GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 01-09-2013, 11:35
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά

Νομίζω ότι έχετε δίκιο και οι δυο.
Δηλαδή υπαρχουν ορισμένα αντικειμενικά χαρακτηριστικά ενός ελαστικού, αλλά και πολλα υποκειμενικά ή που συνδέονται με το στυλ και τις συνθήκες οδήγησης ή ακόμη και τις προσδοκίες του καθενός...
Π.χ. το πως συμπεριφέρεται ενα ελαστικο σε βρεγμενο δρόμο ή στη γλυστερή άσφαλτο μιας πόλης, μπορεί να ειναι αντικειμενικό.
Απο την άλλη, το πως συμπεριφέρεται σε στροφές σχετίζεται άμεσα με το στυλ οδήγησης.
Οσον αφορά τις προσδοκίες και τις απαιτήσεις, ειναι διαφορετικά τα κριτήρια ενός οδηγού που συνήθως ταξιδεύει σε ταξίδια δικάβαλος με αποσκευές και διαφορετικα ενός αλλού, που ταξιδεύει σύντομες βόλτες μόνος και του αρέσει να κανει και ψιλομαγκιες...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 01-09-2013, 11:36
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα μου ''τελειωνουν'' τωρα και ειμαι αναμεσα σ'αυτα και στα roadsmart 2, παντως τα pilot road 3 στην βροχη δεν παιζονται! Κι ενας φιλος που τα χε πριν και εχει τωρα τα roadsmart 2 μου λεει οτι δεν τα φτανουν τα pilot στη βροχη!! Και τα δυο ασφαλτινα με γρηγορες κορωνες τα μεν roadsmart καλυτερα σε πολυ γλυστερους δρομους τα δε pilot road 3 καλυτερα στη βροχη! Τα pilot κρατανε και λιγακι παραπανω σε χιλιομετρα
Ότι τα pilot κρατάνε καλύτερα σε βροχή το ακούω παντού. Για τους γλιστερούς δρόμους λένε πάντως ότι είναι πάλι καλύτερο. Για το Dunlop λένε ότι έχει καλύτερα περιθώρια σε πλάγιασμα και οτι είναι ποιό γρήγορο στις εναλλαγές.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαρακο το θεμα λαστιχο ειναι αντικειμενικο και ΠΟΛΥ διαφορετικο για τον καθε ενα μας...

Καποιο λαστοιχο για καποιον να ειναι τελειο και σε εσενα να μην κατσει,ΑΛΛΑ και το αντιστροφο..

Ο καθε ενας εχει τον δικο του τροπο οδηγησης και σ'αυτον (τον τροπο) ταιριάζει το λαστιχο που θα αποφασησει ο ιδιος βαση εμπειρίας...Δυστυχώς σαυτο θα πρεπει να αποφασησεις μΑναχος

Εχω αλλαξει πανω απο 10 διαφορετικα λάστιχα και ακομα ΔΕΝ εχω αποφασησει ποιο μου ταιριαζει..

Οτι και να παρεις σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ..
Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ. Ισχύει αυτό που λές. Αν δεν δείς ο ίδιος....... απο εκεί και πέρα ακούς γνώμες....... έτσι όπως λέει και το aeriko κάποια ελαστικά έχουν "κάποια" συγκεκριμένη συμπεριφορά. Όταν το λένε και πολλοί μάλλον υπάρχει θέμα, οπότε εκεί δεν ρισκάρεις. Πάς στην ασφαλέστερη δοκιμασμένη επιλογή. Τώρα μπορεί να μην σου κάτσει τελικά όπως λες...... αλλά έχεις προσπαθήσει για το αντίθετο.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sid2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
[COLOR="Blue"]
Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη γιατί ανάλογα με το στυλ οδήγησης και το μηχανάκι πάει και ο τύπος του ελαστικού οι πιέσεις κτλ ! δεν μπορείς δηλαδή να βάλεις ένα χαμηλών προδιαγραφών ελαστικό σε τυπο και ταχύτητα και εσύ να να σπας κοντέρ σε κάθε βόλτα άλλα ούτε και το αντίθετο και ξαναεπαναλαμβανωντας το Γιάννη λέω ξανά οτι εσύ αποφασίζεις το ελαστικό που θα φορέσεις !/COLOR]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη, δεν είναι 100% υποκειμενικό το ζήτημα, υπάρχουν ελαστικά για τα οποία έχουν εκφρασθεί αρνητικά αρκετοί συμφορουμίτες, μεταξύ των οποίων κι εγώ. Π.χ. τα next που έχω τώρα.


Καλημέρες!!!!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 01-09-2013, 13:28
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη, δεν είναι 100% υποκειμενικό το ζήτημα, υπάρχουν ελαστικά για τα οποία έχουν εκφρασθεί αρνητικά αρκετοί συμφορουμίτες, μεταξύ των οποίων κι εγώ. Π.χ. τα next που έχω τώρα.
ακριβος αυτο Πανο ...Θα πρεπει να υποθουν ιδεες και σχολια επι του θεματος ελαστικου πχ. ελατωματικη παρτιδα η αστοχια υλικου η σκισιματα σε ΠΟΛΥ λιγα χιλιομετρα και φυσιολογικες συνθηκες ηη κατι που επεσε στην αντηλυψη καποιου και χρειζει σχολιασμο για να εστιάσει ο καθε ενδιαφερομενος την προσοχη του στο συγκεκριμενο σφαλμα ..

Τωρα για το θεμα κορωνας-αντωχης-ολυσθηρωτητας και συγκρισης ελαστικου το θεμα ειναι ΠΟΛΥ λεπτο..
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 01-09-2013, 13:44
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά

Ο καθενας γραφει την εμπειρια του και δεν σημαινει κατι παραπανω......

Εχω με τα next....13000 χλμ
Μακρια απο next......
Dunlop.....πολυ καλο σε ολες τις συνθηκες, εκτος χωματος
Michelin. ...καλο, αλλα τετραγωνιζει γρήγορα, οπως και το trailmax tr91
Bridgestone. ....σταθερη αξια, αλλα παλαιας γεωμετριας
Pirelli......για μενα, το καλυτερο λαστιχο σε κρατημα σε συνθηκες ελληνικης ασφαλτου, αλλα για 7000-8000 χλμ
Θα τα εβαζα, αν εκανα λιγα χιλιομετρα και λιγα ταξιδια......

Αν βγαζεις ακρη...σφυρα μου
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 01-09-2013, 14:03
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ADV Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι τα pilot κρατάνε καλύτερα σε βροχή το ακούω παντού. Για τους γλιστερούς δρόμους λένε πάντως ότι είναι πάλι καλύτερο. Για το Dunlop λένε ότι έχει καλύτερα περιθώρια σε πλάγιασμα και οτι είναι ποιό γρήγορο στις εναλλαγές.


Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ. Ισχύει αυτό που λές. Αν δεν δείς ο ίδιος....... απο εκεί και πέρα ακούς γνώμες....... έτσι όπως λέει και το aeriko κάποια ελαστικά έχουν "κάποια" συγκεκριμένη συμπεριφορά. Όταν το λένε και πολλοί μάλλον υπάρχει θέμα, οπότε εκεί δεν ρισκάρεις. Πάς στην ασφαλέστερη δοκιμασμένη επιλογή. Τώρα μπορεί να μην σου κάτσει τελικά όπως λες...... αλλά έχεις προσπαθήσει για το αντίθετο.







Καλημέρες!!!!!
Φυσικα και να ακουμε γνωμες ΟΜΩΣ η καθε γνωμη ειναι και αντικειμενικη...

πχ αλλο οδοστρωμα εχω εγω εδω στα βορεια (απο θεμα θερμοκρασιες και συχνοτητα κυκλοφοριας του- ολυσθηρωτητας) απο την Αθηνα-Κρητη κτλ.. οποτε το ΙΔΙΟ λαστιχο να εχει και διαφορετικη συμπεριφορα σε καθε τοπο ..

Τα pilot ΕΜΕΝΑ προσωπικα μου ηταν Ε Π Ι Κ Υ Ν Δ Υ Ν Α αλλα δεν μπορω να αποτρεψω καποιον να τα δοκιμασει γιατι αλλοι πινουν νερο στο ονομα τους, εδω ειναι η διαφορα του πως οδηγαει ο καθενας...
Το dunlop road smart 2 παλι εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κορωνα και πολυ γρηγορη ΑΛΛΑ και αυτα δεν μου εκαναν το κλικ..

ΟΠΟΤΕ το καθε λαστιχο εχει την δικια του φιλοσοφια και ειναι ΠΩΣ θα κατσει στον καθενα μας..

ΕΛΠΙΖΩ απο αυτα που διαβαζεις να μην μπερδευτης περισσοτερο και να επιλεξεις ενα λαστιχο το οποιο πραγματικα θα σου κατσει...



Μια σημβουλη μονο αν μου επιτρεπεις...ΑΝ βρεις ενα λαστιχο που θα σου "κατσει" ΜΗΝ ψαχτεις για κατι καλυτερο ,το κανω εδω και αρκετες αλλαγες ελαστικων,εχω μπερδρυτει και σε πληροφορω θα καταληξω σ'αυτο που μου αρεσε απο παλια ... αφου εχω ξοδεψει και δεν εχω ευχαριστηθει αρκετα ...

Last edited by jtnakos; 01-09-2013 at 14:05.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 01-09-2013, 18:13
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καθενας γραφει την εμπειρια του και δεν σημαινει κατι παραπανω......

Εχω με τα next....13000 χλμ
Μακρια απο next......
Dunlop.....πολυ καλο σε ολες τις συνθηκες, εκτος χωματος
Michelin. ...καλο, αλλα τετραγωνιζει γρήγορα, οπως και το trailmax tr91
Bridgestone. ....σταθερη αξια, αλλα παλαιας γεωμετριας
Pirelli......για μενα, το καλυτερο λαστιχο σε κρατημα σε συνθηκες ελληνικης ασφαλτου, αλλα για 7000-8000 χλμ
Θα τα εβαζα, αν εκανα λιγα χιλιομετρα και λιγα ταξιδια......

Αν βγαζεις ακρη...σφυρα μου
Αχχααααα Τα continental ? Έβγαλε και καινούργιο μοντέλο. Δηλαδή μέχρι στιγμής roadsmart 2?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και να ακουμε γνωμες ΟΜΩΣ η καθε γνωμη ειναι και αντικειμενικη...

πχ αλλο οδοστρωμα εχω εγω εδω στα βορεια (απο θεμα θερμοκρασιες και συχνοτητα κυκλοφοριας του- ολυσθηρωτητας) απο την Αθηνα-Κρητη κτλ.. οποτε το ΙΔΙΟ λαστιχο να εχει και διαφορετικη συμπεριφορα σε καθε τοπο ..

Τα pilot ΕΜΕΝΑ προσωπικα μου ηταν Ε Π Ι Κ Υ Ν Δ Υ Ν Α αλλα δεν μπορω να αποτρεψω καποιον να τα δοκιμασει γιατι αλλοι πινουν νερο στο ονομα τους, εδω ειναι η διαφορα του πως οδηγαει ο καθενας...
Το dunlop road smart 2 παλι εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κορωνα και πολυ γρηγορη ΑΛΛΑ και αυτα δεν μου εκαναν το κλικ..

ΟΠΟΤΕ το καθε λαστιχο εχει την δικια του φιλοσοφια και ειναι ΠΩΣ θα κατσει στον καθενα μας..

ΕΛΠΙΖΩ απο αυτα που διαβαζεις να μην μπερδευτης περισσοτερο και να επιλεξεις ενα λαστιχο το οποιο πραγματικα θα σου κατσει...



Μια σημβουλη μονο αν μου επιτρεπεις...ΑΝ βρεις ενα λαστιχο που θα σου "κατσει" ΜΗΝ ψαχτεις για κατι καλυτερο ,το κανω εδω και αρκετες αλλαγες ελαστικων,εχω μπερδρυτει και σε πληροφορω θα καταληξω σ'αυτο που μου αρεσε απο παλια ... αφου εχω ξοδεψει και δεν εχω ευχαριστηθει αρκετα ...
Δηλαδή Εσύ Γιάννη ποιό είναι το λάστιχο στο οποίο έχεις καταλήξει, μετά απο τόσες αλλαγές?
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 01-09-2013, 18:14
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anegis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι έχετε δίκιο και οι δυο.
Δηλαδή υπαρχουν ορισμένα αντικειμενικά χαρακτηριστικά ενός ελαστικού, αλλά και πολλα υποκειμενικά ή που συνδέονται με το στυλ και τις συνθήκες οδήγησης ή ακόμη και τις προσδοκίες του καθενός...
Π.χ. το πως συμπεριφέρεται ενα ελαστικο σε βρεγμενο δρόμο ή στη γλυστερή άσφαλτο μιας πόλης, μπορεί να ειναι αντικειμενικό.
Απο την άλλη, το πως συμπεριφέρεται σε στροφές σχετίζεται άμεσα με το στυλ οδήγησης.
Οσον αφορά τις προσδοκίες και τις απαιτήσεις, ειναι διαφορετικά τα κριτήρια ενός οδηγού που συνήθως ταξιδεύει σε ταξίδια δικάβαλος με αποσκευές και διαφορετικα ενός αλλού, που ταξιδεύει σύντομες βόλτες μόνος και του αρέσει να κανει και ψιλομαγκιες...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Αιμίλιε εσύ με το TR είναι που είσαι ευχαριστημένος?

Last edited by ADV; 01-09-2013 at 18:34.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 01-09-2013, 18:33
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά

Το Dunlop TR91 ειναι εξαιρετικό για την άσφαλτο και τη βροχή. Δεν βγάζει ομως πολλα χλμ. Σε εμενα τετραγωνισε στα 12-13.000χλμ. απο τα οποία τα μισά εκτός πόλης.
Τώρα φοραω τα Metzeler tourance EXP απο τα οποία ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Θεωρώ πως ειναι τα πλέον κατάλληλα για τη μηχανη μας, για την ποιότητα των δρόμων μας και τις καιρικές συνθήκες.
Μέχρι σήμερα έχω δοκιμάσει σε 2 αλλαγες και τα Anakee II, τα οποία νομίζω ότι ταιριάζουν σε περισσότερο συντηρητικούς οδηγούς, που κάνουν ταξίδια κυρθως σε εθνικη οδό.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 01-09-2013, 18:36
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anegis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Dunlop TR91 ειναι εξαιρετικό για την άσφαλτο και τη βροχή. Δεν βγάζει ομως πολλα χλμ. Σε εμενα τετραγωνισε στα 12-13.000χλμ. απο τα οποία τα μισά εκτός πόλης.
Τώρα φοραω τα Metzeler tourance EXP απο τα οποία ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Θεωρώ πως ειναι τα πλέον κατάλληλα για τη μηχανη μας, για την ποιότητα των δρόμων μας και τις καιρικές συνθήκες.
Μέχρι σήμερα έχω δοκιμάσει σε 2 αλλαγες και τα Anakee II, τα οποία νομίζω ότι ταιριάζουν σε περισσότερο συντηρητικούς οδηγούς, που κάνουν ταξίδια κυρθως σε εθνικη οδό.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Μίλησα με περιστερά και είπε ότι θεωρείται παλιό πλέον και θα πάνε για αλλαγή τα EXP....... Απο τόσα καλά που είχα ακούσει για αυτά το σκεφτόμουν
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 01-09-2013, 18:57
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά

Συμφωνώ με Αιμίλιο για ΕΧΡ
Χθες με βροχή στο οροπέδιο της Τρίπολης ταξίδευα άνετα 140-160. Κανένα aqua planning, κανένα γλίστριμα, καμιά ασάφεια στις καμπές!
Όντας ζεσταμένα από το ταξίδι, στη Θηβών σπινάριζε μόνο η 1η!
Με 2η και 3η το μηχανάκι σηκωνότανε
Η πλάκα είναι ότι μετά το ακρόπολις και τα 300χλμ χώμα τα είχα για "τελειωμένα", μιας κι είχαν επηρεαστεί από τη σκόνη και απέκτησαν γυαλάδα, οπότε είχα γλιστρήματα εντός πόλης με το γκάζι και επέμβαση του ABS με το παραμικρό. Όμως αυτά τέλειωσαν μόλις ταξίδεψε το λάστιχο και πιέστηκε στην καλή άσφαλτο. Η γυαλάδα τους έφυγε κι είναι μια χαρά
Ερωτώ λοιπόν, γιατί να μην τα βάλω για 3η φορά?
Επειδή είναι παλιά η τεχνολογία τους?
Τα pilot και roadsmart είναι αμιγώς ασφάλτινα, οπότε προσωπικά δεν τα θέλωω στη μηχανή μου. Ακυρώνω το χαρακτήρα της.
Για τα pilot, ακούω καλά λόγια εδώ μέσα, αλλά κάποιοι (Νάκος...) τα απεχθάνονται! Επίσης κι άλλοι που δεν είναι στο φόρουμ, αλλά τους εμπιστεύομαι, λένε "μακριά"!!!
Άλλη ερώτηση.
Αυτοί που λένε " όχι" στα ΝΕΧΤ που φοράνε, γιατί το λένε?
Τα συγκρίνουν με τα road smart & pilot ας πούμε?
Αν ναι, κάνουν λάθος....
Άλλη κατηγορία
Εγώ σε κανά δυο μήνες που θα πάω για λάστιχα, ή τα ΝΕΧΤ θα βάλω, ή πάλι ΕΧΡ .
Θα δω.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!