GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 09-07-2009, 19:21
arisxios Ο/Η arisxios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 2,718
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

Και εμένα μπαταρία μου κάνει ,για να σε αφήσει έτσι ξερά!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 09-07-2009, 19:30
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

Νεώτερα ...

Λοιπόν όπως διέγνωσε ο τοπικός ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων και πολύ φίλος η μπαταρία είχε μάλλον κάψει στοιχείο, και μάλιστα το ενα πλαινό της έχει παραμορφωθεί (εχει φουσκώσει ).

Έδινε κανονικά τάση, αλλά όταν την τσέκαρε με ενα ειδικό όργανο για φορτία και τέτοια, μόλις γύριζα το διακόπτη του βγαζε ότι η δυνατότητά της είναι κάτω απο το 20%.

Το "καλό" λοιπόν είναι ότι είναι η μπαταρία και όχι κάτι άλλο. Το κακό είναι ότι εδώ στην απομόνωση δεν υπάρχει μπαταρία αντίστοιχη , όπως και στα περισσότερα Κυκλαδονήσια που αναζητήσαμε. Οπότε αυτιο πρωί μας βάζει ενας φίλος στο πλοίο μια απο Αθήνα και ελπίζω όλα να πάνε καλά .

Η Mobile Care πρότεινε να έρθει να φορτώσει την μηχανή και να την μεταφέρει στην Αθήνα σε εξουσιοδοτημένο. Αλλά με δεδομένο ότι δεν ήταν σίγουρο ότι θα υπήρχε διαθεσιμότητα οχήματος να ταξιδέψει και ότι μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο, μου πανε ότι την μηχανή θα την έπαιρνα τέλος της άλλης βδομάδας (δεν σκέφτηκα ούτε για μια στιγμή να τους χρησιμοποιήσω , απλά ήθελα να δω τι αντιμετώπιση θα είχα)

Ο μηχανικός απο τον Βαγιανέλλη μου επιβεβαίωσε εξ αποστάσεως όταν του πα τα συμπτώματα, πότι έχει γίνει εσωτερικό βραχυκύκλωμα (έχει τινάξει στοιχείο) και επίσης μου επιβεβαίωσε ότι και εκεί να την πήγαινα την μηχανή θα μου έβαζαν την ίδια αθλίου τύπου EXIDE που φοράει πάνω η μηχανή μια που η BMW με αυτούς τους κορεάτες συνεργάζεται για μπαταρίες .

Επιπρόσθετα πρέπει να αναφέρω ότι στο VARADERO έβγαλα 9 χρόνια με την μαμίσια YUASA χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμα και όταν η μηχανή έμεινε 2 μηνες αραγμένη λόγω απουσίας. Με μισή μιζιά πάντα έπαιρνε. Και δεν το αναφέρω συγκριτικά για τις μηχανές αλλά για να πω ότι παρήγγειλα YUASA και ελπίζω να με καλύψει.

Το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι λίγα λεπτά πριν με αφήσει η μηχανή απο την μπαταρία, γυρνούσα απο μπάνιο στην παραλία της Αγίας Θεοδότης και κατηφόριζα την διαδρομή με τα στροφιλίκια της επιστροφής, όπου συνάντησα TDM, VARADERO και κανα 2 μεγάλα street και σκεφτόμουνα πόσο ευτυχισμένος είμαι που η μηχανή έχει μαγική συμπεριφορά στους δρόμους του νησιού με τα πολλλά στροφιλίκια και τι καλά φρένα που έχει , πολύ καλύτερα απο το VARADERO κ.λ.π. Και 2 λεπτά μετά ....παφ και σβηστός.

Όπως και να χει επειδή γενικά αντιμετωπίζω την ζωή θετικά παρότι κάθε μέρα μου σκάνε οι χίλιες όσες αναποδιές, δεν με χάλασε το γεγονός ως γεγονός, ούτε ότι θα τα σκάσω για να βάλω μπαταρία.

Με χάλασε τρομερά ότι έχασα 2 μέρες πάνω στην σέλλα του Adventure.......... τα υπόλοιπα... σκόνη στον άνεμο. Έχω ερωτευθεί τόσο άγρια αυτή τη μηχανή που πρέπει να μου τύχει όλη η δωδεκάτομη λογοτεχνία της Γκαντεμιάς του Μέρφι για να αλλάξω άποψη !

Κώστας
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 09-07-2009, 20:26
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

μεσα σε 2.5 χρονια και 57000χλμ 2 μπαταριεςηπρωτη ακριβως στα 25000 και αντικατασταση δωρεαν και η δευτερη στα 52500 και αυτη δωρεαν.......βεβαιως ουτε χρονος δεν περναει και τα φτυνουν
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 10-07-2009, 07:47
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

Απόσπασμα:
μεσα σε 2.5 χρονια και 57000χλμ 2 μπαταριεςηπρωτη ακριβως στα 25000 και αντικατασταση δωρεαν και η δευτερη στα 52500 και αυτη δωρεαν.......βεβαιως ουτε χρονος δεν περναει και τα φτυνουν
Βρε τι 2,5 χρόνια , εδω μιλάμε για ενάμισυ μήνα !
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 10-07-2009, 10:53
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως το λές με συντηρητή μιά φορά την εβδομάδα,και μιά χαρά εκκίνηση και βόλτα.Σταμάτησα για βενζίνη και όταν πήγα να ξαναεκκινήσω έπαθε μπλάκ άουτ.Μεταφορά με την "βοήθεια" στο συνεργείο ,όπου διαπιστώθηκε καμένο στοιχείο(η μπαταρία άχρηστη).
Στη περίπτωση αυτή ούτε με "μπούστερ"(εκκινητή) δεν μπορείς να φύγεις,παίρνει εμπρός αλλά όταν πας να κινηθείς ξανασβύνει.
Αυτή την εμπειρία καταθέτω για όποιον πάθει το ίδιο.
Συγνωμη δεν ειχα διαβασει καλα το threat .

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τιποτα αλλο.

Για επιλογη μπαταριας με μια μικρη ερευνα στο forum θα δεις ενναλακτικες λυσεις αλλα το μυαλο μου παει σε μια Odyssey PC 535 .
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 10-07-2009, 17:56
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

Τελικώς ήρθε η YUASA τοποθετήθηκε και έχω πάλι μηχανή . Για ρίξτε και κανα λινκάκι για το τι εστί συντηρητής μπαταρίας . Φαντάζομαι κάποιου τύπου φορτιστής ?
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 10-07-2009, 19:29
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Major_Goose Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικώς ήρθε η YUASA τοποθετήθηκε και έχω πάλι μηχανή . Για ρίξτε και κανα λινκάκι για το τι εστί συντηρητής μπαταρίας . Φαντάζομαι κάποιου τύπου φορτιστής ?
Ναί μάλλον εννοούν το φορτιστή της μαμάς.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 11-07-2009, 08:09
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

Απόσπασμα:
Ναί μάλλον εννοούν το φορτιστή της μαμάς.
Χμμμμμ, δεν γνωρίζω περί τούτου, αλλά θα ενημερωθώ !
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 11-07-2009, 15:22
antonis1150GSA Ο/Η antonis1150GSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Μαγουλα Αττικης-Πατρα
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

Κι εγω οταν ειχα το 1200GSA 07', μου εκανε ακριβος το ιδιο ενα πρωι.Ηρθε η Mobile care της BMW ,μου αλλαξε μια μπαταρια και ολα μια χαρα.Βεβαια αυτο μου συνεβει στα 24.000χλμ και οχι στα 1.000χλμ,αλλα αυτο δεν μου λεει κατι γιατι απ'οτι φενετε ειχες προβληματικη μπαταρια απο την αρχη.Καλο ειναι να παρεις και εναν συντηρητη μπαταριας.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 11-07-2009, 18:23
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: SOS - Πρώτο πρόβλημα στα 1000 χιλ

Απόσπασμα:
Καλο ειναι να παρεις και εναν συντηρητη μπαταριας
Κανά λινκάκι έχουμε ?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
αλλαγή κιβωτίου και πρόβλημα στο διαφορικό, 1100gs kostas-patra Τεχνικά θέματα διάφορα 15 03-06-2009 20:45
Το μεγάλο πρόβλημα... wolferin Ανέκδοτα 4 03-06-2009 01:03
V-STROM 1000 PortoLeone Πωλήσεις μοτοσυκλετών 2 23-03-2009 00:19
Πώς λέγεται το στήθος μιας γυναίκας στα 20, στα 40 και στα 60 χρόνια της? psiloritis Ανέκδοτα 12 13-02-2009 18:44
Απολυθήκατε; Κανένα πρόβλημα! Hyundai kostas_366 Αυτοκίνητο 9 11-02-2009 03:28


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!