GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-10-2009, 18:29
ταξιδευτης Ο/Η ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: αρκαδια
Μoto: 1200 adventure
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή stage

...αφήστε την να σκάσει κάτω!



..είναι πρακτική κοινή και συνηθισμένη από τις κυβερνήσεις και τα καθεστώτα να πετάνε μια φόλα να ασχολείται το μπούγιο και να αποσπάται η προσοχή του απο την ανατριχίλα γύρω του ..

..στην Ελλάδα όμως είτε τους έχουν τελειώσει οι νόστιμες φόλες, είτε το μπούγιο καταπίνει πια αμάσητο ότι του πετάξεις ...είτε τέλος δεν το πολυψάχνουν και αμολάν ότι τους βρεθεί εύκαιρο την δεδομένη στιγμή ...

... σύμφωνα με τα ΕΓΚΥΡΑ ΜΜΕ.. υπάρχουν συμπολίτες μας που ΤΩΡΑ μάθανε για τα stage ...και πέσανε και από τα σύννεφα!

..το μέγα πρόβλημα των ημερών (..και εβδομάδων) είναι ΤΙ θα γίνουν τα κομματόσκυλα που θέλαν να μονιμοποιηθούν μέσω stage ....

Θα σας κάνω την χάρη να ασχοληθώ με το μέγα πρόβλημα σας ...σε λίγο ... πρώτα όμως ας χαλαρώσουμε και ας κάνουμε ένα τσεκ κάποια πραγματάκια έτσι για να χαιρόμαστε ...

- η Ελλάδα αυτή τη στιγμή ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ .....Τ Ι Π Ο Τ Α !!!! ..ούτε σαμπρέλα για ποδήλατο.. κάτι βιοτεχνίες που γαζώναν βρακιά είχαν απομείνει, και φύγαν κι αυτές για άλλα μέρη πιο εξωτικά που το βρακολάστιχο είναι φθηνό και οι γαζώτριες φυτρώνουν στα δέντρα ....

- Κάθε αρχές Ιουνίου ΟΛΗ η χώρα ασχολείται με τις πανελλάδικές εξετάσεις για να μπουν 10 - 20.000 χιλιάδες φυτά που δεν τα έχει ξαναδεί ο ήλιος στο πανεπιστήμιο ...και από εκεί στο δημόσιο !!! ΔΗΜΟΣΙΟ uber alles ..για την κάθε θείτσα που κάτσε πρώτα να βολέψει το βλαστάρι της, και μετά ας πα να ...

- Έχουμε γεμίσεις Α Χ Ρ Η Σ Τ Ο Υ Σ για το οικονομικό και παραγωγικό δυναμικό της χώρας .. υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ (..πάμε για εκατομμύρια) δικηγόροι, ψυχολόγοι, μαθηματικοί, οικονομολόγοι και ενας σκασμός ΑΣΕΠ Lovers ... που φυσικά έχουν μεγαλύτερη αξία από τα παιδιά που ΔΕΝ θέλουν.. ΔΕΝ ζητάν να μπουν σε κανένα ####δημόσιο .. αλλά το ####κράτος δεν τους αφήνει να μάθουν και να γίνουν ΤΕΧΝΙΤΕΣ ... ψάξτε να βρείτε σήμερα ποιοί μπορούν να πάρουν 3 σωλήνες, να τις κολλήσουν και να φτιάξουν ένα ποδήλατο ...υπάρχουν λίγοι αλλά θα κουραστείτε στο ψάξιμο.. και όσα παιδιά θελήσουν να πανε σε ΤΕΕ για να εξειδικευτούν σε κάτι ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΑΔΟΞΑΣΤΟ ΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!!! ...αυτά τα παιδιά δεν προσφέρουν ούτε σε φροντιστήρια, ούτε θα συντηρήσουν το καθηγητιλίκι στα ####πανεπιστήμια ..ούτε τίποτα ...ας τα να ψοφήσουν!! ...και αν κάποιο διατηρήσει το μεράκι του υπάρχουν ΤΟΣΕΣ προϋποθέσεις που είναι σχεδόν αδύνατον να αποκτήσει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος!

- ο ΜΟΝΟΣ τομέας που πάει καλά και θα πηγαίνει στον αιώνα των αιώνων αμήν ...είναι ο ΤΖΟΓΟΣ !!! ..πήγαινε σε όποιο τελευταίο χωριό θέλεις ...πίσω από τον ήλιο ...δεν θα έχει ΟΥΤΕ 1 εργοστάσιο, βιοτεχνία, μονάδα ...κάτι ..κάτι ρε παιδί μου ...αλλά ΠΑΝΤΑ ..μα ΠΑΝΤΑ θα έχει ....το ΠΡΟΠΟΤΖΙΔΙΚΟ του!!! ...ΜΟΝΟΝ από στημένα παιχνίδια μπορεί πλέον να ελπίζει κάποιος ότι θα γίνει άνθρωπος ...

-Όσο ζουν στα συννεφάκια τους η κάθε Μπουμπού που σακουλεύτηκε τι έχει στο βρακί της ..το παίζει γκόμενα περιωπής κι ας μη ξέρει ούτε να μιλάει ούτε να κάνει μόνη της κάποια δουλειά ( ΤΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΦΥΛΛΟ ΕΝ ΕΤΗ 2009!!) ..και ο κάθε Λάκης, ταϊζεται από τη μαμά και το μόνο που έχει να παρουσιάσει είναι χρεωμένο αμαξάκι ...τα σύννεφά θα μαζεύονται όλο και πιο βαριά πάνω από τα κεφάλια ΟΛΩΝ!!


..και μετά το ευχάριστο διάλειμα, ας περάσουμε στο θέμα τον ημερών!!

..άκουγα προχθές στο ραδιόφωνω μια θείτσα εκπρόσωπο των stageαδων στο δημόσιο που έλεγε βασικά τα εξής :
- είναι ΠΑΡΑ πολύ χρήσιμη για την υπηρεσία της !! (..η οποία οπως εξήγησε η ίδια, είναι να ελέγχει και να ταξινομεί αιτήσεις στην πολεοδομία!!!)
- Είναι κρίμα επειδή έχει παιδιά να μεγαλώσει !!
- Ναι, εντάξει ..το ήξερε ότι ήταν μόνο για 18 μήνες ... αλλά τώρα ..αφού είναι χρήσιμη λέμε!!
- Έχει δυο πτυχία και μιλά 2 γλώσσες και έχει και ECDL (..αλλά δεν πήγε μέσω ΑΣΕΠ) ..πράγματα πολλύ χρήσιμα για να πρωτοκολλείς έγγραφα ...
...και σταματώ εδώ γιατί η υπέρταση είναι πολύ ύπουλος εχθρός ..και αμα δεν την προσέξεις από μικρός, μετά θα τρώς τα φαγητά σου ανάλατα.. και δεν γουστάρω ...

.. θυμήθηκα τον αδερφό μου, που για ενάμιση χρόνο δούλευε με stage για εναν αρκουδέμπορα ...χωρίς ούτε ένα ένσημο ...

..θυμήθηκα και τον Κώστα ..φίλο από το χωριό.. δεν πήγε λύκειο ο Κώστας, και πήγε μόνιμος στον στρατό ...μία απο τις δυο επιλογές που σου έδινε το χωριό ..η άλλη είναι η Γερμανία..
..από μικρός στη μουντζούρα και τις βίδες ο Κώστας, είναι στα τεθωρακισμένα, Βραβευμένος ως ο καλύτερος οδηγός Leopard στην Ελλάδα, αρχηγός πληρώματος και με τη μέση του ρημαγμένη να κουβαλάει 30κιλα βλήματα και να αλλάζει ερπύστριες στη λάσπη ..μου είπε το καλοκαίρι ότι θα τα βροντήξει και θα φύγει! ..γιατί; ..επειδή αντί να τον έχουν ΟΛΗ μέρα στο άρμα να εκπαιδεύεται (..και να κάνει κάτι που του αρέσει)..τον έχουν πρήξει στη χαρτοδουλειά ...και στις υπηρεσίες ..και στη γραφειοκρατία (..η χαρά της παραπάνω θείτσας δηλαδή) κάτω από συνθήκες άθλιες και γι΄αυτόν και για την γυναίκα του και το παιδί του ...

..αλλά όπως είπαμε ..προέχει η θείτσα με το stage ...

..μπορεί να έχει παραιτηθεί ήδη ο Κώστας, και θα έχει βρει άλλη δουλειά σίγουρα, πιάνουν τα χέρια του ...

..εσύ θείτσα αλήθεια ...εκτός από το να βαράς σφραγίδες ...ξέρεις να κάνεις τίποτα άλλο ;
(..να ανοίξεις ένα μαγαζί με είδη stage ας πούμε!!)

Υ.Γ. Προτείνω την ΑΜΕΣΗ κατάργηση και απαγόρεση των σφραγίδων στο δημόσιο!! ...θα απαλλαχτούμε από εκατομμύρια χαραμοφάηδες!!

Υ.Γ.2 Για να προλάβω τυχόν έξυπνους ...έχω τελειώσει Τεχνικό Λύκειο, και έχω Παει και σε ΤΕΙ ...οπότε κάτι ξέρω

Υ.Γ. 3 Αν διαβάζει και παρεξηγήθηκε κανας δικηγόρος...ας μου κάνει μύνηση!!!! (..να πιάσουν τόπο και οι σπουδές!)

EDIT: ΔΕ μας έφταναν όλα τα άλλα .. έχουμε και τους δημοσιΟγραφους να έχουν πάρει γραμμή να τα λένε ΣΤΑΖ και ΣΤΑΖΕ' .....ΡΕ ΣΟΥΡΓΕΛΑ! ΣΤΕΪΤΖ γράφεται και ΣΤΕΪΤΖ προφέρεται!! ..μάλλον τους έπιασε ο ελιτισμός και το γύρισαν στο γαλλικόν!! "Ημανε που λες στα ΣΤΑΖ ..και με κάναν ΑΜΠΑΛΑΖ !!" (Ωχ! ..ωραίος στίχος για ρεμπέτικο!!)
..άσε που το ΣΤΕΪΤΖ, ακούγεται πιο πιασάρικο για διαφήμιση ..

"ΚΑΙ Ο NICOLAS O CAGE ...ΕΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ STAGE!!"
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-10-2009, 23:17
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Μπορώ να πω πολλά, αλλά θα αρκεστώ στο: ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-10-2009, 03:22
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Το θέμα το ξέρω καλά.
Θα πω μόνο ότι τα κορόιδευαν και αλλά τώρα το κατάλαβαν.
Ακόμα θα πω ότι είναι άδικο για όλους τους άλλους εργαζόμενους η μοριοδότησή τους... και η προσπέραση του 24μήνου.
Αυτά θα πω μόνο...
Φίλε μου είνα το θέμα των ημερών...
Υστ.
α) στα παιδιά αυτά θα πω να βρουν επιχειρήματα. δεν είναι επιχείρημα το ότι είναι παντρεμένοι!!!! κανένας δικαστής δεν θα τους <<δώσει δίκιο>> έτσι.
β) αν καλύπτουν πάγια θέση το ξέρει (και δίνει φυσικά χαρτί) ο οργανισμός που δουλεύουν και όχι μόνοι τους..
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-10-2009, 09:41
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Πάντα υπάρχει λόγος και αντίλογος ανάλογα πως βλέπεις το θέμα...
γενικά καλό θα είναι να μην εκμεταλεύεται κανείς τέτοιες καταστάσεις ,είτε πολιτικά είτε εργασιακά.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-10-2009, 09:53
essel Ο/Η essel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: athens
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 1,446
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Σύμφωνα με τον κον Λαζόπουλο που επιτέλους είπε και κάτι σωστό, εάν υπάρχει παρανομία για τους διορισμούς με stage ποιός φταίει...τα παιδιά που ήθελαν δουλειά ή αυτοί που τους διόρισαν?
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-10-2009, 10:20
platon Ο/Η platon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αγρίνιο
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Χωρίς να γνωρίζω καλά το θέμα, θεωρώ πως οι των stage έχουν άδικο.
Όταν πήγαν εκεί να δουλέψουν, ήξεραν ότι δεν θα είναι μόνιμοι και ότι δεν θα έχουν ασφάλεια και ότι θα παίρνουν τα λεφτά αυτά που παίρνουν.

Τώρα τι θέλουν και μας ζαλίζουν κάθε μέρα. Τώρα θυμήθηκαν ότι θέλουν ασφάλεια και μονιμοποίηση ??

Αν δεν τους άρεσε, να κάθονταν τους 4 μήνες που έπρεπε να καθίσουν και μετά να έφευγαν να πάνε να βρουν αλλού δουλειά.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-10-2009, 10:36
essel Ο/Η essel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: athens
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 1,446
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Σωστα τα λές Πλάτωνα αλλά ποιοί τελικά είναι οι παράνομοι? τα παιδιά που ψάχνουν δουλειά η άυτοί που εκμεταλεύονται την ανεργία ή την θέληση για εργασιακή σταθερότητα
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-10-2009, 11:57
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από essel Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα τα λές Πλάτωνα αλλά ποιοί τελικά είναι οι παράνομοι? τα παιδιά που ψάχνουν δουλειά η άυτοί που εκμεταλεύονται την ανεργία ή την θέληση για εργασιακή σταθερότητα

Tα μυαλά μας είναι "παράνομα" αδερφέ!

Από τη μια μεριά οι ανίκανοι κάφροι που βρήκαν τρόπο να εκμεταλλευτούν "νόμιμα" και με επιδότηση ΕΟΚ την επιθυμία και τα όνειρα νέων ανθρώπων για δουλειά, και μάλιστα δίχως ασφάλιση και ανθρώπινους μισθούς πράγμα που εκείνοι έπρεπε να είχαν φροντίσει.
Από την άλλη μεριά νέοι ανθρώποι που έχουνε ποτιστεί με την παθολογική Ελληνική νοοτροπία "ας μπώ εγώ τώρα στο Δημόσιο και μετά..βλέπουμε! όλο και κανας γνωστός βουλευτής/πολιτευτής/μέσον θα βρεθεί στην πορεία! Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού!"

Γιατί μας κακοφαίνεται? Εμείς τους ψηφίζουμε, τους χειροκροτούμε, τους εκλέγουμε και μετά παρακολουθούμε σε..σειρές στην ΤV τα απίστευτα!
Κάτι λίμνες που έδωσε ο.. Αυτοκράτορας με χρυσόβουλο στην εκκλησία πριν από αιώνες να αυτονομούνται, να ανταλάσσονται μόνες τους με οικόπεδα φιλέτα, τα οικόπεδα να επιλέγουν μόνα τους ιδιοκτήτες οff shore εταιρείες και κάτι παλληκάρια που ήταν "φτωχά και τίμια" να βρίσκονται με περιουσίες αποκτημένες με.. τον ιδρώτα τους και οι ηγούμενοι να πηγαίνουν με.. ελικόπτερο για να προλάβουν την πρωινή προσευχή!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-10-2009, 14:09
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες, εάν έχουν την ίδια θέση και άποψη και για τους εκάστοτε συμβασιούχους.
Και μνήμη διαθέτουμε και γνώσεις και κρίση!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-10-2009, 19:29
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: stage

Τα παιδιά ψάχνουν για δουλειά. Το λιγότερο φταίξιμο έχουν...
Ναι οκ ίσως είπαν θα την ``πέσουμε`` στο δημόσιο, αλλά αν είχαν κάποια άλλη δουλειά π.χ. από τον πατέρα τους, ένα μαγαζί ας πούμε ή ένα ταχι, πιστεύω δεν θα πήγαιναν.
Οι συμβασιούχοι τώρα Δημήτρη είναι διαφορετικό πράγμα. Κατά καιρούς είναι και αυτοί σε ομηρία. Άλλοι πάλι ταλαιπωρούνται (περίπου20%) από ασάφειες νόμων ή πολιτικές θέσεις ή τροπολογίες που βλέπουν το ...σήμερα λες και αύριο δεν θα ξημερώσει. Πολλές φορές <<καταδικάζω>> και <<συμβασιούχους>> (αν και είμαι συμβασιούχος) οι οποίοι και αυτοί έχουν δικαιολογία μόνο: έχω 2 χρόνια ή είμαι παντρεμένος π.χ. και δεν έχουν το σημαντικότερο .... ειδικότητα (το άλλο 80%). Δεν είναι συμβασιούχοι αυτοί, αυτο-ονομάζονται έτσι. Φυσικά είναι και ειδικότητες π.χ Υ.Ε. καθαριότητα που δεν χρειάζετε κάποια σχολή.
Tα stage είναι εργασιακή εμπειρία, δεν έχουν σύμβαση έργου ή σύμβαση ορισμένου χρόνου ή ωρομίσθιοι εργαζόμενοι. Είναι μια πρακτική εξάσκηση αν θέλετε για διάφορες ειδικότητες.. ΄΄Ετσι ξεκίνησαν και πριν 10 περίπου χρόνια. Απόφοιτοι ΤΕΙ και ΙΕΚ (ειδικότητες δηλ.) έκαναν 11 μήνες μαθητεία για την εμπειρία της ειδικότητας. Οπότε λογιστές (ΤΕΙ) ή χειριστές ιατρικών μηχανημάτων (ΙΕΚ) έπαιρναν μια ``ιδέα`` της άσκησης του επαγγέλματος στην πράξη.

Παλιότερα έπειτα από μια Σ.Τ.Ε. (τουριστικά) έκανα 6 μήνες πρακτική. Είχα ειδικότητα όμως. Το ξαναέκανα σε άλλη ειδικότητα έπειτα. Δεν πληρωνόμουν και δεν είχα ένσημο, παρά μόνο ιατρική περίθαλψη. Κάπως έτσι είναι και αυτό.
Φυσικά τα λέω όλα αυτά από μια εμπειρία που έχω γύρω από τέτοια θέματα. Δεν είναι δικό μου θέμα αν θα μείνουν ή φύγουν αυτά τα παιδιά. Και φυσικά λέω κάποια πράγματα όχι με χρωματικό (+ ή -) τρόπο παρά σαν ενημέρωση (αν φυσικά μου επιτρέπεται).
Βεβαια ο θεματογράφος, είπε μια άποψη που έχει. Περισσότερο σαν ζαλάδα έχω την εντύπωση το βλέπει.
Αν ξέρω και κάτι άλλο, μπορώ να σας το πω.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:26.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!