GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ομαδικές Αγορές

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιό 15-11-2010, 15:35
katsanakis Ο/Η katsanakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
Μoto: BMW K1200GT
Μηνύματα: 732
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Εγώ πάντως το έβγαλα γιατί έσπασε τελείως η βάση στο μεγάλο στήριγμα. Θα περιμένω την αντικατάσταση. Δεν υπάρχει λόγος εμπάθειας με τον κατασκευαστή (για να προλάβω καταστάσεις) ίσα ίσα μάλιστα. Μπράβο για την συμπεριφορά του.
  #272  
Παλιό 15-11-2010, 16:17
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως το έβγαλα γιατί έσπασε τελείως η βάση στο μεγάλο στήριγμα. Θα περιμένω την αντικατάσταση. Δεν υπάρχει λόγος εμπάθειας με τον κατασκευαστή (για να προλάβω καταστάσεις) ίσα ίσα μάλιστα. Μπράβο για την συμπεριφορά του.
οταν εσπασε η βαση......εγινε επικυνδυνο;;;;;
μπλεχτηκε καπου το φτερο ή εσπασε και εμεινε στην θεση του;;;;
νομιζω οτι αυτο εχει μεγαλη σημασια,για την ανασφαλεια που εχουν αυτοι που το εχουν αγορασει...
  #273  
Παλιό 15-11-2010, 16:22
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν εσπασε η βαση......εγινε επικυνδυνο;;;;;
μπλεχτηκε καπου το φτερο ή εσπασε και εμεινε στην θεση του;;;;
νομιζω οτι αυτο εχει μεγαλη σημασια,για την ανασφαλεια που εχουν αυτοι που το εχουν αγορασει...
Good Point !!!
  #274  
Παλιό 15-11-2010, 16:58
katsanakis Ο/Η katsanakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
Μoto: BMW K1200GT
Μηνύματα: 732
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν εσπασε η βαση......εγινε επικυνδυνο;;;;;
μπλεχτηκε καπου το φτερο ή εσπασε και εμεινε στην θεση του;;;;
νομιζω οτι αυτο εχει μεγαλη σημασια,για την ανασφαλεια που εχουν αυτοι που το εχουν αγορασει...
Όχι Κώστα στη θέση του έμεινε. Εγώ το είδα την επόμενη μέρα το πρωί οτι είχε σπάσει και μάλιστα πήγα να την πλύνω για να την βλέπω καλύτερα. Γιατί πρέπει να έγινε στην επιστροφή στη Ναύπακτο, στην εθνική οδό.
  #275  
Παλιό 15-11-2010, 18:00
chrhld Ο/Η chrhld βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Καλησπέρα σας.
Λυπάμαι ειλικρινά που γίνομαι η αφορμή για τόσα σχόλια.
Δεν ήτανε στις προθέσεις μου να βγάλω κάτι ευκαιριακά για να τα αρπάξω, έκανα ότι ήταν δυνατόν, με τα μέσα και τις γνώσεις που έχω για να βγάλω ένα σωστό προϊόν.
Αλλά ήταν κάτι που δεν μπορούσα να φανταστώ………………….

Σήμερα κάναμε και την τελική δοκιμή στο εργαστήριο. Μια προσομοίωση του βραχίονα, σε κρούση με μια κατασκευή από σωλήνες όπως είναι η βάση του μασπιέ. Σε συνεχείς ρήψης δεν έσπασε αλλά έκανε πολύ μεγάλη ζημιά στον βραχίονα.
Σας δείχνω Φώτο για να καταλάβετε.

Όταν η κρούση ήταν ψηλά απλώς τρανταζότανε το κομμάτι, ενώ όταν ήταν χαμηλά, σφήνωνε πάνω του. Δεν είναι δυνατόν να βγούνε ασφαλή συμπεράσματα γιατί δεν έχουμε την στιγμιαία κρούση και επαναφορά, όπως στην μοτοσικλέτα.

Το Σαββάτο κάναμε την δοκιμή στην μηχανή του Ανδρέα. Τοποθετήσαμε το φτερό σε δύο διαδοχικές φάσεις πάνω στην μηχανή και συμπιέσαμε την ανάρτηση μέχρι το τέρμα.
Είναι απίστευτη η διαδρομή που έχει, για του λόγου το αληθές , δες τε φωτογραφίες.

Για να είμαστε ακόμα πιο σίγουροι ανεβήκαμε και οι δύο πάνω, τουλάχιστον 200 κιλά ακόμα και πιέζαμε την ανάρτηση μέχρι να ακούσουμε το τερματισμό της.
Θεωρώ αδύνατον να λειτουργήσει σε αυτό το επίπεδο συμπίεσης η ανάρτηση, παρά μόνο σε κάποιο απότομο βαθούλωμα του δρόμου ή σε κάποιο άλμα και αυτό φουλ φορτωμένη , με δύο άτομα και στην μαλακή ρύθμιση.
Για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει καμιά επαφή με τον βραχίονα μετέφερα τον βραχίονα 6mm πιο μέσα (αλλάζοντας τον αποστάτη και τις τρύπες στήριξης) και αφαίρεσα αλλά 4mm από το εξωτερικό μέρος του βραχίονα.
Μετά από αυτές τις αλλαγές δεν έρχεται σε επαφή (βραχίονας-σωλήνα) και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Σίγουρα αυτό είναι το πρόβλημα και με αυτόν τον τρόπο λύνεται οριστικά.
Η επόμενη κίνηση είναι να ετοιμάσω εγώ βραχίονες ώστε να έρχονται οι μοτοσικλέτες για να γίνεται αντικατάσταση και οι αλλαγές που χρειάζετε.
Θα σας ενημερώσω μέσα στην εβδομάδα πότε θα είμαι έτοιμος ώστε να αρχίσουμε.

Δυστιχώς οι μοτοσικλέτες πρέπει να έρχονται σε εμένα για να γίνονται οι απαραίτητες αλλαγές. Για αυτούς που είναι στην επαρχία θα αναλάβω εγώ προσωπικά να τους στείλω νέους βραχίονες και οδηγίες, με φωτογραφικό υλικό ώστε να κάνουν τις αλλαγές μόνοι τους.

Σας ευχαριστώ για την κατανόηση και την υπομονή σας.

Attached Images
File Type: jpg BMW3.jpg (54.1 KB, 61 views)
File Type: jpg BMW1.jpg (55.7 KB, 64 views)
File Type: jpg BMW2.jpg (46.5 KB, 63 views)
File Type: jpg BMW4.jpg (94.4 KB, 63 views)
  #276  
Παλιό 15-11-2010, 18:20
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Αν θέλετε και την δικιά μου γνώμη που το φοράω από τα πρώτα του χιλιόμετρα είναι ότι δεν με ανησυχεί καθόλου μα καθόλου το φτερό και πιστεύω ότι η πιθανότητα να σπάσει και ταυτόχρονα να μπλεχτεί και στον τροχό είναι υπερβολικά σπάνια έως απίθανη , περισσότερες είναι οι πιθανότητες να μείνω χωρίς φρένα μια και έχουμε κρούσματα για μοντέλα του 04-06 όπου πραγματικά τρέμω με την ιδέα και με έχει κάνει να σκέπτομαι την πιθανότητα ώστε να αλλάξω μηχανή. Δεν βάζω τις πιθανότητες να πατήσεις λάδια, να έχεις λάστιχο, να να να
γενικά οι δύο ρόδες είναι περίεργη κατάσταση.
  #277  
Παλιό 15-11-2010, 22:19
katsab Ο/Η katsab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 R
Μηνύματα: 812
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ(ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΕ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ) .ΤΟ ΜΟΝΟ ΙΣΩΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΚΥΛΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΡΟΔΑ,ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΗΧΕΙΟ.
  #278  
Παλιό 16-11-2010, 08:55
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsab Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ(ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΕ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ) .ΤΟ ΜΟΝΟ ΙΣΩΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΚΥΛΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΡΟΔΑ,ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΗΧΕΙΟ.
Καλό θα ήταν να αποφεύγουμε όσο μπορούμε τις υπςρβολές γιατί μπορεί κάποιος που μας διαβάζει να οδηγηθεί σε λάθος συμπεράσματα. Σε ακραίες καιρικές συνθήκες δεν μας σώζει τίποτα και το ξέρουμε. Το νερό φτάνει μέχρι να μην πώ που. Το φτερό κάνει την δουλειά του σε περίπτωση νερών ή λάσπης στην μέση στεγνού δρόμου.
  #279  
Παλιό 16-11-2010, 10:01
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλετε και την δικιά μου γνώμη που το φοράω από τα πρώτα του χιλιόμετρα είναι ότι δεν με ανησυχεί καθόλου μα καθόλου το φτερό και πιστεύω ότι η πιθανότητα να σπάσει και ταυτόχρονα να μπλεχτεί και στον τροχό είναι υπερβολικά σπάνια έως απίθανη , περισσότερες είναι οι πιθανότητες να μείνω χωρίς φρένα μια και έχουμε κρούσματα για μοντέλα του 04-06 όπου πραγματικά τρέμω με την ιδέα και με έχει κάνει να σκέπτομαι την πιθανότητα ώστε να αλλάξω μηχανή. Δεν βάζω τις πιθανότητες να πατήσεις λάδια, να έχεις λάστιχο, να να να
γενικά οι δύο ρόδες είναι περίεργη κατάσταση.
ξεχασες τον κινδυνο να μας χτυπησει κεραυνος πανω στη μηχανη!
πιο πολλες πιθανοτητες υπαρχουν!
  #280  
Παλιό 16-11-2010, 11:04
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά προστατευτικού φτερού πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsab Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΟ ΜΟΝΟ ΙΣΩΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΚΥΛΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΡΟΔΑ,ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΗΧΕΙΟ.
Φοβερή προσέγγιση


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ακραίες καιρικές συνθήκες δεν μας σώζει τίποτα και το ξέρουμε. .


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεχασες τον κινδυνο να μας χτυπησει κεραυνος πανω στη μηχανη!
πιο πολλες πιθανοτητες υπαρχουν!
Οι πιθανότητες υπάρχουν για όλα,
με βάζεις σε σκέψεις να μην οδηγάω με βροχή
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200 Carduelis Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 36 15-03-2011 11:31
Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv S.T Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 17 25-10-2010 18:58
Κατασκευή πίσω χαμηλού φτερού για 1200gs gandreas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 71 13-09-2010 02:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:05.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!