GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 14-10-2011, 11:15
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bill 800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Oλα τα παραπανω φιλε forester τα κανει ο autohelper
Δεν χρειαζεται να εχεις εμπειρο αδερφο (οπως εγραψες), ουτε να παρεις τον ασφαλιστη σου τηλ το Σαββατο τα ξημερωματα (σιγα μη τον βρεις) οταν γυριζεις απο την ......Μακρυραχη.
Αν δεν υπαρχει τραυματισμος ..σιγα μην ερθει η αστυνομια , αν εισαι και μακρυα το ξεχνας.
Και βεβαια δεν εισαι σε κατασταση να ''θυμασαι διαδικασιες'' αυτες τις αναλαμβανει ολες ο autohelper, ουτε εξτρα δηλωση χρειαζεται να κανεις στα γραφεια της ασφαλιστικης, το autohelp που γινεται επιτοπου ειναι και η δηλωση (θετικη ή αρνητικη) του πελατη.
Δεν απαξιωνω τους αφαλιστες, οι καιροι ομως εχουν αλλαξει
Βασίλη, πόσες εταιρείες auto help δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα ;
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 14-10-2011, 11:20
ping Ο/Η ping βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: athina
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Τα πράγματα είναι απλά. Είναι όπως λέει και ο λαός. Ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
Άλλη η δουλειά του autohelper, άλλη του ασφαλιστή και άλλη του δικηγόρου.
Ο autohelper είναι ένας υπάλληλος, άχρωμος, άοσμος και πολλές φορές αδιάφορος. Ναι, έρχεται και καταγράφει το συμβάν, την σήμανση, βγάζει φωτογραφίες και ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Άλλωστε δεν είναι και αυτή η δουλειά του.
Εκτός από τα καραμπινάτα ατυχύματα που είναι μαύρο-άσπρο, υπάρχουν και τα περισσότερα, όπου "παίζει" η αμφιβολία...Και για να δώσω ένα παράδειγμα: ΜΟΝΟ ο ασφαλιστής σου θα σου δώσει την σωστή συμβουλή, για το πως θα καταγράψει ο helper το συμβάν.΄Γιατί έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία αν θα γράψεις:Είχα πρόθεση να προσπεράσω-βρισκόμουν σε προσπέραση-προσπερνούσα-είχα μόλις προσπεράσει ............. κ.λπ. - κ.λ.π.
Μην κολήσετε στο παράδειγμα, αλλά να καταλάβετε πόσο δυσδιάκριτα είναι τα πράγματα και πως σε ΜΙΑ λέξη, θα "γαντζωθεί" ο δικηγόρος σε ενδεχόμενη διαφωνία.
Και αυτή την διατύπωση, ΜΟΝΟ ο ασφαλιστής σου μπορεί να στην προτείνει. Ούτε ο δικηγόρος ο οποίος είναι άσχετος με το αντικείμενο (εκτός και αν ειδικεύεται στον ΚΟΚ) αλλά ούτε και ο helper, που δεν είναι ούτε στις γνώσεις του, ούτε είναι η δουλειά του, αλλά και στο κάτω κάτω, γιατί να χολοσκάσει με το δικό σου νταλκά. Και γιατί να δείξει για σένα ενδιαφέρον στην λεπτομέρεια και όχι στον "αντίδικο" (που μπορεί να είναι καμιά 2μετρη κουκλάρα που θα του δείξει λίγο μπούτι
Άρα, μην μπερδεύεστε και οοοοοοοοοοοοο .................... Λουμίδης στους καφέδες
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 14-10-2011, 11:25
ping Ο/Η ping βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: athina
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Υ.Γ. Είμαι ένας απλός οδηγός με κάποια τρακαρίσματα όπως όλοι μας.Δεν είμαι ούτε δικηγόρος (φτου φτου τι είπα τώρα) ούτε helper ούτε ασφαλιστής. Και αν είναι κάποιος άλλος που θα γράψει εδώ μέσα, να μην το πάρει προσωπικά και προσπαθήσει με υστερίες να υποστηρίξει τάχα τον κλάδο του
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 14-10-2011, 12:04
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, πόσες εταιρείες auto help δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα ;
Το autohelp το ξεκινησε η interamerican το 1998 και εκτοτε το υιοθετησαν οι περισσοτερες ασφαλιστικες σημερα (αυτο απο μονο του κατι λεει).
Εγω γνωριζω τουλαχιστον 20 ασφαλιστικες.
Η καταγραφη αυτη πραγματοποιειται απο την οδικη βοηθεια της καθε εταιρειας (βεβαια επειδη δεν εχουν ολες οι ασφαλιστικες οδικη βοηθεια απευθυνονται-συνεργαζονται με αλλες ασφαλιστικες που εχουν).
Οσο για τις γνωσεις και εμπειρια των υπαλληλων που κανουν την καταγραφη σημαντικο ρολο παιζει η ασφαλιστικη εταιρεια οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 14-10-2011, 12:22
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, πόσες εταιρείες auto help δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα ;
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bill 800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
..........................................
(βεβαια επειδη δεν εχουν ολες οι ασφαλιστικες οδικη βοηθεια απευθυνονται-συνεργαζονται με αλλες ασφαλιστικες που εχουν).
.................................................
Άρα είναι πολύ πιθανό,
να σταλεί ο ίδιος auto helper
και για τους δύο εμπλεκομένους ...
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 14-10-2011, 13:25
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα είναι πολύ πιθανό,
να σταλεί ο ίδιος auto helper
και για τους δύο εμπλεκομένους ...
Ναι, μπορει να γινει αυτο
Το ιδιο ισχυει και αν εμπλακουν δυο οχηματα που ειναι ασφαλισμενα στην ιδια εταιρια

Last edited by bill 800gs; 14-10-2011 at 13:28.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 14-10-2011, 23:20
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Akyla Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς εδώ έγκειται η διαφορά των όσων λες, εσύ τα ξέρεις εκ των έσω, ο μέσος Έλληνας που θα χρειαστεί μια φορά την ασφάλεια του δεν γνωρίζει την διαδικασία και θα χρειαστεί καθοδήγηση. Πέραν τούτου ξαναλέω ότι εκφράζω την προσωπική μου άποψη για το θέμα, στην τελική ο καθένας πράττει όπως κρίνει σωστά.

Για την Ιστορία τώρα, τους ασφαλιστές (εκδιωγμένοι) της INter δεν τους πήρε κανείς γιατί απλώς δεν είχαν τίποτα να προσφέρουν και γατί είχαν την μύτη ψηλά, σε αντίθεση με τους ασφαλιστές της Ασπίδας που τους πήραν παντού γιατί είχαν και τα πελατολόγια αλλά και την θέληση να δουλέψουν.

Ο χώρος είναι βρώμικος και για αυτό έφυγα και εγώ, αλλά αυτό προφανώς το ξέρεις ήδη.
Την μεγαλύτερη ζημία όμως πιστεύω την κάνανε οι πράκτορες και όχι οι ασφαλιστές, οι πράκτορες που για να δείξουν παραγωγή κάθε εξάμηνο γυρνάνε τα συμβόλαια από εταιρία σε εταιρία.

Αυτά τα ολίγα.... τι θέματα βάζετε ρε παιδιά και μου γυρνάνε τα νεύρα???
Καλά δεν το είχα ξεχάσει τόσο καιρό???

Στο θέμα της direct πώλησης (όχι μόνο ασφαλειών αλλά γενικά επι των πωλήσεων) έχω να πω ότι ναι έχεις δίκιο εκεί κατευθύνεται η αγορά, αλλά στο τέλος της ημέρας ο πωλητής / account manager / area manager /sales officer / σύμβουλος , όπως θέλεις πες το, αυτός καλείται να βγάλει το φίδι απο την τρύπα.
Είμαι στον χώρο των τηλεπικοινωνιών πλέον εκεί να δεις τι γίνεται με online πωλήσεις, το θέμα είναι ότι καλούμαι εγώ και ο κάθε πωλητής να μαζέψουμε τα λάθη των συστημάτων.
Γιατί στο θέμα της παροχής υπηρεσιών, κλάδο στον οποίο βρίσκονται και οι ασφάλειες, δεν είναι θέμα πώλησης είναι θέμα συμβούλου, έτσι έβλεπα και βλέπω τον εαυτό μου τουλάχιστον, δεν είναι όλοι αεριτζήδες, υπάρχουν και άτομα που κάνουν συνειδητά την δουλειά τους. Το σύστημα σου λέει τι παρέχει το κάθε προϊόν δεν αντιλέγω... αλλά 8 στους 10 δεν ξέρουν καν τι χρειάζονται, απλώς ξέρουν ότι χρειάζονται κάτι και εκεί το επάγγελμα του συμβούλου γίνεται λειτούργημα.

Αυτά τα ολίγα, ξέρω οτι πλατίασα και ζητώ συγνώμη....
Στο τέλος όλων αυτό που μένει είναι αυτο που λέει ο φίλος μου ο Aleister "Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Το ζουμί είναι τα bold, κατ' εμέ, και .... τα είπες όλα!!!!!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 20-10-2011, 19:29
clear Ο/Η clear βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Κάντζα
Μoto: F 650 dakar rr
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Δυστυχώς ΤΩΡΑ μετράς αυτό που έχεις να δώσεις σήμερα, γιατί αύριο δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει και αν θα έχεις την δυνατότητα να καλύπτεις την προμήθεια του ασφαλιστή, όταν τον χρειαστείς (και αν τον χρειαστείς).
Όσοι έχουμε, αδελφό ασφαλιστή, κουμπάρο autohelper ή γυναίκα δικηγόρο (αυτό έχω εγώ) εχουμε την πολυτέλεια να σκεφτούμε να εξοικονομήσουμε τα χρήματα της μεσιτείας.
Οι υπόλοιποι δυστυχώς πρέπει να αποδεχθείτε αυτήν την πολυτέλεια, που πληρώνεται με δόσεις, παρά να μείνετε ξεκρέμαστοι στην δύσκολη στιγμή
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 21-10-2011, 07:45
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

παιδιά ασφάλεια αυτοκινήτου χωρίς νομική κάλυψη στις εποχές που ζούμε (με τα μισά οχήματα ανασφάλιστα και τα άλλα μισά να μην παραδέχονται την παράβαση) είναι σκουπίδι
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 21-10-2011, 08:06
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή

Εχω στησει/πουλησει όλο το Call Center του Anytime και γνωριζω αρκετα εκ των εσω...

Δε θα πω πολλα... αλλα θα συμφωνησω κι εγω με το φιλο παραπανω... ΚΑΛΑ τους εκανε, ετσι ωστε να απολαμβανουμε χαμηλοτερες τιμες... ααααα ετοιμάζεται κι αλλη για Direct πωληση... αναμεινατε κ´ θα την δειτε!!

Όσο για τη Νομικη προστασια που καποιοι ανεφεραν... η μονη που κααααααπως αξιζει ειναι η Arag που πρεπει να τη ζητησεις κ´ να την πληρωσεις extra!!! Διαφορετικα η απλη Νομικη προστασια με τα 5 ευρω το χρονο ειναι ΤΙΠΟΤΑ... δουλευει με Ασκουμενους κ´ παρακαλας να μην φτασεις στο Δικαστηριο...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
M TEC Online Shop antonis1150GSA Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 6 06-06-2011 21:59
ΑΓΟΡΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ONLINE gormns Επίσημοι κατάλογοι ΒΜW 15 26-01-2011 22:56
Πέντε online απάτες που πρέπει να αποφύγετε στις Γιορτές xvitos Χρήσιμα 11 19-12-2010 23:18
Online μαγαζιά Billakos Ένδυση 24 03-01-2010 18:01


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!