GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Πολιτισμός

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-12-2010, 19:28
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?

Είναι ώρες που έρχομαι στο εξής δίλημμα: Να σκέφτομαι η να μη σκέφτομαι?

Και παίρνοντας την πρώτη περίπτωση, και αναλύοντας την κατάσταση που επικρατεί, βλέπω ένα κόσμο αφοσιωμένο στην επιβίωσή του μαζεύοντας χρήματα, από την άλλη, τρομερή φτώχεια και ανθρώπους που γινονται φονιάδες για λιγα ευρω, και ανθρώπους με τόσο πλούτο που θα μπορουσαν να αγορασουν χώρες...
Κι ενώ μπορουν να βοηθησουν τόσο που να μείνουν στην ιστορία γι'αυτό, κάνουν ακριβώς το αντίθετο, πατάν επί πτωμάτων ονομάζοντας τις ενέργειές τους "επιχειρείν.."
Κι ενώ θεωρώ τον εαυτό μου καλό άνθρωπο με αξίες, αυτός ο κόσμος μου φαίνεται προκλητικά άδικος και κανείς δεν κάνει κάτι, λες και είμαι εγώ ο μόνος που το βλέπει, με αποτέλεσμα να δίνω δίκιο σε κακοποιούς που κλεβουν και βοηθάνε απλό κόσμο...
Οι γονείς που έχετε παιδιά πως εξηγήτε στα παιδιά σας αυτόν τον κόσμο?
Δεν νιώθετε ότι τους λέτε ψέμματα μέχρι να αρχίσουν να καταλαβαίνουν?

Τελικά το να σκέφτεσαι είναι ψυχοφθόρο στην εποχή μας, έχω καταλάβει ότι πλέον δεν είναι κοινώς αποδεκτό το να είσαι σκεπτόμενος...
Πλέον με νευριάζουν οι ρηχές συζητήσεις, έστω και για λίγο, γίνομαι είρων ενίοτε, μου τη σπάνε οι 'φανατικοί φίλαθλοι' που ενώ γνωρίζουν περί στημένων ομάδων, περί τεραστίων ποσών στα στοιχήματα, επιμένουν να με ρωτανε τι ομαδα ειμαι...Τα γυναικάκια που βγαίνουν μαζί σου επειδή έχεις μερσεντες μου φέρνουν αναγούλα, και με λένε μυστήριο τύπο και δύσκολο..
Μου πουλάνε τη μπόμπα 10 ευρώ το ποτο εν καιρό κρίσης (ακομα και σε κάβες) και πλέον δεν πάω κλαμπινγκ...
Ο γάμος είναι ένα έθιμο επιχείρηση, και μου λένε πότε θα παντρευτείς?
Για να αποδείξω τι? Ότι δεσμεύομαι με τη γυναίκα μου ενώ τα διαζύγια έχουν γίνει υπόθεση ημέρας, η ότι έιχα 15 χιλιάρικα και τα έσκασα σε φανφάρες?
Εγώ είμαι ο μυστήριος ή ο κόσμος πέφτει σε λούμπες?
Μάλλον το να μη σκέφτεσαι είναι το πρέπον...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-12-2010, 19:37
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?

εαν νιωθεις ετσι καποιος σε εχει φερει σε αυτη την κατασταση.......... Θελεις να του πεις κατι??????? Ειναι απο δω μεσα ???προσπαθω εδω και καιρο να σε ψυχολογισω αλλα δεν τα εχω καταφερει.....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-12-2010, 19:44
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?

Μάλλον έρχεσαι από λάθος δρόμο να με συναντήσεις...
Οχι, ακριβώς το αντίθετο, γράφω εδώ επειδή πιστεύω ότι κάποιοι θα βρεθούν εδώ που να τα έχουν σκεφτεί αυτά...
Brainstorming ψάχνω..
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-12-2010, 19:55
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?

Καποτε το μυαλο μου περασε απο τετοια μονοπατια,αλλα ηρθε ο χρονος και η ζωη και πολλες απο αυτες, τις αρνητικες θα μπορουσα να πω,σκεψεις,διαγραφησαν.
Ομως αυτο που καθοριζει καποια αποτελεσματα,ειναι η δικη μας συμπεριφορα προς τον ανθρωπο μας πχ.
Τ ο αντιθετο πραττει ομως ο καθημερινος ανθρωπος.Ζηταει,απαιτει ισως καποιες φορες,χωρις να ξερει ομως να δινει.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-12-2010, 20:07
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?

To θέμα είναι τι ζητάς, από ποιον, και σε ποιον δίνεις...
Πολλές φορές θέλεις να δώσεις, να διδάξεις, να ανοίξεις μάτια, αλλά δεν βρίσκεται κανείς που να έχει όρεξη να ακούσει, που να μην τεμπελιάζει να σκεφτεί...
Είναι πιο εύκολη η άγνοια...Ο κόσμος βαριέται ακόμα και να κοιτάξει ψηλά και να σκεφτεί που ζει, φοβούμενος ότι θα νιώσει μικρός και ασήμαντος μπροστά στο σύμπαν και το χρόνο... Κι όμως, ενώ είναι όλα μπροστά μας, η γνώση, η τεχνολογία, γινόμαστε αβουλοι, τεμπεληδες, και αφήνουμε ένα μάτσο πονηρούς να μας θεωρούν μάζα...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-12-2010, 20:24
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
To θέμα είναι τι ζητάς, από ποιον, και σε ποιον δίνεις...
Πολλές φορές θέλεις να δώσεις, να διδάξεις, να ανοίξεις μάτια, αλλά δεν βρίσκεται κανείς που να έχει όρεξη να ακούσει, που να μην τεμπελιάζει να σκεφτεί...Εδω,τοχανεις λιγο.Το οτι εσυ εχεις ανησυχιες και αναζητησεις,δεν επιβαλετε να εχουν και οι γυρω σουΑγαπας τον ανθρωπο σου οπως ειναι και δεν επιβαλεις,ουτε και προσπαθεις να αλλαξεις κατι επανω του.Ας ειναι η σκεψη ατομικο σου προνομιο.
Είναι πιο εύκολη η άγνοια...Καποιε φορες...σωζειΟ κόσμος βαριέται ακόμα και να κοιτάξει ψηλά και να σκεφτεί που ζει, φοβούμενος ότι θα νιώσει μικρός και ασήμαντος μπροστά στο σύμπαν και το χρόνο... Κι όμως, ενώ είναι όλα μπροστά μας, η γνώση, η τεχνολογία, γινόμαστε αβουλοι, τεμπεληδες, και αφήνουμε ένα μάτσο πονηρούς να μας θεωρούν μάζα..δεν ειμαστε?Η τηλεοραση εχει καταβαλει την μεγιστη προσπαθεια για αυτο το αποτελεσμα..
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 02-12-2010, 20:28
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?

Μάλλον είσαι μυστήριος...........
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 02-12-2010, 20:31
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?

Και μου αρέσει να κάνω και παρέα με μυστήριους....
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 02-12-2010, 20:39
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον είσαι μυστήριος...........

Νορμαλ ειναι ρε Ναπο.
Δεν οδηγει Χοντα
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 02-12-2010, 22:17
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Να σκέφτομαι ή να μη σκέφτομαι?

Διάβασα με προσοχή αυτά που έγραψες και πραγματικά νομίζω ότι είσαι αρκετά προβληματισμένος με το τρόπο ζωής και τον κόσμο που σε περιβάλει .

Δεν είναι άστοχα αυτά που γράφεις συμφωνώ σε πολλά από αυτά αλλά παράλληλα είσαι και ισοπεδωτικός ως προς τις αποφάσεις που έχεις πάρει και πως βλέπεις την καθημερινότητα .

Η ζωή είναι δύσκολη από όποια πλευρά και να την κοιτάξεις και χρειάζεται δύναμη για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε .

Δεν θέλω να σου επιβάλω τον τρόπο σκέψης μου αλλά να σου μεταφέρω πως σκέφτονται κάποιοι συνάνθρωποι σου και να κρίνεις μέσα από αυτό .

Τελικά το καλύτερο για μένα πιστεύω είναι να μπορείς να ανέχεσαι την καθημερινότητα να φιλτράρεις αυτά που δέχεσαι και να κρατάς τα καλύτερα αυτά που θα σε κάνουν να νιώθεις ωραία.

Και όπως όλοι μας κάποια στιγμη θα αφήσουμε τον κόσμο αυτό ε λοιπόν εκείνη τη στιγμη θέλω να φύγω αξιοπρεπείς και να ξέρω ότι έχω προσφέρει από αυτό που μπορώ στους συνανθρώπους μου με όποιο τρόπο και κόπο .

Φιλικά Δημήτρης .

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Να γιατί δεν πρέπει να πας να ψηφίσεις kicl Ελλάδα 13 12-11-2010 17:39
Γιά να μη ξεχνιόμαστε............... MARK Μου τη δίνει που ..... 10 10-11-2009 20:04
Δέκα λόγοι για να μη χτίσω σπίτι σε δάσος georgekostas Διάφορα 5 01-09-2009 12:09
Πρόταση για το που να μη πάτε VILLY Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 36 27-08-2009 20:13
Για να μη γίνει η χαρά… τραγωδία skippybi Χρήσιμα 12 16-04-2009 11:43


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!