GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 09-11-2012, 00:04
Airman67 Ο/Η Airman67 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R 1150GS 1999
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή Μεταφορά μοτο στο εξωτερικό

Καλησπέρα
Επίδει θα φύγω για πολυ καιρο στο εξωτερικό (πάνω απο 3 χρονια ) θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι θα κάνω με τις πινακίδες ... Θα δώσω εδω τις δικές μου και θα βγάλω άλλες εκει?
Ευχαριστω εκ των προτέρων
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 09-11-2012, 01:25
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταφορά μοτο στο εξωτερικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Airman67 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
Επίδει θα φύγω για πολυ καιρο στο εξωτερικό (πάνω απο 3 χρονια ) θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι θα κάνω με τις πινακίδες ... Θα δώσω εδω τις δικές μου και θα βγάλω άλλες εκει?
Ευχαριστω εκ των προτέρων
Καλησπέρα! Με το καλό! κι εγώ του εξωτερικού είμαι.
Που πας? Για βόρεια Ευρώπη/Σουηδία που είμαι εγώ ξέρω να σου πω, 'η μάλλον να σου πω τι έχω κάνει μέχρι στιγμής:

Καταρχάς το καλοκαίρι ανέβηκα οδικώς (με την ελληνική πινακίδα).
Όταν έφτασα: αίτηση στην αρμόδια σουηδική ιστοσελίδα του υπουργείου μεταφορών.
Έπρεπε να τους ταχυδρομήσω την άδεια κυκλοφορίας της μηχανής (το πράσινο χαρτί). Το έκανα.
Με ειδοποίησαν ότι όλα εντάξει και να την περάσω από "ΚΤΕΟ".
Κανονίζω ραντεβού λοιπόν.
Στο "ΚΤΕΟ" συμπλήρωσε χαρτιά αλλά δεν διεκπεραίωσε τεχνικό έλεγχο, γιατί δεν έχει κλείσει 4 χρόνια ζωής η μπουμπου.
Την ίδια ώρα μου λέει να περιμένω και ήρθε μετά από δέκα λεπτά με έγγραφο το οποίο αναγράφει τον σουηδικό αριθμό πινακίδας.
Τώρα όλα αυτά με τη μηχανή να φοράει την ελληνική πινακίδα.
Μετά από 2-3 μέρες ήρθε με ταχυδρομείο η σουηδική πινακίδα σπίτι μου.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να παραδώσω την ελληνική πινακίδα Ελλάδα αλλά δεν έχω την άδεια κυκλοφορίας. Έχω ήδη ρωτήσει υπουργείο μεταφορών Ελλάδα μεριά και τη θέλουν την άδεια για παράδοση πινακίδων.

Επειδή είμαι όμως σε οργανωμένο κράτος και μετά από πολλά τηλέφωνα Ελλάδα και ο καθένας να λέει ότι θέλει, αποφασίζω να κάνω ακριβώς ότι μου πει το σουηδικό υπουργείο μεταφορών.
Πράγματι μου λένε ότι θα μου στείλουν έγγραφο στα αγγλικά το οποίο αναφέρει ότι την άδεια κυκλοφορίας την έχουν αυτοί/σουηδοί και ότι πλέον η μηχανή με τον τάδε αριθμό πλαισίου έχει πλέον σουηδική πινακίδα.
Είναι σύμφωνα με νομοθεσία ευρωπαϊκής ένωσης και το έγγραφο αυτό μαζί με την πινακίδα (ελληνική) γίνονται αποδεκτά από Ελλάδα (υπουργείο μεταφορών)

Απομένει να κατέβω Ελλάδα και να πάω στο υπουργείο για παράδοση.

Συγγνώμη αν σε/σας κούρασα αλλά ξαλάφρωσα!! Θυμάμαι τι εκνευρισμό είχα αφού είχα μιλήσει σε 4 διαφορετικά άτομα, ο καθένας το δικό του σενάριο.

Υπόψην: και από Σουηδία και από Ελλάδα μου είπαν ότι έπρεπε να είχα πρώτα παραδώσει ελληνική πινακίδα, να έπαιρνα προσωρινή στο τελωνείο/σύνορα (??? - δεν το κατάλαβα και κανείς δεν μπορούσε να δώσει παραπάνω πληροφορίες) και μετά να βγάλω σουηδική.

Προτείνω να πας να ρωτήσεις. Αν καταλήξεις πες μου να ξέρω, έτσι εγκυκλοπαιδικά.

Καλή τύχη και στο εξωτερικό και με τη πινακίδα!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 09-11-2012, 01:53
kosgs Ο/Η kosgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: BMWR1200GS
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταφορά μοτο στο εξωτερικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Απομένει να κατέβω Ελλάδα και να πάω στο υπουργείο για παράδοση.
Εσύ θα πας να κάνεις την παράδοση. Ο αδιάβαστος κατα πάσα πιθανότητα υπάλληλος θα το δεχτεί ή θα σου πει θέλω την πρωτότυπη άδεια;;;;;
Καλά ξεμπερδέματα φίλε μου.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 09-11-2012, 10:51
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταφορά μοτο στο εξωτερικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kosgs Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ θα πας να κάνεις την παράδοση. Ο αδιάβαστος κατα πάσα πιθανότητα υπάλληλος θα το δεχτεί ή θα σου πει θέλω την πρωτότυπη άδεια;;;;;
Καλά ξεμπερδέματα φίλε μου.
Το έντυπο είναι το παρακάτω και αναφέρει ξεκάθαρα ότι ζήτησαν την άδεια κυκλοφορίας και δεν πρόκειται να τη δώσουν πίσω.
Θα κάνω επίσημη επικυρωμένη μετάφραση στα ελληνικά και απλά ελπίζω να το δεχτούν.

Reply With Quote
  #5  
Παλιό 09-11-2012, 11:35
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταφορά μοτο στο εξωτερικό

Άρε τροχοπέδη που τραβάμε εμείς οι εντός των συνόρων.........


Καλη συνέχεια.........
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 09-11-2012, 13:13
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταφορά μοτο στο εξωτερικό

Δεν γνωρίζω εάν είναι νόμιμο αλλά εις εκ των ανιψιών μου που ζει στη Σουηδία κυκλοφορεί με Ελληνικές πινακίδες και δίπλωμα.
Εδώ και 4 χρόνια του πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας και του τα στέλνω...............
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 09-11-2012, 13:37
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταφορά μοτο στο εξωτερικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωρίζω εάν είναι νόμιμο αλλά εις εκ των ανιψιών μου που ζει στη Σουηδία κυκλοφορεί με Ελληνικές πινακίδες και δίπλωμα.
Εδώ και 4 χρόνια του πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας και του τα στέλνω...............
Δυστυχώς δεν είναι και τόσο νόμιμο.
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, αλλά αξίζει περισσότερο να έχει σουηδική πινακίδα διότι: ετήσιο κόστος για το "σήμα" (μόλυνση περιβάλλοντος) 30ευρώ περίπου που το αντίστοιχο κόστος στην Ελλάδα στα 135ευρώ αν δεν κάνω λάθος.
Επίσης: Νοέμβριο με Φεβρουάριο "ασφάλεια γκαράζ" (δεν κυκλοφορεί ούτως ή άλλως λόγω χιονιού, παρκαρισμένη σε κλειστό γκαράζ) γύρω στα 130 ευρώ. Καλύπτει φωτιά, κλοπή, ζημιές.
Τους υπόλοιπους μήνες του χρόνου full μικτή ασφάλεια με ασφάλιση και για κλοπή γύρω στα 350ευρώ. Καλύπτει και μηχανικά έξοδα η ασφάλιση μου γιατί είναι σε συνεργασία με BMW.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 09-11-2012, 13:39
lasko Ο/Η lasko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Piraeus
Μoto: bmw r1200gs
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταφορά μοτο στο εξωτερικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν είναι και τόσο νόμιμο.
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, αλλά αξίζει περισσότερο να έχει σουηδική πινακίδα διότι: .
Άρα είναι παράνομο η ασύμφορο;;;
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 09-11-2012, 14:11
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταφορά μοτο στο εξωτερικό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lasko Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα είναι παράνομο η ασύμφορο;;;
Παράνομο γιατί ο μέγιστος χρόνος παραμονής είναι 3 μήνες (τουλάχιστον αυτό λέει στη σουηδική ιστοσελίδα του υπουργείου μεταφορών)
Αν με σταματήσουν μπορώ να ισχυριστώ ότι είμαι λιγότερο διάστημα εδώ, αλλά θέλω να είμαι νομοταγής. Εξάλλου υπάρχουν κάμερες παντού...

Εγώ προσωπικά το βρίσκω άσκοπο να είναι μια μηχανή "μόνιμα" με ελληνική πινακίδα στη βόρεια Ευρώπη.
Η ασφαλιστική που είχα (Chartis) δεν καλύπτει κλοπή στο εξωτερικό. Αυτό μου είπε ο ασφαλιστής το καλοκαίρι πριν ανέβω όταν του ανέφερα το σενάριο να βρίσκεται η μηχανή μόνιμα στο εξωτερικό.
Επίσης με τα χρήματα που προανέφερα δεν νομίζω ότι υπάρχει αντίστοιχη κάλυψη με Ελληνική ασφαλιστική.
Εννοώ ότι το ετήσιο κόστος εδώ των περίπου 500ευρώ για ασφάλιση μπορεί να φαίνεται αρκετό αλλά καλύπτει τα πάντα - προσωπική μου άποψη ότι είναι φυσιολογικό ποσό.

Άσχετο: τα ασφάλιστρα υπολογίζονται βάση αρκετών παραγόντων (ηλικία μηχανής και οδηγού, περιοχή που μένεις και εννοείται μοντέλο μηχανής).
Γνωστός μου με S1000RR πληρώνει κοντά στα 2000ευρώ λόγω της super sport φύσης της μηχανής.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 09-11-2012, 14:25
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Μεταφορά μοτο στο εξωτερικό

Για να φτάσουμε σε αυτά τα επίπεδα, ασχέτως αν κάποιος άσχετος υποσχέθηκε να μας κάνει Δανία του Νότου, θα φάμε πολλά Μνημόνια. Να είστε καλά εκεί πάνω.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!