GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-01-2011, 00:52
Dimitrism Ο/Η Dimitrism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή BMW και σπασμενο μοτερ.......

Δεν ξερω πως να θα επρεπε να ''ονομασω'' το συγκεκριμενο τοπικ......

Επιστολη διαμαρτυριας στην BMW (hellas), Επιστολη διμαρτυριας ενος απλου καταναλωτη ή απλα η ''περιπετεια'' ενος BMW αδακια......

Ειμαι κατοχος ενος F 650 GS (2κιλυνδρο). Το μηχανακι το πηρα καινουργιο απο τον αντιπροσωπο πριν 2 χρονια και 6 μηνες. Το φορτωσα με τα περισσοτερα καλουδια και περα απο 2-3 ανακλησεις για τα διαφορα ''θεματακια'' που ειχαν παρουσιαστει ολα ηταν μια χαρα.

Τα service γινοντουσαν ευλαβικα στον εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο απο εκει που το ειχα αγορασει και ειμουν και εγω πολυ ευχαριστημενος με το after sales service.

Ωσπου πριν 2 βδομαδες το μοτερ παρεδωσε πνευμα......
Σημειωνω οτι το εχω 2 χρονια και 6 μηνες και εχω κανει 36000 χλμ.

Το πηγα κατευθειαν στην αντιπροσωπεια και περιμενα την νεκροψια. H νεκροψια εδειξε μπιελα, στροφαλο και κατι περιφερειακα off τελειως. Τα παιδια πολυ εξυπηρετικα για μια ακομη φορα ξεκινησαν τα mail με την BMW hellas για να δουμε τι θα γινει........

Μετα απο 2 εβδομαδες και συγκεκριμενα την Παρασκευη το πορισμα βγηκε.

1) Ολικη αντικατασταση μοτερ διοτι κρινεται ασυμφορο να επισκευαστει το υπαρχον.

2) Η ζημια δεν μπορει να προσδιοριστει απο τι προηλθε, (κολλημενη αντλια λαδιου ? αστοχια υλικων ? κανεις δεν ξερει.....

2) Συμμετοχη δικια μου στο κοστος αντικαταστασης με 30%. Το μοτερ εχει καινουργιο 8000 ευρω περιπου αρα θα συμμετεχω εγω με 2400 ευρω + 300 ευρω εργασια.

Και ερχομαι και ρωταω εγω ο ασχετος:

ΝΑΙ συμφωνω η εγγυηση εχει ληξει (6 μηνες) αλλα αυτο τι σημαινει οτι μετα θα σπανε ολα τα μοτερ? 36000 χλμ εχω κανει οχι 100000 για να ζηταω και τα ρεστα μετα..........ουτε το εχω το μηχανακι 4 και 5 χρονια.....

Να σκεφτειτε ειμουνα τοσο σιγουρος για την υποστηριξη που θα μου παρεχουν σαν εταιρεια που πριν καν βγει το πορισμα για το εαν θα με καλυψει η εγγυηση ειχα ηδη κλεισει και νεο μηχανακι (800GS ) διοτι ετσι και αλλιως ηθελα να κανω μια ανανεωση. Οποτε θα μου κραταγαν το δικο μου μτχ και θα εδινα την διαφορα για να παρω το καινουργιο....Δεν χρειαζεται βεβαια να πω πως ακυρωσα την παραγγελια.....

Το αλλο το παραδοξο ειναι οτι μου χρεωνουν το καινουργιο μοτερ σαν κανονικη αγορα λιανικης πωλησης.....

Αυτα προς το παρον......

Σκεφτομαι να στειλω και ενα γραμμα στην BMW Γερμανιας διοτι εδω που πηρα τηλεφωνο στην BMW ΅Hellas μιλησα με μια κυρια η οποια απλα μου ειπε με λιγα λογια οτι η αποφαση εχει ληφθει κλπ κλπ κλπ αλλα εαν θελω ας στειλω και μια επιστολη.....


Μου αρεσει που λεγανε οτι ΕΙΔΙΚΑ το 800αρι μοτερ ειναι και αλεξισφαιρο....(εχουν σπασει και κανα -δυο ακομα απο οτι εμαθα)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-01-2011, 01:03
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Τα συλλυπητήρια μου, καλά κουράγια χωρίς το άλογο και καλή συνέχεια.... Μήπως να συμβουλευόσουν και κανένα δικηγόρο ή συνήγορο του πολίτη?
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-01-2011, 01:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrism Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω πως να θα επρεπε να ''ονομασω'' το συγκεκριμενο τοπικ......

Επιστολη διαμαρτυριας στην BMW (hellas), Επιστολη διμαρτυριας ενος απλου καταναλωτη ή απλα η ''περιπετεια'' ενος BMW αδακια......

Ειμαι κατοχος ενος F 650 GS (2κιλυνδρο). Το μηχανακι το πηρα καινουργιο απο τον αντιπροσωπο πριν 2 χρονια και 6 μηνες. Το φορτωσα με τα περισσοτερα καλουδια και περα απο 2-3 ανακλησεις για τα διαφορα ''θεματακια'' που ειχαν παρουσιαστει ολα ηταν μια χαρα.

Τα service γινοντουσαν ευλαβικα στον εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο απο εκει που το ειχα αγορασει και ειμουν και εγω πολυ ευχαριστημενος με το after sales service.

Ωσπου πριν 2 βδομαδες το μοτερ παρεδωσε πνευμα......
Σημειωνω οτι το εχω 2 χρονια και 6 μηνες και εχω κανει 36000 χλμ.

Το πηγα κατευθειαν στην αντιπροσωπεια και περιμενα την νεκροψια. H νεκροψια εδειξε μπιελα, στροφαλο και κατι περιφερειακα off τελειως. Τα παιδια πολυ εξυπηρετικα για μια ακομη φορα ξεκινησαν τα mail με την BMW hellas για να δουμε τι θα γινει........

Μετα απο 2 εβδομαδες και συγκεκριμενα την Παρασκευη το πορισμα βγηκε.

1) Ολικη αντικατασταση μοτερ διοτι κρινεται ασυμφορο να επισκευαστει το υπαρχον.

2) Η ζημια δεν μπορει να προσδιοριστει απο τι προηλθε, (κολλημενη αντλια λαδιου ? αστοχια υλικων ? κανεις δεν ξερει.....

2) Συμμετοχη δικια μου στο κοστος αντικαταστασης με 30%. Το μοτερ εχει καινουργιο 8000 ευρω περιπου αρα θα συμμετεχω εγω με 2400 ευρω + 300 ευρω εργασια.

Και ερχομαι και ρωταω εγω ο ασχετος:

ΝΑΙ συμφωνω η εγγυηση εχει ληξει (6 μηνες) αλλα αυτο τι σημαινει οτι μετα θα σπανε ολα τα μοτερ? 36000 χλμ εχω κανει οχι 100000 για να ζηταω και τα ρεστα μετα..........ουτε το εχω το μηχανακι 4 και 5 χρονια.....

Να σκεφτειτε ειμουνα τοσο σιγουρος για την υποστηριξη που θα μου παρεχουν σαν εταιρεια που πριν καν βγει το πορισμα για το εαν θα με καλυψει η εγγυηση ειχα ηδη κλεισει και νεο μηχανακι (800GS ) διοτι ετσι και αλλιως ηθελα να κανω μια ανανεωση. Οποτε θα μου κραταγαν το δικο μου μτχ και θα εδινα την διαφορα για να παρω το καινουργιο....Δεν χρειαζεται βεβαια να πω πως ακυρωσα την παραγγελια.....

Το αλλο το παραδοξο ειναι οτι μου χρεωνουν το καινουργιο μοτερ σαν κανονικη αγορα λιανικης πωλησης.....

Αυτα προς το παρον......

Σκεφτομαι να στειλω και ενα γραμμα στην BMW Γερμανιας διοτι εδω που πηρα τηλεφωνο στην BMW ΅Hellas μιλησα με μια κυρια η οποια απλα μου ειπε με λιγα λογια οτι η αποφαση εχει ληφθει κλπ κλπ κλπ αλλα εαν θελω ας στειλω και μια επιστολη.....


Μου αρεσει που λεγανε οτι ΕΙΔΙΚΑ το 800αρι μοτερ ειναι και αλεξισφαιρο....(εχουν σπασει και κανα -δυο ακομα απο οτι εμαθα)
Η συμβουλη μου ειναι να ΜΗΝ το πολυκυνηγας, αφου σου ξηγιουνται ετσι (πολυυυυυυυ ανθρωπινα θα ελεγα), διοτι αν σου προσαψουν οτι ολα τα παραπανω συνεβησαν λογω π.χ. ελειψης λαδιου, κακης ποιοτητας λαδιου, δεν ειχες κανει τα σεβις στην αντιπροσωπεια και εναν σωρο άλλα αλλα κυριως το πρωτο θα κλιθεις να πληρωσεις και τα 8000!!
Σκεψου μονον οτι με 6 μηνες λιγμενη την εγγυηση δεν ειχαν υποχρεωση να σου καλυψουν ουτε βιδα!! Γιαυτο λεω....πολυυυυυυυυυυ ανθρωπινη συμπεριφορα!!!

Τωρα για τις αιτιες του συμβαντος αρκει μια χαλασμενη αντλια, ενα βουλωμενο φιλτρο μια φραγμενη διοδος λαδιου κ.α. Αιτιες που δυσκολα αποδικνυονται εκτος κι αν ζητησεις την συμβολη μηχανολογου απο το Μετσοβιο Πολυτεχνειο ο οποιος θα κανει πραγματογνομωσυνη κι ελεγχους κατα την διαρκεια λυσιματος του μοτερ!!! Πραγμα που δεν εγινε απο οτι καταλαβαινω!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-01-2011, 01:07
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Καλά ξεμπερδέματα…
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-01-2011, 01:12
Dimitrism Ο/Η Dimitrism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συμβουλη μου ειναι να ΜΗΝ το πολυκυνηγας, αφου σου ξηγιουνται ετσι (πολυυυυυυυ ανθρωπινα θα ελεγα), διοτι αν σου προσαψουν οτι ολα τα παραπανω συνεβησαν λογω π.χ. ελειψης λαδιου, κακης ποιοτητας λαδιου, δεν ειχες κανει τα σεβις στην αντιπροσωπεια και εναν σωρο άλλα αλλα κυριως το πρωτο θα κλιθεις να πληρωσεις και τα 8000!!
Σκεψου μονον οτι με 6 μηνες λιγμενη την εγγυηση δεν ειχαν υποχρεωση να σου καλυψουν ουτε βιδα!! Γιαυτο λεω....πολυυυυυυυυυυ ανθρωπινη συμπεριφορα!!!

Τωρα για τις αιτιες του συμβαντος αρκει μια χαλασμενη αντλια, ενα βουλωμενο φιλτρο μια φραγμενη διοδος λαδιου κ.α. Αιτιες που δυσκολα αποδικνυονται εκτος κι αν ζητησεις την συμβολη μηχανολογου απο το Μετσοβιο Πολυτεχνειο ο οποιος θα κανει πραγματογνομωσυνη κι ελεγχους κατα την διαρκεια λυσιματος του μοτερ!!! Πραγμα που δεν εγινε απο οτι καταλαβαινω!!

Καλησπερα.

Ο κυριος λογο που εκανα το Post ειναι για να δω ποσο δικιο ή αδικο εχω μεσα απο τις αποψεις σας.

Λαδι υπηρχε σε κανονικες ποσοτητες. Και τα service οπως προανεφερα γινονουσαν μονο στην αντιπροσωπεια.

Δεν βγηκα να κατηγορησω την BMW οτι με ''πουλησε'' απλα ρωταω την αποψη σας μηπως ειμαι και εγω παραλογος.....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-01-2011, 01:18
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrism Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.

Ο κυριος λογο που εκανα το Post ειναι για να δω ποσο δικιο ή αδικο εχω μεσα απο τις αποψεις σας.

Λαδι υπηρχε σε κανονικες ποσοτητες. Και τα service οπως προανεφερα γινονουσαν μονο στην αντιπροσωπεια.

Δεν βγηκα να κατηγορησω την BMW οτι με ''πουλησε'' απλα ρωταω την αποψη σας μηπως ειμαι και εγω παραλογος.....
Άτυχος?...

Να το λάβουμε υπ’ όψιν και οι υπόλοιποι… να μην ορκιζόμαστε / ορκίζονται στο όνομα της όποιας μάρκας… ποιοτικά ή aftersales…
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-01-2011, 01:24
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

για μενα φιλε μου δεν εισαι παραλογος! και ειδικα για την λιανικη τιμη!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-01-2011, 01:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrism Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.

Ο κυριος λογο που εκανα το Post ειναι για να δω ποσο δικιο ή αδικο εχω μεσα απο τις αποψεις σας.

Λαδι υπηρχε σε κανονικες ποσοτητες. Και τα service οπως προανεφερα γινονουσαν μονο στην αντιπροσωπεια.

Δεν βγηκα να κατηγορησω την BMW οτι με ''πουλησε'' απλα ρωταω την αποψη σας μηπως ειμαι και εγω παραλογος.....
ειμουν απολυτα σιγουρος οτι και λαδι υπηρχε και οτι τα σερβις γινοντουσαν σε εξουσιοδοτημενο.

Ηθελα απλως να σου δειξω οτι η θεση του ιδιοκτητη σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ δυσκολη παρόλο που εχει χιλια δικια!
Οταν δε εχει και 6 μηνες ληγμενη εγγυηση δεν μπορει να κανει πολλα σε μια τετοια προσφορα σαν την δικη σου!

Δεν το εξελαβα οτι θελεις να θιξεις την BMW, εγω εχω πει και γραψει πολυ χειροτερα γιαυτην την εταιρεια σε αυτο το φορουμ. Εξάλλου δεν εχω BMW!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-01-2011, 01:49
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμουν απολυτα σιγουρος οτι και λαδι υπηρχε και οτι τα σερβις γινοντουσαν σε.....................................................................................Εξάλλου δεν εχω BMW!!
...gardia mou. Γειά σου ρε Γιωργάρα.

Πάω για μάσα .
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-01-2011, 02:00
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξάλλου δεν εχω BMW!!

Με αυτά που ακούς εδώ μέσα τι να έχεις?
Τώρα κατάλαβα γιατί δεν πάς στο βαραντέρο κλαμπ, για να μην ακούς τα προβλήματα και να μην αγχώνεσαι oπως εμείς
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανταλλασεται μπαρα μοτερ 1150gs John1150 Ζήτηση 4 29-11-2010 13:39
Χωρίς ΟΣΕ και Προαστιακό από τη Δευτέρα και σχεδόν όλη την εβδομάδα riko46 Ελλάδα 3 26-10-2010 02:13
Μετά από Aldi και Fnac φεύγει και ο “Τιτάνας”; gsmaniac Επικαιρότητα 9 25-10-2010 00:29
Το καλύτερο μοτερ για σουβλα capo Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 8 03-05-2010 17:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!