GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 28-10-2013, 12:29
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Τα ίδια Παντελάκη μου......! Δεν πα' να τα λέμε και να τα ξαναλέμε? Δεν πα' να 'χει βγάλει μαλλιά η γλώσσα μας? Τίποτα δεν γίνεται σ' αυτό το μπουρδ.....εεεεε.....κράτος! Θα μάς κλέβουν και δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Τέλος!

Τι συστήματα και ξεσυστήματα μού λέτε! Σε καθετί που βγαίνει βρίσκουν αυτοί αμέσως το αντίμετρο.

Το ότι κλέβουν ΟΛΟΙ είναι πλέον ο κανόνας, δυστυχώς. Τέλος!

Και 'μένα μού έχουν βάλει 27,5 λίτρα σε 26άρι ντεπόζιτο και 6 λίτρα σε 5λιτρο δοχείο.
Και μετά απορούμε γιατί παρουσιάζουν αυξημένη κατανάλωση τα μηχανάκια μας!

Πάντως, εάν μού ξανασυμβεί, που θα ξανασυμβεί, έχω σκοπό να αντιδράσω κάπως. Δεν ξέρω ακόμα πώς αλλά δεν θα το αφήσω έτσι!

Last edited by Al Bandy; 28-10-2013 at 12:49.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 28-10-2013, 12:31
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων


Νικόλα, από την Πελοπόννησο και παντοφλίνο?!?!!?!?!?!??!!?
Αν δεν είσαι υιοθετημένος... να το κοιτάξεις αυτό!!!!!

Γιάννη μου αφού με ξέρεις...λέμε και καμμία "μπιπ" να περάσει η ώρα!!!

Είναι συνδιασμός Αρκάς εγώ..Κρητικία εκείνη....μάχες...

Πάντως δεν βρίσκω άλλη λύση στο θέμα....όλοι τα αρπάζουνε....η νηχανή πέρνει τόσα θα σου δώσω το max τα θές??? πάρτα......δεν τα θές??? θα μετρήσει ποιός την έχει μεγαλύτερη...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 28-10-2013, 12:34
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Δεν ξέρω τι παίζει με τα τεπόζιτα των Adv, αλλά χρειάζεται λίγο προσοχή και έλεγχος. Τι εννοώ:

Σε VW 1,4 ή 1,6 diesel φίλου, και ενώ το εγχειρίδιο γράφει "περίπου 50 λίτρα" έχει βάλει έως και 56-57 λίτρα.

Επειδή το αυτοκίνητο είναι εταιρικό, και φοβήθηκε μην του πουν τίποτα, επικοινώνησε με VW αντιπροσωπεία οι οποίοι αρχικά είπαν για 50 - λίτρο παραπάνω. Για να μην τα πολυλογώ, και επειδή κάθε φορά και σε πολλά βενζινάδικα συνέβαινε το ίδιο, επικοινώνησε μεσω αντιπροσωπείας με VW γερμανίας, οι οποίοι είπαν είναι περίπου 50 άρα και το 56 είναι φυσιολογικό.

Οπότε ίσως αν είναι δυνατόν να μετρηθεί ένα τεπόζιτο θα ήταν ίσως το καλύτερο. Πολλοί λένε ότι είναι marketing κόλπο και γράφουν λιγότερα λίτρα απο όσο τελικά χωράει για να πουλάνε μεγαλύτερη αυτονομία.....ρε λες?????
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 28-10-2013, 12:48
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι παίζει με τα τεπόζιτα των Adv, αλλά χρειάζεται λίγο προσοχή και έλεγχος. Τι εννοώ:

Σε VW 1,4 ή 1,6 diesel φίλου, και ενώ το εγχειρίδιο γράφει "περίπου 50 λίτρα" έχει βάλει έως και 56-57 λίτρα.

Επειδή το αυτοκίνητο είναι εταιρικό, και φοβήθηκε μην του πουν τίποτα, επικοινώνησε με VW αντιπροσωπεία οι οποίοι αρχικά είπαν για 50 - λίτρο παραπάνω. Για να μην τα πολυλογώ, και επειδή κάθε φορά και σε πολλά βενζινάδικα συνέβαινε το ίδιο, επικοινώνησε μεσω αντιπροσωπείας με VW γερμανίας, οι οποίοι είπαν είναι περίπου 50 άρα και το 56 είναι φυσιολογικό.

Οπότε ίσως αν είναι δυνατόν να μετρηθεί ένα τεπόζιτο θα ήταν ίσως το καλύτερο. Πολλοί λένε ότι είναι marketing κόλπο και γράφουν λιγότερα λίτρα απο όσο τελικά χωράει για να πουλάνε μεγαλύτερη αυτονομία.....ρε λες?????
Γιώργο είχα σκεφτεί πολύ άσχημα να τρέξω έναν και να τον πάω στα δικαστήρια να του ζητήσω αποζημίωση , μιας και ήθελε και τις φάπες του. Και σκέφτηκα να ψάξω να βρώ ένα ντεπόζιτο adve λυμένο να κάνω το πείραμα που λές ....να δώ μήπως κάτι δεν στέκει.....να πάρω το ντεπόζιτο και να ξεκινήσω με μπουκάλι νερού να βάζω βενζίνη να δω πόσα θα πάρει...μετά με έπεισαν όλοι που να τρέχεις...θα μπλέκεις και ξεθύμανε και ο θυμός και το άφησα....

Θα ήταν ωραίο πείραμα αν είχαμε έστω απο κάποιο συνεργείο ντεπόζιτο να το δοκιμάζαμε γτ δεν ξέρω τι παίζει τελικά...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 28-10-2013, 12:51
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από italos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη μου αφού με ξέρεις...λέμε και καμμία "μπιπ" να περάσει η ώρα!!!

Είναι συνδιασμός Αρκάς εγώ..Κρητικία εκείνη....μάχες...


Γι' αυτό λέει η παροιμία "παντοφλίνο απ' τον τόπο σου..."


Πάντως δεν βρίσκω άλλη λύση στο θέμα....όλοι τα αρπάζουνε....η νηχανή πέρνει τόσα θα σου δώσω το max τα θές??? πάρτα......δεν τα θές??? θα μετρήσει ποιός την έχει μεγαλύτερη...

Καλά κάνεις, όμως όπως είδες σιγά μην ιδρώσουν!!!!
Άλλωστε, όπως άλλος προσπαθεί να κλέψει την εφορία, άλλος τα διόδια, άλλος όπου μπορεί (κι εγώ το ίδιο κάνω) γιατί θίγεσαι μονομερώς;;;
Αν υποθέσουμε πως σε ένα δωμάτιο είμαστε μια μεγάλη παρέα και προσπαθούμε να αρπάξουμε ο ένας το πορτοφόλι του άλλου, στην αρχή θα έχει πλάκα. Μετά κάποιοι θα "διακρίνονται" στο σπορ και αργότερα κάποιοι θα μουτρώσουν γιατί μένουν με το λάχανο στο χέρι, αλλά χωρίς μαϊντανό και λάδι μέσα.
Αν νομίζει κάποιος πως η λύση είναι τόσο απλή... καλοδεχούμενη κάθε άποψη.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 28-10-2013, 12:55
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι παίζει με τα τεπόζιτα των Adv, αλλά χρειάζεται λίγο προσοχή και έλεγχος. Τι εννοώ:

Σε VW 1,4 ή 1,6 diesel φίλου, και ενώ το εγχειρίδιο γράφει "περίπου 50 λίτρα" έχει βάλει έως και 56-57 λίτρα.

Επειδή το αυτοκίνητο είναι εταιρικό, και φοβήθηκε μην του πουν τίποτα, επικοινώνησε με VW αντιπροσωπεία οι οποίοι αρχικά είπαν για 50 - λίτρο παραπάνω. Για να μην τα πολυλογώ, και επειδή κάθε φορά και σε πολλά βενζινάδικα συνέβαινε το ίδιο, επικοινώνησε μεσω αντιπροσωπείας με VW γερμανίας, οι οποίοι είπαν είναι περίπου 50 άρα και το 56 είναι φυσιολογικό.

Οπότε ίσως αν είναι δυνατόν να μετρηθεί ένα τεπόζιτο θα ήταν ίσως το καλύτερο. Πολλοί λένε ότι είναι marketing κόλπο και γράφουν λιγότερα λίτρα απο όσο τελικά χωράει για να πουλάνε μεγαλύτερη αυτονομία.....ρε λες?????

Εντάξει με τα ντεπόζιτα. Ας δεχτούμε ότι έτσι είναι. Σε πλαστικό 5λιτρο δοχείο που μού έχουν βάλει έξι λίτρα και σε 10λιτρο άλλη φορά που μού έχουν βάλει 11,5 λίτρα πώς εξηγείται? Ε?
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 28-10-2013, 12:59
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Παιδια η εταιρεία δεν θα δήλωνε μικρότερο ντεπόζιτο απο το πραγματικό.
Ισα ισα που π.χ. Η BMW θα σου έλεγε σου έχω 36 λίτρα ντεπόζιτο για ακομη μεγαλύτερη αυτονομία.
Παρεπιμτοντως στη ταξίδι μου τα Βαλκάνια το καλοκαίρι κάναμε πάνω απο 4.000 χλμ βάλαμε βενζίνη περίπου 10 φορές σε 4-5 διαφορετικές χώρες και σε καμία δεν είχαμε θεμα.
Ασε που η βενζίνη τράβαγε καλύτερα...

Last edited by siraxanz; 28-10-2013 at 23:02.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 28-10-2013, 13:06
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Προσεξτε οταν βαζετε βενζινη,να ειναι ΜΗΔΕΝΙΣΜΕΝΗ η αντλια καταρχας!!!Ειναι ενα συνηθισμενο "κολπακι" που κανουν για να κλεβουν....Στις αλλες των περιπτωσεων,δεν βλεπω να υπαρχει ουτε λυση,ουτε φυσικα προστασια του καταναλωτη...

Γνωστο βενζιναδικο της Πατρας για τις πολυ φθηνες τιμες του,μου εβαλε 26+ λιτρα στο τεποζιτο του Varadero,που χωραει 25,ενω ειχα τουλαχιστον 3 λιτρα ρεζερβα ακομα...Οταν το ειπα στον υπευθυνο μου απαντησε οτι μπορει κ να κολλησε η ανλτια,μπορει να ειναι αναδρομος ο Ερμης κ αλλες παπαρολογιες που δεν εχει σημασια να αναφερω,στο τελος μου ΧΑΡΙΣΕ ολη την αξια της βενζινης!!!Την καταγγελια την εκανα παντως μπροστα του...Ακρη δεν εβγαλα κ το βενζιναδικο λειτουργει κανονικα...

Απλα δεν ξαναπατησα...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 28-10-2013, 14:37
giannisp Ο/Η giannisp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2013
Περιοχή: Διμηνιο
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει με τα ντεπόζιτα. Ας δεχτούμε ότι έτσι είναι. Σε πλαστικό 5λιτρο δοχείο που μού έχουν βάλει έξι λίτρα και σε 10λιτρο άλλη φορά που μού έχουν βάλει 11,5 λίτρα πώς εξηγείται? Ε?
Ειναι γεγονος πως πολλα πρατηρια εχουν τσιμπημενες αντλιες. Σε αυτο παντως που λες με τα πλαστικα δοχεια αν παρατηρησεις το κλασσικο λευκο του αποσταγμενου νερου π.χ. λεει περιεχομενο 4 λιτρα αλλα ποτε δεν ειναι γεματο μεχρι το στομιο. Επειδη λογω δουλειας χρησιμοποιω απειρες φορες τετοια δοχεια εχω δει παραπανω απο 4 λιτρα ουκ ολιγες φορες. Σε συναρτηση παντα με το ποσο το γεμιζω. Σε βενζιναδικο τσεκαρισμενο απο πολλους. Μπορει να κανω και τραγικο λαθος απλα αυτη την εξηγηση εχω δωσει...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 28-10-2013, 15:06
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...

Σε εμενα εχει γινει παρα πολλες αυτο και το εχω ξαναπει, αδικα τρεχετε σε προστασια καταναλωτη κτλ...

Οταν λεει το ντεποζιτο 33 λιτρα ειναι αρκετα κατω απο εκει που φουλαρουμε, εχει μια ανοχη γιατι αν το αφησεις στη ζεστη γεματο η βενζινη φουσκωνει (αυξανετε ο ογκος) περσυ την πατησα ετσι με το αμαξι, το φουλαρα επιστρεφοντας απο ταξιδι και ολη την εβδομαδα που εκανε ουτε 100χλμ μυριζε η καμπινα βενζινη μεχρι που ανοιξα την ταπα βγηκε ο αερας, εκανα μερικα χλμ και ολα οκ!

Εχω ενα μπετονι που ειναι 10 λιτρα, γεματο μεχρι το στομιο παιρνει 12, μια φορα που εβαλα 11.5 και το αφησα μερικες μερες εγινε βαρελακι!

Προτεινω να μην κανετε τετοια φουλαρισματα οταν δεν ειστε στο δρομο, 1-2 λιτρα λιγοτερο δεν χαθηκε η αυτονομια...

Επισυναπτω φωτο απο την προχθεσινη βολτα ειτε Ελλαδα,ειτε εξω παντα το ιδιο παιρνει μισο πανω μισο κατω!
Attached Images
File Type: jpg 28102013506.jpg (84.0 KB, 31 views)
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!