GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 24-10-2012, 14:44
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα σε ευχαριστώ για την φιλική προσφώνηση. Δε με κατάλαβες όμως φίλε, κ εγώ έχω γάτο για κατοικίδιο, το θέμα μας δεν είναι η αγάπη μας προς τα ζώα, αλλά ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙΘΕΣΗΣ ΑΠΟ ΑΔΕΣΠΟΤΑ Ή ΚΟΠΑΔΙΑ-ΑΓΕΛΕΣ, αν έχεις κάτι να πεις επάνω σε αυτό που αφορά την προστασία μας, παρακαλώ να το πεις, μας ενδιαφέρει πως να προστατευτούμε από τυχόν επίθεση, όχι το τι σκέφτονται ή αν φταίνε ή δε φταίνε αυτά ή αν κάποιος τα αμόλησε ελευθερα κλπ κλπ. είναι αυτονόητο ότι είναι ζώα -δεν έχουν καμία νοημοσύνη κ δρουν με ένστικτα αυτό δε χωράει καμία αμφιβολία, τώρα άμα κάπιος τα συμπαθεί ή όχι είναι προσωπικό του θέμα δε χρειάζεται να του επιβάλεις ότι πρέπει να τα σέβεται κ να τα λατρεύει. Εσύ μπορείς να τα βάζεις δίπλα στα τέκνα σου κ να τραβάς φωτογραφίες, αγνοόντας τους κινδύνους-δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που έχουν καταγραφεί επιθέσεις ακόμα κ πιστών κατοικίδιων σε παιδιά της οικογενείας, είπαμε δρουν με ένστικτα.
Πως μπορούμε λοιπόν να τα αντιμετωπισουμε σε ανοιχτό χώρο ??
Ποστάρισμα #48, εσύ μας δίνεις οδηγίες για την αντιμετώπισή τους.
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 24-10-2012, 14:49
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Το πρόβλημα είναι ότι τα συναντάς όταν είσαι σε επαρχιακούς δρόμους και οι εναλλακτικές είναι ελάχιστες και καθόλου βολικές.

Αν είσαι σε χώμα και πηγαίνεις πχ Horizons Unlimited που έγραψε ο Μηνάς πιο πάνω και είσαι στην μέση του βουνού και της διαδρομής βρεις τα σκυλιά τι κάνεις ?

Γυρνάς πίσω ?
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 24-10-2012, 15:37
mabot Ο/Η mabot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ath
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά έχω μια απορία πως αντιδραμε σε συνάντηση με τα αξιολατρευτα τσοπανοσκυλα σε μια ερημιά έχω δοκιμάσει κορνα συνεχόμενη και ουρλιαχτα και είχε κάποιο αποτέλεσμα κάτι πιο αποτελεσματικό ξέρει κανεις
Έκατσα και διάβασα όλο το θέμα από την αρχή.
Το ρεζουμε για μένα είναι οτι οι περισσότεροι ξέφυγαν από το θέμα.
Ο συντάκτης δεν ρωτάει για την συγκεκριμένη ράτσα σκύλου και για τις επι μέρους συνήθειές της. Ούτε για το αν θα πάει κάποιος και αγοράσει από το πετ σοπ ένα σκύλο της ράτσας, όπως θέλεις πεστον. ΕΠ,ΕΤ,ΕΚ,ΕΟ,ΕΧ,ΕΨ,ΕΩ κ.λ.π.
Όλα αυτά τα αγοραστά που τα έχεις σαν οικόσιτα, είναι ΕΞΗΜΕΡΩΜΕΝΑ και εκπαιδευμένα να ζουν και να συζούν με ανθρώπους. Τώρα αν κάποιοι κοιμούνται μαζί τους αγκαλιά, άλλοι το λένε σκυλολαγνία και άλλοι σκυλοφιλία.
Αλλά το θέμα δεν είναι ξαναλέω για τον ένα σκύλο της οικογένειας.
Ρωτάει ο άνθρωπος για τις αγέλες των σκύλων σε μια ερημιά.Το γράφει καθαρά. Για αυτά τα σκυλιά που όλοι εμείς τα λέμε τσοπανόσκυλα.Όχι βέβαια οτι είναι και καμιάς ράτσας.Όλα μπαστάρδια είναι και από διάφορες ράτσες.Αλλίμονο αν ο τσοπάνης κοιτάει ποιό σκυλί ζευγαρώνει με ποιό.
Και εγώ ρωτάω όπως και οι περισσότεροι. Τι γίνεται όταν πηγαίνεις όμορφα και ωραία σε ένα επαρχιακό δρόμο(όχι απαραίτητα στου διαόλου τη μάνα) και πέσεις πάνω σε κοπάδι;;;;;
Αν και θα έχει τύχει σε όλους σας, να πηγαίνετε στην άσφαλτο και να συναντήσετε το κοπάδι να διασχίζει το δρόμο. Η να έχετε δει την άσφαλτο γεμάτη κακαράτζες. Από εκεί είχε περάσει πριν λίγο κοπάδι. Και αυτό το επισημαίνω γιατί κάποιοι είπαν οτι εμείς οι μηχανόβιοι πηγαίνουμε και ενοχλούμε τα ζωντανά στο χώρο δουλειάς τους στις βουνοκορφές. Οι επαρχιακοί δρόμοι(χωμάτινοι και ασφάλτινοι) είναι χώρος δουλειάς των αιγοπροβάτων;;;;
Και λέμε τώρα, πέφτουμε για διαολική μας τύχη(ατυχία) πάνω στο κοπάδι.Και μας περικυκλώνουν καμια εικοσαριά αγριόσκυλα.Τι κάνουμε;;;; Τους κάνουμε ψυχογράφημα και αντιδρούμε ανάλογα;;;Σβήνουμε τά μηχανάκια για να μην τα εκνευρίζει ο θόρυβος;;;;Αρχίζουμε να ουρλιάζουμε πιο δυνατά από αυτά για να τα φοβίσουμε;;;;
Και σου λέω εγώ τώρα. Άντε αλλάζω την εκδρομή μου και γυρίζω πίσω.Με το που θα γυρίσω την πλάτη για να κάνω μανούβρα θα μου έχουν ξεσκίσει τα πόδια. Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Εκεί σας θέλω να μου δώσετε μια απάντηση.Γιατί αυτή ήταν και η ερώτηση του συντάκτη και όχι για τις συνήθειες του καθαρόαιμου ΟΙΚΟΣΙΤΟΥ και ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟΥ Ελληνικού Ποιμενικού.
Αν ήθελε τέτοιες πληροφορίες, θα το είχε γράψει στα "ΖΩΑ" και όχι στα "χρήσιμα".
Κάποιοι έχουν δώσει κάποιοες ιδέες.Ας τις συγκεντώσουμε μήπως και βγάλουμε άκρη.
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 24-10-2012, 15:38
mabot Ο/Η mabot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ath
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα είναι ότι τα συναντάς όταν είσαι σε επαρχιακούς δρόμους και οι εναλλακτικές είναι ελάχιστες και καθόλου βολικές.
Ακριβώς το ίδιο με εσένα ρωτάω και εώ φίλε μου.

Reply With Quote
  #105  
Παλιό 24-10-2012, 15:44
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Η μόνη λύση τελικά ειναι να κατεβουμε από τις μηχανές μας και να κάνουμε την κουβέντα που κάνουμε εδώ μέσα σίγουρα τα τσοπανοσκυλα θα τρέχουν να κρυφτούν απο εμάς
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 24-10-2012, 15:59
sid2011 Ο/Η sid2011 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: trikala
Μoto: transalp xlv 650
Μηνύματα: 1,312
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Εκείνο που κατάλαβα εγώ που ευτυχώς διάβασα όλο το θέμα και κατά τη γνώμη μου ακούστηκαν πολλές και ενδιαφέρουσες γνώμες και τρόποι αντιμετώπισης των κατά τα άλλα συμπαθητικών τετράποδων με λίγο επικίνδυνα δόντια κατέληξα ότι πηγαίνοντας στο χώρο τους δεν περνάς αεράτα, λίγη προσοχή νομίζω πως χρειάζεται παραπάνω και αν μπορεί κάποιος να τα αποφύγει καλό είναι να το κάνει γιατί κυρίως κανένας δεν μπορεί να ξέρει πως θα αντιδράσει το κάθε σκυλί ξεχωριστά !η εμπειρία μου εμένα μου δίδαξε και ευτυχώς δεν έχω κακές εμπειρίες με σκυλιά αλλά εκείνο που λέω είναι ότι ο καθένας πρέπει να είναι στο χώρο του ... δηλαδή τα σκυλιά με τα σκυλιά και οι άνθρωποι με τους ανθρώπους !!
Reply With Quote
  #107  
Παλιό 24-10-2012, 16:14
mabot Ο/Η mabot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ath
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sid2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
ότι πηγαίνοντας στο χώρο τους δεν περνάς αεράτα, !
Δεν πηγαίνεις σχεδόν ποτέ ΕΣΥ στο χώρο τους. Τα αμελή και αδιάφορα αφεντικά τους τα φέρνουν στο διάβα σου. Γιατί τις περισσότερες φορές τα βλέπεις απότομα μπροστά σου. Αλλιώς θα είσαι πολύ βλάκας να βλέεπις τα κοφτερά δόντια και εσύ να πας γυρεύοντας.
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 24-10-2012, 16:17
mabot Ο/Η mabot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ath
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Και εκεί πρέπει να εστιάσουμε. Τα σκυλιά δεν μας φταίνε σε τίποτα. Είναι στην φύση τους να προστατεύουν/φρουρούν/δαγκώνουν και αυτή είναι η δουλειά τους. Η προστασία του κοπαδιού. Αυτός που φταίει είναι ο τσοπάνης που τα φέρνει αντιμέτωπα, όχι με το λύκο ή την αρκούδα, αλλά με τον άνθρωπο.
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 24-10-2012, 16:17
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mabot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο συντάκτης δεν ρωτάει για την συγκεκριμένη ράτσα σκύλου και για τις επι μέρους συνήθειές της. Ούτε για το αν θα πάει κάποιος και αγοράσει από το πετ σοπ ένα σκύλο της ράτσας, όπως θέλεις πεστον. ΕΠ,ΕΤ,ΕΚ,ΕΟ,ΕΧ,ΕΨ,ΕΩ κ.λ.π.
Όλα αυτά τα αγοραστά που τα έχεις σαν οικόσιτα, είναι ΕΞΗΜΕΡΩΜΕΝΑ και εκπαιδευμένα να ζουν και να συζούν με ανθρώπους. Τώρα αν κάποιοι κοιμούνται μαζί τους αγκαλιά, άλλοι το λένε σκυλολαγνία και άλλοι σκυλοφιλία.
Αλλά το θέμα δεν είναι ξαναλέω για τον ένα σκύλο της οικογένειας.
Ρωτάει ο άνθρωπος για τις αγέλες των σκύλων σε μια ερημιά.Το γράφει καθαρά. Για αυτά τα σκυλιά που όλοι εμείς τα λέμε τσοπανόσκυλα.Όχι βέβαια οτι είναι και καμιάς ράτσας.Όλα μπαστάρδια είναι και από διάφορες ράτσες.Αλλίμονο αν ο τσοπάνης κοιτάει ποιό σκυλί ζευγαρώνει με ποιό.

Εκεί σας θέλω να μου δώσετε μια απάντηση.Γιατί αυτή ήταν και η ερώτηση του συντάκτη και όχι για τις συνήθειες του καθαρόαιμου ΟΙΚΟΣΙΤΟΥ και ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟΥ Ελληνικού Ποιμενικού.
Ποιος σου ειπε οτι ο σκυλος μου ειναι αγορασμενος απο PetShop;Ποιος σου ειπε οτι ειναι οικοσιτο και οχι γονιδιακα ενας αρτιος ΕΠ;Ποιος επισης σου ειπε οτι ενας ΕΠ αν ζει στο βουνο ή σε αγελη ή στο σπιτι αλλαζει γονιδια ή συμπεριφορα;;;Ο ιδιος ΑΚΡΙΒΩΣ σκυλος ειναι...
Απο αυτα που γραφεις δεν εχεις γνωση του Ελληνικου Ποιμενικου.Αυτα που λες ειναι στην πλειοψηφια τους λαθος και κακη εικονα ενος Ποιμενικου.Αλλά μαλλον διαβασες χωρις να πιασεις το νοημα οσων εγω τουλαχιστο εγραψα...Και αυτο λεω με άλλα λογια....αλλά δεν ακουτε.Οτι αν δεν καταλαβεις ποιος ειναι ο Ε.Π. τοτε κανεις απλα το Σταυρο σου μολις τα βρεις μπροστα σου και συνεχιζεις να εχεις μια επιφυλακτικη εως τρομαγμενη σταση απεναντι σε αυτα τα σκυλια!
Για να αντιμετωπισεις κατι σωστα πρεπει να το γνωριζεις...να ξερεις τι εχεις να αντιμετωπισεις.Γιαυτο γραφω ολα αυτα παραπανω για την συμπεριφορα και τα γνωρισματα του ΕΠ...να μαθουμε ποιος ειναι και ποιον τροπο θελει.
Και δωστε λιγο προσοχη.Για ποια ερημια μιλατε;Και το τονιζετε κιολας.Για εμας μπορτει να ειναι ερημια αλλά για εναν Ποιμενικο ειναι ο χωρος του.Και αν οχι ο χωρος του ειναι το κοπαδι που προστατευει...Αρα διπλή προσοχη γιατι εκετλει καθηκοντα φυλαξης...Ειναι σαν να λεμε ειμαι με την οικογενεια μου.Ειτε σπιτι μου ειτε καπου αλλου αν καποιος αντιληφθω ως απειλη δεν θα λαβω τα μετρα μου;καπως ετσι...με δυνατα μαλιστα ενστικτα και δραση...

Συγγνωμη που δεν συμφωνω μαζι σου αλλά οσα γραφεις δεν αφορουν Ελληνικους Ποιμενικους αλλά καποια αλλη ρατσα...Προφανως σκυλους αλλά δεν μπορω προσωπικα να παρω καμμια ευθυνη να δωσω οδηγιες για αντιμετωπιση ενος σκυλου κατω απο διαφορετικες συνθηκες και διαφορετικη ψυχοσυνθεση.Οπως δεν μπορω εγω να απολογηθω για κανεναν ο οποιος εχει ενα Ποιμενικο και το εχει μεγαλωσει οπως θελει αυτος.Ειναι αδυνατο και αδιανοητο...Σαν να ρωτας "πώς παει η μοτοσυκλετα"για να ερθω και στα μοτοσυκλετιστικα ...ποιο μοτοσυκλετα;Αν δεν την ξερεις τι ακριβως ρωτας;θα την μαθεις και μετα θα δεις πώς οδηγειται......
Αν και παλι δεν γινομαι κατανοητος τοτε δεν εχω αλλο τροπο να το εκφρασω.

Last edited by mAthosalas; 24-10-2012 at 16:20.
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 24-10-2012, 16:23
giamil Ο/Η giamil βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200GS '07 (Blackie)
Μηνύματα: 2,781
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mabot Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εκεί πρέπει να εστιάσουμε. Τα σκυλιά δεν μας φταίνε σε τίποτα. Είναι στην φύση τους να προστατεύουν/φρουρούν/δαγκώνουν και αυτή είναι η δουλειά τους. Η προστασία του κοπαδιού. Αυτός που φταίει είναι ο τσοπάνης που τα φέρνει αντιμέτωπα, όχι με το λύκο ή την αρκούδα, αλλά με τον άνθρωπο.

Εγω θα λεγα να ανοιξει ενα νεο θεματακι για τους τσοπανους γιατι μ αυτους εχουμε προβλημα τελικα κ οχι με τα σκυλια!


Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!