GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 09-10-2013, 10:37
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την χρηση και τις βολτες που κανει ο Κωστας........νομιζω οτι πρεπει να πάρει κατι καλο
Παιδια σαφως και τα ακριβοτερα GPS θα ειναι και πληρεστερα και καλυτερης ευκρινειας και σε ολα ####### πανω απο ενα φθηνο Garmin.Δεν τιθεται θεμα.Δεν ειναι δυσκολο να το πιασει αυτο ο οποιοσδηποτε!

Ομως αυτο που λες κι εσυ πιο πανω Κωστα...θελω κατι που να μην πω σε ενα μηνα ή στην πρωτη χωματινη βολτα "σταδιαλα πηρα λαθος συσκευη"και να ξαναρχισω το ψαξιμο...
Γουσταρω ΠΟΛΥ χωματινες περιηγησεις.Και ΕΚΕΙ ακριβως εστιαζω το τι να παρω.

Στην ασφαλτο μπορω να ανοιξω και το κινητο μου με το navigon που διαθετει και να με παει οπου θελω και σωστα,συνηθως μια χαρα τα παμε.Μπορω επισης να δω και στο Igo σε αλλη συσκευη που διαθετω τις ασφαλτινες διαδρομες.Οχι οτι θα με χαλαγε ομως να εχω ΜΙΑ συσκευη και για ασφαλτο αλλά και για ΑΞΙΟΛΟΓΟ και ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ χωμα...

Αυτο που ψαχνω και ΘΕΛΩ ειναι αυτο που δεν εχω τωρα.Δηλαδη λεω πχ.θα παω Βαρδουσια ή Αγραφα ή Μαιναλο.Να μπορω το προηγουμενο βραδυ να μπω στο PC και να φτιαξω τη διαδρομη που επιθυμω να περασω στα χωματα ωστε να την μεταφερω στο GPS και να μην καθομαι να ψαχνω στους λαβυρινθους στα βουνα,να παω καρφι τη διαδρομη που εχω επιλεξει απο πριν...

Εχω καταληξει σε μια garmin συσκευη κατ'αρχας.Λογω των πολυ καλων σε χαρτογραφηση χωματινων δρομων,προγραμματων που παιρνουν πχΑναβαση.
Δεν ξερω λοιπον τι προγραμμα(mapsource; ) να χρησιμοποιησω αλλά ΚΥΡΙΩΣ τι δυνατοτητες πρεπει να εχει μια συσκευη ωστε να περασω αυτη τη διαδρομη που θα φτιαξω στο PC στην καρτα της συσκευης και πατωντας "Go" να παω τη διαδρομη αυτη χωρις να χανομαι και να ψαχνομαι...Ακουω ιχνη POI σημεια και οχι διαδρομες...1000,4000 10.000 και δεν πιανω τι ακριβως σημαινει αυτο;...

Εμπειρια απο πλοηγηση σε χωμα εχω πιο πολυ με road book manual και "τυφλοσουρτι",μνημονικα επισης οσες ξερω απο τα ξεσαλωματα στα βουνα χρονια τωρα και πλοηγηση με λαθος συσκευες που δεν ειχαν καν προγραμμα για χωμα και μολις βγαινω βουνο βλεπω το θεϊκο "δρομος χωρις ονομα" ή "εκτος δρομου"ή εκτος σηματος και επαναπρογραμματισμος διαδρομης...ευχαριστω ρε μεγαλε λεω αλλά αυτο το επιασα νωριτερα απο σενα και φυσικα αρχιζω το κυνηγι μαγισσων στα βουνα χωρις να ξερω ποιος δρομος ειναι ο σωστος...Ενας χαρτης κλασσικος της Αναβασης υπαρχει συνηθως μαζι...ειδικα σε αγνωστα βουνα που παω και δεν γνωριζω καθολου.Ομως χανω πολυ χρονο στο ψαχτηρι και σταματα-ξεκινα να δω που βγαζει αυτο το παρακλαδι.Εχω χασει διαδρομες επειδη απλα στα 1250 διακλαδωτηρια που συναντησα εστριψα 1 λαθος...

Απο την αλλη ψαχνοντας καποια στιγμη για μια CX62 Garmin αυτο που με χαλαγε ηταν η μικρη οθονη η οποια πανω στη μοτοσυκλετα μαλλον δεν θα μπορω να βλεπω σωστα και ικανοποιητικα λογω του μικρου μεγεθους οθονης της...και το σταματησα-μπορει και να κανω λαθος!

Πιανετε τι θελω να πω...ελπιζω

Μακαρι βεβαιως να παιζανε 1000€ στην ακρη και να πω "να" θα παρω το καλυτερο που προτεινουν τα παιδια.Και αδιαβροχο και ασπαστο και ευκρινεια οθονης και GPS και να φτιαχνει και καφε...δυστυχως οικονομικα δεν παιζει και τρελλή δυνατοτητα...αρα ψαχνω "σφιχτα"...

Φυσικα forester(ξεχνω το Ονομα σου...θεοδωρης;; )θα με χαλασει να κανω λαθος επιλογη και να πω πεταμενα λεφτα,εστω και λιγα...γι'αυτο και σας "πρηζω' ρωτωντας και ξαναρωτωντας...

Διαβαζω καθε γραμμη απο οσα γραφετε,και τωρα και στο παρελθον αλλά και στο διαδικτυο γενικοτερα.Οι γνωσεις μου πανω στο θεμα ωρες ωρες δεν μου δινουν δυνατοτητα να καταλαβω καν τι λετε...γι'αυτο και προσπαθω να το κανω τοσο "απλο".Να μπορω δηλαδη σχετικα απλα να βγαζω μια διαδρομη και να λεω "αυριο φυγαμε και παμε στα σιγουρα βουνο να γουσταρουμε"


Last edited by mAthosalas; 09-10-2013 at 10:44.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 09-10-2013, 10:47
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Αυτο που μπορω νς πω εγω με σιγουρια, ειναι ........αν και με τον αναβαση περασμενο, δεν εχει χρειαστει ποτε, γιατι ο autodrive, που εχει το 660......εχει ολο το χωμα
Τζουμερκα.....σε κατι περιεργους χωματοδρομους
Ταυγετο....το ιδιο
Παρνωνα....τα παντα ολα
Βωβουσα....το ιδιο....
Γενικα φουλ χωματοδρομους.....

Κοιτα αυτο που λεει ο θοδωρης για τους κραδασμους....ειναι σημαντικο
Και την αδιβροχοποιηση

Καλη αγορα....σε οτι και αποφασισεις
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 09-10-2013, 10:59
GAGARIN Ο/Η GAGARIN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: R 1150 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Κωστα....ξεζουμισε το διαδυκτιο (google-youtube) για το ΜΟΝΤΑΝΑ 600......και ανακαλυψε μονος σου οτι ειναι αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ που σου χρειαζεται......διαβασε προσεχτικα τις δυνατοτητες του........εχω και κατι link να σου στειλω
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 09-10-2013, 13:14
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Κωστή τι κινητό έχεις ?
Γιατί αν έχεις Android μπορείς να περάσεις μέσα χωμάτινες διαδρομές μέσω ενός προγράμματος.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 09-10-2013, 13:41
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστή τι κινητό έχεις ?
Γιατί αν έχεις Android μπορείς να περάσεις μέσα χωμάτινες διαδρομές μέσω ενός προγράμματος.
Android 4.0.4 1.5GHz Qualcomm Dual-core με 1GB RAM + 8GB ROM+16GB miniSD external.Οθόνη 4.5" IPS και αναλυση 1280Χ720...αδιάβροχο...
λες;.... κανει δουλεια ετσι;Για δωσε...
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 09-10-2013, 13:45
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Android 4.0.4 1.5GHz Qualcomm Dual-core με 1GB RAM + 8GB ROM+16GB miniSD external.Οθόνη 4.5" IPS και αναλυση 1280Χ720...αδιάβροχο...
λες;.... κανει δουλεια ετσι;Για δωσε...
Έχεις πμ!
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 09-10-2013, 13:48
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις πμ!
Οχι ΠΜ...κινητο εχω
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 09-10-2013, 14:30
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια σαφως και τα ακριβοτερα GPS θα ειναι και πληρεστερα και καλυτερης ευκρινειας και σε ολα ####### πανω απο ενα φθηνο Garmin.Δεν τιθεται θεμα.Δεν ειναι δυσκολο να το πιασει αυτο ο οποιοσδηποτε!

Ομως αυτο που λες κι εσυ πιο πανω Κωστα...θελω κατι που να μην πω σε ενα μηνα ή στην πρωτη χωματινη βολτα "σταδιαλα πηρα λαθος συσκευη"και να ξαναρχισω το ψαξιμο...
Γουσταρω ΠΟΛΥ χωματινες περιηγησεις.Και ΕΚΕΙ ακριβως εστιαζω το τι να παρω.

Στην ασφαλτο μπορω να ανοιξω και το κινητο μου με το navigon που διαθετει και να με παει οπου θελω και σωστα,συνηθως μια χαρα τα παμε.Μπορω επισης να δω και στο Igo σε αλλη συσκευη που διαθετω τις ασφαλτινες διαδρομες.Οχι οτι θα με χαλαγε ομως να εχω ΜΙΑ συσκευη και για ασφαλτο αλλά και για ΑΞΙΟΛΟΓΟ και ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ χωμα...

Αυτο που ψαχνω και ΘΕΛΩ ειναι αυτο που δεν εχω τωρα.Δηλαδη λεω πχ.θα παω Βαρδουσια ή Αγραφα ή Μαιναλο.Να μπορω το προηγουμενο βραδυ να μπω στο PC και να φτιαξω τη διαδρομη που επιθυμω να περασω στα χωματα ωστε να την μεταφερω στο GPS και να μην καθομαι να ψαχνω στους λαβυρινθους στα βουνα,να παω καρφι τη διαδρομη που εχω επιλεξει απο πριν...

Εχω καταληξει σε μια garmin συσκευη κατ'αρχας.Λογω των πολυ καλων σε χαρτογραφηση χωματινων δρομων,προγραμματων που παιρνουν πχΑναβαση.
Δεν ξερω λοιπον τι προγραμμα(mapsource; ) να χρησιμοποιησω αλλά ΚΥΡΙΩΣ τι δυνατοτητες πρεπει να εχει μια συσκευη ωστε να περασω αυτη τη διαδρομη που θα φτιαξω στο PC στην καρτα της συσκευης και πατωντας "Go" να παω τη διαδρομη αυτη χωρις να χανομαι και να ψαχνομαι...Ακουω ιχνη POI σημεια και οχι διαδρομες...1000,4000 10.000 και δεν πιανω τι ακριβως σημαινει αυτο;...

Εμπειρια απο πλοηγηση σε χωμα εχω πιο πολυ με road book manual και "τυφλοσουρτι",μνημονικα επισης οσες ξερω απο τα ξεσαλωματα στα βουνα χρονια τωρα και πλοηγηση με λαθος συσκευες που δεν ειχαν καν προγραμμα για χωμα και μολις βγαινω βουνο βλεπω το θεϊκο "δρομος χωρις ονομα" ή "εκτος δρομου"ή εκτος σηματος και επαναπρογραμματισμος διαδρομης...ευχαριστω ρε μεγαλε λεω αλλά αυτο το επιασα νωριτερα απο σενα και φυσικα αρχιζω το κυνηγι μαγισσων στα βουνα χωρις να ξερω ποιος δρομος ειναι ο σωστος...Ενας χαρτης κλασσικος της Αναβασης υπαρχει συνηθως μαζι...ειδικα σε αγνωστα βουνα που παω και δεν γνωριζω καθολου.Ομως χανω πολυ χρονο στο ψαχτηρι και σταματα-ξεκινα να δω που βγαζει αυτο το παρακλαδι.Εχω χασει διαδρομες επειδη απλα στα 1250 διακλαδωτηρια που συναντησα εστριψα 1 λαθος...

Απο την αλλη ψαχνοντας καποια στιγμη για μια CX62 Garmin αυτο που με χαλαγε ηταν η μικρη οθονη η οποια πανω στη μοτοσυκλετα μαλλον δεν θα μπορω να βλεπω σωστα και ικανοποιητικα λογω του μικρου μεγεθους οθονης της...και το σταματησα-μπορει και να κανω λαθος!

Πιανετε τι θελω να πω...ελπιζω

Μακαρι βεβαιως να παιζανε 1000€ στην ακρη και να πω "να" θα παρω το καλυτερο που προτεινουν τα παιδια.Και αδιαβροχο και ασπαστο και ευκρινεια οθονης και GPS και να φτιαχνει και καφε...δυστυχως οικονομικα δεν παιζει και τρελλή δυνατοτητα...αρα ψαχνω "σφιχτα"...

Φυσικα forester(ξεχνω το Ονομα σου...θεοδωρης;; )θα με χαλασει να κανω λαθος επιλογη και να πω πεταμενα λεφτα,εστω και λιγα...γι'αυτο και σας "πρηζω' ρωτωντας και ξαναρωτωντας...

Διαβαζω καθε γραμμη απο οσα γραφετε,και τωρα και στο παρελθον αλλά και στο διαδικτυο γενικοτερα.Οι γνωσεις μου πανω στο θεμα ωρες ωρες δεν μου δινουν δυνατοτητα να καταλαβω καν τι λετε...γι'αυτο και προσπαθω να το κανω τοσο "απλο".Να μπορω δηλαδη σχετικα απλα να βγαζω μια διαδρομη και να λεω "αυριο φυγαμε και παμε στα σιγουρα βουνο να γουσταρουμε"


Φίλε μου για ακόμα ακόμαμια φορά, στο λέω:
θέλεις gps, όχι πλοηγό!!!!!

Πάντα με βάση αυτά που περιγράφεις ως ανάγκες, κι αφού έχεις καλύψει τα υπόλοιπα για πόλεις κλπ....
Αν πάρεις έστω και zumo 660, πιθανότατα θα το μετανοιώσεις.
Δεν είναι μόνο το χρήμα που θα δώσεις! Τα ίδια λεφτά κάνει κι ένα Montana, αλλά κάνει άλλη δουλειά! Αυτή που θες!
Πάμε τώρα στο χρηματικό.....
Με πολύ λίγο ψάξιμο στο ebay, βρήκα Montana απο 400$. Αν βρεις και κάποιον να στο φέρει από USA, καθάρισες!!!
Το 62 που λες, είναι μια χαρά συσκευή. Κοίτα και το 78 για μεγαλύτερη οθόνη.
Μετά πας στα oregon, φανταστικά μηχανάκια, ότι και το Montana σε μικρότερο μέγεθος.
Και τέλος σε μεταχειρισμένα colorado, μιας και δεν παράγονται πλέον ,αλλά κάνουν τα πάντα.
Η οθόνη του 62 και των oregon kai colorado είναι μια χαρά. Όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο βέβαια, αλλά εκεί πας σε Montana ή Zumo.
Αλλά είπαμε! Δε ζητάς πλοηγό! Αν πάρεις οτιδήποτε σε nuvi, zumo κλπ, ανεξαρτήτως χρημάτων, πάντα θα ψάχνεις το gps που δεν πήρες.

Στην τελική, με αυτό που σου λέει ο bogart για το λογισμικό στο κινητό σου, πολύ κοντά στους πλοηγούς είσαι και δεν έχεις δώσει φράγκο
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 09-10-2013, 15:03
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Να παραθέσω κι εγω την άποψη μου τώρα! μιας και κάτοχος του Zumo 350

Καταρχάς οι 2 συνφορουμίτες τα λένε ωραία αλλά δεν εξηγούν το πιο βασικό: πως φτιάχνεις και περνάς διαδρομή στο GPS. Εκεί είναι το ζουμί και στο πόσα σημεία/waypoints περνάει η κάθε συσκευή.

Μην βιαστεί να απαντήσει κάποιος με το "map source".
Καταρχήν νομίζω δεν υπάρχει map source πλέον αλλά έχει αντικασταθεί από το base camp.
Τουλάχιστον base camp πρέπει να χρησιμοποιηθεί με το Zumo 350.

Αφού το έχω στην κατοχή μου πάνω από ενα χρόνο τώρα μπορώ να σε συμβουλεύσω να μην το πάρεις για τη χρήση που θες.
Φαντάσου ότι κι εγώ ήθελα GPS για να βγάζω διαδρομές και να τις ακολουθώ.
Ούτε bluetooth με ενδιέφερε / ενδιαφέρει, ούτε φωτογραφίες να βλέπω και ούτε να ακούω μουσική (αν και με το 350 δεν μπορείς να δεις φωτος - δεν μπορείς να ακούσεις μουσική, μόνο bluetooth έχει).

Ναι, θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά με πολλούς συμβιβασμούς.
Εδώ ο Θοδωρής (ΑΚΑ forester) έχει δίκιο που λέει ότι άλλο το GPS (garmin montana, oregon, σχεδόν άπειρα waypoints, κτλ.) και άλλο ΠΛΟΗΓΟΣ (μπλιμπλίκι με bluetooth, μουσική, περιορισμένα waypoints, Zumo - Navi).
Από την άλλη ο άλλος συνφορουμίτης Bogart τα λέει ωραία επίσης. Αλλά μιλάει εκ του ασφαλούς, γιατί βρήκε μια συσκευή που τον καλύπτει. Εμένα κι εσένα μπορεί να μην σε καλύπτει.

Και τώρα τι εννοώ επι του πρακτέου:

Το 350 έχει όριο 29 waypoints.
Επειδή τα routes-διαδρομές που φτιάχνω είτε στο base camp είτε στο tyre ξεπερνούν για πλάκα τα 29 waypoints, το route σπάει σε πάρα μα πάρα πολλά μικρότερα routes.

Οπότε για αυτό που το θες εσύ, δηλαδή να πηγαίνεις "τάπα" ασταμάτητος στο βουνό δεν σου κάνει. Πρέπει να σταματάς κάθε λίγο και λιγάκι και να κανεις load το επόμενο route.
Εγω έχω συμβιβαστεί και φτιάχνω διαδρομή στο maps google με 29 waypoints/σημεία μόνο! Μετά την περνάω στη συσκευή.
Το 350 όμως έχει ένα πρόγραμμα το λεγόμενο trip planner που με αυτό μπορείς να χαράξεις διαδρομή στη συσκευή (όχι στο PC). Άλλα garmin δεν το έχουν.

Επίσης, το να χρησιμοποιήσεις base camp είναι υπερβολικά δύσκολο. Είναι δύσχρυστο πρόγραμμα και δεν είναι τυχαίο πως υπάρχουν άπειρα βιντεάκια στο youtube που εξηγούν στο base camp συγκεκριμένες λειτουργίες.

Δεν υπάρχει κάποιος (κατά την άποψη μου) να σου πει με σιγουριά τι να αγοράσεις.
Όπως επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσεις σήμερα κάτι και το Σαβ/κο να πας εκδρομή/βουνό και να μην βρίσεις χίλιες φορές. Θέλει χρόνο και υπομονή να μάθεις τη συσκευή που θα αγοράσεις και τις ικανότητές της.

Αυτά είχα να πω και ακόμα περισσότερα αλλά δεν τα πάω τόσα καλά στα γραπτά.

Last edited by georged; 09-10-2013 at 15:04.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 09-10-2013, 16:45
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Να παραθέσω κι εγω την άποψη μου τώρα! μιας και κάτοχος του Zumo 350

Καταρχάς οι 2 συνφορουμίτες τα λένε ωραία αλλά δεν εξηγούν το πιο βασικό: πως φτιάχνεις και περνάς διαδρομή στο GPS. Εκεί είναι το ζουμί και στο πόσα σημεία/waypoints περνάει η κάθε συσκευή.

Μην βιαστεί να απαντήσει κάποιος με το "map source".
Καταρχήν νομίζω δεν υπάρχει map source πλέον αλλά έχει αντικασταθεί από το base camp.
Τουλάχιστον base camp πρέπει να χρησιμοποιηθεί με το Zumo 350.

Αφού το έχω στην κατοχή μου πάνω από ενα χρόνο τώρα μπορώ να σε συμβουλεύσω να μην το πάρεις για τη χρήση που θες.
Φαντάσου ότι κι εγώ ήθελα GPS για να βγάζω διαδρομές και να τις ακολουθώ.
Ούτε bluetooth με ενδιέφερε / ενδιαφέρει, ούτε φωτογραφίες να βλέπω και ούτε να ακούω μουσική (αν και με το 350 δεν μπορείς να δεις φωτος - δεν μπορείς να ακούσεις μουσική, μόνο bluetooth έχει).

Ναι, θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά με πολλούς συμβιβασμούς.
Εδώ ο Θοδωρής (ΑΚΑ forester) έχει δίκιο που λέει ότι άλλο το GPS (garmin montana, oregon, σχεδόν άπειρα waypoints, κτλ.) και άλλο ΠΛΟΗΓΟΣ (μπλιμπλίκι με bluetooth, μουσική, περιορισμένα waypoints, Zumo - Navi).
Από την άλλη ο άλλος συνφορουμίτης Bogart τα λέει ωραία επίσης. Αλλά μιλάει εκ του ασφαλούς, γιατί βρήκε μια συσκευή που τον καλύπτει. Εμένα κι εσένα μπορεί να μην σε καλύπτει.

Και τώρα τι εννοώ επι του πρακτέου:

Το 350 έχει όριο 29 waypoints.
Επειδή τα routes-διαδρομές που φτιάχνω είτε στο base camp είτε στο tyre ξεπερνούν για πλάκα τα 29 waypoints, το route σπάει σε πάρα μα πάρα πολλά μικρότερα routes.

Οπότε για αυτό που το θες εσύ, δηλαδή να πηγαίνεις "τάπα" ασταμάτητος στο βουνό δεν σου κάνει. Πρέπει να σταματάς κάθε λίγο και λιγάκι και να κανεις load το επόμενο route.
Εγω έχω συμβιβαστεί και φτιάχνω διαδρομή στο maps google με 29 waypoints/σημεία μόνο! Μετά την περνάω στη συσκευή.
Το 350 όμως έχει ένα πρόγραμμα το λεγόμενο trip planner που με αυτό μπορείς να χαράξεις διαδρομή στη συσκευή (όχι στο PC). Άλλα garmin δεν το έχουν.

Επίσης, το να χρησιμοποιήσεις base camp είναι υπερβολικά δύσκολο. Είναι δύσχρυστο πρόγραμμα και δεν είναι τυχαίο πως υπάρχουν άπειρα βιντεάκια στο youtube που εξηγούν στο base camp συγκεκριμένες λειτουργίες.

Δεν υπάρχει κάποιος (κατά την άποψη μου) να σου πει με σιγουριά τι να αγοράσεις.
Όπως επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσεις σήμερα κάτι και το Σαβ/κο να πας εκδρομή/βουνό και να μην βρίσεις χίλιες φορές. Θέλει χρόνο και υπομονή να μάθεις τη συσκευή που θα αγοράσεις και τις ικανότητές της.

Αυτά είχα να πω και ακόμα περισσότερα αλλά δεν τα πάω τόσα καλά στα γραπτά.
Κατ΄αρχήν σε όσα λες!
Για την κατάργηση του mapsource δεν το γνώριζα....
Είσαι σίγουρος?
Πάντως ο bogart έδωσε λύση πιο πάνω για όσους δεν το έχουν και το θέλουν.Επίσης οι φίλοι μας κάτοχοι zumo 660 από εδώ, διαθέτουν το cd που το είχε στη συσκευασία, οπότε το βρίσκουμε εύκολα
Τώρα για να περάσει κανείς route σε gps (τονίζω gps) πολλοί τρόποι.
Αλλά συφμέρει να περνάς ίχνος!!! Track δηλαδή. Πιο μικρό αρχείο , με τα απολύτως απαραίτητα. Δεν είναι πλοηγήσιμο*, αλλά δε μας νοιάζει στο βουνό (εκτός πόλης δηλαδή, στην ύπαιθρο). Μας αρκεί η ροζ παχιά γραμμή, την οποία και ακολουθούμε (γι αυτό δε χρειαζόμαστε φωνητικές εντολές...).

Πάμε τώρα για τα ίχνη και τα σημεία (WP), που μας ενδιαφέρουν.
1. Mε μεταφορά από άλλη συσκευή, το ίχνος ενός φίλου. Είτε απευθυείας μεταξύ συσκευών που το υποστηρίζουν, είτε μέσω pc.
2. Από το gougle maps ή το google earth, περνάμε στο map source το ίχνος μιας διαδρομής που φτιάξαμε. Αυτό γίνεται εύκολα με 2 τουλάχιστον τρόπους, όπως έχει εξηγήσει ο moby κι εγώ, εδώ: http://www.gsforum.gr/f28/%CE%A0%CF%...-tomtom-41535/

3. Τα σημεία μπορούν εύκολα να δημιουργηθούν στη συσκευή, ή στο pc.


Nα πω επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Ο ίδιος χάρτης (εταιρία, έκδοση κλπ) εμφανίζεται διαφορετικά στην κάθε συσκευή!!!! Σ' ένα ποδηλατικό e trex, μην περιμένεις να δεις ότι φαίνεται σε ένα colorado.... Επίσης στο zumo μπορεί ο auto drive Hellas να δείχνει τα πάντα (για πλοηγούς σχεδιάστηκε) αλλά στα gps δε δείχνει τα ίδια. Αντίθετα με την Ανάβαση, την οποία και χρησιμοποιώ εκτός επαρχιακού δικτύου.


Αυτό με το παίδεμα και τα "καντήλια " που λές, έχεις δίκιο!
Ειδικά σε όσους δεν αρέσει το διάβασμα του manual πριν τη χρήση, αυτό είναι δεδομένο και μονόδρομος



*Πλοήγηση: η κύρια δουλειά που κάνουν οι συσκευές πλοήγησης. Αναλαμβάνουν να σε πάνε από το Α στο Β, μέσω σημείων που εσύ θες (αν θες), ή με τις όποιες παραμέτρους εσύ καθορίσεις (αποφυγή διοδίων, ΕΟ, ή χρήση τους και αποφυγή χωματόδρομων, από την πιο σύντομη σε χρόνο διαδρομή, ή από την πιο μικρή σε απόσταση). Σου δίνουν οδηγίες για κάθε αλλαγή κατεύθυνσης. Ακριβώς όπως το κάνει το google maps & google earth, αριστερά στην οθόνη. Μόνο που εδώ, μπορείς να τα έχεις και φωνητικά. Για την πλοήγηση, απαιτείται route!!!! Μεγάλα αρχεία, πολύ πληροφορία κλπ....
Route δημιουργείται με τους ίδιους τρόπους που δημιουργείται και το ίχνος, σε άλλη καρτέλα όμως, του map source. Επίσης στα google maps&earth και επιπλέον στην ίδια τη συσκευή, αλλά το θεωρώ χρονοβόρο και δύσχρηστο. Εύκολα κάνεις λάθος και φτου κι απ' την αρχή.... Χάλι...

Τώρα δεν ξέρω αν βοήθησα, ή μπέρδεψα


Για λεπτομέρειες, απαιτείται συγκεκριμένη ερώτηση, και οπωσδήποτε γνώση του map source για να μιλάμε συγκεκριμένα. Αν κάποιος δεν έχει δει ποτέ του το πρόγραμμα, πώς να επιλύσει κανείς την όποια απορία...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:54.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!