GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 15-07-2013, 09:11
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Να ρωτησω και εγω κατι τον γιαννη.

ποιο πανω αναφερεις,οτι,στα μοντελα του 2010 βαλαν μυαλο και το μηχανακι βγαζει 100 ιππους...φανταζομαι αναφερεις στον τροχο.

Για το συγκεκριμενο μοντελο η BMW αναφερει 110 ιππους ονομαστικα, αλλα σε ολες της δυναμομετρησεις που εχουν γινει βγαζει στον τροχο 93.. λιγοτερους και απο τα προηγουμενα μοντελα..

πως γινεται τωρα αυτο??????

Last edited by lempoi; 15-07-2013 at 09:14.
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 15-07-2013, 10:05
IOTH1X Ο/Η IOTH1X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200 GSA '09
Μηνύματα: 614
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά λύπης μου Χάρη ενημερώνω το δικό σου τελικά δεν είναι το τέρμα τσιτωμένο..GS που κυκλοφοράει στην Ελλάδα..

Δοκιμάζουμε κ άλλο ανέβασμα σε GS του 2008 όπως το δικό σου και διαπιστώνουμε ότι παίρνει κ άλλο..

Την αλλη εβομάδα σε συνεργασία με μηχανικό στην Αθήνα θα επιχειρήσουμε τα 113 άλογα (τυχερό νούμερο), με + 1,5 κιλό ροπής στις μεσαίες..


Από σήμερα και προς το παρόν το πιο τσιτωμένο GS1200 είναι του........
.. από την :




Μήπως εννοείς το δικό μου
Ακόμα δεν μπόρεσα τα το ανοίξω. (Κυριακή-Χαλκιδική-αμαξάκι-παιδικό καθισματάκι κλπ) θα επανέλθω όμως με λεπτομέρειες συντόμως, πάντως αρπάζει με τη μία και από χαμηλά. Άκρως εντυπωσιακό για αυτό που μας έχει συνηθίσει η GS
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 15-07-2013, 10:54
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά λύπης μου Χάρη ενημερώνω το δικό σου τελικά δεν είναι το τέρμα τσιτωμένο..GS που κυκλοφοράει στην Ελλάδα..

Δοκιμάζουμε κ άλλο ανέβασμα σε GS του 2008 όπως το δικό σου και διαπιστώνουμε ότι παίρνει κ άλλο..

,,,,,,,........................................................................................................



Γιάννη με λυπεί το γεγονός.....

Αφου συμφωνήσαμε το δικό μου θα είναι το δυνατότερο

Πάντως αν δεν συμβει κάτι απρόοπτο η κατι μη προβλέψιμο,

Η επέμβαση σου είναι μαγική για τα δικά μου κριτήρια...

Όπως μου τα είπες! είδες τιμές κατανάλωσης?
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 15-07-2013, 11:08
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Χαρη βάλτου συνθετικά και σκίστο ανελέητα μη το σκέφτεσαι ..

Προτίμησε όταν πας για "σπορ turing " όπως πήγες το Σ/Κ 100άρα shell και δε θά χεις κανένα θέμα.. ίσα ίσα πριν είχες θέμα με τα φτωχά μίγματα.

Το καταλαβαίνεις πλέον ότι πάει το μηχανάκι χωρίς να διαμαρτύρεται μέχρι τον κόφτη και η θερμοκρασία του μένει σταθερή..

Το αβανς στον προγραμματισμό κοντά στον κόφτη είναι +3-4 μοίρες (ελάχιστα δηλ.) σε αντίθεση με τις μεσαίες, που το δίνω ένα +12 % για να έχεις ροπές και να το δουλεύεις χωρίς να κατεβάζεις ταχύτητα διατηρώντας έτσι μία οικονομία στο καύσιμο 10-15%.
Σε τυχόν νοθευμένη βενζίνη θα το καταλάβεις πέφτει η απόδοση γιατί εκεί αναλαμβάνει ο knock sensor και κατεβάζει το αβανς 10% μέχρι να στρώσει η βενζίνη.. Μόλις του βάλεις ξανά την σωστή βενζίνη ο knock σταματάει να επεμβαίνει και το πρόγραμμα δουλεύει πάλι με τις δικές του τιμές.

Ενδεικτικά μπορείς να μετρήσεις συμπίεση με συμπιεσόμετρο ανα κύλινδρο, να κρατήσεις τις τιμές και μετά από 2-3 καλά ταξίδια να το ξαναμετρήσεις για να διαπιστώσεις ο ίδιος αν είχες φθορές..

Το φιλτρο πάντως με την akrapovic δίνει άλλο αέρα στο μηχανάκι ..

Last edited by JohnGS1100; 15-07-2013 at 11:12.
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 29-07-2013, 14:25
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρη βάλτου συνθετικά και σκίστο ανελέητα μη το σκέφτεσαι ..

Προτίμησε όταν πας για "σπορ turing " όπως πήγες το Σ/Κ 100άρα shell και δε θά χεις κανένα θέμα.. ίσα ίσα πριν είχες θέμα με τα φτωχά μίγματα.

Το καταλαβαίνεις πλέον ότι πάει το μηχανάκι χωρίς να διαμαρτύρεται μέχρι τον κόφτη και η θερμοκρασία του μένει σταθερή..

Το αβανς στον προγραμματισμό κοντά στον κόφτη είναι +3-4 μοίρες (ελάχιστα δηλ.) σε αντίθεση με τις μεσαίες, που το δίνω ένα +12 % για να έχεις ροπές και να το δουλεύεις χωρίς να κατεβάζεις ταχύτητα διατηρώντας έτσι μία οικονομία στο καύσιμο 10-15%.
Σε τυχόν νοθευμένη βενζίνη θα το καταλάβεις πέφτει η απόδοση γιατί εκεί αναλαμβάνει ο knock sensor και κατεβάζει το αβανς 10% μέχρι να στρώσει η βενζίνη.. Μόλις του βάλεις ξανά την σωστή βενζίνη ο knock σταματάει να επεμβαίνει και το πρόγραμμα δουλεύει πάλι με τις δικές του τιμές.

Ενδεικτικά μπορείς να μετρήσεις συμπίεση με συμπιεσόμετρο ανα κύλινδρο, να κρατήσεις τις τιμές και μετά από 2-3 καλά ταξίδια να το ξαναμετρήσεις για να διαπιστώσεις ο ίδιος αν είχες φθορές..

Το φιλτρο πάντως με την akrapovic δίνει άλλο αέρα στο μηχανάκι ..

Μετά από 4.000 χλμ την περασμένη εβδομάδα στα Δυτικά Βαλκάνια, θα ήθελα να μοιραστώ εντυπώσεις από την λειτουργία της μηχανής μου.

Όπως ξέρετε όσοι παρακολουθήσατε το παρόν νήμα στην μηχανή μου έγινε αναπρογραματισμός της ECU, πρόκειται για τον υπολογιστή που ελέγχει την λειτουργία του κινητήρα της μοτοσυκλέτας.

Η μηχανή μου είναι GS 1200 adv του 2008 και είχε 72.000χλμ όταν έγινε ο αναπρογραμματισμός της ECU.

Μιά ημέρα πριν ξεκινήσω το ταξίδι, άλλαξα τα λάδια με συνθετικά




Τα συγκεκριμένα λάδια είναι πλήρως συνθετικά, εισάγονται συσκευασμένα από Γερμανία
και εδώ στο Άργος δεν τα εμπορεύεται "λαδάς" αλλα κατάστημα εργαλείων,
οπότε και η τιμή είναι σε λογικά επίπεδα, 50 ευρώ τα 5 λίτρα...

Με 3.8 λιτρα γέμισε το τζαμάκι πάνω-πάνω, σε συχνούς ελέγχους κατά την διάρκεια του ταξιδιού απέδειξε
ότι ο κινητήρας κατανάλωνε ελάχιστο λάδια στα όρια του ασήμαντου...

Μια φωτογραφία μετά από 3000χλμ δείχνει σχεδόν γεμάτο το τζαμάκι και το χρώμα των λαδιών αμετάβλητο, η στάθμη παρέμεινε στο σημείο της φωτογραφίας και έχω πεισθεί ότι καλά έκανε ο Γιάννης 1100 που με "έπρηξε" να βάλω συνθετικά λάδια....




Όσον αφορά την συμπεριφορά της μηχανής....

Απροβλημάτιστη λειτουργία με άφθονη ροπή, δύναμη, γραμμική και εκρηκτική λειτουργία ειδικά μετά τις 6500στροφές.

Η θερμοκρασία 4-5 γραμμές

Η κατανάλωση κατά την διάρκεια του ταξιδιού αναλυτικά:

Γεμάτο από Άργος

330 χλμ > 23 λίτρα Δομοκός 97
255 χλμ > 15 λίτρα Καστοριά 97
290 χλμ > 15 λίτρα Σκόπια 95
490 χλμ > 29 λίτρα Κασακ
322 χλμ > 17,20 λίτρα Σαράγεβο 97
212 χλμ > 13,19λίτρα Βιτλισχ
275 χλμ > 15,55 λίτρα Μπάνια Λούκα
320 χλμ > 16,44 λίτρα Νεβρεσίγιε
330 χλμ > 16,49 λίτρα Ποντγκόριτσα
123 χλμ > 11,30 λίτρα Γρεβενά
260 χλμ > 17,45 λίτρα Αγρίνο

Έφτασα στο Άργος με μισό τεπόζιτο αλλά δεν φουλάρισα για να έχω συνολική εικόνα οπότε τα χιλ είναι μέχρι Αγρίνιο!

Εκείνο που μου έκανε μεγάλη εντύπωση στο τελευταίο γέμισμα στο Αγρίνιο η μηχανή μου πήρε ένα λίτρο λιγότερο καύσιμο,
από την μηχανή του συνταξιδευτή μου που επιστρέφαμε μαζί
και στην οποία έχει γίνει και σε αυτήν αναπρογραμματισμός στην Γερμανία...

Επίσης θα παρατηρήσετε μεγάλη χιλιομετρική διαφορά από γέμισμα σε γέμισμα, έχει να κάνει με την κατάσταση των δρόμων και την μέση ωριαία...

Σαν συμπέρασμα θα έλεγα ότι ο συγκεκριμένος αναπρογραμματισμός
μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις....
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 29-07-2013, 15:29
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Ο επαναπρογραμματισμός, ψήνομαι και εγώ..Αλλά μια παρατήρηση σχετικά με τη μοτό μου..ADV1200 '08 με 65.000 χιλιόμετρα..από τις 10.000 χιλιόμετρα χρησιμοποιώ valvoline 10w40 ful syn, και το μηχανάκι δουλεύει με 4(στο 70% του χρόνου)~5 μπάρες στην θερμοκρασία.Όσο από κατανάλωση λαδιού μετά από 5.000χιλιόμετρα το περισσότερο που έχει "κάψει" είναι 200γραμμάρια.(το μηχανάκι αφήνεται όλο το βράδυ να στραγγίσει χαλαρά..).
Από κατανάλωση είμαι στα 7,5λίτρα/100 χιλ ,με τις πλαινές βαλίτσες και 130~150χιλ/ώρα, και ένα λίτρο κάτω χωρίς τις βαλίτσες.
Μετά τον επαναπρογραμματισμό τι να περιμένω?..

Last edited by VDR; 29-07-2013 at 15:32.
Reply With Quote
  #107  
Παλιό 29-07-2013, 16:41
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VDR Εμφάνιση μηνυμάτων
...........................
Μετά τον επαναπρογραμματισμό τι να περιμένω?..
Μεγαλύτερη ροπή (περίπου 30%) και ιπποδύναμη (περίπου 20%) , και μικρότερη κατά 10% κατανάλωση..!!

Πλέον είναι διαπιστωμένο..


Από λάδια είσαι οκ

Τα 10-60 απλά αντέχουν - διατηρούν το ιξώδες του σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες, είναι για παρατεταμένη διάρκεια του κινητήρα σε υψηλούς ρυθμούς, που για το 1200 είναι πχ. με 7.000+ στροφές..
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 29-07-2013, 16:55
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από 4.000 χλμ την περασμένη εβδομάδα στα Δυτικά Βαλκάνια, θα ήθελα να μοιραστώ εντυπώσεις από την λειτουργία της μηχανής μου.
............................

Σαν συμπέρασμα θα έλεγα ότι ο συγκεκριμένος αναπρογραμματισμός
μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις....
Χάρη πλέον χρησιμοποιώ τους χάρτες που έβαλα στο δικό σου.

Κατέληξα ότι είναι οι πιο safe-τσιτωμένοι για το r1200gs.

Είναι περίπου στο 90-95% της απόδοσης που μπορεί να βγάλει ο συγκεκριμένος κινητήρας..


Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις σου..
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 29-07-2013, 17:28
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Αφού ο Γιάννης χαιδεψε και την δική μου μονάδα περιμένω να δω και εγώ.
Δεν έχω προλάβει ακόμα αλλα το σκ νομίζω ότι θα το πάω μια βόλτα οπότε και δώσω εντυπώσεις.
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 31-07-2013, 00:09
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VDR Εμφάνιση μηνυμάτων

...................
Μετά τον επαναπρογραμματισμό τι να περιμένω?..
Κάνε μια δυναμομέτρηση πριν και μια μετά ώστε να δεις εάν οι υποσχόμενες προσδοκίες εκπληρώθηκαν .... όπως κι εάν είναι, έχοντας την νομική κατοχύρωση με την απόδειξη (για τα χρήματα που θα δώσεις ) και την εγγύηση καλής λειτουργίας για την επέμβαση στην μοτό σου από τον προγραμματιστή (όπως πιστεύω ότι έχουν όλοι όσοι έχουν κάνει την επέμβαση) δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα ...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!