GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 05-05-2009, 13:55
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνώ με τα προαναφερόμενα

όσο για τον boxer ο Γιώργος ας μην ανησυχεί... και πριν 10 χρόνια τα ίδια έλεγαν για αυτόν... α και πριν 20 μπορώ να σου πω (κάτι θυμάμαι ως παιδί)

μάλλον σε 10 χρόνια θα μας ξαναπεί πως ο τότε boxer είναι στο τέλος της καριέρας του

να είμαστε όλοι καλά να τον ακούσουμε
ενταξει, γελασα κι εγω με το χιουμορ σου (πραγματικα οχι ειρωνικα) αλλα σε 10 χρονια δεν θα υπαρχει μποξερ BMW με την υπαρχουσα δομη διοτι ερχονται οι EURO 4 προδιαγραφες ρυπων τις οποιες αυτος ο μποξερ δεν μπορει να υπερκερασει λογω παλαιοτητας!!! Eνω o ''V2'' της Χοντα ειναι σχεδιασμενος για μεχρι την Euro 5!!
Πριν 10 χρονια ναι λεγαμε τα ιδια διοτι οι ιδιες βλαβες συνεβαιναν στα GS (εγω αντεξα κατι παραπανω απο 6 μηνες κατοχης της 1100 μου) αλλα πριν 20 χρονια δεν λεγαμε τιποτα και το ''βουλώναμε'' ολοι οι Γιαπωνεζακιδες οταν ερχοταν η συζητηση στην αξιοπιστια εκεινου του μποξερ κι εκεινων των BMW που εφεραν τον μποξερ!!! Υμνουσαμε το οτι η BMW nταν η μονη εταιρεια κατασκευης μοτοσυκλετων με 6ψηφιο χιλιομετρητη (+ τις εκαντοταδες των μετρων 7ψηφιος) το οποιο απεδικνυε την αξιοπιστια τους για εκαντοταδες χιλιαδες κμ εναντι των δεκαδων χιλιαδων τοτε των Γιαπωνεζων και κλαιγαμε που δεν μπορουσαμε να αποκτησουμε μια RT100 (μποξερ), για να ταξιδευουμε ανετα ΚΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, αφου στοιχιζε μια περιουσια!!!!
Και για να λεμε τα του καισαρος τω καισαρι ο ‘’συγχρονος’’ μποξερ σαν κινητήριος δυναμη δεν βγαζει προβληματα ιδιωνυμα προς αυτον. Δεν εχει την αξιοπιστια του τοτε (θεωρητικως και μονον αναλυοντας τον τεχνολογικα), όπου 200,000κμ ηταν οτι για τους γιαπωνεζους τα 50,000, αλλα σαν κινητηρας δεν εχει αφησει και κανεναν στο δρομο. Η όποια θεωρητικη μειωση της αξιοπιστιας που τυχον παρατηρείται οφειλεται κυρίως στο υπερβαλλον ‘’ξεχειλωμα’’ του (101mm διαμετρος εμβολου αντι των 88, 90,100 των προηγουμενων μοντέλων απο το 1974 και μετα ¨η των 67,73,82mm των R50,60,75 του 1970- η διαδρομη παρεμεινε η ιδια σε ολα τα μοντελα στα 70mm πλην του 1200=73mm) το οποιο εγινε ως προειπα για αυξηση ιπποδυναμης/Ροπης ¨η ροπης/ιπποδυναμης με οποια σειρα θελεις εσυ!!! Μια καταναλωση λαδιου που εχει ειναι φυσικο επακολουθο της αεροψυκτης φυσης του και ο κατοχος την αποδεχεται ¨η οχι, εγω π.χ δεν μπορεσα να εγκλιματιστω σε αυτο!!! Παρόλο που ταξιδευα ΑΣΥΓΚΡΙΤΩΣ ΑΝΕΤΟΤΕΡΑ και ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ απο τα προηγουμενα αφρικα μου αυτο το καθε 500κμ να προσθετω λαδι μου καθοταν στον λαιμό!!!

Τα προβληματα των GS ειναι στα περιφεριακα τους, σημερα διαβαζα για το σερβο καποιου συμφουρμιτη σε αυτον τον ιστοχωρο αλλα κ ιαλλου πριν καιρο σε άλλα φορουμς μιας και δεν ειναι ο μονος!! Εξάλλου δυο χρονια μετα την παρουσιαση του συγκεκριμενου συστηματος κι ενα χρονο μετα το περασμα του στην παραγωγη η ιδια η BMW σταματησε να εφοδιαζει τις μοτοσυκλετες της με αυτό!!!
Διαβαζω εδω σε αυτον τον ιστοχωρο (και οχι μονο) για ηλεκτρικα, για διαροες βαλβολινων, για μην λειτουργια του ταδε οργανου στο πανελ των οργανων, για εισροη νερου στον προβολεα, για αναξιοπιστο οργανο ενδειξης σταθμης βενζινης κ.α. προβληματακια τα οποια ειχα κι εγω στο 1100 μου το 1999!! Κι εχουν περασει 10 χρονια απο τοτε!!!
Αυτο δεν σημαινει οτι ο μποξερ ειναι αναξιόπιστος ουτε και η GS εν γενει, απλως ειναι προβληματακια τα οποια ''δυσκολευουν'' τινά την ζωη του κατοχου σε κάποιες στιγμες της συμβιωσης μαζι της!!! Καποιοι συμβιβαζονται και κάποιοι οχι!!!!
Ο φιλος με το GS με το προβλημα στο σερβο αναρωτιεται αν πρέπει να εγκαταλειψει την BMW!! Αυτο δηλωνει απογοητευση και στενοχωρια απο,νομιζω, δεδηλωμενο φαν της εταιρείας!!! Για κάποιους αρκει μια μοτο να φρεναρει σαν την Μ1 του Ροσσι, να στριβει σαν τρενο, και να εχει ονομα, για άλλους να φρεναρει αριστα (κι ας μην φτανει τα επιπεδα της Μ1), να στριβει γρηγορα εως ταχιστα (κι ας μην ειναι τρενο), να εχει ονομα (κι ας μην ειναι βαρυγδουπο) και να μην ασχολειται ΠΟΤΕ μαζι της παρα μονον οταν την πλενει και στα σερβις της

Σου παραθετω ενα σαιτ (http://www.motorcyclistonline.com/mo...bmw/index.html) με ολες τις ΕΠΙΣΗΜΕΣ ανακλησεις ΟΛΩΝ των μοτοσυκλετων παγκοσμιως, μετρα ποσες ειναι των GS αλλα και τι αφορουν αυτες, ειναι πολυ σημαντικο αυτο διοτι αν κοιταξεις την τελευταια (17/04/2009) του 1200 GS, και την οποια δεν διαβασα να εχει ανακοινωθει απο την BMW Hellas, αναφερει επι λεξη:

BMW IS RECALLING MODEL YEAR 2008 R1200 GS AND R1200 GS ADVENTURE MOTORCYCLES. IN CERTAIN SITUATIONS, SUCH AS HIGH GENERATOR SPEEDS COMBINED WITH LARGE DEMANDS FOR ELECTRICAL CURRENT, SPURIOUS SIGNALS COULD EMERGE WITHIN THE MOTORCYCLE'S ELECTRICAL SYSTEM. IF THIS WERE TO OCCUR, IT COULD AFFECT THE PRESSURE SENSOR SIGNALS OF THE ANTI-LOCK BRAKE SYSTEM (ABS) CONTROL UNIT. IF THIS HAPPENED, THE ABS COULD SWITCH OFF; HOWEVER, IN SUCH A SITUATION, A WARNING LAMP WOULD ILLUMINATE. NORMAL BRAKING WOULD STILL BE AVAILABLE TO SLOW AND STOP THE MOTORCYCLE’’.
Σκεψου να ειναι ο κατοχος σε φρεναρισμα πανικου με το ABS εν λειτουργια και ξαφνικα να συμβει αυτό, το αποτέλεσμα θα ειναι η πτωση λογω μπλοκαρισματος του τροχου!!
Απο αυτο το σαιτ μπορειτε να τσεκαρετε τι απο αυτες εχει ανακοινωσει και η BMW Hellas!!!
Ειναι κιαυτος ενας λογος (περαν του οικονομικου) που οι πωλησεις της ειναι καλες μεν αλλα οχι οσες θα μπορουσε να ειναι στην πραγματικοτητα!!! Διότι αν ειναι καποιος να δωσει 15000- 18000ε και να ειναι καθε λιγο και λιγακι στο συνεργειο ΜΟΝΟΝ για να παρακολουθει τις ανακλησεις.....ε, ειναι λιγο οξυμωρο δεν νομιζεις???

Και για να μην θεωρηθει οτι ευλογαω τα γενια μου το Βαραντερο την περιοδο 2003-2006 παρουσιαζε προβλημα στο ιμμομπιλαιζερ!! Δηλαδη εκει που πηγαινες με 60¨η 160, σε στροφη ¨η σε ευθεια ξαφνικα ο κινητηρας επαυε να λειτουργει(!!!) αφου ξαφνικα δακοπτοταν η επαφη μεταξυ κλειδιου και ECM!! Αυτο αν συνεβαινε σε στροφη.......ειχες σιγουρη θεση στο ΚΑΤ το λιγοτερο, αν συνεβαινε μεσα στην πολη την ωρα που εστριβες στην γωνια με μικρη ταχυτητα το τιμονι διπλωνε και παρτον κατω, αν συνεβαινε σε ευθεια γονατιζες στον δρομο και ευχαριστουσες τον θεο που δεν συνεβησαν οι δύο παραπανω περιπτωσεις!!! Απο το 2007 ομως και μετα το προβλημα διορθωθηκε με αλλαγη του προμηθευτη του εν λογω συστηματος (ηταν εγγλεζος κι εγινε Γερμανοισπανος!!!!)

Αλλα περαν τουτου ουδεν!!! Τιποτε το σοβαροτερο αυτου δεν παρουσίασε!! Το ΜΕΓΑ λαθος της χοντα ηταν που δεν ανακοινωσε ανακληση θεωρωντας το μεμονωμένη περιπτωση, η οποια και ασφαλως δεν ηταν μιας και στην Ευρωπη τα 3 απο τα 10 τουλαχιστον Βαραντερο παρουσίαζαν αυτο το προβλημα!! Και το κοστος επιδιορθωσης δεν ηταν αμελητεό αφου μαζι με τα εργατικα αγγιζε τα 250ε.
Και μια και μιλαμε για βλαβες σου παραθετω αυτες που εβγαζαν και βγαζουν τα βαραντερο μεχρι και σημερα:
MK1 (1999-2002) = α) ανορθωτης τασης (50,000κμ και πλεον) λογω μη επαρκους αερισμου του με αποτέλεσμα την υπερθερμανση του και β) τρομπα καυσιμου (60,000κμ και πλεον, λογω ληξης της ζωης της μιας και ηταν κοινη αυτοκινηταδικου τυπου)
ΜΚ2 (2003-2006) χωρις ABS= α)ιμμομπιλαιζερ, β) ανακληση για τον διακοπτη του πλαινου σταντ, γ) ανορθωτης τασης (50,000κμ και πλεον) λογω μη επαρκους αερισμου δ) μπαταρία, παρεδιδε το πνευμα της στο 6μηνο αντε 10μηνο απο την αγορα της ΜΟΤΟ αγνωστο γιατί. Λεγεται οτι αυτο συνεβαινε λογω του κλεισιματος του εργοστασιου της YUASA στην Ιαπωνια και μεταφορα αυτου στην Ταιβαν, ε) τα μαυρα πλαστικα εσωτερικα του εξωτερικου φερινγκ τα οποια......ασπριζαν με τον καιρό και στ) ‘’καψιμο’’ των πλαστικων του εξωτερικου μαυρου πλαστικου των οργανων σε ορισμενες περιπτωσεις
ΜΚ2 (2003-2006) με ABS= α)ιμμομπιλαιζερ, β) ανακληση για τον διακοπτη του πλαινου σταντ, δ) μπαταρία, παρεδιδε το πνευμα της στο 6μηνο αντε 10μηνο απο την αγορα της ΜΟΤΟ αγνωστο γιατί. Λεγεται οτι αυτο συνεβαινε λογω του κλεισιματος του εργοστασιου της YUASA στην Ιαπωνια και μεταφορα αυτου στην Ταιβαν, , ε) τα μαυρα πλαστικα εσωτερικα του εξωτερικου φερινγκ τα οποια......ασπριζαν με τον καιρό και στ) ‘’καψιμο’’ των πλαστικων του εξωτερικου μαυρου πλαστικου των οργανων σε ορισμενες περιπτωσεις
ΜΚ3 (2007-σημερα) χωρις ABS= δακρυσμα πισω αμορτισερ στα πρωτα 10,000κμ και τιποτε απο τα παραπανω μεχρι τωρα
ΜΚ3 (2007-σημερα) με ABS= δακρυσμα πισω αμορτισερ στα πρωτα 10,000κμ και τιποτε απο τα αραπανω μεχρι τωρα

Αν μου ξεφευγει κανενα και το ξερεις κανεις άλλος ας το προσθεσει!!

Και επαναλαμβανω, δεν θελω να πω οτι το ενα ειναι αξιοπιστοτερο του άλλου, απλα εγω και αρκετοι άλλοι δεν θελουμε να ασχολουμαστε με την μοτο μας πλην του πλυσιματος και των σερβις της, αυτο και τιποτε αλλο!!

Last edited by GeorgeP; 05-05-2009 at 13:58.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 05-05-2009, 14:12
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει, γελασα κι εγω με το χιουμορ σου (πραγματικα οχι ειρωνικα) αλλα σε 10 χρονια δεν θα υπαρχει μποξερ BMW
-------------------------------------------------------------------------
Και επαναλαμβανω, δεν θελω να πω οτι το ενα ειναι αξιοπιστοτερο του άλλου, απλα εγω και αρκετοι άλλοι δεν θελουμε να ασχολουμαστε με την μοτο μας πλην του πλυσιματος και των σερβις της, αυτο και τιποτε αλλο!!
μια παρενθεση στο παραπανω ποστ, οταν το 1999 παντρευτηκα η συζυγος μου με πηγε στον αδερφο του πατερα της στην Κερκυρα οπου κατοικει, αφου του εξηγησα την αγαπη μου για τις μοτοσυκλετες με πηγε στο υπογειο όπου φυλασσει την παλαια BMW του RT100 χρωματος υπεροχου μπλε σε αριστη κατασταση!! ειχε στο κοντερ της 230,000κμ ολα σε ταξιδια αλλα και στον αγωνα του Πειραια μιας και ηταν εκτελωνιστης!!! Την χαιδεψα, την επλυνα, εκατσα επανω της και την εβαλα εμπρος με μια μιζια παρόλο που ειχε να δουλεψει χρονια!!! Ρελαντι αμεσως!! Κι ας ειχαν να δουλεψουν τα bing (kαρμπυρατερ) ο Θεος ξερει για ποσο!! Καθομουν κι ακουγα αυτο το μπασσο γλυκο γουργουρητο ΑΥΤΟΥ του μποξερ και τρελαινομουν!! μετα την πηγα μια βολτα (μικρη) και καπου στον δρομο με πηραν τα κλαματα απο συγκινηση διοτι μετα απο 30 τοσα χρονια εκανα ΕΠΙΤΕΛΟΥς το παιδικο μου ονειρο (και τις ονειρωξεις μου επισης γιαυτην) πραγματικοτητα αφου την πηγα μια βολτα!!!! Κλεισιμο παρενθεσης!!!!

Reply With Quote
  #43  
Παλιό 05-05-2009, 16:04
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Φιλε Γιωργο χαρας το κουραγιο σου να γραφεις αυτα που γραφεις με τοση θερμη και παθος.
Αποδυκνειεις οτι εισαι το ιδιο κολυμενος με την varadero σου οσο εμεις με την GS μας.

Υγ. Οσο και να πιεσα τον εαυτο μου να γινει κατοχος varadero παρα τις τοσες πιεσεις συγκενων και φιλων η αισθηση πανω στην gs για μενα και το οδηγικο μου στυλ ηταν μερα με νυχτα...και αυτο τελικα μετρησε

Υγ.Αυτο με τα καυσαερια για την Ελλαδα τουλαχιστον με εκανε και
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 05-05-2009, 21:00
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Γιωργο χαρας το κουραγιο σου να γραφεις αυτα που γραφεις με τοση θερμη και παθος.
Αποδυκνειεις οτι εισαι το ιδιο κολυμενος με την varadero σου οσο εμεις με την GS μας.

Υγ. Οσο και να πιεσα τον εαυτο μου να γινει κατοχος varadero παρα τις τοσες πιεσεις συγκενων και φιλων η αισθηση πανω στην gs για μενα και το οδηγικο μου στυλ ηταν μερα με νυχτα...και αυτο τελικα μετρησε

Υγ.Αυτο με τα καυσαερια για την Ελλαδα τουλαχιστον με εκανε και
το κουραγιο δεν μου λειπει ειναι αληθεια??
Αλλα δεν εχω κωλυμα με το Βαραντερο ειδικα, κωλυμα εχω με την μη ενασχοληση μου με τα οχηματα γενικα που κατα καιρους κατεχω!! Αν ειμουν κωλημενος με το βαραντερο ¨η την Χοντα δεν θα επαιρνα GS το 1999!!
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 05-05-2009, 23:12
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει, γελασα κι εγω με το χιουμορ σου (πραγματικα οχι ειρωνικα) αλλα σε 10 χρονια δεν θα υπαρχει μποξερ BMW με την υπαρχουσα δομη διοτι ερχονται οι EURO 4 προδιαγραφες ρυπων τις οποιες αυτος ο μποξερ δεν μπορει να υπερκερασει λογω παλαιοτητας!!! Eνω o ''V2'' της Χοντα ειναι σχεδιασμενος για μεχρι την Euro 5!!
...
Και επαναλαμβανω, δεν θελω να πω οτι το ενα ειναι αξιοπιστοτερο του άλλου, απλα εγω και αρκετοι άλλοι δεν θελουμε να ασχολουμαστε με την μοτο μας πλην του πλυσιματος και των σερβις της, αυτο και τιποτε αλλο!!
1) Εδώ είσαι και εδώ είμαι. Μακάρι να είμαστε εδώ σε 10 χρόνια και υγιείς και θα δούμε αν θα υπάρχει boxer. Μπορεί να έχει γίνει ακόμα και υδρόψυκτος (και να βρουν χώρο για αυτό - εξάλλου το έχουν ήδη κάνει πριν 10-15 χρόνια δοκιμαστικά), αλλά δεν τον βλέπω να σταματάει σύντομα. Περιττό επίσης να πω ότι ότι ακούγαμε για το Euro 4 άκουγα και για το Euro 3 (δεν είχα boxer τότε). Χωρίς να σε προσβάλω και δεν σε μειώνω, αλλά αμφιβάλλω ότι έρχεσαι ευθεία απέναντι στο μηχανολογικό επιτελείο των Γερμανών της κυρίας.

2) Το σάιτ για τις ανακλήσεις το ξέρω. Μην κινδυνολογείς τόσο. Όλα τα οχήματα έχουν ανακλήσεις και μερικές μάλιστα από τις περιγραφές είναι τρομαχτικές. Υπάρχουν και τα ποδήλατα.

3) Δεν θες να λες για την αξιοπιστία αλλά όλο και λες ε. Σχεδόν στεναχωριέμαι που το λέω, αλλά τις περισσότερες ζημιές σε μοτό τις έφαγα από Honda. Λυπάμαι επίσης που το λέω, αλλά οι δυο BMW που είχα μέχρι τώρα ΟΧΙ μόνο προσέχω ΜΟΝΟ το σέρβις τους (και αυτό καμιά φορά όχι τόσο - ειδικά με την προηγούμενη - α και φυσικά όχι το πλύσιμο τους), όχι μόνο έχω συμπληρώσει μια και μοναδική φορά λάδι στα τελευταία 20000 χλμ. που έχω στην τωρινή μου (και αυτό ήξερα πως, πότε και γιατί κάηκε) αλλά ρε γμτ... συγνώμη κιόλας, δεν μου έχει βγάλει τίποτα (άκυρο, σχεδόν τίποτα, read below).

  • Βέβαια όταν μου την έφερε η αντιπροσωπεία, ξέχασε να βάλει την ποδιά κάτω από το μοτέρ (!) και ήρθε μετά από 2 μήνες (να χαρώ εγώ διαδικασίες).
  • Στο πρώτο enduro training μου έσκασε το μπροστινό αμορτισέρ (βέβαια αυτό δεν είναι BMW, αλλά τέσπα), φυσικά αλλάχτηκε. Ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι σχεδόν ήταν απαρατήρητο αυτό στο δρόμο λόγω της περίεργης γεωμετρίας του μπροστινού μου.
  • Εκείνη την μέρα (μάλλον λόγω λάσπης) κόλλησε η ένδειξη θερμοκρασίας (του... καιρού, όχι του μοτέρ) όλη μέρα και ξεκόλλησε την επόμενη.
  • Επίσης μου ράγισε (και είχα έτσι για 5-6000 χλμ. μέχρι που αποφάσισα να το πω στην αντιπροσωπεία να την αλλάξει εγγύηση) το παρμπρίζ δίπλα από βίδα του αλλά μάλλον από αλλοδαπό που την έπλυνε με πιεστικό σε πίεση για αυτοκίνητο (δεν το πρόσεξα τότε).
  • ...α και από όταν έβαλα το πίσω LED (fidemporaaaaaaa!?) συχνά πυκνά το canbus διαμαρτύρεται ότι έχω ζημιά πίσω λάμπας (όχι πάντα), χωρίς να σημαίνει ότι δεν δουλεύει (απλά βγαίνει η ένδειξη).

Αρκετά πραγματάκια θα έλεγα ε. Α και ενδιάμεσα, έχει πέσει μια φορά αυτοκίνητο επάνω μου (από το πλάι) και ένα περιπολικό αποφάσισε να ανοίξει την πόρτα του την ώρα που πέρναγα και εγώ την βρήκα "κόχη" όχι καν ανοιγμένη τελείως (μαχαίρι δηλαδή). Αποτέλεσμα; Κάποιες ζημιές "ομορφιάς" για την μοτό (ελάχιστες, αφού καν δεν ασχολήθηκα να τις φτιάξω ακόμα, οπότε και μπορείς να τις δεις άμα βρεθούμε) και εκείνοι, ο πρώτος έπεσε το δεξί του φανάρι στο δρόμο και το δεξί του φτερό γύρισε και συνάντησε την δεξιά του πόρτα (καλό ε) ενώ το περιπολικό απέκτησε μια πόρτα που έγινε φυσαρμόνικα και μπορούσες να πιάσεις την εσωτερική πετούγια, από την έξω μεριά. Α και τις δυο φορές δεν έπεσα αλλά και το πόδι μου δεν έπαθε τίποτα (χαίρομαι που είχα boxer και έχω ακόμα πόδι).

Κατά τα άλλα, δεν θυμάμαι κάτι. Βέβαια μόνο 2-παρά χρόνια την έχω και μόνο 20000+ έχω κάνει. Έχουμε μέλλον.

Δεν ξέρω πόσο χάλια σου βγήκε η 1100 σου (που σημειωτέο έχει μεγάλη διαφορά από την τωρινή 1200 σε όλα - άλλα καλά, άλλα για τους φανατικούς κακά), αλλά υπάρχουν "lemons" σε όλες τις μάρκες και μοντέλα. Μεμονωμένες περιπτώσεις δεν χαρακτηρίζουν τίποτα.

Ανέφερες ένα παιδί που είπε εδώ στο forum για το πρόβλημα με τα servos του (που επίσης είπες άρα ξέρεις ότι πια δεν χρησιμοποιούνται - πράγμα που διαφεύγει και από το παιδί όταν φτάνει να λέει ότι από αυτά χαρακτηρίζεται όλη η μάρκα και μπορεί να μην την ξανασκεφτεί). Δεν νομίζω όμως κανείς από όλους τους άλλους εμάς να μπήκε στο forum για να γράψει "α τι ωραία που ήταν τα φρένα μου σήμερα". Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει. Το ξανάπαμε, τις γκρίνιες (και βάσιμες ΚΑΙ αβάσιμες) θα ακούς σε τέτοιους χώρους, λογικό είναι.

Παράδειγμα ακόμα και εσύ ο ίδιος. Αν κάποιος πάρει 100% αυτά που λες, τότε:

1) Πρέπει αμέσως να πουλησει την BMW του.
2) Να μην ξαναπάρει BMW γιατί δεν θέλει μόνο σέρβις και πλύσιμο (!).
3) Κάθε 500 χλμ. βάζουμε λάδι.
4) Αν εχουμε boxer την κάναμε, έχουμε ένα μοτέρ 50 χρόνια παλιότερο από του varadero.
5) ...το οποίο μοτέρ δεν θα ξαναδούμε κιόλας γιατί δεν θα καλύπτει τις μελλοντικές προδιαγραφές ρύπων (ξέρεις δηλαδή ήδη τι μπορεί να φτιάξει η BMW, άρα μάλλον πρέπει να σε πάρουν στην εταιρία να τους το λες).

Συγνώμη Γιώργο χωρίς παρεξήγηση, επιλέγω να μη λάβω τελείως υπόψη τα - δεν λέω, τεκμηριωμένα με κάποιο τρόπο - λεγόμενα σου.

Μάλλον επίσης για ένα περίεργο λόγο η μεγαλύτερη μάζα αγοραστών mega on-off moto, έχουν λάθος κριτήρια και επιλέγουν την GS.

Επιλέγω να είμαι ένα από αυτά τα... θύματα.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 05-05-2009, 23:47
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

και μια ερώτηση επειδή τώρα παρατήρησα κάτι...

Απόσπασμα:
Απο αυτο το σαιτ μπορειτε να τσεκαρετε τι απο αυτες εχει ανακοινωσει και η BMW Hellas!!!
Ειναι κιαυτος ενας λογος (περαν του οικονομικου) που οι πωλησεις της ειναι καλες μεν αλλα οχι οσες θα μπορουσε να ειναι στην πραγματικοτητα!!! Διότι αν ειναι καποιος να δωσει 15000- 18000ε και να ειναι καθε λιγο και λιγακι στο συνεργειο ΜΟΝΟΝ για να παρακολουθει τις ανακλησεις.....ε, ειναι λιγο οξυμωρο δεν νομιζεις???
Υπονοείς ότι η αντιπροσωπία... "κρύβει" ανακλήσεις; Μας αφήνει δηλαδή στον κίνδυνο για να μη χάσει πωλήσεις; (και μάλιστα ειδικά η Ελληνική αντιπροσωπία, οι ξένες αν κατάλαβα δεν έχουν αυτό το θέμα)
Όχι γιατί αν λες κάτι τέτοιο αν ισχύει είναι θέμα εισαγγελέα να τους τυλίξει σε πολλές κόλλες χαρτί (καλό θα ήταν να πεις και τις πηγές σου, που δηλαδή βασίζεις κάποιο τέτοιο συμπέρασμα), ενώ αν δεν ισχύει μπορεί να σημαίνει και κάνα εξώδικο (minimum) προς εσένα αν το πάρει χαμπάρι η BMW Hellas (πράγμα όχι περίεργο, public forum είμαστε, όχι κάνα κλειστό δωμάτιο).
Ελπίζω βέβαια απλά να μην κατάλαβα τα λεγόμενα σου.

Όσο για το τελείωμα του παραπάνω quote: "να ειναι καθε λιγο και λιγακι στο συνεργειο ΜΟΝΟΝ για να παρακολουθει τις ανακλησεις", ε προσπαθώ να μην παρεξηγήσω πάλι τα λεγόμενα σου, αλλά μπορεί εύκολα να χαρακτηριστεί εμπαθές (και είναι φυσικά σίγουρα αναληθές όπως θα επιβεβαιώσουν ΟΛΟΙ οι εδώ χρήστες/αναβάτες).

Αυτά είχα να συμπληρώσω. Please ξεκαθάρισε μου την ερώτηση που κάνω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Last edited by NLS; 05-05-2009 at 23:49.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 05-05-2009, 23:56
GS_maniac Ο/Η GS_maniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 365
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
μια παρενθεση στο παραπανω ποστ, οταν το 1999 παντρευτηκα η συζυγος μου με πηγε στον αδερφο του πατερα της στην Κερκυρα οπου κατοικει, αφου του εξηγησα την αγαπη μου για τις μοτοσυκλετες με πηγε στο υπογειο όπου φυλασσει την παλαια BMW του RT100 χρωματος υπεροχου μπλε σε αριστη κατασταση!! ειχε στο κοντερ της 230,000κμ ολα σε ταξιδια αλλα και στον αγωνα του Πειραια μιας και ηταν εκτελωνιστης!!! Την χαιδεψα, την επλυνα, εκατσα επανω της και την εβαλα εμπρος με μια μιζια παρόλο που ειχε να δουλεψει χρονια!!! Ρελαντι αμεσως!! Κι ας ειχαν να δουλεψουν τα bing (kαρμπυρατερ) ο Θεος ξερει για ποσο!! Καθομουν κι ακουγα αυτο το μπασσο γλυκο γουργουρητο ΑΥΤΟΥ του μποξερ και τρελαινομουν!! μετα την πηγα μια βολτα (μικρη) και καπου στον δρομο με πηραν τα κλαματα απο συγκινηση διοτι μετα απο 30 τοσα χρονια εκανα ΕΠΙΤΕΛΟΥς το παιδικο μου ονειρο (και τις ονειρωξεις μου επισης γιαυτην) πραγματικοτητα αφου την πηγα μια βολτα!!!! Κλεισιμο παρενθεσης!!!!

Φίλε έγραψες σε λίγες μόνο γραμές τι σημαίνει αγάπη και σεβασμός για την μοτοσυκλέτα

:sm4::sm4:
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 05-05-2009, 23:58
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

(άκυρο)

Last edited by NLS; 06-05-2009 at 00:06.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 05-05-2009, 23:58
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GS_maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε έγραψες σε λίγες μόνο γραμές τι σημαίνει αγάπη και σεβασμός για την μοτοσυκλέτα

:sm4::sm4:
συμφωνώ πολύ ωραία παρένθεση
(και για ότι μηχανή και να αφορούσε)
όμορφο
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 06-05-2009, 13:01
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Varadero 2009

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
και μια ερώτηση επειδή τώρα παρατήρησα κάτι...

Υπονοείς ότι η αντιπροσωπία... "κρύβει" ανακλήσεις; Μας αφήνει δηλαδή στον κίνδυνο για να μη χάσει πωλήσεις; (και μάλιστα ειδικά η Ελληνική αντιπροσωπία, οι ξένες αν κατάλαβα δεν έχουν αυτό το θέμα)
Όχι γιατί αν λες κάτι τέτοιο αν ισχύει είναι θέμα εισαγγελέα να τους τυλίξει σε πολλές κόλλες χαρτί (καλό θα ήταν να πεις και τις πηγές σου, που δηλαδή βασίζεις κάποιο τέτοιο συμπέρασμα), ενώ αν δεν ισχύει μπορεί να σημαίνει και κάνα εξώδικο (minimum) προς εσένα αν το πάρει χαμπάρι η BMW Hellas (πράγμα όχι περίεργο, public forum είμαστε, όχι κάνα κλειστό δωμάτιο).
Ελπίζω βέβαια απλά να μην κατάλαβα τα λεγόμενα σου.

Όσο για το τελείωμα του παραπάνω quote: "να ειναι καθε λιγο και λιγακι στο συνεργειο ΜΟΝΟΝ για να παρακολουθει τις ανακλησεις", ε προσπαθώ να μην παρεξηγήσω πάλι τα λεγόμενα σου, αλλά μπορεί εύκολα να χαρακτηριστεί εμπαθές (και είναι φυσικά σίγουρα αναληθές όπως θα επιβεβαιώσουν ΟΛΟΙ οι εδώ χρήστες/αναβάτες).

Αυτά είχα να συμπληρώσω. Please ξεκαθάρισε μου την ερώτηση που κάνω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
Δεν κρυβω καμια εμπαθεια για καμια εταιρεια!! Εξηγησα τους λογους για τους οποιους δεν εχω πια BMW!! Αν ειναι αναληθη τα σαιτ που παρεθεσα τοτε ναι κι εγω λεω ψεματα!!

Οσο για τα υπόλοιπα εχεις ΠΜ!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Honda Z50 Monkey 2009....(Μπόμπος).. riko46 Νέα μοντέλα BMW 8 10-03-2009 21:42
Αναγνώριση Χρονολογίας Varadero Vakalos Άλλες εταιρίες 3 03-01-2009 18:30
ΔΟΚΙΜΗ Honda Jazz 1.4: arisxios Αυτοκίνητο 2 27-12-2008 21:50
Ανακλήσεις μοτοσικλετών Honda !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Άλλες εταιρίες 2 22-12-2008 14:12
Το νέο Honda Jazz ψηφίστηκε Αυτοκίνητο του 2009 teo40 Αυτοκίνητο 1 14-12-2008 18:21


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!