GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-08-2013, 15:40
mio Ο/Η mio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Διοδια στο Stelvio Pass

Γιατί οτι ωραίο πρέπει πάντα να εκμεταλλεύεται οικονομικά...


"Όσοι περνούν τον Αυχένα Stelvio θα πρέπει να πληρώνουν

Στους μοτοσυκλετιστικούς κύκλους θρυλείται ως ο ωραιότερος δρόμος του κόσμου. Αναφερόμαστε στην ανάβαση προς τον Αυχένα Stelvio, που είναι γνωστότερη παγκοσμίως ως Stelvio Pass.

Δεν ξέρουμε αν είναι πράγματι το καλύτερο, έχουμε δει αρκετές παρόμοιες αναβάσεις στις Άλπεις που διαθέτουν εκατοντάδες Αυχένες, διασκορπισμένους ανάμεσα σε Ελβετία, Γαλλία και Ιταλία. Το Stelvio Pass είναι πάντως από τους πλέον διάσημους και δημοφιλείς.

Καλύτερος δρόμος ή όχι πάντως, το βέβαιο είναι πως η Ανάβαση του Stelvio είναι από τις πιο υπέροχες ευκαιρίες για να οδηγήσει κάποιος τη μοτοσυκλέτα του. Βρίσκεται στην ιταλική μεριά των Άλπεων και για τους Ευρωπαίους μοτοσυκλετιστές είναι κάτι σαν τη Μέκκα. Όλοι θεωρούν καθήκον τους να το επισκεφτούν τουλάχιστον μία φορά στη ζωή τους. Και δεν τους αδικούμε καθόλου...

Η διαδρομή αποτελείται από 48 διαδοχικές φουρκέτες με κάμποσες στροφές ανάμεσά τους, που σε φέρνουν στον δεύτερο υψηλότερο Αυχένα της Ευρώπης. Δεν προσφέρεται μόνον για απαιτητική οδήγηση, αλλά και για απόλαυση της θέας προς τον υπόλοιπο αλπικό κόσμο.



Το Passo Stelvio είναι τόσο λατρεμένο, που η Moto Guzzi ονομάτισε έτσι την Adventure μοτοσυκλέτα της, ώστε να δημιουργήσει ερεθιστικούς συνειρμούς στους πελάτες της.

Το καλοκαίρι ειδικά οι μοτοσυκλετιστές συρρέουν κατά χιλιάδες στην περιοχή, που βέβαια προσφέρει και εκατοντάδες άλλες ευκαιρίες για γρήγορη οδήγηση.



Τώρα η ιταλική κυβέρνηση θέλει να εκμεταλλευτεί το πάθος των Ευρωπαίων μοτοσυκλετιστών που ανεβοκατεβαίνουν τη διαδρομή μέχρι να τους τελειώσουν τα λάστιχα. Και σχεδιάζει να επιβάλλει διόδια. Με το ίδιο ποσό για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες.



Η Ιταλική Μοτοσυκλετιστική Ομοσπονδία (CIM FEMA) αντιδρά. Έχει δημιουργήσει μια ιστοσελίδα όπου οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υπογράψουν ένα έντυπο διαμαρτυρίας που ζητά να μην επιβληθούν τα διόδια.

Μπορείτε και εσείς να υπογράψετε εδώ. Οι απολαύσεις μας είναι ήδη αρκετά ακριβές. Δεν χρειαζόμαστε και άλλες επιβαρύνσεις." http://www.activism.com/it_IT/petizi...-guardare/8170
Πηγή Newsbeast

Last edited by mio; 22-08-2013 at 15:59.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-08-2013, 15:56
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass

Α, καλά! Καμία έκπληξη! Οι κλέφτες είναι ίδιοι σε όλον τον κόσμο. Όχι, που μυρίστηκαν μάσα και θα το άφηναν έτσι.

Για ξαναδές το γιατί δεν ανοίγει το λινκ. Πού μπορούμε να υπογράψουμε? Όχι δηλαδή ότι θα γίνει και τίποτα...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-08-2013, 15:58
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass

Πολλά πάσα έχουν ήδη διόδια και τσουχτερα μάλιστα
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-08-2013, 16:06
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass

δεν ειναι κακο αντι να τα παιρνεις απο τους γεροντες και τους μη εχοντες να ψαχνεις τροπους εναλακτικους
απο την αλλη λυπαμαι γιατι απο αυτο που εχω δει στην ελλαδα και απο αλλα που μου εχουν πει και δεν εχω παει θα μπορουσαμε και εμεις να ονομαζαμε πολλα σημεια σαν πασα και με ενα καλο σερβιριζμα μετα απο λιγα χρονια που ξερετε μπορει να βαζαμε και διοδια
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-08-2013, 16:11
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass

Ευτυχώς υπάρχουν πολλές επιλογές ακόμα δωρεάν....προσωπικα εμένα δε το θεωρώ κορυφαίο οδηγικα απλα εμπειρικά και για να εχει κάποιος το αυτοκόλλητο υπάρχουν δεκάδες καλύτερα και όχι τοσο τουριστικά.
Να σας θυμίσω οτι και στην πανέμορφη Λευκάδα μας εδω και μερικά χρονια στις δημοφιλείς παραλίες της μονο σε ιδιωτικά πάρκινγκ επιτρέπεται να παρκαρεις χωρίς τα πρώτα χρονια να σου έδιναν έστω μια εναλλακτική .....
Υστερα απο παράπονα έδωσαν δικαίωμα να παρακαλεί κάποιος εριπου 300 μέτρα πιο μακριά σε μια ανηφόρα .για εμένα ήταν αρκετός ο λόγος να τους ρίξω Χ και να μη ξανά πάω σε αυτές αν γινόταν κάτι ανάλογο και εκεί ίσως καταλάβαιναν κα έλεος δε ειναι η Ακρόπολη
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-08-2013, 16:51
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι κακο αντι να τα παιρνεις απο τους γεροντες και τους μη εχοντες να ψαχνεις τροπους εναλακτικους
απο την αλλη λυπαμαι γιατι απο αυτο που εχω δει στην ελλαδα και απο αλλα που μου εχουν πει και δεν εχω παει θα μπορουσαμε και εμεις να ονομαζαμε πολλα σημεια σαν πασα και με ενα καλο σερβιριζμα μετα απο λιγα χρονια που ξερετε μπορει να βαζαμε και διοδια

Reply With Quote
  #7  
Παλιό 22-08-2013, 17:08
KostasGSA Ο/Η KostasGSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Athens
Μoto: ΧΤ1200Ζ Super Tenere
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass

Διόδια με υψηλό αντίτιμο φαντάζομαι...
Στο Grossglockner φέτος οι μοτο πλήρωναν 23 και τα αυτοκίνητα 33... Εκει και αν ειναι κλοπή.

Τέλος πάντων,αν το έχουν αποφασίσει θα το κάνουν. Εγω το περίμενα λίγο πιο συναρπαστικό πάντως.
Το passo Gavia που ειναι λίγα χιλιόμετρα νοτιότερα ειναι πιο ωραίο. Μου το είχαν πει,το διαπίστωσα και μόνος μου!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 22-08-2013, 17:20
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass

Δεν είναι τα λεφτά αλλά με χαλάει η ιδέα ότι για να θαυμάσω την φύση πρέπει να πληρώσω.
Αντίτιμο παντού. Στην Αγγλία έπρεπε να πληρώσεις για να ανέβεις στο καμπαναριό μιας εκκλησίας στην οποία, παρεμπιπτόντως, είχες ήδη πληρώσει εισιτήριο για να μπεις μέσα. Με χαλάει όλο αυτό το πράγμα ρε φίλε.
Σε λίγο θα πρέπει να πληρώνουμε και φόρο αναπνοής για τον αέρα για να αναπνέουμε.

Να τα χαίρονται και τα πάσα τους και τις βίδες τους. Κατ' αρχάς ότι γίνεται "must" με απωθεί.
Υπάρχουν άλλα μέρη στον κόσμο εξίσου ωραία και τζάμπα. Μέχρι να γίνουν κι αυτά με εισιτήριο.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 22-08-2013, 17:51
mio Ο/Η mio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι τα λεφτά αλλά με χαλάει η ιδέα ότι για να θαυμάσω την φύση πρέπει να πληρώσω.
Αντίτιμο παντού. Στην Αγγλία έπρεπε να πληρώσεις για να ανέβεις στο καμπαναριό μιας εκκλησίας στην οποία, παρεμπιπτόντως, είχες ήδη πληρώσει εισιτήριο για να μπεις μέσα. Με χαλάει όλο αυτό το πράγμα ρε φίλε.
Σε λίγο θα πρέπει να πληρώνουμε και φόρο αναπνοής για τον αέρα για να αναπνέουμε.

Να τα χαίρονται και τα πάσα τους και τις βίδες τους. Κατ' αρχάς ότι γίνεται "must" με απωθεί.
Υπάρχουν άλλα μέρη στον κόσμο εξίσου ωραία και τζάμπα. Μέχρι να γίνουν κι αυτά με εισιτήριο.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 22-08-2013, 18:00
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass

Προχθες ημουνα στο διασελο του Σμολικα πανω απο την Σαμαρινα
εκει να δειτε πασα!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!