GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πρέπει να είναι ανοιχτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;
ΝΑΙ, θα με βοηθήσει να ψωνίσω γιατί δεν προλαβαίνω τις υπόλοιπες ημέρες. 3 2.68%
ΝΑΙ, ελεύθερη οικονομία έχουμε, ας καθορίσει μόνη της τα ωράριά της. 15 13.39%
ΟΧΙ, μου φθάνουν οι υπόλοιπες 6 ημέρες για ψώνια. 31 27.68%
ΟΧΙ, η αργία της Κυριακής, δεν είναι διαπραγματεύσιμη. 71 63.39%
Δημοσκόπηση πολλών επιλογών Ψήφισαν: 112. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 01-11-2013, 15:24
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα της Κυριακής πρέπει κατά την άποψή μου να παίζει μόνο σε περιοχές κατάλληλες πχ τουριστικές, ή έστω αμοιγώς εμπορικές, και αυτό μόνο και εφόσον έχει κέρδος για την επιχείρηση και τους εργαζόμενους, και κατόπιν συναίνεσης με τους καταά τόπους εμπορικούς συλλόγους, επιχειρηματίες, εργαζόμενους

Κατά τα άλλα, δαγκωτό όχι (4η)
Δηλ. φερ' ειπείν,
να είναι ανοιχτά τα καταστήματα στο Δημοτικό στον Πειραιά,
αλλά κλειστά στο Κερατσίνι.
Το κέρδος, ή μή, πώς μπορείς να το προεξοφλήσεις ;
Πώς μπορεί να υπάρξει συναίνεση σ΄αυτό το θέμα,
όταν δεν έχει υπάρξει μέχρι στιγμής,
σε τίποτε άλλο ;
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 01-11-2013, 15:25
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις επιχείρηση ;
Οκ !
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-11-2013, 15:48
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Στο χωριό μου (Πλανήτερο) είναι γενικού εμπορίου και πάντα ανοικτά. Στο κεφαλοχώρι (Κλειτορία) όσο θυμάμαι τον εαυτό μου ήταν πάντα όλες τις ημέρες ανοικτά. Προπαντός τις Κυριακές, που λειτουργεί και το παζάρι. Οι ρυθμοί, φυσικά είναι πιο αργοί από ότι στις μεγάλες πόλεις και περισσότερο οικογενειακές οι επιχειρήσεις.
Και σε άλλους τομείς όμως είναι καθημερινή η εργασία. Παράδειγμα η εστίαση, η ναυτιλία κλπ.
Κάτι άλλο που πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν είναι η παγκόσμια τάση. Αν σε όλο τον κόσμο αλλάζει η εργασιακή νοοτροπία, το να αντιγράψεις την Κούβα δεν σε σώζει. Και φυσικά, καλό είναι να μην αρχίσουμε τα "επαναστατικά" της πολυθρόνας.
Αν τα κυριαρχικά σχήματα με την εξέλιξη της ζωής αλλάζουν... ομάδες, φυλές, πόλεις-κράτη, φέουδα, αστικά κράτη κλπ και φτάνουμε στη σύγχρονη μορφή που είναι η εταιρία, το να εθελοτυφλούμε και πεισματικά να αρνιόμαστε την πραγματικότητα, δεν θα λύσει τα προβλήματα μας. Αντιθέτως θα τα επιδεινώσει.
Μια ηπιότερη αντιστασιακή κίνηση, είναι η δημιουργία και στήριξη μικρών επιχειρήσεων, που όμως προϋποθέτει την ξεχωριστή ποιότητα προσφερομένων προϊόντων και υπηρεσιών. Αυτό οδηγεί στη εξειδίκευση, που με τη σειρά της (ως ανάγκη ανταμοιβής) αναζητά οικονομίες κλίμακας και έτσι πάλι οδηγούμαστε στην αρχική του θέματος αναζήτηση.
Δείτε το πιο ψύχραιμα λοιπόν και αντιμετωπίστε το σαν φυσικό φαινόμενο. Αν δεν μπορείς να σταματήσεις τους σεισμούς, μάθε να ζεις μ' αυτούς, προφυλάξου, βελτίωσε τις προδιαγραφές δόμησης και προσπάθησε να κερδίσεις και κάτι... φτιάξε ατομικούς αερόσακους και πούλα τους!!!!

Last edited by yannis; 01-11-2013 at 15:49.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-11-2013, 15:53
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τους καταναλωτές είναι το ερώτημα Γιάννη.

Οι καταναλωτές να σκεφτούν πρώτα τους εργαζόμενους, που είναι κι οι ίδιοι, πριν απαντήσουν.

Κι αφού το θες έτσι, ότι δεν έχω λεφτά να αγοράσω το Σάββατο το μεσημέρι, θα έχω να το κάνω Κυριακή πρωί; Αλλά και να έχω, θα σκεφτώ ότι κι εμένα η οικογένειά μου με θέλει μαζί της την Κυριακή!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 01-11-2013, 16:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι καταναλωτές να σκεφτούν πρώτα τους εργαζόμενους, που είναι κι οι ίδιοι, πριν απαντήσουν.

Κι αφού το θες έτσι, ότι δεν έχω λεφτά να αγοράσω το Σάββατο το μεσημέρι, θα έχω να το κάνω Κυριακή πρωί; Αλλά και να έχω, θα σκεφτώ ότι κι εμένα η οικογένειά μου με θέλει μαζί της την Κυριακή!
Καλα δεν πας καλα εσυ..........
Εσυ ΔΕΝ εχει ΟΚ, αλαλ εγω ομως ΕΧΩ...και θελω να ξοδεψω...αλλα μετα ωραρια μου δεν μπορω.......καποιες Κυριακες ομως, διοτι και αυτες δουλευω, ΜΠΟΡΩ!!!!

Εμενα κι εσενα Γιαννη ποιος εργαζομενος μας σκεφτεται?
Ξερεις ποσα τουριστικα γραφεια εκδοση εισητηριων δουλευαν τις κυριακες (πριν το ιντερνετ ticketing) με εργαζομενους στα κομπιουτερς και καταναλωτες που ηθελαν να πεταξουν ¨η να πλευσουν? Για την Αθηνα μιλαμε ετσι?
Εμενα με σκεφτεται κανεις που δουλευω τις Κυριακες?

Οι βενζιναδες να δουλευουν ¨η οχι τις Κυριακες? Υπαλληλους δεν εχουν αυτοι? να τους σκεπτομαστε αυτους τους υπαλληλους εμεις οι καταναλωτες και να μην πλησιαζουμε στα πρατηρια τις Κυριακες? Πολυ θα ηθελα να το δω αυτο..........

Απο ποτε ρε Γιαννη μου η Κυριακη ντε και καλα ειναι ημερα αναπαυσης? Καλλιστα ο εργαζομενος την Κυριακη μπορει δουλεψει και να κανει Κυριακη μια καθημερινη, νομιζω οτι προβλεπεται απο το σχετικο νομοσχεδιο για τα καταστηματα......αλλα και να μην προβλέπεται ασε να δουμε πως θα παει, διοτι αν παει καλα αυτο σημαινει νεες θεσεις εργασιας.......

καποιοι βεβαια θα με πουν φιλοκυβερνητικο αλλα, εμεις στο επαγγελμα μας αυτο το καθεστως το εφαρμοζουμε απο το 1981 τουλαχιστον που εγω μπηκα στην δουλεια αυτη.......δεν ξερω για πιο πριν.....

Και μια ερωτηση, ΑΝ λεω ΑΝ οι Κυριακες αποδοσουν τα αναμενομενα του σχεδιου για το οποιο προοριζονται τι θα πουμε μετα? Παλι θα φωναζουμε για το δικιο του εργατη? Στις αλλες χωρες που δουλευουν τις Κυριακες δεν εχουν δικιο οι εκει εργατες.......

εσυ εισουν στην Γερμανια χρονια, εκει τι γινεται? Στο αμβιυργο που ημουν προσφατα ολα τα μαγαζια ηταν ανοικτα.....και τα σπουπερ μαρκετ....

Που ειναι και αυτος ο ΣκανδιναυοΕλλην να μας διαφωτισει.........

Last edited by GeorgeP; 01-11-2013 at 16:42.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 01-11-2013, 16:47
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Αυτό το σκεπτικό, ότι εκεί είναι έτσι και γιατί όχι σε εμάς......
τότε γιατί όχι σε όλα, και τα καλά τους!
Κι όχι, όταν ήμουν στη Γερμανία την Κυριακή τα μαγαζιά ήταν κλειστά. Τι γίνεται τώρα δεν ξέρω.

Ρε Γιώργο, πας καλά εσύ;

Το ότι κάποια επαγγέλματα πρέπει να εξασκούνται και Κυριακή, σημαίνει ότι κι η μπουτίκ πρέπει να είναι Κυριακή ανοιχτή; Η το σούπερμάρκετ; Γιατί; για να πάει ο μαλ@κας να πάρει τη μαγιονέζα που ξέχασε;

Ελα τώρα!

Κι αυτό με το ρεπό μεσοβδόμαδα; Ολοι την ίδια δουλειά κάνουν; Να δουλεύω εγώ μεσοβδόμαδα κι η γυναίκα μου την Κυριακή! Τι ωραία!

Τελείως φιλικά. Μας έχεις πρήξει με το επάγγελμα και το ωράριο σου, αυτό έμαθες, αυτό έκανες για χρόνια και πληρωνόσουν αδρά και μαύρα, και τώρα το ξανακάνεις. Γιατί δε δοκίμαζες κάτι άλλο τα χρόνια της ανεργίας; Μην πεις για το ταξί. Διότι απλά φίλε ή δεν ήθελες διότι δεν ήξερες κάτι άλλο ή είχες το λίπος να περιμένεις ή οτιδήποτε άλλο.

Το ότι όμως τα κρουαζιερόπλοια θα δέσουν στο λιμάνι και Κυριακή κι εσύ πρέπει να είσαι εκεί δε σημαίνει ότι πρέπει όλοι να δουλεύουν την Κυριακή.

Ας αλλάξουν αν γουστάρουν την ημέρα αργίας.

Κι όσοι δουλεύουν Κυριακή διότι δε μπορεί να γίνει αλλιώς δεν το κάνουν κάθε Κυριακή.


Μη με βγάζεις από τα ρούχα μου! δεν έχω κάνει ακόμη το six pack και δεν ξέρω αν θα σου αρέσει το θέαμα!



Κι αυτό ακριβώς λέω, ότι πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας ώστε να μην αποδώσει τίποτε το μέτρο!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 01-11-2013, 16:47
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλ. φερ' ειπείν,
να είναι ανοιχτά τα καταστήματα στο Δημοτικό στον Πειραιά,
αλλά κλειστά στο Κερατσίνι.
Το κέρδος, ή μή, πώς μπορείς να το προεξοφλήσεις ;
Πώς μπορεί να υπάρξει συναίνεση σ΄αυτό το θέμα,
όταν δεν έχει υπάρξει μέχρι στιγμής,
σε τίποτε άλλο ;
Επειδή δεν ξέρω καμία απο τις δυο περιοχές που αναφέρεις (εμπορικά μιλώντας) δεν μπορώ να σου απαντήσω. Θα μπορούσα όμως να σου απαντήσω για το Ελ Βελ. που έχει κάποια μεγάλα καστήματα, η το εκπτωτικό κέντρο στα Σπάτα.

Ποτέ δεν μπορείς να προεξοφλήσεις το κέρδος αν δεν δοκιμάσεις ή έστω να μελετήσεις.

Θα αγνοήσω την έννοια συναίνεση που απο ρομαντικούς λόγους ανέφερα στο ποστ μου, μιας και είναι μια παντελώς άγνωστη λέξη στην Ελληνική κοινωνία.

Αυτό όμως που θα ήθελα να πώ, είναι ότι το να δουλεύει κάποιος τόσες μέρες είναι βάναυσο, και πρέπει να έχει το δικαίωμα της επιλογής.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 01-11-2013, 16:50
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ...... επιλογής.
Σεβαστά όλα ...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 01-11-2013, 17:08
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Στις τρεις ευρωπαϊκές χώρες που έχω ζήσει είναι ανοιχτά και τις Κυριακές. Όμως εκεί τα δεδομένα είναι διαφορετικά (η διάρθρωση τού εμπορίου, μεγάλα εμπορικά κέντρα, αποκέντρωση, ανθρώπινες πόλεις κλπ).

Εδώ δεν ευνοούν οι συνθήκες για να είναι ανοιχτά και την Κυριακή. Είναι όλα τόσο διαφορετικά! Μην πάθουμε ότι και με την αγροφυλακή την δεκαετία τού '80 που την έκλεισε ο Παπανδρέου γιατί, λέει, στην Ευρώπη δεν έχουν.

Ναι, μόνο που εδώ υπάρχουν ιδιαιτερότητες που εκεί δεν τις έχουν. Στην Αγγλία, για παράδειγμα, με το εντελώς διαφορετικό αγροτικό σύστημα με τα μεγάλα, ενιαία κτήματα-ιδιοκτησίες, τις απέραντες, επίπεδες εκτάσεις και το οργανωμένο χωροταξικό σύστημα, δεν χρειάζονται αγροφυλακή. Ούτε έχουν ορεσίβια κτηνοτροφία όπως εμείς εδώ αλλά οργανωμένες φάρμες.
Εδώ, ακόμα σήμερα εν έτει 2013, δεν ξέρει ποιος έχει τι και ποιανού είναι ποιο!

Και τόοοοσα άλλα παραδείγματα που έκλεισαν για να γίνουμε, λέει, Ευρώπη και τον ήπιαμε όπως, πχ, που κατήργησαν την αγορανομία και οι τιμές (και οι απάτες) πήγαν στα ύψη.
Για να κάνεις κάτι, λοιπόν, πρέπει να λάβεις υπ' όψιν τις τοπικές ιδιαιτερότητες και όχι να το κάνεις επειδή το κάνουν οι άλλοι.



Και πάνε τώρα να περάσουν έντεχνα την αντίληψη ότι το κάνουν για τον καταναλωτή.
@ρχίδι@ καλαβρέζικα που το κάνουν για τον καταναλωτή! Μην τρελλαθούμε! Σιγά, μωρέ, που κρέμεσαι από την Κυριακή να πας να ψωνίσεις. Κι όποιος λέει ότι δεν προλαβαίνει την υπόλοιπη εβδομάδα να πάει να το κοιτάξει, έχει σοβαρό πρόβλημα! Άσε ρε!

Άλλα σχέδια κρύβονται πίσω απ' αυτό το μέτρο και όχι ο καταναλωτής. Πάνε να περάσουν τον έλεγχο τού εμπορίου στα χέρια τών πολυεθνικών και τών μεγάλων εταιρειών και αλυσίδων σούπερ-μάρκετ που μπορούν να αντέξουν το κόστος τής Κυριακής. Είναι κι αυτό μέρος τού ευρύτερου σχεδίου καταπάτησης τών πάντων που ονομάζεται "κρίση".
Πάνε να μάς κάνουν ακόμη πιο καταναλωτικά εργαλεία απ' ό,τι είμαστε ήδη. Πάνε, ακόμα κι αυτό το λίγο που αγοράζαμε από το μικρομεσαίο μαγαζάκι, να το αγοράζουμε από το μεγάλο σούπερ-μάρκετ.
Μάς θέλουν μαντρωμένους οικογενειακώς σε χαζές βιτρίνες εμπορικών κέντρων να καταναλώνουμε.
Πάνε επίσης να περάσουν ότι το κάνουν για την τόνωση τού εμπορίου. Βρε όταν δεν έχεις λεφτά να ψωνίσεις, δεν πα' να 'ναι ανοιχτά και 24 ώρες το 24ωρο?

Αυτό θα είναι και η ταφόπλακα στον ήδη θάνατο τού εμποράκου. Όχι, δεν θέλω ανοιχτά καταστήματα την Κυριακή.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 01-11-2013, 17:21
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

ολα ειναι αλληλενδετα Γιαννη μου........
Θα σε κουρασω αλαλ δεν μπορω να αντισταθω στον πειρασμο να μην σου απαντησω και μαλιστα παραγραφο προς παραγραφο....


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το σκεπτικό, ότι εκεί είναι έτσι και γιατί όχι σε εμάς......
τότε γιατί όχι σε όλα, και τα καλά τους!

γιατι για να εχεις καλα πρεπει να δουλεψεις. Δουλευοντας προσφερεις στο κρατος, και αυτο που δημιουργειται τωρα εδω στο Ελλαντα ειναι πολυ πιθανον στα επομενα χρονια να μπορει να σε ανταμειψει σε ρυθμους Γερμανιας...οχι στο 100% αλλα και το 50% καλο θα ειναι για τα δικα μας δεδομενα.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Γιώργο, πας καλά εσύ;

Το ότι κάποια επαγγέλματα πρέπει να εξασκούνται και Κυριακή, σημαίνει ότι κι η μπουτίκ πρέπει να είναι Κυριακή ανοιχτή; Η το σούπερμάρκετ; Γιατί; για να πάει ο μαλ@κας να πάρει τη μαγιονέζα που ξέχασε;
καλα οι βενζιναδες απο σημερα θα ειναι κλειστα τις Κυριακες.......κι αυτοι πωλητες εχουν για υπαλληλους........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα τώρα!

Κι αυτό με το ρεπό μεσοβδόμαδα; Ολοι την ίδια δουλειά κάνουν; Να δουλεύω εγώ μεσοβδόμαδα κι η γυναίκα μου την Κυριακή! Τι ωραία!
Εγω δουλευω Κυριακες και καθομαι μεσοβδομαδα και η γυναικα μου δουλευει ολη την εβδομαδα και καθεται τις Κυριακες....και λοιπον? Σου θυμιζω οτι 1.2εκ εργαζομενοι στον τουρισμο και την Ναυτιλια δουλευουν ακριβως ετσι.......
Δεν καταλαβαινω την στενοχωρια σου, φανταζομαι ουτε εσυ την δικια μου.......


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελείως φιλικά. Μας έχεις πρήξει με το επάγγελμα και το ωράριο σου, αυτό έμαθες, αυτό έκανες για χρόνια και πληρωνόσουν αδρά και μαύρα, και τώρα το ξανακάνεις. Γιατί δε δοκίμαζες κάτι άλλο τα χρόνια της ανεργίας; Μην πεις για το ταξί. Διότι απλά φίλε ή δεν ήθελες διότι δεν ήξερες κάτι άλλο ή είχες το λίπος να περιμένεις ή οτιδήποτε άλλο.
Γιαννη μου, κι απο εμενα τελειως φιλικα οπως παντα, κι εσεις μου τα εχετε πρηξει με την φτωχεια και την πεινα που δεν υπαρχει.........
αν υπηρχε μαγαζια δεν θα υπηρχαν στην ελλαδα απο καπου συντηρουνται ....κι οχι δεν ειναι λιγοι αυτοι.
Αρνηθηκα εγω ποτε οτι ολη μου την ζωη δουλευα κι εβαζα λεφτα στην μπαντα? Οχι δεν τα ξοδευα ολα....ξοδευα πολλαααααααααα....αλλα και καποια εβαζα στην ακρη.....δεν ειμαι ηλιθιος να ζω για το σημερα Γιαννη, ζω και για το αυριο, αυτος ειναι ο δικος μου νόμος.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι όμως τα κρουαζιερόπλοια θα δέσουν στο λιμάνι και Κυριακή κι εσύ πρέπει να είσαι εκεί δε σημαίνει ότι πρέπει όλοι να δουλεύουν την Κυριακή.
Αυτη η λαλακια δερνει τους ελληνες.....αν ξερεις ποσοι μαγαζατορες θελουν να ανοιξουν τις κυριακες που υπαρχουν Κ/Ζροπλοια στον Πειραια θα χαζεψεις. Αν ηξερες ποσοι Πειραιωτες εμπορουπαλληλοι επιθυμουν να δουλεψουν τις Κυριακες οταν υπαρχει Κ/Ζπλοιο στο λιμανι θα εβγαινες απο τα ρουχα σου απο τους ''ηλιθιους'' αυτους εργαζομενους που θελουν να διασφαλισουν την εργασια τους και τον χειμωνα απο τις πωλησεις των Κυριακων..
27,000 (εικοσιεπτα χιλιαδες ολογραφως) επιβατες ξεφορτωθηκαν για καθε μια απο 4 Κυριακες του καλοκαιριου.....πιστευεις οτι τα κλειστα μαγαζια και οι εργαζομενοι σε αυτα κερδισαν ¨η εχασαν?



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι όσοι δουλεύουν Κυριακή διότι δε μπορεί να γίνει αλλιώς δεν το κάνουν κάθε Κυριακή.
Καλα και για τα μαγαζια μιλανε για 10 Κυριακες......απο τις 52!!!!! ε, δεν χαθηκε ο κοσμος.....
Το 1,2εκ εργαζομενοι που δουλευουν στον τουρισμο και την Ναυτιλια δουλευον 30 Κυριακες τον χρονο........1,2εκ, ειναι λιγοι?
Ξερεις τι σημαινει το κοντεινερ να μην ξεφορτωθει και αδειασει την Κυριακη? Αυτοματως χρεωνεται με σταλιες οι οποιες περνανε στην τελικη τιμη.........δλδ στον καταναλωτη


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη με βγάζεις από τα ρούχα μου! δεν έχω κάνει ακόμη το six pack και δεν ξέρω αν θα σου αρέσει το θέαμα!
μπρρρρρρρρρρ....οχι, οχι δεν θελω......


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αυτό ακριβώς λέω, ότι πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας ώστε να μην αποδώσει τίποτε το μέτρο!
Ξερεις, εμεις στον Τουρισμο και την Ναυτιλια που σου τα εχουμε πρηξει ειμαστε 1,2 εκ....το 80% αυτων στο λεκανοπεδιο. Ολοι εμεις πληρωνομαστε καλουτσικα εως αριστα για τα σημερινα δεδομενα.
Μονον ο δικος μου κλαδος να βγει για ψωνια το μετρο ειναι καταδικασμενο για να πετυχει!!!!!!

Last edited by GeorgeP; 01-11-2013 at 17:25.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!