GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Καλώς ήλθατε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 05-02-2009, 21:20
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει)

Επειδή από επιλογή μου (*) έχω μείνει εκτός moto forum εδώ και πολύ καιρό, θα ήθελα (public ή σε PM αν κάτι δεν θέλετε να λέγεται) να με ενημερώσει κάποιος για την σχέση αυτού του GS forum με όλα τα άλλα Ελληνικά GS ή γενικώς BMW fora.

Έχω τις υποψίες μου, απλά θέλω να δω κάποια πράγματα με τα μάτια μου.

Για να μη σας... τρομάξω όσους με ξέρετε, δεν σημαίνει ότι θα αρχίσω να γράφω ...υποχρεωτικά, μπορεί και να μην ξαναποστάρω ποτέ (εξάλλου είναι η ζωή μου πολύ πηγμένη αυτό τον καιρό).

In any case, άντε με το καλό (και αυτό) το forum, καλή δύναμη στους admins, μάθετε να αντιμετωπίζετε τους χρήστες σαν "συνφορουμήτες" (αλλιώς χάσατε, όπως έχασαν άλλοι) και όλα να πάνε καλά. ΠΟΛΥ μικρή η Ελλάδα (και λίγοι οι ομιλούντες Νέα Ελληνικά) για να έχει 50 moto forum και 10 BMW ή και ειδικά... GS forum, αλλά υποθέτω ο καθένας κάνει την προσπάθεια του. Μπορεί αυτή εδώ η προσπάθεια να αποδειχθεί η καλύτερη. Θα δείξει ο χρόνος.

Παρακαλώ για την ενημέρωση που ζήτησα. Ευχαριστώ.

(*) ...και για να μη ξαναδιαβάσω αηδίες περί ban (όπως παλιότερα που έψαχναν κάποιοι δικαιολογίες για να πουν κάτι για μένα γιατί τους χάλαγε κάποιος που έλεγε τα πράγματα έξω από τα δόντια), όποιος αμφιβάλλει (περί NLS) ας μου πει από ποιο motoforum (πλην ενός "γνωστού" GS oriented σεριφάτου) θέλει να του στείλω PM για να δούμε της... βλακείας το αληθές.

Last edited by NLS; 05-02-2009 at 21:22.
  #2  
Παλιό 05-02-2009, 22:47
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει)

Φίλε Νίκο,
Καταρχήν σε καλωσορίζω στην παρέα μας.
Θα προσπαθήσω όσο πιο περιεκτικά μπορώ να απαντήσω στις απορίες σου.
Ας δούμε τα ερωτήματα και τις σκέψεις σου με τη σειρά.

«Επειδή από επιλογή μου (*) έχω μείνει εκτός moto forum εδώ και πολύ καιρό, θα ήθελα (public ή σε PM αν κάτι δεν θέλετε να λέγεται) να με ενημερώσει κάποιος για την σχέση αυτού του GS forum με όλα τα άλλα Ελληνικά GS ή γενικώς BMW fora.»

Χωρίς να θέλω ή να μπορώ να σχολιάσω τις επιλογές σου σχετικά με την αποχή σου από τα διάφορα μοτοσυκλετιστικά forum εδώ και καιρό, σε διαβεβαιώνω πως η παρέα μας δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με άλλα forum ή clubs που ασχολούνται με μοτοσυκλέτες BMW ή άλλων εταιρειών. Είναι πιθανόν όμως και συνάμα απολύτως θεμιτό τα μέλη του GSForum να μετέχουν και σε άλλα forum με ενεργό ή μή τρόπο. Προς ενημέρωσή σου για την ταυτότητά μας σου παραθέτω απόσπασμα των «Όρων Χρήσης» μας: "Το GSForum είναι ένας μη κερδοσκοπικός ιστοχώρος και forum, ένας κόμβος επικοινωνίας. Δεν αποτελεί ούτε επιχείρηση ούτε λέσχη αλλά μια μη κερδοσκοπική περιοχή που έχει σαν σκοπό την επικοινωνία και την ανταλλαγή σκέψεων και απόψεων μεταξύ των μελών του που αλληλοσυνδέονται με την κοινή αγάπη τους για τον μοτοσυκλετισμό, τα ταξίδια και την καλή παρέα."

«Έχω τις υποψίες μου, απλά θέλω να δω κάποια πράγματα με τα μάτια μου.»

Ο καλύτερος τρόπος για να λυθούν οι όποιες απορίες σου (κατά την ταπεινή μου άποψη η λέξη «υποψίες» είναι λίγο αδόκιμη) είναι να γυρίσεις λίγο στις σελίδες μας και να διαπιστώσεις μόνος σου το κλίμα και τη διάθεση που επικρατούν ανάμεσά μας.

«Για να μη σας... τρομάξω όσους με ξέρετε, δεν σημαίνει ότι θα αρχίσω να γράφω ...υποχρεωτικά, μπορεί και να μην ξαναποστάρω ποτέ (εξάλλου είναι η ζωή μου πολύ πηγμένη αυτό τον καιρό).»

Όπως είναι φυσικό είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε μέλους μας να ποστάρει ή να μην ποστάρει. Το θέμα είναι όταν βρεις τη διάθεση και τον χρόνο να μοιραστείς μαζί μας κάτι που σε απασχολεί ή σε ενδιαφέρει, να βρεις εδώ ανθρώπους να σε ακούσουν, πάντοτε μέσα σε ένα κλίμα εκτίμησης και αλληλοσεβασμού. (Καλά ξεμπερδέματα με το πήξιμό σου.)

«In any case, άντε με το καλό (και αυτό) το forum, καλή δύναμη στους admins, μάθετε να αντιμετωπίζετε τους χρήστες σαν "συνφορουμήτες" (αλλιώς χάσατε, όπως έχασαν άλλοι) και όλα να πάνε καλά. ΠΟΛΥ μικρή η Ελλάδα (και λίγοι οι ομιλούντες Νέα Ελληνικά) για να έχει 50 moto forum και 10 BMW ή και ειδικά... GS forum, αλλά υποθέτω ο καθένας κάνει την προσπάθεια του. Μπορεί αυτή εδώ η προσπάθεια να αποδειχθεί η καλύτερη. Θα δείξει ο χρόνος.»

Σε ευχαριστούμε για τις ευχές σου και να γνωρίζεις ότι το forum αυτό δεν αποτελεί "μαγαζάκι" κανενός! Η προσπάθεια είναι συλλογική και εξαρτάται, πηγάζει, στηρίζεται και αναφέρεται, από και προς τα μέλη του!

«Παρακαλώ για την ενημέρωση που ζήτησα. Ευχαριστώ.»

Πιστεύω να σε κάλυψα όσο μπορούσα. Για κάθε περεταίρω απορία ή διευκρίνηση, στη διάθεσή σου.


  #3  
Παλιό 05-02-2009, 23:05
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει)

Νικολα καλος ηρθες και απο εμενα. Ελπιζω να βρεις χρονο να διαβάσεις τι ακριβως γραφετε και το πως γραφετε στην παρεα που λεγετε gsforum και να βγάλεις τα δικα σου συμπερασματα.
Να εισαι παντα καλα ευχομαι!
  #4  
Παλιό 06-02-2009, 12:35
droggitiszak Ο/Η droggitiszak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: zakynthos
Μoto: Africa Twin '93 + R1200 GS '08
Μηνύματα: 1,524
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει)

καλώς βρεθήκαμε και καλά μας χιλιόμετρα .
ακούγεσαι αρκετά "ταλαιπωρημένος" και εύχομαι να βρεις (και) σε αυτό το forum το αντίστοιχο σου απο αυτό το "κάτι" που έχουμε βρει και 'μεις .

πάντα όρθιος.
  #5  
Παλιό 06-02-2009, 16:31
PortoLeone Ο/Η PortoLeone βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Μoto: Δεν έχω
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει)

Καλώς όρισες Νίκο!Κι όσο για το forum με κάλυψαν οι φίλοι μας!Άλλωστε γι'αυτό αυγατίζουμε.NLS θα δεις τη διαφορά!!!
  #6  
Παλιό 06-02-2009, 17:17
george1968 Ο/Η george1968 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Kinka: R1200GS Adventure 2008
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει)

Συμφορίτη Νίκο, καλώς μας όρισες στην παρέα αυτή.

Σε βλέπω "γκαζωμένο" και έξω έχει βρέξει.
Σε δικαιολογώ όμως γιατί όταν οδηγείς BMW είναι εύκολο να... παρασυρθείς.

Καλή διαμονή, μη στεναχωριέσαι αν δεν ποστάρεις, (εγώ το κάνω συνέχεια γιατί σιχαίνομαι το "junior") και ελπίζω να τα λέμε συχνά.

Φρένο, ABS και πολλά μα πολλά όρθια χιλιόμετρα σε αυτό το forum!
  #7  
Παλιό 06-02-2009, 18:58
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει)

Φίλε Νίκο καλωήρθες!
Να σου πω την αλήθεια όταν δίαβασα την πρώτη φορά το πρώτο σου post ψιλοστράβωσα και είπα "ήρθε ο Κάρολος o Παπούλιας στο forum και πότε αγόρασε μηχανή αυτό το παλικάρι?"
Τελικά όμως κατάλαβα τι θέλεις να περιγράψεις με αυτή σου την είσοδο και προφανώς ήταν μια εμπειρία που σε χάλασε!
Μου θυμίζεις όμως το ανέκδοτο με τον γρύλο ξέρεις αυτό που τελειώνει "δεν γ.....σε εσύ και γρύλος σου" Καλό είναι να χαλαρώνουμε που και που και αφήνουμε τα πράγματα να πέρνουνε τον δρόμο τους και ανάλογα να αντιδρούμε!
Ούτε εγώ είμαι ο σοφός κινέζος με την φλογέρα που κάθετε ανακούρκουδα επάνω στα γεγονότα και ψυχανεμίζεται, αλλά που και που αφήνω τα πράγματα να με προλαβαίνουνε!
Τελειώντας σε ξανακαλωσορίζω πάντα όρθιος και πολλά και καλά χιλιόμετρα!


Υ.Γ. Και εγώ περαστικός είμαι!!!!!!!!!!!!!



  #8  
Παλιό 06-02-2009, 19:12
george1968 Ο/Η george1968 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Kinka: R1200GS Adventure 2008
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων


Υ.Γ. Και εγώ περαστικός είμαι!!!!!!!!!!!!!




ΠΑΛΙ ΕΓΡΑΨΕΣ...............
όπως όλοι μας άλλωστε
  #9  
Παλιό 07-02-2009, 21:49
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει)

Οκ παιδιά ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Πράγματι η στάση μου έχει σχέση με το forumοπαρελθόν γενικότερο και ειδικότερο (βάζοντας ότι ασχολούμαι με τους υπολογιστές εδώ και 25+ χρόνια καταλαβαίνετε ότι τα περισσότερα fora τα ξέρω από τότε που φτιάχτηκαν αφού "προϋπήρχα" του Internet - βέβαια υπήρχαν virtual κοινωνίες και πριν, όπως BBSes, fidonet κλπ.). Λογικό να έχει φοβηθεί το μάτι μου.

Μην πέρνετε τα λεγόμενα μου ως ότι προκαταβάλω κάτι, απλά εξηγούμαι για να μη παρεξηγούμαι μετά that's all.

Έχει επίσης σχέση με τον κομπλεξισμό που βγαίνει σε κάποιους από εμάς τους μοτοσυκλετιστές (οι οποίοι είναι πάντα τέλειοι και όλοι οι άλλοι είναι βλαμμένοι, άσχετοι, δολοφόνοι κλπ.) και που όποτε τον βλέπω τρέχω... από την άλλη. Δεν είπα ότι εδώ υπάρχει αυτό (στο κάτω κάτω οι BMW έχουν ένα μεγάλο στατιστικό ποσοστό όριμων αναβατών - γιατί για να παίρνεις αυτό που όλοι οι άλλοι αντιπαθούν, το παίρνεις ξέροντας γιατί το κάνεις), απλά είμαι πάντα (πια) προσεκτικός. Ακόμα δεν έχω διαβάσει ούτε ένα θέμα για να εξηγούμαστε.

Η... ενημέρωση που ζήτησα συνίσταται περισσότερο στο όνομα του forum που σαν να θέλει να δείξει κάτι αντίθετο από κάποιο άλλο, που αν θυμάμαι (βλέπετε δεν κάθομαι και να θυμάμαι με λεπτομέρεια πράγματα τις virtual ζωής μου - την οποία και όπως πρέπει όλοι μας, την έχω άπειρα χιλιόμετρα πίσω από την πραγματική) είχε έναν καρακομπλεξικό admin/σερίφη/master-of-the-universe/βλάκα (α θα έκανε και μυνήσεις ο ηλίθιος έμαθα... τώρα τι μυνήσεις και για τι πράγμα μόνο αρωστημένες φαντασίες μπορούν να καταλάβουν) ο οποίος θεωρούσε χρέος του να σβήνει posts και χρήστες έτσι για πλάκα (και εγώ "εξαφανίστηκα" μια μέρα χωρίς να καταλάβω ποτέ το γιατί), να παίρνει τηλέφωνα με έμμεσες απειλές και άλλα γλαφυρά.

Ελπίζω το "απέναντι" αυτού εδώ του forum να ακριβώς έτσι: απέναντι (i.e. αντίθετο) από εκείνο.

Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι (αν όχι όλοι) ξέρετε για τι μιλάω.

Αυτά.

Α, η μηχανή μου είναι μια BMW R1200GS το τελευταίο μοντέλο πριν το facelift (δηλ. πρόλαβα και έχω ASC αλλά και κανονικά φρένα, όχι υποβοηθούμενα από αμφισβητούμενους μηχανισμούς). Είναι η 2η γυναίκα που αγαπώ γιατί απλά με προσέχει.

Η προηγούμενη μου (και πρώτη μου BMW) ήταν ένα 650 GS Dakar μπλε-άσπρο-κόκκινο. Μηχανή που δεν νομίζω να ξαναβγεί. Μου λείπει αρκετά, αλλά από τότε που έπαθα τη "ζημιά" στον εγκέφαλο με το μπόξερ και τον άξονα (η άλλη έχασε δυο φορές την αλυσίδα της με τη γυναίκα μου συνεπιβάτη - εγώ έφταιγα και τις δυο, αλλά τελικά δεν έχει σημασία), δεν βλέπω επιστροφή σε κάτι άλλο.
  #10  
Παλιό 07-02-2009, 22:00
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Θα ήθελα μια ενημέρωση; (σε PM δεν με χαλάει)

Kαλώς ήρθες.
Καλά να περνάς.
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τώρα και η τροχαία στην ενημέρωση .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Πλοήγηση - Hardware και Software 14 24-05-2009 10:57
Ελάτε σε μια διαφορετική δενδροφύτευση skippybi Περιβάλλον 2 28-01-2009 00:09
Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους skippybi Κοινωνική ευαισθησία 12 26-01-2009 17:48
Tαξιδεύοντας με μια BMW F 800 GS!!!! riko46 Ταξίδια στο εξωτερικό 8 19-01-2009 11:38
Επείγουσα ενημέρωση smail.GR Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 2 19-12-2008 16:20


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!