GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εκδρομές εντός Ελλάδος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-04-2013, 00:17
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Ροδόπη 2013

Συνεχίζοντας και έχοντας πλησιάσει πλέον στον τελικό προορισμό για την διανυκτέρευσή μας στην πόλη Smolyan το τοπίο περέμενε το ίδιο εντυπωσιακό. Όχι με απότομες χαράδρες και δρόμους που περνάνε κάτω από βράχους αλλά με διαδρομές μέσα από μικρά πανέμορφα χωριά και μέσα από τα όμορφα δάση της Ροδόπης.






Κάποιοι για ακόμη μια φορά είπαν να εκμεταλευτούν την ευκαιρία της στάσης για έναν γρήγορο υπνάκο




Ανασυγκρότηση και καφές στην Shiroka Laka




Φτάσαμε στην πόλη Smolyan αργά το απόγευμα. Τακτοποιηθήκαμε στο ξενοδοχείο Luxor που βρίσκεται στο κέντρο της πόλης και τα υπόλοιπα αφορούν ικανοποίηση των σωματικών και στομαχικών μας αναγκών. Οι προβλέψεις για τον καιρό της Κυριακής, την ημέρα επιστροφής, δεν ήταν ευοίωνες αλλά αυτό καθόλου δεν μας απασχολούσε...

Διαδρομή 2ης Ημέρας
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-04-2013, 00:20
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Ροδόπη 2013

Ξύπνημα νωρίς για να προλάβουμε το πρωινό του ξενοδοχείου. Έξω η βροχή είχε ξεκινήσει να πέφτει από αργά το βράδυ. Οι μπότες είχαν ξεχαστεί στην βεράντα του ξενοδοχείου και είχαν γίνει μούσκεμα....


Η λύση απλή και επιβεβλημένη...


Στο φατσοβιβλίο όταν ανέβασα την συγκεκριμένη φωτογραφία κάποιος σχολίασε "So Sad". Να δεις sad που είναι να ταξιδεύεις από τις 8 το πρωί μέχρι τις 12.30 τα μεσάνυχτα με βρεγμένες μπότες....Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

Άπαντες πάνω στις καλές μας και έτοιμοι για αναχώρηση


Η ημέρα βροχερή και μελαγχολική.
Η διάθεση για χιλιόμετρα αστείρευτη....





Reply With Quote
  #13  
Παλιό 17-04-2013, 00:21
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Ροδόπη 2013

Ψιλόβροχο, ομίχλη...όλα πίσω από την ζελατίνα μοιάζαν τόσο οικεία...οι στιγμές των χιλιομέτρων μέχρι τον συνοριακό σταθμό στις Θέρμες είχαν κάτι μαγικό.
Τυλιγμένα όλα στην ομίχλη....
Παιχνίδια του μυαλού...





Reply With Quote
  #14  
Παλιό 17-04-2013, 00:23
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Ροδόπη 2013

Λίγο πριν μπούμε στα πάτρια εδάφη


Και ενώ τα περισσότερα οδοιπορικά μου με την είσοδό μου στην Ελλάδα ρίχναν τίτλους τέλους, αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Ο δρόμος μας οδηγούσε βόρεια της Ξάνθης στην Ελληνική πλευρά της Ροδόπης. Στα Πομακοχώρια...

Εχίνος


Δείτε το εκπληκτικό ρεπορτάζ του Σταύρου Θεοδωράκη από την εκπομπή "Πρωταγωνιστές"



Πριν κάνω αυτό το οδοιπορικό γνώριζα ελάχιστα για αυτή την περιοχή (ντρέπομαι που το λέω αλλά δυστυχώς έτσι είναι). Φτάνοντας εκεί κυριαρχούσε μέσα μου η καχυποψία και ένα περίεργο αίσθημα φόβου. Το άγνωστο, η αμάθεια, ή ακόμα χειρότερα η ημιμάθεια....
Δεν θα ήθελα να γράψω τίποτα περισσότερο για την συγκεκριμένη περιοχή και τους ανθρώπους της. Θέλω μόνο να πω πως ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ και ΘΛΙΒΟΜΑΙ που τόσα χρόνια συντηρούσα με τον τρόπο μου ένα τόσο σάπιο σύστημα...Ποτέ δεν είναι αργά για να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε τι πραγματικά συμβαίνει γύρω μας....
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 17-04-2013, 00:25
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Ροδόπη 2013

Στον δρόμο της επιστροφής λίγο πριν η παρέα μας χωρίσει


Λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω τελευταία στάση όλης της παρέας μιας και οι μακρινοί (Βασίλης & Ροζαλία, Νίκος, Αντώνης, Βασίλης, Γιάννης) επέλεξαν να βγούνε στην Εγνατία ώστε να φτάσουν πιο ξεκούραστα στις βάσεις τους (κάποια παιδιά από Αθήνα) ενώ ο Δημήτρης, ο Θανάσης και εγώ επιλέξαμε να κινηθούμε στην Ε.Ο Ξάνθης-Δράμας και να απολαύσουμε μέσα από μια μαγική διαδρομή τα στενά του Νέστου ποταμού.



Πάντα ήθελα να γνωρίσω τα μέρη αυτά, σχετικά μακριά για τις μονοήμερες που συνήθως κάνουμε. Ήταν η ευκαιρία λοιπόν και μόλις ο Θανάσης ρώτησε εμένα και τον Δημήτρη αν θέλουμε να πάμε από μια διαδρομή που ξέρει δεν υπήρχε κανένας λόγος να πούμε όχι
Η διαδρομή απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Στενός δρόμος, καινούρια άσφαλτος, θέα που κόβει την ανάσα. Άλπεις? Όχι δα, πολύ πιο όμορφο. Μικρή σε χιλιόμετρα διαδρομή αλλά πραγματικά ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ.



Θανάσης


Δημήτρης




Πριν 1,5 χρόνο το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν χωμάτινο. Πλέον όλη η διαδρομή είναι ασφάλτινη...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 17-04-2013, 00:27
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Ροδόπη 2013

Από την κορυφή (σχεδόν στα 1000μέτρα) η θέα στα στενά του Νέστου ποταμού είναι αυτή


Συνεχίζοντας την διαδρομή κατηφορίζουμε προς την Χρυσούπολη και μια στάση στο εγκαταλελειμμένο χωριό Ίμερα (πληροφορίες από το οδοιπορικό του πολύ καλού φίλου Μανώλη Κυριακόπουλου). Πολύ δυνατός ο αέρας στο χωριό και δυστυχώς λίγος ο χρόνος για να περιηγηθούμε στα εγκαταλελειμμένα σπίτια του χωριού.
Λίγες φωτογραφίες...









Reply With Quote
  #17  
Παλιό 17-04-2013, 00:30
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Ροδόπη 2013

Στάση για καφέ, ξεκούραση και επίσκεψη στον Σ/Σ στο χωριό Τοξότες


Από εδώ και κάτω πλέον τα πράγματα έγιναν αρκετά δύσκολα. Η βροχή ήταν μόνιμος σύντροφος για αρκετά μεγάλα διαστήματα της διαδρομής. Στην Ασπροβάλτα σταματήσαμε για ένα τελευταίο γέμισμα στα ρεζερβουάρ. Ο Δημήτρης προσφέρθηκε να μας κεράσει ένα σάντουιτς και ένα αναψυκτικό. Λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω έμεινα εγώ με τον Θανάση μιας και ο Δημήτρης πήρε τον δρόμο για Σάρτη. Έξω από την Θεσσαλονίκη αποχαιρέτησα τον Θανάση και με το ρολόϊ να δείχνει περίπου 21:00 μπήκα στην Ε.Ο Θεσσαλονίκης - Αθηνών για το μοναχικό ταξίδι της επιστροφής. Μια ακόμη στάση λίγο έξω από την Θεσσαλονίκη για να τονώσω λίγο την αυτοπεποιθησή μου με έναν ζεστό καφέ...


και μια τελευταία στην Λάρισα


60 μόλις χιλιόμετρα από την βάση μου...
Κοιτάζω την "καλή μου"...
Ανάβω τσιγάρο...
Πάει κι αυτό, τελείωσε...
Άντε και στα επόμενα...

Διαδρομή 3ης Ημέρας

Θανάση, Γιάννη, Γιάννη, Νίκο, Βασίλη, Βασίλη, Ροζαλία, Αντώνη, Γιώργο, Ηλία, Δημήτρη, Μουσταφά, Σπήλιο ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από καρδιάς για το όμορφο 3ήμερο που μου προσφέρατε. Εύχομαι να είμαστε όλοι δυνατοί και να ξανανταμώσουν οι γόμες μας σύντομα.

Φίλιππε, Βασίλη, Νίκο και υπόλοιπα παιδιά δεν καταφέραμε να ανταμώσουμε. Την επόμενη φορά καλά να είμαστε




"Στην ομίχλη που με έχει σκεπάσει,
στην βροχή που με έχει μουσκέψει,
στο άσπρο, το μαύρο, το μωβ, το μπλε..."



Ευχαριστώ για την ανάγνωση,
Πάντα όρθιοι
Γκαραγκούνης Βαγγέλης

Reply With Quote
  #18  
Παλιό 17-04-2013, 00:43
intruder Ο/Η intruder βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: κοζανη
Μoto: gsx1250fa
Μηνύματα: 937
Προεπιλογή Απάντηση: Ροδόπη 2013

μπραβο ρε βαγγουρα με εφτιαξες νυχτιατικα.ολα τελεια μερη,φωτο παρεα.τι να πω.στην επομενη μακαρι κ γω μαζι σας


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vagelis Gar Εμφάνιση μηνυμάτων

Πριν κάνω αυτό το οδοιπορικό γνώριζα ελάχιστα για αυτή την περιοχή (ντρέπομαι που το λέω αλλά δυστυχώς έτσι είναι). Φτάνοντας εκεί κυριαρχούσε μέσα μου η καχυποψία και ένα περίεργο αίσθημα φόβου. Το άγνωστο, η αμάθεια, ή ακόμα χειρότερα η ημιμάθεια....
Δεν θα ήθελα να γράψω τίποτα περισσότερο για την συγκεκριμένη περιοχή και τους ανθρώπους της. Θέλω μόνο να πω πως ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ και ΘΛΙΒΟΜΑΙ που τόσα χρόνια συντηρούσα με τον τρόπο μου ένα τόσο σάπιο σύστημα...Ποτέ δεν είναι αργά για να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε τι πραγματικά συμβαίνει γύρω μας....

μεγαλη κουβεντα φιλε

Last edited by intruder; 17-04-2013 at 00:51.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 17-04-2013, 00:48
intruder Ο/Η intruder βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: κοζανη
Μoto: gsx1250fa
Μηνύματα: 937
Προεπιλογή Απάντηση: Ροδόπη 2013

μπραβο ρε βαγγουρα με εφτιαξες νυχτιατικα.ολα τελεια μερη,φωτο παρεα.τι να πω.στην επομενη μακαρι κ γω μαζι σας


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vagelis Gar Εμφάνιση μηνυμάτων

Πριν κάνω αυτό το οδοιπορικό γνώριζα ελάχιστα για αυτή την περιοχή (ντρέπομαι που το λέω αλλά δυστυχώς έτσι είναι). Φτάνοντας εκεί κυριαρχούσε μέσα μου η καχυποψία και ένα περίεργο αίσθημα φόβου. Το άγνωστο, η αμάθεια, ή ακόμα χειρότερα η ημιμάθεια....
Δεν θα ήθελα να γράψω τίποτα περισσότερο για την συγκεκριμένη περιοχή και τους ανθρώπους της. Θέλω μόνο να πω πως ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ και ΘΛΙΒΟΜΑΙ που τόσα χρόνια συντηρούσα με τον τρόπο μου ένα τόσο σάπιο σύστημα...Ποτέ δεν είναι αργά για να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε τι πραγματικά συμβαίνει γύρω μας....
μεγαλη κουβεντα φιλε
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 17-04-2013, 00:51
spitiko Ο/Η spitiko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Στα Χανιά της Κρήτης
Μoto: Tiger 07 abs
Μηνύματα: 2,225
Προεπιλογή Απάντηση: Ροδόπη 2013

Βαγγέλη παλι ζωγράφισες.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!