GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 11-08-2011, 08:30
Dr.KC Ο/Η Dr.KC βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Δάφνη
Μoto: R1200GS (09)
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Απάντηση: Σκουριά σε R1200GS

Νομίζω ότι τη θάλασσα δε την κέρδισε κανείς.

Πιστεύω ότι οι σκουριές σου είναι επιφανειακές. απλά να ξέρεις ότι αυτές στις βίδες του φρένου αλλά και στο σκελετό θα προχωρήσουν αρκετά γρήγορα.

Το ACF είναι καλό πρωιών αλλά για προστασία ηλεκτρονικών, δεν αφορά ανοδιώσεις και ηλεκτροστατικές βαφές.

Δε νομίζω ότι υπάρχει "οικονομική" γιατρειά στην περίπτωση σου.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 11-08-2011, 10:37
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Σκουριά σε R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Dr.KC Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ACF είναι καλό πρωιών αλλά για προστασία ηλεκτρονικών, δεν αφορά ανοδιώσεις και ηλεκτροστατικές βαφές.

Δεν αναφέρεται στο επίσημο site οτι είναι για προστασία των ηλεκτρονικών.
Μπορεί η συσκευασία να θυμίζει σπρέυ αφύγρανσης, αλλά δημιουργεί λεπτό φιλμ πάνω απ τη σκουριά σταματώντας τη.
Εγώ χρησιμοποιώ ένα σπρέυ κάποιας Sandstrom, μου το χει δώσει φίλος που εργάζεται στην ΠΑ. Το μειονέκτημα του είναι οτι δεν είναι διάφανο όπως το ACF-50.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 11-08-2011, 11:20
Dr.KC Ο/Η Dr.KC βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2011
Περιοχή: Δάφνη
Μoto: R1200GS (09)
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Απάντηση: Σκουριά σε R1200GS

Σε ότι αφορά βίδες κτλ, δε θα με απασχολούσε το θέμα.

Τώρα σε ότι αφορά σκουριά σε σκελετούς κτλ, καλό είναι με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο να αφαιρέσεις όσο περισσότερη σκουριά μπορείς και να περάσεις από πάνω με πινελάκι λίγο αντισκωρική βαφή. Μετά πέρνα και το spray από πάνω και είσαι μια χαρά.

Σε ένα παλιό KX250 που είχα, και όπως καταλαβαίνεις κάθε στροφή ήταν και τούμπα, όλες οι γρατσουνισμένες περιοχές μετά από καιρό άρχιζαν να σκουριάζουν….με την ανωτέρω τεχνική έκανα όλες τιε μικροεπισκευές και όλα μέλι γάλα.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 11-08-2011, 14:04
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Σκουριά σε R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Dr.KC Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι τη θάλασσα δε την κέρδισε κανείς.

Πιστεύω ότι οι σκουριές σου είναι επιφανειακές. απλά να ξέρεις ότι αυτές στις βίδες του φρένου αλλά και στο σκελετό θα προχωρήσουν αρκετά γρήγορα.

Το ACF είναι καλό πρωιών αλλά για προστασία ηλεκτρονικών, δεν αφορά ανοδιώσεις και ηλεκτροστατικές βαφές.

Δε νομίζω ότι υπάρχει "οικονομική" γιατρειά στην περίπτωση σου.


Ναι ρίξε το φταίξιμο και στη Θάλασσα τώρα. Ο ήλιος εντάξει είναι εχθρός το μάθαμε. Ο υγρός αέρας επίσης το καταλάβαμε.
Το μόνο που δεν φταίει είναι η ποιότητα κατασκευής. Έλεος πια?????
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 11-08-2011, 15:26
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: Σκουριά σε R1200GS

το ACF-50 διατίθεται στην Ελλάδα από την MAVERIC (www.maveric.gr)

όποιος χρήστης θέλει να το αγοράσει μπορεί να επικοινωνήσει στο
e-mail botsis@hotmail.com
εχει κ ενα υγρο που βγαζει μονο του ολες τις σκουριες evapo-rust,λεω να το δοκιμασω.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 13-05-2013, 14:45
GregoryGS Ο/Η GregoryGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R 1200GS ADV
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή Απάντηση: Σκουριά σε R1200GS

Καλησπέρα!
Ψάχνοντας σχετικά για προϊόντα περιποίησης της μπουμούς είπα και εγώ να δοκιμάσω το ACF-50 ως μία πιο «επαγγελματική» λύση αντί του πατροπαράδοτου DW-40.
... πριν καταφύγω στην λύση του e-bay έστειλα mail στο mail του παραπάνω πόστ...τίποτα… έστειλα mail από την σελίδα τους… τίποτα… πήρα τηλέφωνο στην εταιρία αλλά τίποτα… τελικά με αποφεύγουν
Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω σχετικά με την προμήθεια του συγκεκριμένου προϊόντος;;;
Εναλλακτικές λύσεις προϊόντων ευπρόσδεκτες!
Ευχαριστώ!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 13-05-2013, 15:05
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Σκουριά σε R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!
Ψάχνοντας σχετικά για προϊόντα περιποίησης της μπουμούς είπα και εγώ να δοκιμάσω το ACF-50 ως μία πιο «επαγγελματική» λύση αντί του πατροπαράδοτου DW-40.
... πριν καταφύγω στην λύση του e-bay έστειλα mail στο mail του παραπάνω πόστ...τίποτα… έστειλα mail από την σελίδα τους… τίποτα… πήρα τηλέφωνο στην εταιρία αλλά τίποτα… τελικά με αποφεύγουν
Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω σχετικά με την προμήθεια του συγκεκριμένου προϊόντος;;;
Εναλλακτικές λύσεις προϊόντων ευπρόσδεκτες!
Ευχαριστώ!!!
Γρηγόρη είναι δυο προιόντα για εντελώς διαφορετική χρήση.
Το ένα (WD-40) λιπαίνει, αφαιρεί σκουριές και είναι εύφλεκτο αλλά δεν δημιουργεί φιλμ.
Το άλλο (ACF-50) είναι διάφανο και δημιουργεί φιλμ το οποίο αντέχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
Έχω ένα προιόν με παρόμοια χαρακτηριστικά του ACF-50, αλλά δεν είναι διάφανο. Πες μου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 13-05-2013, 15:33
GregoryGS Ο/Η GregoryGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R 1200GS ADV
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή Απάντηση: Σκουριά σε R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρηγόρη είναι δυο προιόντα για εντελώς διαφορετική χρήση.
Το ένα (WD-40) λιπαίνει, αφαιρεί σκουριές και είναι εύφλεκτο αλλά δεν δημιουργεί φιλμ.
Το άλλο (ACF-50) είναι διάφανο και δημιουργεί φιλμ το οποίο αντέχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
Έχω ένα προιόν με παρόμοια χαρακτηριστικά του ACF-50, αλλά δεν είναι διάφανο. Πες μου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
Σκοπός είναι η αφαίρεση περιορισμένη σκουριάς και συνέχεια η προστασία στο συγκεκριμένο σημείο.

Διαβάζοντας για το ACF-50 σχημάτισα την εντύπωση ότι και αυτό αφαιρεί σε έναν βαθμό την σκουριά και στην συνέχεια προστατεύει στο να ξανασχηματιστεί…

(όπως και να έχει ψηνόμουνα να το δοκιμάσω και προληπτικά)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04 BOXER Τεχνικά θέματα - DIY 62 24-11-2013 15:51
...αλλαγή λαδακι/φιλτρο σε R1200GS ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 44 05-01-2013 12:04
Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε! fguy Τεχνικά θέματα διάφορα 20 03-11-2010 18:06
Ηλεκτροστατικη σε ζαντες απο R1200GS matapo Γενικά - Μοτοσυκλέτα 3 30-07-2010 01:19
Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV morfeas Τεχνικά θέματα διάφορα 70 06-04-2010 14:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!