GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Υγεία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 12-12-2012, 09:24
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θέσω μόνο ένα ερώτημα.

Πάει κάποιος φίλος στο νοσοκομείο για κάτι απλό πχ εξέταση αίματος. Μερικοί ξέρουν μετά τη συμβατότητα οργάνων. Και ποιός μου εγγυάται ότι σε αυτή τη χώρα επιστήμονες δεν θα σε κατακρεουργήσουν για κάποιον που τους τα έχει χώσει χοντρά.
Ποιος μπορεί να είναι σίγουρος σε αυτή τη χώρα που όταν όλοι μας είμαστε για την πάρτη μας και μόνο.
Απλά μια απορία εκφράζω.........
Για αυτό οι αιμοδότες να προσέχετε, ίσως να πρέπει να σταματήσετε να δίνεται αίμα γιατί μπορεί να σας τσουβαλιάσουν σε κανένα φανάρι....
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 12-12-2012, 09:33
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Του φορουμίστα....
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό οι αιμοδότες να προσέχετε, ίσως να πρέπει να σταματήσετε να δίνεται αίμα γιατί μπορεί να σας τσουβαλιάσουν σε κανένα φανάρι....
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 12-12-2012, 12:46
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Προσωπικα δινω αιμα πολλα χρονια και αιμοπεταλια τον τελευταιο χρονο...
ξερω οτι με αυτο που κανω δεν μου κοστιζει τιποτα αλλα προσφερω πολλα σε οποιον το εχει αναγκη...
το ιδιο θα ηθελα να γινει και με τα οργανα μου...οταν πεθανω δεν θα τα χρειαζομαι πλεον...
οποτε αν μπορουν να δωσουν ζωη σε αλλους συνανθρωπους μου γιατι οχι...τα σκουλικια μπορουν να φανε τα υπολοιπα και παλι χορτατα θα ειναι...

ΑΛΛΑ η αληθεια ειναι οτι μου περναει και εμενα η σκεψη που εκφραζουν οι παραπανω συμφορμιτες...
Δλδ πως μπορω να ξερω οτι θα εχω την πρεπουσα περιθαλψη και αν καποιος δεν με βλεπει χρημα απο ανταλλακτικα...ειδικα ετσι οπως εχουμε γινει ολο και περισσοτερο το σκεφτομαι...

Αρα για αλλη μια φορα για να γινει εθελοντικη προσφορα απο τον πολιτη θα πρεπει για να γινει το κρατος να βαλει ελεγχους και θεσμους ωστε ο πολιτης να ειναι σιγουρος οτι δεν το κοιτανε σαν ανταλλακτικα αρα χρημα αλλα σαν εναν ασθενη που θα πρεπει να γινει καλα πρωτον και αν δεν γινει τοτε παμε στο βημα 2...
Αν δεν γινει κατι τετοιο τοτε δεν προκειτε και η κοινωνια να αλλαξει γνωμη πανω στο συγκεκριμενο θεμα...και ισως ειναι και λογικο...!!!

Δεν νομιζω δλδ οτι ειμαστε τοσο εγωιστες οι Ελληνες ενω οι Σουηδοι / Ελβετοι δεν ειναι...!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 12-12-2012, 19:01
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vepags Εμφάνιση μηνυμάτων
12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vepags Εμφάνιση μηνυμάτων


02:34 10/12/2012 - Πηγή: Press-gr

Προσοχή! Είναι απολύτως έγκυρο και διασταυρωμένο! Φροντίστε να το κάνετε για σας και για τα παιδιά σας (αν είναι ανήλικα – αν όχι, να το κάνουν μόνα τους)!
Η Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου είναι η τελευταία ημέρα της προθεσμίας για όσους ΔΕΝ επιθυμούν να γίνουν δωρητές οργάνων, ώστε να το δηλώσουν!
Σε περίπτωση που ΔΕΝ το δηλώσουμε, θα είμαστε (θέλουμε-δεν θέλουμε) εν δυνάμει δωρητές σε περίπτωση -χτύπα ξύλο- πλήρους ή εγκεφαλικού έστω θανάτου μας!
Κάντε λοιπόν αμέσως τη δήλωση, έστω και
ως απλή πράξη αντίδρασης στο φασιστοκράτος που θέλει να μας παίρνει τα όργανα, χωρίς καν να μας ρωτάει!
Πιο συγκεκριμένα:
Γράφετε τα στοιχεία σας σε μια υπεύθυνη δήλωση και προσθέτετε τα εξής:
δηλώνω πως σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να ληφθούν τα όργανά μου προς μεταμόσχευση κατόπιν ενδεχόμενου “εγκεφαλικού θανάτου” μου, καθότι δεν αποδέχομαι την κατάσταση που ονομάζεται “εγκεφαλικός θάνατος” ως πραγματικό θάνατο. Ως εκ τούτου, αρνούμαι εξίσου να λάβω όργανα από “εγκεφαλικά νεκρό” δότη. Το υπογράφετε, το επικυρώνετε στο πλησιέστερο ΚΕΠ και το στέλνετε εδώ:
ΠΡΟΣ: Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων
Τμήμα Προώθησης Δωρεάς Ιστών & Οργάνων
Αν. Τσόχα 5, 11521 Αθήνα ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΝΤΟΥ!
inews.gr/61/12-dekemvriou-i-teleftaia-imera-arnisis-doritou-organon
Όχι φίλε VEPAGS, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν θα στείλω την δήλωση που αναφέρεσαι. Δεν θα επιχειρηματολογίσω περαιτέρω γιατί πιστεύω ότι δεν χρειάζεται. Όσο για τους φίλους που έχουν βάλει θεωρητικά ερωτήματα αν... αν... αν... τί να πώ. Γιατί αυτό δεν έχει γίνει ποτέ έως τώρα με θύμα κάποιον εθελοντή δότη. Εξάλλου μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή εφόσον μιλάμε για μαύρο εμπόριο. Όποιος έχει τόσα λεφτά για να δωροδοκήσει τους εμπλεκόμενους, τότε το θύμα μπορεί να είναι οποιοσδήποτε. Παίρνω το ρίσκο να με "στείλουνε" για τα όργανά μου!!
Εξάλλου με το νομοσχέδιο αυτό η ανάγκη για όργανα ανακουφίζεται σχετικά!!

Γνωρίζω μετά βεβαιότητας ότι υπάρχει μέλος του forum που είναι νεφροπαθής. Κάθε δύο ημέρες κάνει αιμοκάθαρση. θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε την άποψή του.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 12-12-2012, 23:32
Eftixis Ο/Η Eftixis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: R 1200 RT 2011 καλοτάξιδο
Μηνύματα: 5,159
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Έζησα όλες τις διαδικασίες για να δωρίσω τα όργανα του αδελφού μου και παρακαλούσα τους γιατρούς να του τα αφαιρούσαν για να σώσουν συνανθρώπους μας μιας και αυτή ήταν η επιθυμία του Όμως αγαπητοί μου φίλοι οι διαδικασίες είναι τόσο αυστηρές που δεν είναι τόσο εύκολο να σε πεθάνουν Επιτροπές από δύο Νοσοκομεία με 4 γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και κάθε μέρα άλλοι και μετά από πολλές μέρες και αφού δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία προχωρούν στην αφαίρεση οργάνων .Πάρα πολύ αυστηρά πρωτόκολλα .
Είμαι και εγώ δότης από τότε και μάλιστα προσπάθησα σε πολλές περιπτώσεις να μεταδώσω την εμπειρία μου σε άτυχες οικογένειες για να δωρίσουν τα όργανα δικών τους ανθρώπων Όσοι το έκαναν με ευγνωμονούν διότι αισθάνονται αυτό που τους έλεγα Μια αγαλλίαση ψυχική και ότι ο αδελφός μου είναι πάντα δίπλα μου δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι έχει φύγει από κοντά μας .
Αφήστε όποιους ενδοιασμούς και αν έχετε και γίνεται εν δυνάμει δωρητές οργάνων ευχόμενοι ποτέ να μην χρειαστεί να συμβεί σε όλους μας η κακιά στιγμή
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 13-12-2012, 17:22
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή

Μπράβο σου φίλε! Μακάρι όλοι μας να έχουμε την δύναμη εκείνη την στιγμή

Send from RAZR Tapatalk
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 13-12-2012, 18:28
mistos Ο/Η mistos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: notia
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Eftixis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έζησα όλες τις διαδικασίες για να δωρίσω τα όργανα του αδελφού μου και παρακαλούσα τους γιατρούς να του τα αφαιρούσαν για να σώσουν συνανθρώπους μας μιας και αυτή ήταν η επιθυμία του Όμως αγαπητοί μου φίλοι οι διαδικασίες είναι τόσο αυστηρές που δεν είναι τόσο εύκολο να σε πεθάνουν Επιτροπές από δύο Νοσοκομεία με 4 γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και κάθε μέρα άλλοι και μετά από πολλές μέρες και αφού δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία προχωρούν στην αφαίρεση οργάνων .Πάρα πολύ αυστηρά πρωτόκολλα .


Είμαι και εγώ δότης από τότε και μάλιστα προσπάθησα σε πολλές περιπτώσεις να μεταδώσω την εμπειρία μου σε άτυχες οικογένειες για να δωρίσουν τα όργανα δικών τους ανθρώπων Όσοι το έκαναν με ευγνωμονούν διότι αισθάνονται αυτό που τους έλεγα Μια αγαλλίαση ψυχική και ότι ο αδελφός μου είναι πάντα δίπλα μου δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι έχει φύγει από κοντά μας .


Αφήστε όποιους ενδοιασμούς και αν έχετε και γίνεται εν δυνάμει δωρητές οργάνων ευχόμενοι ποτέ να μην χρειαστεί να συμβεί σε όλους μας η κακιά στιγμή

Αυτός ήταν ο λόγος που δυκολεύτηκες.(του αδερφού σου) Και αν τελικά το έκαναν είναι παράνομο.Μόνο ο ίδιος μπορείς να δωρίσεις όργανα.
Αλλιώς δεν υπάρχουν ούτε επιτροπές ούτε τίποτα. Άμα είσαι δωρητής γίνεται άμεσα γιατί μετράει και το δευτερόλεπτο στην καθυστέρηση
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 13-12-2012, 23:44
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Eftixis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έζησα όλες τις διαδικασίες για να δωρίσω τα όργανα του αδελφού μου και παρακαλούσα τους γιατρούς να του τα αφαιρούσαν για να σώσουν συνανθρώπους μας μιας και αυτή ήταν η επιθυμία του Όμως αγαπητοί μου φίλοι οι διαδικασίες είναι τόσο αυστηρές που δεν είναι τόσο εύκολο να σε πεθάνουν Επιτροπές από δύο Νοσοκομεία με 4 γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και κάθε μέρα άλλοι και μετά από πολλές μέρες και αφού δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία προχωρούν στην αφαίρεση οργάνων .Πάρα πολύ αυστηρά πρωτόκολλα .
Είμαι και εγώ δότης από τότε και μάλιστα προσπάθησα σε πολλές περιπτώσεις να μεταδώσω την εμπειρία μου σε άτυχες οικογένειες για να δωρίσουν τα όργανα δικών τους ανθρώπων Όσοι το έκαναν με ευγνωμονούν διότι αισθάνονται αυτό που τους έλεγα Μια αγαλλίαση ψυχική και ότι ο αδελφός μου είναι πάντα δίπλα μου δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι έχει φύγει από κοντά μας .
Αφήστε όποιους ενδοιασμούς και αν έχετε και γίνεται εν δυνάμει δωρητές οργάνων ευχόμενοι ποτέ να μην χρειαστεί να συμβεί σε όλους μας η κακιά στιγμή
Ευτύχη καλά τα λες εσύ και ελάχιστοι σε καταλαβαίνουν. Έχει πέσει τόση συνωμοσιολογία και στο θέμα της μεταμόσχευσης, κάτι σαν τους ψεκασμούς το έχουν κάνει. Ο κόσμος έχει μεγάλη άγνοια, όπως είχα και γω μέχρι να ενημερωθώ. Κανένας νόμος δεν υπερισχύει της ιατρικής δεοντολογίας και ηθικής. Κανενός δεν πρόκειται να του πάρουν τα όργανά του στον ύπνο. Αλίμονο σε αυτούς που "φοβούνται" μην τους τα πάρουν και δεν μπορούν μετά να τα χρησιμοποιήσουν στον Παράδεισο...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 14-12-2012, 00:00
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Eυτύχη σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας μια τόσο δύσκολη στιγμή, μακάρι όλοι να σκέφτονται και να πράτουν σαν εσένα.


Nα θυμήσω και στους "δύσπιστους" φίλους του φόρουμ την πράξη του πατέρα εκείνου του άτυχου Ελληνοαυστραλού που άφησαν εγκεφαλικά νεκρό οι ανεγκέφαλοι μπράβοι ενός νυκτομαγαζιού της Μυκόνου.
Παρόλο τον πόνο του ο άνθρωπος αυτός΄"δώρισε" τα όργανα του γιού του για να σωθούν κάποιοι άνθρωποι πολίτες του "φασιστοκράτους" που ουσιαστικά σκότωσε τον γιο του....

Διαφορά κουλτούρας....
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 14-12-2012, 18:32
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Είπα να τα κάνω όλα bold, αλλά δε βαριέσαι, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Ανακοίνωση ΕΟΜ για αναρτήσεις σε blogs περί καταληκτικής ημερομηνίας δήλωσης άρνησης

Ανακοίνωση ΕΟΜ για αναρτήσεις σε blogs περί καταληκτικής ημερομηνίας δήλωσης άρνησης





Σχετικά με πρόσφατες αναρτήσεις στο διαδίκτυο, σύμφωνα με τις οποίες φέρεται ως «καταληκτική ημερομηνία υποβολής έγγραφής δήλωσης άρνησης δωρεάς οργάνων μετά θάνατον η 12η Δεκεμβρίου 2012», ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων (ΕΟΜ) εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:


Η δήλωση άρνησης δωρεάς οργάνων μετά θάνατον, δεν έχει συγκεκριμένη προθεσμία υποβολής, ούτε λήγει μετά το πέρας της 1ης Ιουνίου 2013, οπότε και θα αρχίσει ισχύς άρθρου 9, του νόμου 3984 (ΦΕΚ 150/27-6-2011) περί ‘Εικαζόμενης Συναίνεσης’.

Είναι αυτονόητο ότι, οποιαδήποτε στιγμή κάποιος πολίτης το επιθυμεί, ακόμα και μετά τον Ιούνιο του 2013, θα μπορεί να δηλώνει την άρνησή του στην μετά θάνατον δωρεά οργάνων.



Διευκρινίζεται επίσης,ότι σύμφωνα με το άρθρο 9 του ν. 3984/2011, όπως τροποποιήθηκε με το ν. 4075/ΦΕΚ 89/11.4.2012, τροποποιήθηκε ως εξής «Η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανόν πρόσωπο πραγματοποιείται εφόσον, όσο ζούσε, δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του σύμφωνα με την παράγραφο 3. και κατόπιν συναίνεσης της οικογένειάς του».



Μάλιστα, με την ισχύ της Εικαζόμενης Συναίνεσης, διασφαλίζεται, μέσω της δυνατότητας «αρνητικής δήλωσης», η άρνηση του πολίτη να γίνει δότης οργάνων γεγονός, που με την ισχύουσα νομοθεσία της δηλούμενης συναίνεσης (κάρτα δωρητή), δεν διασφαλιζόταν, καθώς η δωρεά οργάνων του εκλιπόντος, επαφιόταν στην απόφαση της οικογένειας.

Παρόλα αυτά, ουδέποτε στην Ελλάδα και σε όλες τις χώρες που πραγματοποιούνται μεταμοσχεύσεις κάτω από ισχυρά νομικά πλαίσια και ανεξαρτήτως νομοθετημένου τρόπου συναίνεσης, δεν έχουν ληφθεί μοσχεύματα από αποβιώσαντα δότη, χωρίς τη συναίνεση της οικογένειάς του.

Ο ΕΟΜ εκφράζει τη λύπη του που στο γενικότερο πλαίσιο «εκφοβισμού» του κοινού χρησιμοποιείται και ως μέσο και ο θεσμός της Δωρεάς Οργάνων, ενός θεσμού που έχει ως βάση και απαραίτητη προϋπόθεση την κοινωνική συναίνεση.



Η Δωρεά Οργάνων μετά το τέλος της ζωής αποτελεί την ύψιστη μορφή εθελοντικής προσφοράς και αλτρουισμού, με μοναδικό κίνητρο την ανιδιοτέλεια, τον ανθρωπισμό και την αγάπη για τον πάσχοντα συνάνθρωπο.



ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

Ο Ε.Ο.Μ. συγκεντρώνει τις δηλώσεις των πολιτών που εκφράζουν την άρνησή τους με τη διαδικασία του άρθρου 9 παρ. 3, που προβλέπει έγγραφη δήλωση της άρνησης.



Η «αρνητική δήλωση» η οποία μπορεί να έχει τη μορφή Υπεύθυνης Δήλωσης ή της απλής δήλωσης που θα βεβαιώνεται το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή, αποστέλλεται στον Ε.Ο.Μ. ταχυδρομικά ή με φαξ, πρωτοκολλείται και να καταχωρείται σε σχετικό αρχείο.

Επισημαίνουμε ότι στη δήλωση θα πρέπει να αναφέρεται ρητά η άρνηση (π.χ. «σε περίπτωση θανάτου δεν επιθυμώ να ληφθούν τα όργανά μου προς μεταμόσχευση») ενώ θα πρέπει να αναγράφονται τα εξής προσωπικά στοιχεία: Ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, αρ. δελτίου ταυτότητας / διαβατηρίου, ημερομηνία γέννησης, διεύθυνση κατοικίας με Τ.Κ. και τηλέφωνο επικοινωνίας. Τα ανήλικα τέκνα συμπεριλαμβάνονται στην υπεύθυνη δήλωση του ενός γονέα, με τα ονόματά τους και την ημερομηνία γέννησής τους.



Οι δηλώσεις θα πρέπει να αποστέλλονται :

Εθνικός Οργανισμός
Μεταμοσχεύσεων


Τμήμα Προώθησης Δωρεάς
Ιστών & Οργάνων


Αν. Τσόχα 5, 11521 Αθήνα

Φαξ : 210 7255066



Μετά την έναρξη ισχύος του σχετικού άρθρου (1/6/2013), θα αρχίσουν να αποστέλλονται ταχυδρομικώς οι σχετικές βεβαιώσεις σε όποιον έχει εγγραφεί στο αρχείο Αρνήσεων.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:02.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!