GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #491  
Παλιό 08-10-2012, 00:37
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς τη σωστη κατευθυνση το νεο GS.
Υδροψυξη, ζαντα χωρις ακτινες, καμποσα αλογακια, ελαφρυ, ελκυστικη και συμμετρικοτερη σχεδιαση....

λιγουλακι Transformer δειχνει αλλα ειναι πολυ ωραιοτερο απο το προηγουμενο.

Η υδρόψυξη είναι μερική (όπως ήταν και η ελαιόψυξη), ενώ η ζάντα χωρίς ακτίνες (όπως και η με ακτίνες) υπήρχε και πριν, υπάρχει και τώρα.

Το τι είναι ελκυστικό και ωραιότερο είναι υποκειμενικό.

Τη συμμετρικότερη σχεδίαση που την είδες;
Η μη συμμετρία είναι από τα σήματα κατατεθέντα της BMW Motorrad.
Reply With Quote
  #492  
Παλιό 08-10-2012, 00:38
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μένει να δούμε Γιώργο (εμείς τουλάχιστον που είμαστε ψαγμένοι αγοραστές) εάν έχει την απαιτούμενη ποιότητα κατασκευής και δεν είναι ένα ακόμη προβληματικό μοντέλο σαν αυτά που βλέπουμε καθημερινά.............
...Αυτά τα αχούρια.
Να σου πω, πόσο θα περιμένεις για να το τσεκάρεις; Ένα; Δυο χρόνια; Παραπάνω;
Reply With Quote
  #493  
Παλιό 08-10-2012, 13:21
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μένει να δούμε Γιώργο (εμείς τουλάχιστον που είμαστε ψαγμένοι αγοραστές) εάν έχει την απαιτούμενη ποιότητα κατασκευής και δεν είναι ένα ακόμη προβληματικό μοντέλο σαν αυτά που βλέπουμε καθημερινά.............
Ειδομεν!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αυτά τα αχούρια.
Να σου πω, πόσο θα περιμένεις για να το τσεκάρεις; Ένα; Δυο χρόνια; Παραπάνω;
Ενας χρονος ειναι αρκετός για ολα τα νεα μοντέλα οποιασδήποτε φίρμας!!! Θα φανούν ολα, θα γίνουν οι σχετικές ανακλήσεις, βελτιώσεις, διορθώσεις κλπ!!!
Reply With Quote
  #494  
Παλιό 08-10-2012, 13:25
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Ε πως. Το τωρινό από το 2004 είναι ίδιο (με δυο μεγάλες ανανεώσεις αλλά ίδιο) και κατά τα λεγόμενα των συναδέλφων (σου), ίδιο σαράβαλο είναι ακόμα (λέτε).

Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αυτό θα αλλάξει;
Εγώ λέω δεν θα αλλάξει οπότε μην το ψάχνετε για αυτή τη μηχανή. Χάλι θα είναι όπως η τωρινή.

Άσχετο (αλλά πιο on-topic από τα παραπάνω)... Μπας και έχει διαβάσει κανείς το MCN; Ή καλύτερα μήπως το έχει να το σκανάρει; Έχει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα συν συνέντευξη κλπ.
Reply With Quote
  #495  
Παλιό 08-10-2012, 13:39
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε πως. Το τωρινό από το 2004 είναι ίδιο (με δυο μεγάλες ανανεώσεις αλλά ίδιο) και κατά τα λεγόμενα των συναδέλφων (σου), ίδιο σαράβαλο είναι ακόμα (λέτε).

Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αυτό θα αλλάξει;
Εγώ λέω δεν θα αλλάξει οπότε μην το ψάχνετε για αυτή τη μηχανή. Χάλι θα είναι όπως η τωρινή.

Άσχετο (αλλά πιο on-topic από τα παραπάνω)... Μπας και έχει διαβάσει κανείς το MCN; Ή καλύτερα μήπως το έχει να το σκανάρει; Έχει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα συν συνέντευξη κλπ.
Εγω δεν ειπα αυτό, ουτε ποτέ ειπα οτι ειναι σαραβαλάκι!!!! Απλά η προσωπική μου αποψη ειναι οτι εχει αυξημένα ποσοστά (για το κόστος του) αναξιοπιστίας και προβλημάτων (κατεθεσα στο σχετικό θεμα τις αποδείξεις, τα στατιστικά και οχι μονο στοιχεία, την γνωμη μου, τις απόψεις μου και that's it) . Το νεο μοντέλο ειναι πολύ καλό, με τεχνολογικά καλούδια και με σουπερ εμφάνιση. Αν εχει και αξιοπιστία (κατα εμενα ) θα σαρώσει πολύ. Στο σχεδιασμό, στην ανανέωση κερδισε ολους τους αντιπάλους!
Reply With Quote
  #496  
Παλιό 08-10-2012, 14:23
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Sorry μην το λαμβάνεις προσωπικά.
Αν διαβάσεις κάποιους (που ΔΕΝ το έχουν) θα δεις ότι και σαραβαλάκι που λέω, λίγο είναι.

Προσωπικά διαφωνώ και με αυτούς αλλά και με εσένα (για τα αυξημένα ποσοστά αναξιοπιστίας). Το κλειδί της διαφωνίας είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η λέξη "ποσοστά".
Εγώ λέω ότι τα ΠΟΣΟΣΤΑ είναι ίδια ή και λιγότερα από άλλες. Αλλά η ποσότητα της 1200GS στην παγκόσμια αγορά είναι τόσο μεγάλη και σε συνδυασμό με το ότι πάντα ο έχων πρόβλημα φωνάζει περισσότερο από αυτούς που δεν έχουν, που ακριβώς κάποια προβλήματα ακούγονται πολύ. ΟΧΙ ΠΟΣΟΣΤΙΑΙΑ όμως. Σκέψου τι λέω.

Το δικό μου δεν έχει πάθει τίποτα σχετικό με αναξιοπιστία στα 5 χρόνια που το έχω (και για να προλάβω και το διάολο που μπορεί να ακούει από εκεί κάτω, να πω ότι 5 χρόνια μετά, αν κάτι πάθει δεν μπορεί να το πεις "αναξιοπιστία" πια).

Στην παγκόσμια αγορά, αδιάφορα από μάρκες αλλά και από είδος προϊόντος, έχει μειωθεί το χειροποίητο, έχει αυξηθεί η παραγωγή και έχουν αναζητηθεί γρήγορες μέθοδοι και φτηνές για να γίνουν τα ίδια πράγματα. Το 1200GS 2013 θα έχει περισσότερη Κίνα πάνω του λογικά. Το ίδιο όμως και το Triumph Tiger 2013 και το Multistrada 2013 και το πως το λένε της Honda. Δεν σημαίνει ότι θα είναι χειρότερα. Ίσως κάτι να είναι χειρότερο (ένα Χ πλαστικάκι που πριν ήταν μεταλάκι), ίσως κάτι να είναι καλύτερο (νέα μέθοδος κατασκευής κάποιου κράματος).

Κατά σύμπτωση χτες κοίταγα μια SLR φωτογραφική που έχει ο πατέρας μου παρατημένη, Olympus του... 1980. Φυσικά μηχανική και φυσικά με φιλμ. Made in Japan και είμαι σίγουρος ότι η παραμικρή βίδα μέσα ΕΙΝΑΙ made in Japan. Δουλεύει ακόμα. Και; Να χρησιμοποιώ αυτή;

Εγώ πάντως να ζω με αυτό το "ναι αλλά θα χαλάει" δεν μπορώ. Άλλοι έτσι τη βρίσκουν.
Ο κόσμος πάει μπροστά.

Για να ξαναγυρίσω στο θέμα, άλλοι με την ευκαιρία της 2013, επιτέλους κοιτάνε την 2012! Άλλοι όταν βγήκε το 2004 η 1200GS, θεώρησαν ότι είναι καλή ευκαιρία να πάρουν ένα 1150GS - και όσο πίσω και να πάμε, μπορεί να βρεις αντίστοιχα. Δες πχ. πόσοι θέλουν να πάρουν ένα Africa (μήπως αυτό δεν είχε τα θέματα του;...).

Ο καθένας έχει τη δική του λογική.

Προσωπικά θέλω να πάρουν λίγοι την νέα 1200GS. Λιγότεροι. Αυτοί που πήραν την τωρινή είναι ΠΑΡΑ πολλοί και με αυξημένο ποσοστό δεν ξέρουν τι πήραν. Άσε που πιάνει και το κόμπλεξ ότι και αυτός που έδωσε 15, 18 και 20 χιλιάρικα είναι "το ίδιο" με αυτόν που την πήρε με 6 μτχ. από κάποιον άλλο που την πήρε με 8 μτχ. και την κράτησε 8 μήνες και πάλι και οι δυο δεν ξέρουν τι πήραν και γιατί. Ας πάρουν λιγότεροι 1200GS. Είναι σαράβαλο και δεν σας κάνει (το σας δεν πάει σε σένα συγκεκριμένα).

Last edited by NLS; 08-10-2012 at 14:25.
Reply With Quote
  #497  
Παλιό 08-10-2012, 14:36
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Πήρες πάλι φορα, και ποιος σε πιάνει !!!!
Reply With Quote
  #498  
Παλιό 08-10-2012, 14:48
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Όχι μωρέ. 100 άλογα έχω εύκολα πιάνομαι.

Με λένε Νίκο και μόλις τελείωσα.
Δεν έχω τίποτα άλλο να πω και αυτά τα είχα ξαναπεί.

Άντε εμφανίστε κάνα νέο... νέο για τη νέα GS να γυρίσουμε στο θέμα μας.
Reply With Quote
  #499  
Παλιό 08-10-2012, 16:32
PITS Ο/Η PITS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1150 ADV Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ GS!!!!!
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μένει να δούμε Γιώργο (εμείς τουλάχιστον που είμαστε ψαγμένοι αγοραστές) εάν έχει την απαιτούμενη ποιότητα κατασκευής και δεν είναι ένα ακόμη προβληματικό μοντέλο σαν αυτά που βλέπουμε καθημερινά.............
Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ανακοινώνει ότι η εταιρεία Αδελφοί Σαρακάκη ΑΕΒΜΕ, επίσημος εισαγωγέας και διανομέας των μοτοσικλετών HONDA στην Ελλάδα, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Τεχνικού Ελέγχου, εκτελεί πρόγραμμα ανάκλησης μοτοσικλετών μάρκας Honda, τύπου NC700X / NC700D Integra.

Οπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση, η ανάκληση αφορά 267 μοτοσικλέτες, παραγωγής από 25 Σεπτεμβρίου 2011 έως 19 Ιουλίου 2012, στα οποία εξαιτίας της διαδικασίας θερμικής επεξεργασίας των πλευρικών πλακιδίων της αλυσίδας μετάδοσης κίνησης από συγκεκριμένο προμηθευτή, ενδέχεται (τα πλακίδια) να υποστούν θραύση και κατ΄ επέκταση να προκαλέσουν σπάσιμο της αλυσίδας μετάδοσης κίνησης.

Μέχρι στιγμής στην Ελλάδα δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση ατυχήματος που να σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα.

Οι ιδιοκτήτες των ανωτέρω οχημάτων, θα ενημερωθούν εγγράφως μέσω συστημένης επιστολής, ώστε να προσέλθουν στα κατά τόπους εξουσιοδοτημένα συνεργεία της HONDA για να γίνει έλεγχος και, αν απαιτείται, αντικατάσταση της αλυσίδας μετάδοσης κίνησης, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις, οι καταναλωτές παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν με την Τεχνική Διεύθυνση της εταιρείας Αδελφοί Σαρακάκη ΑΕΒΜΕ στα τηλέφωνα 210 3483784 και 624 με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της, ή μέσω e-mail στη διεύθυνση: info@saracakis.gr.

Reply With Quote
  #500  
Παλιό 08-10-2012, 16:38
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Αυτο ειναι ανακληση και για μενα ειναι καλο να αναγνωριζει η εκαστοτε εταιρια τα οποια λαθακια και να τα διορθωνει με μορφη ανακλησης ετσι ωστε να μην επιβαρυνονται οι καταναλωτες...και η BMW εχει βγαλει καμποσες ανακλησεις
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:58.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!