GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 22-09-2009, 18:42
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Διαφορα τιμης ελαστικων.

ΛΑΜΟΓΙΑ ...................
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 22-09-2009, 18:51
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Διαφορα τιμης ελαστικων.

Παιδια απλα το αναφερω για να δειτε πως μας ληστευουν στην Ελλαδιτσα.
Πηγα σημερα και ρωτησα εδω στην πολη μου σ'ενα μαγαζι για τα ιδια
ελαστικα.Ξερετε ποσο μου ειπαν:489 ευρω.......

Δηλαδη αν αναλογιστουμε οτι κι αυτος που τα δινει 190 βγαζει κι αυτος
φανταστειτε οι δικοι μας.
Ελεος πια αυτη η κατασταση δεν σας αντεχουμε αλλο.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 22-09-2009, 19:51
vp_68 Ο/Η vp_68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βριλήσσια - Άρτα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,148
Προεπιλογή Απάντηση: Διαφορα τιμης ελαστικων.

Δυστυχώς σε όλα τα πράγματα υπάρχουν διαφορές τιμών. Μην ξεχνάτε όμως οτι τα e-shop έχουν περιορισμένα έξοδα, λόγω οτι δεν έχουν προσωπικό, αποθήκη ( παραγγέλνεις - παραγγέλνουν ) και φυσικά δεν έχουν βιτρίνα. Τα δικά μας μαγαζιά ξεκινούν με πολλά έξοδα ( ενοίκιο, ΔΕΗ, ΟΤΕ, κλπ). Βέβαια δεν τους δικαιολογώ ,γιατί υπάρχουν και οι περιπτώσεις της ασιδοσίας. Ας ελπίσουμε ν' αλλάξουν κάποτε τα πράγματα απο την ρίζα τους, μπάς και δούμε κάποια καλυτέρευση.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 22-09-2009, 20:00
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Διαφορα τιμης ελαστικων.

Συγνώμη, αλλά μήπως αυτά τα λάστιχα τα βρήκες σε προσφορά έξω? Γιατί κατά καιρούς κάποια σάιτ όπως το εγγλέζικο, σκοτώνουν στην κυριολεξία κάποια λάστιχα. Προσφάτως το M&P έδινε τα diablo corsa 190€ ζευγάρι, ενώ εδώ έχουν 350.
Η κανονική τους τιμή όμως δεν είναι τα 190. Απλά ήταν προσφορά και δεν ξέρω το γιατί. Εγώ κοίταζα στο εν λόγω σάιτ για τα Tourance EXP και κόστιζαν γύρω στα 200€. Ελλάδα τα πήρα με 260.
Και λέω τώρα εγώ κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου.

Είμαστε πολύ μικρή αγορά σε σχέση με την Αγγλία? Είμαστε!
Πως λοιπόν θα ζήσει ο λαστιχάς μας με όλα τα νταβατζιλίκια που πληρώνει (νοίκια-τέβε-υπαλλήλους- κι ένα σωρό άλλα για να του μείνουν και να ζήσει αυτός και η οικογένειά του? )
Λέει ότι δεν σου παίρνει εργατικά για την τοποθέτηση όταν τα αγοράσεις από αυτόν, αλλά η τοποθέτηση είναι μέσα στη τιμή.
Αν τα έπαιρνες από την Αγγλία, δεν θα πλήρωνες να τα βάλεις? Ή μήπως ο Άγγλος τα πουλάει ΜΕ την τοποθέτηση και δεν το ξέρουμε?

Αρα εν ολίγοις, εμένα για Ελλάδα μου φαίνονται νορμάλ τα 260€ που μου πήρε ο Ψυχογυιός. (είναι και από τους φθηνότερους εν Αθήναις)
Γιατί όπως κλαιγόμαστε εμείς για τα λεφτά που παίρνουμε από τη δουλειά μας, έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε και αυτόν που είναι βιοπαλαιστής κι όχι εφοπλιστής με λαστιχάδικο. Κι αυτός πρέπει να ζήσει.
Όταν ο Άγγλος αντίστοιχος λαστιχάς πουλάει καθημερινά 20 ζευγάρια λάστιχα και ο δικός μας 5, ο Άγγλος μπορεί να έχει χαμηλότερες τιμές γιατί βγαίνουν τα έξοδα. Ο Έλληνας δεν μπορεί όμως να ρίξει τις τιμές, γιατί δεν βγαίνουν τα έξοδα.

Λαμόγιο είναι ο Έλληνας λαστιχάς, που πουλάει τα Tourance EXP 290€ ενώ ένας άλλος τα πουλάει 260. Στην ίδια χώρα ζουν τα ίδια νταβατζιλίκια πληρώνουν (με μικροδιαφορές σε νοίκια και μισθούς υπαλλήλλων) αλλά όχι ρε φίλε 30€ παραπάνω από τον άλλο!!! (το λέω αυτό γιατί κάπου αλλού που ρώτησα πριν πάω ξανά στον Ψυχογυιό, τόσα μου είπαν! )

Μην είστε λοιπόν απόλυτοι και λέτε λαμόγια όλους τους λαστιχάδες μας. Κι αυτοί τραβάνε μεγάλα οικονομικά ζόρια... μην παίρνετε σαν δεδομένο ότι είναι "κονομιμένοι"! (ωραία λέξη έφτιαξα)
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 22-09-2009, 20:09
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Διαφορα τιμης ελαστικων.

Οι τιμες που εδωσα δεν ειναι προσφορες ειναι κανονικες τιμες
που τις ειχαν δεκαδες μαγαζια.Οποτε δεν μπορει να ειχαν ολοι
αυτοι προσφορες.
Ο λαστιχας μπορει να μη βγαζει τοσο μεγαλο κερδος αλλα
καποιοι αλλοι σιγουρα επωφελουνται απ'αυτη την ασιδοσια.
Δεν εξηγουνται αλλιως τοσο μεγαλες διαφορες.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 22-09-2009, 20:37
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Διαφορα τιμης ελαστικων.

Εξηγούνται από την μικρή αγορά μοτοσυκλέτας + κόστος τελωνείου (φόρων στην ουσία) + την όποια κερδοσκοπία.

Last edited by ALX; 22-09-2009 at 20:38.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 22-09-2009, 20:48
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Διαφορα τιμης ελαστικων.

Αυτα που βλεπουμε ειναι απαραδεκτα.Εγω δε θα παω στα ακρα 190ε με 489ε
αλλα στη μεση τιμη που πωλουνται αυτα τα λαστιχα στην Ελλαδα και ειναι
330ε - 360ε.Δηλαδη στην Αμερικη(190ε)και στην Αγγλια(210ε)δεν εχουνε
μικρη αγορά μοτοσυκλέτας και κερδοσκοπία;Και ας συγκρινουμε λιγο τους μισθους
αυτων των τριων χωρων.Μηπως λεω μηπως θα επρεπε να ηταν αντιστροφα
οι τιμες;
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 22-09-2009, 20:57
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Διαφορα τιμης ελαστικων.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πρόσβαση στο internet δεν έχουμε μόνο εμείς αλλά και οι λαστιχάδες οπότε κάποιοι ή κάνουν την πάπια ή δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς ή έχουν την τακτική "ότι κάτσει". Επειδή πιστεύω ότι η τρίτη επιλογή είναι για διάφορους τυχοδιώχτες που δεν μόνο οι λαστιχάδες αλλά πολλές κατηγορίες "επαγγελματίων" τους οποίους καλό είναι να αποφευγουμε μας μένουν οι άλλες δύο κατηγορίες εκεί επενδύουμε και εμείς και σύμφωνα με τον νόμο του εμπορίου "προσφορά - ζητηση" κάνουμε τις αγορές μας με πάρα πολλές προσφορές από διάφορετικά μαγαζιά για την ίδια μάρκα μέχρι να βρούμε αυτό που ψάχνουμε για παράδειγμα έβαλα τα metzeler exp πριν δύο χρόνια στην τιμή που τα έβαλε ο φίλος alx 260 ευρώ ενώ μου ζητάγανε μέχρι και 320 την διαφορά αυτή την κερδίζεις μόνο με υπομονή. Τώρα προσωπική μου άποψη είναι ότι η αγορά ελαστικών απο internetομάγαζο είναι επισφαλή γιατί ακόμα και καλά ελαστικά μπορούν να πάθουν τα πάντα στην μεταφορά και θα μας χρεώσουν και την τοποθέτηση και τα μεταφορικά. Τώρα στην ευρώπη πως να το κάνουμε έχουν περισσότερη ζήτηση αλλά και μεγαλύτερη προσφορά οπότε οι τιμές μεταβάλλονται κατά το δοκούν εδώ έχουμε τα μονοπώλια των αντιπροσώπων τι να σου κάνει και ο λαστιχάς των 10 ζευγαριών την εβδομάδα όταν η εταιρεία του δίνει τιμές λιανικής?

Last edited by pepax66; 22-09-2009 at 20:58.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 23-09-2009, 01:15
Ionlab Ο/Η Ionlab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R-1150GS
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή Απάντηση: Διαφορα τιμης ελαστικων.

Πιστεύω ότι κύρια υπέυθυνοι για αυτό το χάλι είναι οι αντιπρόσωποι...και μετά οι λαστιχάδες....Η τοποθέτηση πάει 15Ε επομένως ένα κέρδος 30-40 ευρώ ανά ζευγάρι δεν είναι εξοντωτική στον έμπορα.
Εγώ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ να μου φέρει η αντιπροσωπεία της Heidenau κάποιοι στην Θεσσαλονίκη τα Κ60 και τελικά τα έφερα μονος μου με εξοντωτικά μεταφορικά αλλά και πάλι έδωσα για 3 λάστιχα όσα θα έδινα για 2 εδώ.
Αντίστοιχες μαγκιές κάνει και η Μετζελερ...άντε να βρεις εδώ απλο Τουρανς...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 23-09-2009, 01:41
Alext Ο/Η Alext βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Βριλησσια
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 1,033
Προεπιλογή Απάντηση: Διαφορα τιμης ελαστικων.

μια συμβουλη εχω να δωσω για οποιους θελουν

οι λαστιχαδες να ξερετε εχουν μια τιμη χονδρικη και πανω σε αυτην εχουν διαφορες εκπτωσεις αναλογα τις εταιρειες που δουλευουν περισσοτερο
πολλες εταιρειες βαζουν στοχους ετησιους οποτε και αλλη εξτρα εκπτωση
(επι του συνολου των ετησιων τζιρων)
προς το τελος του χρονου λοιπον και αναλογα αν πλησιαζουν τον ετησιο στοχο πολλοι λαστιχαδες για να πιασουν τον στοχο κανουν παραπανω εκπτωση

Η συμβουλη μου ειναι αλλαζουμε λαστιχα προς το τελος του χρονου και ζηταμε προσφορα απο οσους περισσοτερους μπορουμε χρησιμοποιωντας και το ψιλοεκβιαστικο του στυλ "μα ο αλλος εδω παρακατω μου ειπε τοσο λιγοτερο, εγω ηρθα σε εσας γιατι νομιζα οτι ειστε μεγαλυτερη και καλυτερη επιχειρηση"

αντε και καλο βολι

αμυνα ρεεεεεεεε
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Διαφορα καλα ανεκδοτα.. Kwstas_kef Ανέκδοτα 7 04-09-2009 16:21
Αλλαγη ελαστικων! FANISGS Γενικά - Μοτοσυκλέτα 12 30-07-2009 23:05
Διαφορα Αντρων-Γυναικων Alext Χιούμορ 10 25-05-2009 01:53
αλλαγη ελαστικων giorgos_gs Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 11 18-05-2009 00:56
Διαφορα ηθη και εθιμα wolferin Ανέκδοτα 5 24-02-2009 21:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!