GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-08-2010, 18:49
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Καλησπέρα σε όλη την παρέα..Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη των πιο πεπειραμένων στο φορουμ...Εδώ και καιρό το μωρό μου R 1150 GS κάνει ένα θόρυβο απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ. ο ήχος είναι μεταλλικός και ακούγετε σαν να βαλβιδίζει αλλά δεν είναι απο βαλβίδες πιθανόν γιατι της μέτρησα και είναι οκ.
Ο θόρυβος αυτός ακούγετε αφού ζεσταθεί ο κινητήρας και μετά απο ένα σημειο φτάνει στο μέγιστο και παραμένει σ αυτά τα επίπεδα...Πήγα σε 2 μάστορες (της μαμάς) και μου είπαν να το ανοίξουμε και θα δούμε...δεν υπάρχει κάποιος πρακτικός μάστορας που να το καταλάβει....εγώ σκέφτηκα μήπως φταίει ο τεντωτήρας της καδένας μήπως θέλει σφύξιμο...υπάρχει καμία άλλη ιδέα?
έχω και το θόρυβο απο την αντλία και το μωρο μου ακουγετε σαν νταλίκα!!!
πολύ ήχος!!!αν ακούσετε κανένα GS να σκούζει σαν τράκτορας εγώ θα είμαι!!!
ευχαριστώ!!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 07-08-2010, 19:11
johntsip Ο/Η johntsip βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHENS
Μoto: 1200 adv
Μηνύματα: 306
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

ρωτα τον ALX γιατι νομιζω οτι το κατεχει και ισως σε βοηθησει με αυτο που θα σου πει.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 07-08-2010, 21:20
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dimalx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη την παρέα..Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη των πιο πεπειραμένων στο φορουμ...Εδώ και καιρό το μωρό μου R 1150 GS κάνει ένα θόρυβο απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ. ο ήχος είναι μεταλλικός και ακούγετε σαν να βαλβιδίζει αλλά δεν είναι απο βαλβίδες πιθανόν γιατι της μέτρησα και είναι οκ.
Ο θόρυβος αυτός ακούγετε αφού ζεσταθεί ο κινητήρας και μετά απο ένα σημειο φτάνει στο μέγιστο και παραμένει σ αυτά τα επίπεδα...Πήγα σε 2 μάστορες (της μαμάς) και μου είπαν να το ανοίξουμε και θα δούμε...δεν υπάρχει κάποιος πρακτικός μάστορας που να το καταλάβει....εγώ σκέφτηκα μήπως φταίει ο τεντωτήρας της καδένας μήπως θέλει σφύξιμο...υπάρχει καμία άλλη ιδέα?
έχω και το θόρυβο απο την αντλία και το μωρο μου ακουγετε σαν νταλίκα!!!
πολύ ήχος!!!αν ακούσετε κανένα GS να σκούζει σαν τράκτορας εγώ θα είμαι!!!
ευχαριστώ!!!


Έλα την Τετάρτη στον καφέ ...... εδώ,
να τ' ακούσουμε, να σου πούμε τί είναι ......
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-08-2010, 12:51
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dimalx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη την παρέα..Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη των πιο πεπειραμένων στο φορουμ...Εδώ και καιρό το μωρό μου R 1150 GS κάνει ένα θόρυβο απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ. ο ήχος είναι μεταλλικός και ακούγετε σαν να βαλβιδίζει αλλά δεν είναι απο βαλβίδες πιθανόν γιατι της μέτρησα και είναι οκ.
Ο θόρυβος αυτός ακούγετε αφού ζεσταθεί ο κινητήρας και μετά απο ένα σημειο φτάνει στο μέγιστο και παραμένει σ αυτά τα επίπεδα...Πήγα σε 2 μάστορες (της μαμάς) και μου είπαν να το ανοίξουμε και θα δούμε...δεν υπάρχει κάποιος πρακτικός μάστορας που να το καταλάβει....εγώ σκέφτηκα μήπως φταίει ο τεντωτήρας της καδένας μήπως θέλει σφύξιμο...υπάρχει καμία άλλη ιδέα?
έχω και το θόρυβο απο την αντλία και το μωρο μου ακουγετε σαν νταλίκα!!!
πολύ ήχος!!!αν ακούσετε κανένα GS να σκούζει σαν τράκτορας εγώ θα είμαι!!!
ευχαριστώ!!!
Καλημέρα φίλε.Πρόσφατα άκουω και γώ ένα θόρυβο απο τον αριστερό boxer(r 1150gs adventure 2003),όχι τόσο δυνατό που περιγράφεις,αλλά πιο διακριτικό,θέλει λίγο προσοχή να τον πιάσεις.Ακούγεται όμως σαν βαλβίδα,η καπελότο του εκκεντροφόρου κάτι.Πήγα και γω σε εξουσιωδοτημένο τη παρασκευή μεσημέρι που κλείναν για διακοπές να μου το ακούσουν.Ο πρώτος μηχανικός μου είπε στο 1ο λεπτό που το άκουσε,οτι είναι μάλλον καπελότο εκεντροφόρου.ΟΚλέω,σχετικά χαμηλό κόστος.Μου λέει αμέσως μετά,οτι αν είναι αυτό,πρέπει να αλλαχτεί και ο εκκεντροφόρος.Λέω απο μέσα μου,οκ,ανεβαίνουμε,αλλά τι να κάνεις.Χωρις ομως να καταλάβω γιατί πρέπει να αλλαχτεί.
Αμέσως μετά,πλησίασε άλλος μηχανικός και μου είπε οτι σαν να ετοιμάζεται για μπιέλα(τον ήχο της μπιέλας τον έχω ακούσει κάμποσες φορές δυστυχώς,ευτυχώς όχι στο bmw),οπότε ίσως χρειαστεί και πιστόνι και εκκεντροφόρος και αν προχωρήσει το πράγμα,λέει,και στρόφαλος.....
Γυρίζω και του λέω τότε μιλάμε για 2-3 χιλιάρικα ζημιά.Μου λέει ναι...
Το αφήνεις στο σπίτι,δεν το κυκλοφορείς και απο σεπτέμβρη ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ........
Τέλος πάντων,σίγουρα κάτι ξέρουν πιο πολλά απο μας,αλλά έτσι με ένα άκουσμα 2 λεπτων και απο απόσταση δεν είναι σωστό νομίζω να τρομάζουν τόσο το πελάτη,αλλά και ανεβάζουν τόσο τα χιλιάρικα σαν να είναι θερμοκρασία το καλοκαίρι.Εμένα πάντως δεν μου περισσεύουν τόσο εύκολα...
Πολυλόγισα αρκετά,αλλά ήθελα να ανεβάσω ένα post έτσι κι αλλιώς,αλλά με την ευκαιρία του δικού σου θέματος,τα είπα όλα.
Η ουσία είναι οτι ένας φίλος που λύνει και δένει μηχανάκια και αυτοκίνητα απο μικρός για χόμπυ,με καθυσήχασε λέγοντας οτι μάλλον μόνο καπελότο του εκκεντροφόρου θα χρειαστώ και ίσως ένα μόνο.Θα έρθει κάποια στιγμή να βγάλουμε το ψευδοκάπακο και μαζί και να ακούσει,(γιατί το άνοιξα και γω αλλά δεν κατάλαβα τίποτα)και θα μου πει και αυτός μια γνώμη μέχρι το τέλος αυγούστου που ανοίγει το συνεργείο.
Ελπίζω να μην έχουμε μεγάλο θέμα.Συγνώμη που σας κούρασα,αλλά έπρεπε να τα πω..
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-08-2010, 14:48
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα την Τετάρτη στον καφέ ...... εδώ,
να τ' ακούσουμε, να σου πούμε τί είναι ......
Θα ήθελα να έρθω αλλα αυτην την εβδομάδα θα είμαι χαλκιδική και τις επομενες δύο τετάρτες δουλεύω την γκαντεμιά μου..THANKS
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-08-2010, 14:59
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από batman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε.Πρόσφατα άκουω και γώ ένα θόρυβο απο τον αριστερό boxer(r 1150gs adventure 2003),όχι τόσο δυνατό που περιγράφεις,αλλά πιο διακριτικό,θέλει λίγο προσοχή να τον πιάσεις.Ακούγεται όμως σαν βαλβίδα,η καπελότο του εκκεντροφόρου κάτι.Πήγα και γω σε εξουσιωδοτημένο τη παρασκευή μεσημέρι που κλείναν για διακοπές να μου το ακούσουν.Ο πρώτος μηχανικός μου είπε στο 1ο λεπτό που το άκουσε,οτι είναι μάλλον καπελότο εκεντροφόρου.ΟΚλέω,σχετικά χαμηλό κόστος.Μου λέει αμέσως μετά,οτι αν είναι αυτό,πρέπει να αλλαχτεί και ο εκκεντροφόρος.Λέω απο μέσα μου,οκ,ανεβαίνουμε,αλλά τι να κάνεις.Χωρις ομως να καταλάβω γιατί πρέπει να αλλαχτεί.
Αμέσως μετά,πλησίασε άλλος μηχανικός και μου είπε οτι σαν να ετοιμάζεται για μπιέλα(τον ήχο της μπιέλας τον έχω ακούσει κάμποσες φορές δυστυχώς,ευτυχώς όχι στο bmw),οπότε ίσως χρειαστεί και πιστόνι και εκκεντροφόρος και αν προχωρήσει το πράγμα,λέει,και στρόφαλος.....
Γυρίζω και του λέω τότε μιλάμε για 2-3 χιλιάρικα ζημιά.Μου λέει ναι...
Το αφήνεις στο σπίτι,δεν το κυκλοφορείς και απο σεπτέμβρη ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ........
Τέλος πάντων,σίγουρα κάτι ξέρουν πιο πολλά απο μας,αλλά έτσι με ένα άκουσμα 2 λεπτων και απο απόσταση δεν είναι σωστό νομίζω να τρομάζουν τόσο το πελάτη,αλλά και ανεβάζουν τόσο τα χιλιάρικα σαν να είναι θερμοκρασία το καλοκαίρι.Εμένα πάντως δεν μου περισσεύουν τόσο εύκολα...
Πολυλόγισα αρκετά,αλλά ήθελα να ανεβάσω ένα post έτσι κι αλλιώς,αλλά με την ευκαιρία του δικού σου θέματος,τα είπα όλα.
Η ουσία είναι οτι ένας φίλος που λύνει και δένει μηχανάκια και αυτοκίνητα απο μικρός για χόμπυ,με καθυσήχασε λέγοντας οτι μάλλον μόνο καπελότο του εκκεντροφόρου θα χρειαστώ και ίσως ένα μόνο.Θα έρθει κάποια στιγμή να βγάλουμε το ψευδοκάπακο και μαζί και να ακούσει,(γιατί το άνοιξα και γω αλλά δεν κατάλαβα τίποτα)και θα μου πει και αυτός μια γνώμη μέχρι το τέλος αυγούστου που ανοίγει το συνεργείο.
Ελπίζω να μην έχουμε μεγάλο θέμα.Συγνώμη που σας κούρασα,αλλά έπρεπε να τα πω..
Κανένα πρόβλημα γράψε όσα θέλεις...
1ον πιστεύω οτι αν είναι καπελότο (δεν ήξερα οτι είχαμε και καπελότα) ο εκκεντροφόρος δν χρείαζετε αλλαγή δν μπορεί να πήρε τόσο πολύ, απλά αλλάζεις καπελότο,ουσιαστικά είναι σαν να έχασαν την ρύθμιση τους οι βαλβίδες (το ξέρω γιατι έκανα ρύθμιση βαλβίδων στο vstomaki που είχα πριν και είχε καπελότα με ποτηράκια)
2ον μπιέλα???τι λέτε ρε παιδιά τόσο εύκολα πέρνει η μπιέλα τι είναι?ποιος τα λέει αυτα?τόσα χλμ με αυτοκίνητα (ίδιου εύρους στροφών) με 200000 χλμ επάνω και δν αλλάζεις ούτε βαλβίδα.ήμαρτον!!!
Τώρα που μου είπες για καπελότα θα το ψάξω το ομολογό πως δεν το ήξερα (αφου έχει κόντρα παξιμαδάκι για ρύθμιση βαλβίδας τι το θέλει το καπελότο?)...ελπίζω να μην είναι τιποτα το σοβαρό γιατι καιρός για 2000αρα δεν είναι!!!batman μας εύχομαι να ξεμπερδεύουμε εύκολα!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-08-2010, 15:32
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Φίλε όταν ακούς αυτόν τον ήχο και πατήσεις συμπλέκτη ο θόρυβος σταματά;
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-08-2010, 20:23
dimalx Ο/Η dimalx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: athina
Μoto: BMW R1150 GS 02
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε όταν ακούς αυτόν τον ήχο και πατήσεις συμπλέκτη ο θόρυβος σταματά;
Οχι φιλε μου δεν σταματάει....μακάρι να ήταν αυτο θα ήξερα τοτε από που είναι ο ήχος.Thanks
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-08-2010, 23:03
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Εγώ πάντως όταν είχa ένα CB παλιά και το πήγαινα στο μάστροΚώστα στη Βουλιαγμένης για να το ακροαστεί, μου έλεγε:
- "Μάαααλιστα! το ακούς;; έχει πέσει μέσα! "
- "Τι ρε μαστροκώστα;"
- "Ενα πεντοχίλιαρο και περιμένει να το πιάσω"!

Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα φίλε!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 09-08-2010, 01:38
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως όταν είχa ένα CB παλιά και το πήγαινα στο μάστροΚώστα στη Βουλιαγμένης για να το ακροαστεί, μου έλεγε:
- "Μάαααλιστα! το ακούς;; έχει πέσει μέσα! "
- "Τι ρε μαστροκώστα;"
- "Ενα πεντοχίλιαρο και περιμένει να το πιάσω"!

Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα φίλε!
Σωστός !!! και τώρα 5χιλιαρο άκουσαν τα μαστορια αλλά σε εύρο !!!
Συμβουλή για φίλο batman : κυκλοφόρησε κανονικά και πέρνα ξανά από συνεργείο το Σεπτέμβρη του …2015 και αφού το κοντέρ γράψει 200.000 !(ως τότε θα έχει φτιάξει η αγορά και δεν θα κοιτούν ποιον να δαγκώσουν!)
O φίλος dimalx φαίνεται να έχει κάποιο προβληματάκι στην αριστερή κεφαλή και πιθανώς στα κινούμενα στοιχεία από εκκεντροφόρο ως και κοκοράκια (καπελοτα, ωστηρια, πιανόλες) .Ο τεντωτηρας είναι υδραυλικός και όπως η καδένα δεν έχουν λόγο ανησυχίας με λιγότερα από 120.000 …
Θορυβο από αντλια ;;; λαδιού ; καυσίμου ;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Ο ΑΡ ΒΟΧΕΡ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ Η ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ dimalx Τεχνικά θέματα διάφορα 19 29-06-2010 20:04
καρτα απο τον Αγιο Βασιλη..... Dionisis Διάφορα 6 01-01-2010 18:45
προσοχη προειδοποιηση απο τον διαχειριστη Alext Χιούμορ 3 04-12-2009 12:34
Ο ορισμος του κομματος απο τον Ροιδη Alext Επικαιρότητα 2 04-10-2009 09:33
Πέρασε για θήραμα τον εγγονό του και τον πυροβόλησε BATIGOL Διάφορα 9 10-01-2009 23:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!