GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ομαδικές Αγορές

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιό 31-12-2009, 14:40
Kolokas Ο/Η Kolokas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Argyroupoli
Μoto: Africa Twin 750
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Παιδια εβαλα και γω επιτελους pirelli scorpion!!!! δεν εχω ξαναβαλει pirelli, ηθελα να τα δοκιμασω θα δω και θα σας πω.
Παντως τα παιδια ηταν super!!!!!καλη και αμεση εξυπηρετηση και με κερασμα καφεδακι,
Ενα μπραβο στα παιδια που τρεξανε για να βρουν το μαγαζι:sm5:
Reply With Quote
  #162  
Παλιό 31-12-2009, 16:04
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις, σε εμένα κάποιοι άλλοι "ειδικοί" που δεν ασχολούνται με την ασφάλεια των δρόμων αλλά με την ασφάλεια πτήσεων, μου ανέλυσαν γιατί είναι καλύτερα στην συγκεκριμένη μηχανή, -που προτείνει και η μαμά την γόμα V-, αυτή είναι πιο απαραίτητη για τους ελληνικούς δρόμους....

Η πρόσφυση π.χ. στην Αττική Οδό, που θεωρείται ο πιο "καλός" δρόμος σε θέματα δείκτη πρόσφυσης ασφαλτοτάπητα, μπορεί να αποδειχθεί συνεργάσιμος με ελαστικά Η, σε μηχανές που ο κατασκευαστής δεν τα εφοδιάζει με ανάλογου τύπου γόμα...π.χ.
GS 1200!
Το ενα ερχεται σε αντιθεση με το άλλο σε αυτες τις δυο παραγραφους!!! Θεωρεις οτι τα ελαστικα τυπου ''Η" ειναι καλλυτερα για την Αττικη Οδο με το γερμανικου τυπου οδοστρωμα ενω τα τυπου ''V'' σωστοτερα για την Ελληνικη ασφαλτο υπονωοντας την κακη Ελληνικη ασφαλτο!! Ομως...... στην Γερμανια η ασφαλτος ειναι........Γερμανικη και οι GS που κυκλοφορουν εκει απο το εργοστασιο εχουν τυπου ''V" ελαστικα!!!!!!


Σημ. Τι δουλεια εχουν οι μηχανικοι αεροσκαφων με τα ελαστικα και τους τυπους τους? Αλλα τα ελαστικα του αεροπλανου κι αλλα - μα τελειως άλλα - των κοινων οχηματων!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκαθαρίζω το τοπίο και αναφέρω ότι δεν τίθεται ζήτημα "ταχύτητας" 210 ή 240 χλμ/ώρα...

Φανταζομαι οτι το λες θεωρητικα και σαν σχημα λογου γιατι πρακτικα υπαρχει θεμα και μαλιστα μεγάλο!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά η GS 1200, καθώς και άλλες ανάλογου βάρους, όγκου, δύναμης, ροπής κλπ μηχανές δεν μπορούν να συνεργαστούν άμεσα και σε επιτρεπτό επίπεδο, βάσει των μετρήσεων των κατασκευαστών, με πιο "μαλακά" ελαστικά"....π.χ. δείκτη Η!
Αν και το ''μαλακά'' το βαζεις μεσα σε εισαγωγικά ειναι ευκολα παρεξηγησιμο διοτι οι δεικτες ταχυτητας των ελαστικων ουδεμια σχεση εχουν με το αν το ελαστικο ειναι μαλακο η σκληρό!!!!! Ενα ΕΧΡ τυπου "V" ειναι ακριβως το ιδιο ελαστικο σε μαλακοτητα με ενα ΕΧΡ τυπου ''Η'' και τουμπαλιν!!! Ο δείκτης ταχύτητας ελαστικών δείχνει την μέγιστη ταχύτητα οχήματος στην οποία τα ελαστικά αναμένεται να λειτουργήσουν σωστά. Η διαφορα των ελαστικων κατασκευαστικα ως προς τις διαφορες στους δεικτες ταχυτητας ειναι η ποσοτητα πυριτίου που περιεχουν και καουτσουκ τα οποια μεταβαλουν την αντοχη τους γαι τις ταχυτητες για τις οποιες σχεδιαστηκαν να αντεχουν και εφοσον αυτες ερχονται για μεγάλο χρονικο διαστημα!! Με αλλα λογια, ενα ελαστικο ''Η'' (περισσοτερο καουτσουκ λιγοτερο πυριτιο απο ενα ‘’V’’) θα αντεξη τις ταχυτητες των 240κμ του "V" κι ενα ‘’V’’ θα αντεξει τα 270κμ ενος ‘’W’’ (περισσοτερο πυριτιο λιγοτερο καουτσουκ απο ενα ‘‘’V’’’) αν και εφοσον τα υπερβαλοντα του σχεδιασμου τους μαξιμουμ κμ δεν συμβουν για πανω απο ενα χρονικο οριο της ταξεως του λεπτου!!! Αυτη η αντοχη στο παραπανω του σχεδιασμου λεγεται ‘’διαστασιολογηση ασφαλειας’’
Μετα απο αυτον τον συντελεστη του ‘’κατι παραπανω’’, το καουτσουκ του ‘’Η’’ στα 240κμ λογω υπερβαλλοντος θερμοκρασιας πολυμεριζεται και αρχιζει και λειωνει με αποτέλεσμα και να ξεκολλησει απο το πελμα σε καποιες περιπτωσεις!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf Εμφάνιση μηνυμάτων
Στους ελληνικούς δρόμους λοιπόν και καθ'όσον η πρόσφυση είναι ελάχιστη έως και μηδαμινή σε κάποιους άλλους σε σχέση και με την Αττική Οδό που προανέφερα...τα ελαστικά με δείκτη V "κρατάνε" καλύτερα!!!
Τεραστιο λαθος!!!!! Και συγχωρεσε με!!!!!!
Τα ελαστικα ‘’V” λογω περισσότερου πυριτιου απο τα ‘’Η’’ θελουν περισσότερο χρονο να ζεσταθουν (θερμοκρασια καλης- αριστης λειτουργιας) εκ των πραγματων, και μια ελληνικη γυαλισμενη ασφαλτος ΔΕΝ βοηθαει!! Αντιθετως επιδεινωνει!!!!!!!!! Ενα ελαστικο ‘’Η’’ θα ζεσταθει γρηγοροτερα στις ιδιες συνθηκες!! Αυτος ειναι και ο, ενας απο τους πολλους, λογος που τα 1000αρια στρηταδικα (με ζεστα λαστιχα) σε τετοιους δρόμους με 5η σπιναρουν ενω στην Αττικη Οδο και με πρωτη ειναι δυσκολο!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπερασματικά εμένα το "κράτημα" με απασχολεί και όχι τόσο αν ένα ελαστικό με δείκτη H, το τερματίσω ή περάσω τον δείκτη ταχύτητας του, τι συμπεριφορά θα έχει....

Το κρατημα ειναι παντελως ασχετο με τον δεικτη ταχυτητας του ελαστικου σε διαφορες ‘’Η’’ με ‘’V’’, αν μου ελεγες δειτη ‘’Q (160κμ)’’ με ‘’Η’’ ¨η ‘’V’’ ναι τοτε θα υπηρχε προβλημα!!! Αλλα μονον σε ταχυτητες κοντα στα 200κμ!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το αναφέρω γιατί ακόμα και τα ελαστικά με δείκτη H, για να φθάσουν σε σημείο θεαματικού προβλήματος, θα πρέπει πρακτικά να δουλεύουν εκτός ορίων για πάρα πολύ ώρα συνεχόμενα, να αναπτύξουν θερμοκρασίες πέραν και των πιο τραγικών μετρήσεων του κατασκευαστή, για να φθάσουμε στο σημείο να γίνει ζελές "φράουλα" και να ξεκολλήσει ή να φύγει πάνω από την ζάντα, πράγμα όλιγον τι δύσκολο... ....

Σωστο αυτο σαν παρατηρηση, ωστοσο δεν καταλαβα που κολλαει στην παραπανω δικια σου παραγραφο, αν θες μου εξηγεις!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεπώς, αυτός που κάνει επιλογή ελαστικού με δείκτη Η επειδή δήθεν δεν τρέχει και δεν χρειάζεται με δείκτη V, έχει κατά την άποψή μου, μέγα λάθος και ρισκάρει την ασφάλειά του!!!

Ο δεικτης ταχυτητας του ελαστικου επιλεγεται ΠΑΝΤΑ απο τον κατασκευαστη του οχηματος και οχι απο τον ιδιοκτητη του!! Αν ο κατασκευαστης συνιστα ‘’Η’’ θα βαλουμε ‘’Η’’, αν λεει ZR θα βαλουμε αυτο που λεει!!! Διοτι αυτα τα μονα ¨η διπλα γραμματα υποδυλωνουν τους δεικτες ταχυτητας μεν αλλα ο κατασκευαστης εχει υπολογισει και το βαρος της μοτοσυκλετας, την γεωμετρια της, την γωνια καστερ και το ιχνος κ.λ.π., κ.λ.π.!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf Εμφάνιση μηνυμάτων

Και βέβαια το πιο ισχυρό κίνητρο είναι η πώληση γιατί αλλιώς ακούγεται το "210 €" και αλλιώς το "280 ή 300 €"...
Σωστότατος!!!!!
Reply With Quote
  #163  
Παλιό 31-12-2009, 17:04
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ablithik Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τοποθετηση εγινε.
Το καταστημα ειδοποιηθηκε ταχυτατα!!!! ... και η εξυπηρετηση ηταν αψογη.

Μοναδικη παραφωνια, το γεγονος οτι τοποθετηκαν ελαστικα με δεικτη ταχυτητας H αντι για V προτεινει η BMW.Για να μην υπαρχει παρεξηγηση επι του θεματος, δε το ειχα αναφερει στα στοιχεια ελαστικων στο pm.Στο τηλεφωνο οταν εκλεισα ραντεβου ειπα για Anakee 2 για GS 1200 Adventure και ειπαν οκ.Τo αντιληφθηκα μονο οταν τα ειδα και η μηχανη ειχε ανεβει στο σταντ.Δε μου κανει διαφορα (H 210 χλμ./ώρα - V 240 χλμ./ώρα) αλλα θα προτιμουσα ως εξειδικευμενο συνεργειο να ειχε προ αναφερθει αυτη η λεπτομερεια.

Ξανα ευχαριστώ και σε σένα Λεοντοκαρδε
Καλη χρονια σε ολους....



Παρόλο που δεν πρέπει και δεν είναι στα "καθήκοντα" του φόρουμ κ τα δικά μου,

οι τελικές συνεννοήσεις μεταξύ των μελών μας κ του εμπόρου,

καθαρά από μοτοσυκλετιστικό ενδιαφέρον προς κάθε συμφορουμίτη μας,

επικοινώνησα με τον Νίκο Περιστερά,

κ μου ανέφερε ότι από Δευτέρα να πας να σου αντικαταστήσει το Η ελαστικό με V ...





.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #164  
Παλιό 31-12-2009, 17:09
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόλο που δεν πρέπει και δεν είναι στα "καθήκοντα" του φόρουμ κ τα δικά μου,

οι τελικές συνεννοήσεις μεταξύ των μελών μας κ του εμπόρου,

καθαρά από μοτοσυκλετιστικό ενδιαφέρον προς κάθε συμφορουμίτη μας,

επικοινώνησα με τον Νίκο Περιστερά,

κ μου ανέφερε ότι από Δευτέρα να πας να σου αντικαταστήσει το Η ελαστικό με V ...
Reply With Quote
  #165  
Παλιό 31-12-2009, 19:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόλο που δεν πρέπει και δεν είναι στα "καθήκοντα" του φόρουμ κ τα δικά μου,

οι τελικές συνεννοήσεις μεταξύ των μελών μας κ του εμπόρου,

καθαρά από μοτοσυκλετιστικό ενδιαφέρον προς κάθε συμφορουμίτη μας,

επικοινώνησα με τον Νίκο Περιστερά,

κ μου ανέφερε ότι από Δευτέρα να πας να σου αντικαταστήσει το Η ελαστικό με V ...





.
Καλα το λεω εγω οτι αυτο το φορουμ διαφερει απο οτιδηποτε άλλο υπηρξα μελος του!!!!

Keep moving mates!!!!


:sm5::sm4:
Reply With Quote
  #166  
Παλιό 31-12-2009, 19:50
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Συγχαρητήρια στο forum
Reply With Quote
  #167  
Παλιό 31-12-2009, 21:52
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

λεοντοκαρδοςςςςςςςςςςςςς.............................
respect......................
Reply With Quote
  #168  
Παλιό 07-01-2010, 19:48
Jorge Ο/Η Jorge βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μoto: F650gs
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Μόλις απέκτησα κι εγώ τα νέα μου ελαστικά!
Metzeler EXP.

Ευχαριστώ με τη σειρά μου τα παιδιά που ασχολήθηκαν και για αυτή την ομαδική αγορά.

Να είστε καλά και καλές βόλτες!!!!!
Reply With Quote
  #169  
Παλιό 08-01-2010, 14:18
kifinas Ο/Η kifinas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Kifissia
Μoto: r1200gs
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Ετοιμάζομαι και `γώ για τα λαστιχάκια! Τα METZELER EXP
Reply With Quote
  #170  
Παλιό 08-01-2010, 14:37
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ablithik Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τοποθετηση εγινε.
Το καταστημα ειδοποιηθηκε ταχυτατα!!!! ... και η εξυπηρετηση ηταν αψογη.

Μοναδικη παραφωνια, το γεγονος οτι τοποθετηκαν ελαστικα με δεικτη ταχυτητας H αντι για V προτεινει η BMW.Για να μην υπαρχει παρεξηγηση επι του θεματος, δε το ειχα αναφερει στα στοιχεια ελαστικων στο pm.Στο τηλεφωνο οταν εκλεισα ραντεβου ειπα για Anakee 2 για GS 1200 Adventure και ειπαν οκ.Τo αντιληφθηκα μονο οταν τα ειδα και η μηχανη ειχε ανεβει στο σταντ.Δε μου κανει διαφορα (H 210 χλμ./ώρα - V 240 χλμ./ώρα) αλλα θα προτιμουσα ως εξειδικευμενο συνεργειο να ειχε προ αναφερθει αυτη η λεπτομερεια.

Ξανα ευχαριστώ και σε σένα Λεοντοκαρδε
Καλη χρονια σε ολους....
Πάντως, αν δεν ``πλακώνεσαι`` ξαναδέστο. Εμένα, και είναι προσωπική γνώμη, μ αρέσουν τα λάστιχα με μικρό δείκτη. Ειδικά σε άσφαλτο σαν της Αθήνας. Πιάνουν θερμοκρασία εύκολα.
Και πάλι ξαναλέω, προσωπική μου γνώμη είναι.
Καλοφόρετα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ομαδική αγορά ελαστικών περιοχής Βορείου Ελλάδος !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ομαδικές Αγορές 272 23-12-2013 12:07
Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ομαδικές Αγορές 638 13-12-2013 20:38
Ομαδική αγορά ελαστικών περιοχής Νοτίου Ελλάδος !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ομαδικές Αγορές 84 25-10-2013 18:34
Ομαδική αγορά ανταλλακτικών-MOTORWORKS tallspiro Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 0 01-02-2010 19:31


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!