GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 14-04-2013, 01:38
bmwf650gs2008 Ο/Η bmwf650gs2008 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μoto: F650 GS Twin 2008
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Καμία γνώμη;
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 16-04-2013, 20:16
Pilatos Ο/Η Pilatos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΠΕΥΚΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Το ανα 10.000km της αντιπροσωπειας το βαζει ο Γερμανος για τις περισότερες Ευρωπαικες χωρες όπου οι θερμοκρασίες ειναι πιο normal. Καλοκαιράκι με 25-28 βαθμούς maximum. Οταν εδω βιώνουν οι μηχανές 35 και 40 βαθμούς + την ζεστη των aircondition των αυτοκινήτων αν κυκλοφορείς εντος πολης δεν θα εμπιστευόμουν το λάδι για 10.000. Στην καλύτερη περίπτωση στα 10.000 θα έχουν γίνει νεράκι.
Εγώ λοιπόν κάθε 5.000 κάνω λαδι και φίλτρο και δεν τα λυπάμαι τα ευρώ. Παράλληλα σε κάθε αλλαγή κάνουμε έλεγχο συνολικα στη μηχανή και ότι χρειάζεται το βλεπουμε επι τόπου. Φυσικά όλα αυτά δεν μπορείς να τα κάνεις σε οποιδήποτε επίσημη αντιπροσωπεία. Πρέπει να βρείς κάποιο "μερακλή" μηχανικό να σε συμβουλεύει και φυσικά να τον εμπισεύεσαι για ότι σου λέει.

Έτσι για την ιστορία να αναφέρω οτι έχω F800gs 2008, με 40.000km χρησιμοποιώ Motorex λαδι και προς το παρόν δουέυω ρολοι.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 17-04-2013, 01:07
bmwf650gs2008 Ο/Η bmwf650gs2008 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μoto: F650 GS Twin 2008
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Pilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ λοιπόν κάθε 5.000 κάνω λαδι και φίλτρο και δεν τα λυπάμαι τα ευρώ. Παράλληλα σε κάθε αλλαγή κάνουμε έλεγχο συνολικα στη μηχανή και ότι χρειάζεται το βλεπουμε επι τόπου.
Ακριιβώς αυτό μου είπαν να κάνω στην επίσημη ΒΜW σήμερα που πήγα να ρωτήσω. Λάδια βάζουν τα CASTROL Power 1 4T 10W-40. Φίλτρο λαδιού αν θέλω μου είπαν αλλάζω κάθε 5.000 αλλιώς απαραιτήτως κάθε 10.000.
Οπότε αυτό θα κάνω μάλλον.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 17-04-2013, 09:13
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Pilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ανα 10.000km της αντιπροσωπειας το βαζει ο Γερμανος για τις περισότερες Ευρωπαικες χωρες όπου οι θερμοκρασίες ειναι πιο normal. Καλοκαιράκι με 25-28 βαθμούς maximum. Οταν εδω βιώνουν οι μηχανές 35 και 40 βαθμούς + την ζεστη των aircondition των αυτοκινήτων αν κυκλοφορείς εντος πολης δεν θα εμπιστευόμουν το λάδι για 10.000. Στην καλύτερη περίπτωση στα 10.000 θα έχουν γίνει νεράκι.
Εγώ λοιπόν κάθε 5.000 κάνω λαδι και φίλτρο και δεν τα λυπάμαι τα ευρώ. Παράλληλα σε κάθε αλλαγή κάνουμε έλεγχο συνολικα στη μηχανή και ότι χρειάζεται το βλεπουμε επι τόπου. Φυσικά όλα αυτά δεν μπορείς να τα κάνεις σε οποιδήποτε επίσημη αντιπροσωπεία. Πρέπει να βρείς κάποιο "μερακλή" μηχανικό να σε συμβουλεύει και φυσικά να τον εμπισεύεσαι για ότι σου λέει.

Έτσι για την ιστορία να αναφέρω οτι έχω F800gs 2008, με 40.000km χρησιμοποιώ Motorex λαδι και προς το παρόν δουέυω ρολοι.
Aν ο "Γερμανός" το είχε προβλέψει θα το είχε έστω ως σύσταση στο μάνιουαλ. Δεν το έχει άρα... ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.

Αλίμονο μας αν το λάδι έκλανε με +10 κελσίου, σε ένα on off. Δηλαδή, όταν θα το ανοίξεις με το μισό μοτέρ καλυμένο με λάσπη -μηδενική απαγωγή θερμότητας- τι θα πρέπει να κάνει, να ανατιναχτεί; Και όταν το πας άμμο; Τι; θα πρέπει να αλλάζεις λάδια κάθε μέρα; Ούτε στα καθαρόαιμα δεν γίνονται αυτά.

Γενικά υπερβολή μου φαίνεται όλο αυτό. Ούτε με το λάδι που βάζουμε στη σαλάτα μας δεν έχουμε ασχοληθεί τόσο, που πάει και στο άντερό μας βρε αδερφέ!

Στο κάρτερ και "νεράκι" να σου γίνουν τα λάδια το τσεκάρεις πανεύκολα. Ανοίγεις την τάπα-δείκτη και βλέπεις. Αν έχει γίνει "νερό" το λάδι αφενός θα αρχίσει να το καίει και να πέφτει η ένδειξη, αφετέρου θα ανεβάζεις θερμοκρασία πολύ πιο γρήγορα από το κανονικό, κάθε μέρα. Εγώ κάτι τέτοιο δεν το έχω παρατηρήσει.

Όποιος πάντως "σκίζει" το μηχανάκι του είναι έτσι και αλλιώς στο τσεκάρισμα αν δεν θέλει ντράβαλα. Και μπορεί να θέλει αλλαγή λαδιών και στα ...2500 χλμ.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 01-05-2013, 19:38
bmwf650gs2008 Ο/Η bmwf650gs2008 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μoto: F650 GS Twin 2008
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για συντήρηση F650GS Twin

Καταρχήν καλό μήνα σε όλους!
Αφού σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας, τελικά έγινε σήμερα η αλλάγή λαδιών στη BMW Πατρών, η οποία αλλαγή λαδιών τελικά κατέληξε ετήσιο servis στα 5.100km διανυθέντα απο το προηγούμενο servis και συνολικά χιλόμετρα μηχανής 13.196km με το σκεπτικό το ετήσιο servis να γίνεται κάθε χρόνο τέτοια εποχή ελαίω αναμενόμενου καλοκαιριού.
To σκεπτικό μου είναι ότι στο ''ζεστό τετράμηνο που ακολουθεί θα γίνουν σίγουρα 4.000km όπου και αποφάσισα να αλλάζω τα λάδια και στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι του χρόνου θα έχουν γίνει άλλα 3.000km με 4.000km οπότε και θα γίνεται το servis με αλλαγή φίτρου. Έτσι προγραμματίσαμε η ένδειξη servis να βγαίνει στις 8.000km ή στον χρόνο. Βέβαια στο επόμενο servis 21.000km έχω ακόμα φίλτρο αέρος, ρύθμιση βαλβίδων και αν χρειάζεται αλλαγή υγρών φρένων. Να διευκρινήσω ότι το σκεπτικό και οι αποφάσεις αυτές είναι καθαρά δικής μου πρωτοβουλίας προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
  • Αλλαγή λαδιών castrol power1 4T 10-40
  • φίλτρο λαδιού
  • αλλαγή πίσω τακάκια ferodo
  • συμπήρωμα υγρού ψυγείου
  • διαγνωστικό
  • εργασία 29€
  • Σύνολο 120€

Last edited by bmwf650gs2008; 01-05-2013 at 19:42.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!