα ευρω....σορυ για τη γλωσσα,αλλο μοντελο εχω αλλα τα εξουσιοδοτημενα και για να μιλαμε πλεον με ονοματα,,,βαγιανελης και ο αλλος ο γλαρος ο παναγιωτοπουλος ειναι λαλακες!!!!προσωπικη αποψη....
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 18-03-2010, 02:21
Mexicanos Ο/Η Mexicanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ξυλόκαστρο-Πάτρα
Μoto: BMW R 1150 GS ADV-KAWASAKI KLR 600
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Δεν μπορώ να καταλάβω την έκφραση''δεν είναι τίποτα κάθησε και τρίψτο''.Μην τρελαθούμε,έβγαλε αυτή τη βλακεία,κόβεις κ@λους.....ποιος σου λέει ότι αν την τρίψεις δεν θα στο ξαναβγάλει και τότε επειδή θα έχεις βάλει χέρι θα κάνουν την κορόιδα στη μαμά εταιρεία και με το δίκιο τους???
Μπορεί στα γιαπωνέζικα να έχουν συνηθίσει να κάνουν τέτοιου είδους δουλειές για να ρίχνουν το νούμερο των βλαβών δεν σημαίνει όμως ότι είναι και το σωστό.....
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 18-03-2010, 03:43
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα παίδες,

είμαι κάτοχος μιας r1200 gs adv μοντέλο 12/09 με 2300χιλ ,προχθές εκεί που την καθάριζα παρατήρησα σημάδια σκουριάς σε όλα τα προστατευτικά κάγκελα, λες και έχει βγάλει καντήλες γμτ.
Μιλαω με την εταιρεία και μου λένε πως συμβαίνει και πως αν πάρω μια αλοιφή και το τρίψω θα φύγει!!!!Φυσικά ανέβασα πίεση, τηλεφωνώ στους 2 μεγάλους και γνωστούς συνεργιάδες , ο μεν Βόρρειος μου λέει είναι απο τα μεταλλικά τακάκια!!! και καλά πετάει ρινίσματα!!!! ο δε κέντρικός μου λέει πως τυχαίνει όπως στις δισκόπλακες μετά απο βροχή!!!Όπως καταλαβαίνεται είμαι παρμένος, εγγύηση δεν παίζει έτσι τουλάχιστον μου είπαν και δεν ξέρω τι να κάνω...να τους κυνηγήσω ή να τρίψω με ψιλό σύρμα κουζίνας όπως μου είπαν και να τα κάνω χειρότερα!!!!;;;; .....Παίδες πραγματικά έχω "ξενερώσει" 6 χρόνια vstromaki Και δεν παρουσίασε το παραμικρό και μέσα σε 2 μήνες 18000 ευρά μοτο σκούριασε;;;Τουλάχιστον να το δικαιολογούσε η εταιρεία θα έλεγα οκ...αλλά...

ευχαριστώ...
sorry ρε παιδιά, αλλά η εγγύηση δε μιλάει για διάβρωση - σκουριά και για χρώμα;;; Πως δεν παίζει δηλαδή; Τι καραγκιοζλίκια είναι αυτά; Το "μετά την αγορά" σέρβις δλδ, σταματά με το που τσακώσουν τα φράγκα; Έλεος ...
Διάβασε προσεκτικά την εγγύηση και βρες την παράγραφο χρώμα - διάβρωση. Πάρε ξανά στη συνέχεια την BMW HELLAS, και πες τους τα καθέκαστα (ζητώντας το όνομα του κυρίου που θα μιλήσεις), και δες τι θα πουν. Στο κάτω - κάτω, δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάει ο κάθε επίσημος, λες και βάζει τα έξοδα αντικατάστασης απ' τη τσέπη του. Έχει πίσω του έναν κολοσό, και διστάζει να προβεί στην προβλεπόμενη από την εγγύηση αντικατάσταση; Απείλεισέ τους και με το ΙΝΚΑ - Συνήγορο του καταναλωτή, κι αν δεν ιδρώσει τ' αφτί τους κατείγγειλέ τους. Γράψε και στη "μαμά" εις την αλλοδαπή, και δώσ' τους τα σκουριασμένα κάγγελά σου με ένα βάζο βαζελίνη δώρο, να τα στείλουν στον Χάφτεν-χούφτεν στη Γερμανία.
Α, και το άλλο ... επειδή η εγγύηση ορίζει πως οποιαδήποτε εργασία στη μοτο στα χρονικά όρια ισχύος της, πρέπει να γίνεται σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, ας πάρει ο κύριος τάδε την μαγική αλοιφή του να τα τρίψει, για να μη σου πούνε μετά (αν γίνει καμμιά λαλακία με καταστροφή της βαφής απ' το πολύ τρίψιμο π.χ.) πως έφταιγες εσύ! Αλλά μερικοί απ' αυτούς, ούτε αυτό δεν είναι ικανοί να κάνουν ...
Όπως και να 'χει, μη τους χαρίζεσαι!!! Στο Ελλάδα πρέπει να αποδυκνύεις σε καθημερινή βάση, ότι δεν είσαι ελέφαντας ...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 18-03-2010, 04:03
Kolokas Ο/Η Kolokas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Argyroupoli
Μoto: Africa Twin 750
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή Απάντηση: Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα παίδες,

είμαι κάτοχος μιας r1200 gs adv μοντέλο 12/09 με 2300χιλ ,προχθές εκεί που την καθάριζα παρατήρησα σημάδια σκουριάς σε όλα τα προστατευτικά κάγκελα, λες και έχει βγάλει καντήλες γμτ.
Μιλαω με την εταιρεία και μου λένε πως συμβαίνει και πως αν πάρω μια αλοιφή και το τρίψω θα φύγει!!!!Φυσικά ανέβασα πίεση, τηλεφωνώ στους 2 μεγάλους και γνωστούς συνεργιάδες , ο μεν Βόρρειος μου λέει είναι απο τα μεταλλικά τακάκια!!! και καλά πετάει ρινίσματα!!!! ο δε κέντρικός μου λέει πως τυχαίνει όπως στις δισκόπλακες μετά απο βροχή!!!Όπως καταλαβαίνεται είμαι παρμένος, εγγύηση δεν παίζει έτσι τουλάχιστον μου είπαν και δεν ξέρω τι να κάνω...να τους κυνηγήσω ή να τρίψω με ψιλό σύρμα κουζίνας όπως μου είπαν και να τα κάνω χειρότερα!!!!;;;; .....Παίδες πραγματικά έχω "ξενερώσει" 6 χρόνια vstromaki Και δεν παρουσίασε το παραμικρό και μέσα σε 2 μήνες 18000 ευρά μοτο σκούριασε;;;Τουλάχιστον να το δικαιολογούσε η εταιρεία θα έλεγα οκ...αλλά...

ευχαριστώ...
Αυτα ακουω και κραταω το ΜΚ1 μου,και μαλιστα του 2000.Ποσα χρονια ακομα θα περιμενω να δω σκουρια αραγε????????
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04 BOXER Τεχνικά θέματα - DIY 62 24-11-2013 15:51
...αλλαγή βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS '04 ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 60 05-01-2013 12:07
...αλλαγή βαλβολινων άξονα μετάδοσης σε R1200GS (04-07) ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 119 15-06-2012 01:30
Στήριξη σχάρας GIVI (Universal) σε R1200GS pkar Γενικά - Μοτοσυκλέτα 19 19-07-2010 02:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!