GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 27-05-2009, 16:16
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Συγγρου σου' ρχομαι...

Βασίλη πες μου κατι. Το ανταλλακτικο που ψαχνουμε ειναι αυτο που φαινεται στο παρακατω link;

http://www.realoem.com/bmw/showparts...09&hg=34&fg=15

Και αν οχι μπορεις να μου γραψεις το part number του ανταλλακτικου;
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 29-05-2009, 10:18
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Συγγρου σου' ρχομαι...

Μια απορια:
Εμαθα χθες το εξης, απο ανθρωπο αρκετα σχετικο μ αυτα τα θεματα στην Γερμανια, που εχει παρε-δωσε με το εργοστασιο της BMW, και θα ηθελα απ οποιον γνωριζει μια απαντηση. Βασιλη ισως εσυ να ξερεις περισσοτερα:

Το 50% εκτπωση που δινει η BMW επιτυγχανεται ως εξης:
1ον
Σου παιρνουν το χαλασμενο ανταλλακτικο, στο φτιαχνουν και σου δινουν εγγυηση πανω σ αυτο.
2ον
Σου δινουν μεταχειρισμενο ανταλακτικο αλλα επισκευασμενο και σου δινουν εγγυηση πανω σ αυτο παλι.

Δηλαδη και στις δυο περιπτωσεις καινουργιο δεν ειναι με τιποτα.

Βασιλη ξερεις αν ισχυει κατι τετοιο; Βεβαια εμενα δεν με νοιαζει, μιας και θα υπαρχει η εγγυηση, αλλα φανταζεσαι να ειναι μεταχειρισμενο,να ξαναχαλασει και γω να ειμαι τον Ιουλιο στην Ευρωπη, στη μεση του πουθενα και να μεινω;
Θα μου πεις τωρα, οτι και καινουργιο να ειναι, υπαρχει περιπτωση παλι να σ αφησει στη μεση του πουθενα.
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 29-05-2009, 11:16
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Συγγρου σου' ρχομαι...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια απορια:
Εμαθα χθες το εξης, απο ανθρωπο αρκετα σχετικο μ αυτα τα θεματα στην Γερμανια, που εχει παρε-δωσε με το εργοστασιο της BMW, και θα ηθελα απ οποιον γνωριζει μια απαντηση. Βασιλη ισως εσυ να ξερεις περισσοτερα:

Το 50% εκτπωση που δινει η BMW επιτυγχανεται ως εξης:
1ον
Σου παιρνουν το χαλασμενο ανταλλακτικο, στο φτιαχνουν και σου δινουν εγγυηση πανω σ αυτο.
2ον
Σου δινουν μεταχειρισμενο ανταλακτικο αλλα επισκευασμενο και σου δινουν εγγυηση πανω σ αυτο παλι.

Δηλαδη και στις δυο περιπτωσεις καινουργιο δεν ειναι με τιποτα.

Βασιλη ξερεις αν ισχυει κατι τετοιο; Βεβαια εμενα δεν με νοιαζει, μιας και θα υπαρχει η εγγυηση, αλλα φανταζεσαι να ειναι μεταχειρισμενο,να ξαναχαλασει και γω να ειμαι τον Ιουλιο στην Ευρωπη, στη μεση του πουθενα και να μεινω;
Θα μου πεις τωρα, οτι και καινουργιο να ειναι, υπαρχει περιπτωση παλι να σ αφησει στη μεση του πουθενα.
επέτρεψε μου να σου απαντησω εγω (πριν τον Βασσιλη) μιας και ασχολουμαι με θεματα της ΕΕ που αφορουν οχηματα πολλα χρόνια τωρα!!!

Καθε ελλατωματικο ανταλλακτικο το οποίο αφαιρειται απο οποιοδηποτε οχημα και δεν το θελει ο ιδιοκτητης του οχηματος το κραταει ο επισκευαστης. Αναλογως του ανταλλακτικου και της συμφωνιας/εντολων της ''μαμας'' εταιρείας με τους κατα χώρες αντιπροσωπους το ελαττωματικό ανταλλακτικο επιστρεφεται στην ''μαμα'' εταιρεία προς επισκευη εφόσον ''παιρνει'' τετοια! Δηλαδη αν περιμενεις να σου περασουν καινουρια κραμαγιερα στο αυτοκινητο σου επαιξες κι εχασες!! Θα την δεις καινουρια στο κουτί της (αν σε αφησουν) αλλα θα ειναι μια επισκευασμενη!!Το 90% των καινουριοων κραμαγιερων που τοποθετουνται σε μεταχειρισμενα αυτοκινητα ειναι επισκευασμενες απο την ''μαμα'' εταιρεία!! Ο λογος προφανης, λιγοτερο το κοστος επισκευής εν σχεση με το κερδος ¨η και την παραγωγη καινουριων ανταλλακτικων τα οποια μετα την διακοπη παραγωγής του εκαστοτε μοντέλου καποια απο αυτά μενουν στα αζητητα!! Μόνο στα καινουρια αυτοκινητα που βγαινουν απο τις γραμμες παραγωγης τοποθετουνται ολοκαινουρια ανταλλακτικά!! Σαν την κρεμαγιερα ειναι ενα πληθος ανταλλακτικων όπως ακρομπαρα, διαφορικα κ.α. Ειδικα Εταιρείες οπως π.χ η ΤΟΥΟΤΑ, ΟΡΕΛ, η Χοντα κ.α που δινουν απο 6 μεχρι και 10 χρόνια εγγυηση για μηχανικα μερη τα παραπάνω τα εχουν αναγάγει σε επιστημη!!!! Στον Πειραια στο μερος των κοντεινερ καθημερινα φορτωνονται πανω απο 100 κοντεινερ με ελαττωματικα ανταλαλκτικα οχηματων με προορισμο τις χωρες κατασκευης των οχηματων που ανοικουν!! Το δικο μου ναυτιλιακο γραφειο καθε δευτερη μερα φορτωνει και ενα τέτοιο 40αρι (40 τονοι) κοντεινερ!!!
Αυτα τα οποια δεν μπορουν να επισκευαστουν π.χ εκκεντροφοροι, πιστονια κ.λ.π. καταστρεφονται!!!
Το 50% εκπτωση που δινουν στην τιμη ανταλλακτικου πολλες εταιρείες, και οχι μονον η BMW, ειναι το μέλι για να αφησει ο ιδιοκτητης το ελαττωματικο ανταλλακτικο στο εξουσιοδοτημενο και να παρει την καλυτερη τιμη που του προσφέρεται!!

Τα παραπανω διέπονται απο διαφορες οδηγίες/ντιρεκτιβες της ΕΕ ουτως ωστε να ειναι και νομιμα μιας και μεχρι πριν λιγα χρονια τετοιες κινησεις ηταν ''παρανομες''.

Στην περίπτωση των GS ξερω οτι ενα ανταλλακτικο που επισκευαζεται και προσφέρεται σαν καινουριο ειναι ο......αξονας και τα περιξ αυτου!

Ελπίζω να σε καλυψα!!
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 29-05-2009, 11:30
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Συγγρου σου' ρχομαι...

Με καλυψες αρκετα.
Αυτο που καταλαβα δηλαδη στην περιπτωση του GS (και ελπιζω να ειναι ετσι), ειναι οτι το servo/abs που θα μου φερουν θα ειναι καινουργιο, μιας και μονο ο αξονας μπορει να επισκευαστει, οπως ειπες.
Το ευχομαι, αλλα εχω μια υποψια οτι δεν ειναι ετσι, γιατι σ' ολα τα GS απο το 06 και μετα εχουν αφαιρεσει το servo (στην ουσια αυτο χαλασε και οχι το abs) και αρα καινουργια ανταλλακτικο φτιαχνουν χωρις αυτο. Οποτε εχουν καταργησει την κατασκευη καινουργιων μοναδων servo/abs.
Ελπιζω να κανω λαθος στον συλλογισμο μου.

Σ ευχαριστω πολυ.
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 29-05-2009, 12:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Συγγρου σου' ρχομαι...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Με καλυψες αρκετα.
Αυτο που καταλαβα δηλαδη στην περιπτωση του GS (και ελπιζω να ειναι ετσι), ειναι οτι το servo/abs που θα μου φερουν θα ειναι καινουργιο, μιας και μονο ο αξονας μπορει να επισκευαστει, οπως ειπες.
δεν ειπα αυτο, ειπα οτι ''Στην περίπτωση των GS ξερω οτι ενα ανταλλακτικο που επισκευαζεται και προσφέρεται σαν καινουριο ειναι ο......αξονας και τα περιξ αυτου!''
Αυτο δεν αποκλειει κι αλλα μερη και κυριως τα ηλεκτρονικά!!!! οσο για το σερβο/αβσ δεν ξερω να επισκευαζεται εκτος κι αν προκειται για το ηλεκτρονικο του μερος και μονον αν ειναι ξεχωριστό της ECM!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ευχομαι, αλλα εχω μια υποψια οτι δεν ειναι ετσι, γιατι σ' ολα τα GS απο το 06 και μετα εχουν αφαιρεσει το servo (στην ουσια αυτο χαλασε και οχι το abs) και αρα καινουργια ανταλλακτικο φτιαχνουν χωρις αυτο. Οποτε εχουν καταργησει την κατασκευη καινουργιων μοναδων servo/abs.
Ελπιζω να κανω λαθος στον συλλογισμο μου.

Σ ευχαριστω πολυ.
το καταργησανε σε οσους θελανε να το καταργησουνε!! Εχουν πουληθει χιλιαδες μοτο με συστημα σερβο αλλα δεν το καταργησανε όλοι!! Ολα δε που αντικατασταθηκαν ηταν στα πλαισια της εγγυησης αρα το ελαττωματικο γυρισε στην μαμα αρα......αν δεν το καταργησης κι εσυ σε βλεπω για καποιο επισκευασμενο μεταχειρισμενο!!!!!
Δεν το καταργεις καλυτερα? προβληματα παρουσιαζει παρα χρησιμο ειναι!! Χωρια που αν μεινεις απο μπαταρια φρενα γιοκ!!!!
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 29-05-2009, 12:13
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Συγγρου σου' ρχομαι...

Τους το ειπα οτι μηπως γινεται να το καταργησουν και μου ειπαν οτι πρεπει να γινουν και αλλες αλλαγες (στον εγκεφαλο π.χ) και οτι μπλεκει το πραγμα περισσοτερο.
Τι να πω τωρα; Μηπως ειμαι και μηχανικος;

Γι αυτο ειπα οτι ο Βασιλης μπορει να μας δωσει μερικες απαντησεις, γιατι σιγουρα υπαρχουν πολλοι που εχουν GS με servo πανω.
Αξιζει να γινει η καταργηση του;
Αν δηλαδη το ανταλλακτικο κοστιζει 2200, καταργωντας το τι χρηματα θα πληρωσουμε τελικα; Πιο πολλα απο 2200 ή πιο λιγα;
Πιστευω οτι καποιος πρεπει να μας δωσει μερικες απαντησεις.
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 29-05-2009, 12:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Συγγρου σου' ρχομαι...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους το ειπα οτι μηπως γινεται να το καταργησουν και μου ειπαν οτι πρεπει να γινουν και αλλες αλλαγες (στον εγκεφαλο π.χ) και οτι μπλεκει το πραγμα περισσοτερο.
Τι να πω τωρα; Μηπως ειμαι και μηχανικος;

Γι αυτο ειπα οτι ο Βασιλης μπορει να μας δωσει μερικες απαντησεις, γιατι σιγουρα υπαρχουν πολλοι που εχουν GS με servo πανω.
Αξιζει να γινει η καταργηση του;
Αν δηλαδη το ανταλλακτικο κοστιζει 2200, καταργωντας το τι χρηματα θα πληρωσουμε τελικα; Πιο πολλα απο 2200 ή πιο λιγα;
Πιστευω οτι καποιος πρεπει να μας δωσει μερικες απαντησεις.
που'σαι ρε Βασσίλη??????
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 29-05-2009, 12:41
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Συγγρου σου' ρχομαι...

Κατσε βρε, δουλευει το παιδι. 4μμ σχολαει.
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 29-05-2009, 23:43
Fast&Furious Ο/Η Fast&Furious βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Απάντηση: Συγγρου σου' ρχομαι...

Να μαι και γω.....
Ηλια μη φοβασαι και να εισαι σιγουρος οτι αυτο που θα μπει στο μοτο σου θα ειναι καινουργιο και με 2 χρονια εγγυηση..
Τωρα για το θεμα του ανακατασκευασμενου αντ/κου εδω στην Ελλαδα η μαμα BMW δεν ζηταει τιποτα εκτος αν ειναι κατι που το θελουν για αναλυση...Κραταμε τα πραγματα που ειναι απο εγγυηση καποιο καιρο μεχρι να μας πουν οτι μπορουμε να τα στειλουμε η να τα κανουμε οτι θελουμε..
Και κατι αλλο οτι μοντελο και να ειναι καποιο BMW παντα υπαρχει το αντ/κο που θα χρειαστει σε καινουργιο και σε περιπτωση που δεν το εχουν στοκ το κατασκευαζουν και το στελνουν......Οπως και στην περιπτωση του Ηλια...
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 30-05-2009, 06:23
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Συγγρου σου' ρχομαι...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fast&Furious Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μαι και γω.....
Ηλια μη φοβασαι και να εισαι σιγουρος οτι αυτο που θα μπει στο μοτο σου θα ειναι καινουργιο και με 2 χρονια εγγυηση..
Τωρα για το θεμα του ανακατασκευασμενου αντ/κου εδω στην Ελλαδα η μαμα BMW δεν ζηταει τιποτα εκτος αν ειναι κατι που το θελουν για αναλυση...Κραταμε τα πραγματα που ειναι απο εγγυηση καποιο καιρο μεχρι να μας πουν οτι μπορουμε να τα στειλουμε η να τα κανουμε οτι θελουμε..
Και κατι αλλο οτι μοντελο και να ειναι καποιο BMW παντα υπαρχει το αντ/κο που θα χρειαστει σε καινουργιο και σε περιπτωση που δεν το εχουν στοκ το κατασκευαζουν και το στελνουν......Οπως και στην περιπτωση του Ηλια...
Ηλια, μας λυθηκαν οι απορίες!! Οπόταν μην ανυσηχείς!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1150, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmw1100, bmw11500, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs1150, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, moto_adventures, motoadventures, motobmw, spanos nikos


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
σου δίνει φτερααααα!!!!!! wet & dirty Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 15 22-03-2009 22:11
Ποια ειναι τα μεγαλυτερα προβληματα της συμβιωσης σου με την μοτοσυκλετα σου; riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 12 19-03-2009 12:19
Προσοχή! Διαβάζει το μυαλό σου... Arkas Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 13 17-03-2009 19:52
Εν Ιορδάνη βαπτιζομένου σου, Κύριε! Arkas Ελλάδα 5 09-01-2009 17:42
Δες, το ... κινητό σου. yannis Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 8 29-12-2008 12:54


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!