GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 04-12-2012, 12:52
PapaSouzas Ο/Η PapaSouzas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Πατρα
Μoto: F 800 GS 30 years
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Για να μην ανοιγω νεο θεμα να σας πω τι συμβαινει και με το δικο μου f800.
Πριν ενα μηνα περιππου και γυρνωντας Κυριακη βραδυ απο δουλεια σβηνω και παρκαρω την μηχανη στο σπιτι. Δευτερα πρωι βαζω το κλειδι και γυρναω διακοπτη ..... ΤΙΠΟΤΑ. Ουτε λαμπακια αναβουν, ουτε τσεκ.... τελειως νεκρο. Επικοινωνω τηλεφωνικα με το εξουσιοδοτημενο και βγαζω την μπαταρια και τους την παω. Η μπαταρια καπουτ ... νεκρη.... δεν φορτιζε. Βαζουμε καινουρια την οποια μου την καλυπτει μεσω της εγγυησης και αφου την τσεκαρουν και πανω στην μηχανη μου λενε οτι φορτιζει κανονικα και ολα καλα .... μεχρι προχθες.
Σβηνω την μηχανη το βραδυ και την αλλη μερα το πρωι μια απο τα ιδια.
Καλω το bmw care και ερχεται οδικη και την πηγαινει στο συνεργειο. Εκει μετα απο ελεγχο μου λενε οτι η διαγνωση δεν εδειξε ουτε βλαβη στον ανορθωτη, ουτε πηνια , ουτε τιποτα. Φορτισαν την μπαταρια και λειτουργει κανονικα. Εκαναν και ενα επαναπρογραμματισμο μηπως λεει καποια παροχη δεν εκλεινε μολις εσβηνα την μηχανη και ειχα διαρροη ρευματος ... αλλα εγω δεν εχω καμια εξτρα συσκευη που να τραβαει ρευμα.
Τι μπορει να φαιει γιατι μαλλον δεν την γλυτωσαμε και θα το ξαναπαθουμε σε λιγο???
Εχει τυχει σε κανεναν?????
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 05-12-2012, 05:11
scorpion13 Ο/Η scorpion13 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: PERISTERI
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bms Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτησω γιατι αλλαξες πηνιο??
Καθαρα απο περιεργεια ρωταω....
Αλλαξα γιατι μου καηκε και δεν φορτιζε την μπαταρια μου
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 05-12-2012, 10:15
dan Ο/Η dan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Γιάννενα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Αυτά τα πράγματα απλά δεν έπρεπε να συμβαίνουν σε μηχανάκια των 10000 € + το 2012 .
Και μάλιστα σε μηχανάκια "adventure" με τα οποία θέλεις να πάς και σε
απομονωμένα και μακρινά μέρη.
Γιατί να κάθομαι να βάζω βολτόμετρο για να προλάβω τα πηνία ;
Γιατί να κουβαλάω στα ταξίδια εφεδρικό antenna ring EWS , καλωδίωση παράκαμψης αντλίας βενζίνης , κ.τ.λ. ;

Φαντασιώνομαι ένα XR 600 ή ΤΤ 600 με μεγάλο ντεπόζιτο.......

Reply With Quote
  #24  
Παλιό 23-03-2013, 14:08
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Μάλλον την πατήσαμε κύριοι...
Σήμερα το πρωί με άφησε το μωρό από ρεύμα (μπαταρία 2 εβδομάδων) και γύρισα μετά από 6 μπυρίτσες σπίτι με τα πόδια..

Σε λίγο θα πάω με τον Τάκαρο με 2η μπαταρία να μαζέψω τη μηχανή από το κέντρο και θα ψάξω με πολύμετρα αν φορτίζει σε λειτουργία. Δε με βλέπω να γλιτώνω την παραγγελία από Αμερική.

For the record το μΑχανάκι έχει δυανύσει μέχρι στιγμής 37.300 όμορφα και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 23-03-2013, 14:31
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

...φιλε πικρα ...!...αλλα καλυτερα ετσι ...παρα στη μεση καποιας βολτας!

...για να καταλαβω πας για μπαταρια ή υποψιαζεσε κατι αλλο?
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 23-03-2013, 16:12
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Δυστυχώς κι εγώ έχω το 640 καθηλωμένο από ανορθωτή,
πάνω από ένα μήνα !
Μέχρι στιγμής κλαίω δυο gel μπαταρίες μαμάς ...
Κόστος αντιπροσωπείας,
γύρω στο 180άρι ...
Το κακό είναι ότι με άφησε στο βουνό
και καλά που ήταν παρέα ο Ντάννυ
και βγήκαμε άσφαλτο !


Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 23-03-2013, 18:39
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Δεν είναι σίγουρα η μπαταρία.
Πριν από 10 μέρες περίπου την άλλαξα (δεν πρόλαβα την ομαδική του φόρουμ γμτ) γιατί συμπεριφερόταν ακριβώς σαν το παρακάτω βιντεάκι:



Χθες το απόγευμα άρχισε να μου κάνει τα ίδια και το βράδυ απλά δεν ξαναπήρε μπρος. Δε λέω, μου έκαναν καλό τα 25 λεπτά περπάτημα στις 5 το πρωί για να έρθω σπίτι...

Με τον Τάκη το μεσημέρι χρησιμοποίησα την παλιά μπαταρία που είχα κρατήσει "just in case" και το μηχανάκι πήρε μπροστά. Χωρίς να σβήσω πήγα στο σπίτι ενός φίλου και με το πολύμετρο μετρήσαμε 10.3V στους πόλους (με την μηχανή αναμμένη). Το ερώτημα είναι πηνία ή ανορθωτής; Θα προσπαθήσω να ανοίξω το καπάκι των πηνίων να τσεκάρω την κατάστασή τους και αν είναι καμμένα θα ψάξω στο Ηράκλειο να κάνω περιέλιξη. Αλλιώς, έχετε κάποιον καλό να μου προτείνετε στην Αθήνα;
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 23-03-2013, 19:02
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PapaSouzas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανοιγω νεο θεμα να σας πω τι συμβαινει και με το δικο μου f800.
Πριν ενα μηνα περιππου και γυρνωντας Κυριακη βραδυ απο δουλεια σβηνω και παρκαρω την μηχανη στο σπιτι. Δευτερα πρωι βαζω το κλειδι και γυρναω διακοπτη ..... ΤΙΠΟΤΑ. Ουτε λαμπακια αναβουν, ουτε τσεκ.... τελειως νεκρο. Επικοινωνω τηλεφωνικα με το εξουσιοδοτημενο και βγαζω την μπαταρια και τους την παω. Η μπαταρια καπουτ ... νεκρη.... δεν φορτιζε. Βαζουμε καινουρια την οποια μου την καλυπτει μεσω της εγγυησης και αφου την τσεκαρουν και πανω στην μηχανη μου λενε οτι φορτιζει κανονικα και ολα καλα .... μεχρι προχθες.
Σβηνω την μηχανη το βραδυ και την αλλη μερα το πρωι μια απο τα ιδια.
Καλω το bmw care και ερχεται οδικη και την πηγαινει στο συνεργειο. Εκει μετα απο ελεγχο μου λενε οτι η διαγνωση δεν εδειξε ουτε βλαβη στον ανορθωτη, ουτε πηνια , ουτε τιποτα. Φορτισαν την μπαταρια και λειτουργει κανονικα. Εκαναν και ενα επαναπρογραμματισμο μηπως λεει καποια παροχη δεν εκλεινε μολις εσβηνα την μηχανη και ειχα διαρροη ρευματος ... αλλα εγω δεν εχω καμια εξτρα συσκευη που να τραβαει ρευμα.
Τι μπορει να φαιει γιατι μαλλον δεν την γλυτωσαμε και θα το ξαναπαθουμε σε λιγο???
Εχει τυχει σε κανεναν?????
Στην δική μου παρατήρησα ότι 3 διαφορετικές φορές μετά το κλείσιμο και εξαγωγή του κλειδιού από τον διακόπτη έμεναν τα μικρά φώτα μπρος -πισω αναμμένα.Ανοιξα έκλεισα με το κλειδί και μετά όλα οκ.
Ούτε εγώ έχω έξτρα συσκευές στην μπαταρία.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 23-03-2013, 19:28
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από steliosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανορθωτής-Ρυθμιστής Ηλεκτρικής Τάσης - VoltageRegulator-Rectifier
Τεχνικές πληροφορίες
[COLOR=#003399][FONT=Arial]

Ελεγχος φόρτισης

Για να ελέγξουμε την φόρτηση της μοτοσυκλέτας μας χρειαζόμαστε ένα ψηφιακό πολύμετρο. Επιλέγουμε την κλίμακα 0-20νDC και το συνδέουμε στους πόλους της μπαταρίας. Θα πρέπει η ένδειξη με τα φώτα αναμένα στις 2500 στροφές να είναι 13,5-14,5v. Αν η τάση ξεπερνά τα 15,2v τότε ο ανορθωτής κάνει υπερφόρτωση και χρειάζετε αντικατάσταση.
Αν η τάση είναι λιγότερη από 13,5ν μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:

α) κακές ή χαλαρές συνδέσεις καλωδίων και βυσμάτων
β) η γεννήτρια είναι χαλασμένη
γ) ο ανορθωτής είναι χαλασμένος

Στην α) περίπτωση ελέγχουμε όλα τα βύσματα και τα καλώδια απο τον ανορθωτή προς την μπαταρία και από τον ανορθωτή προς την γεννήτρια. Αν κάποιο έχει καεί το αντικαθιστούμε. Επίσης ελέγχουμε τους πόλους της μπαταρίας μήπως είναι βρώμικοι ή χαλαροί.

Στην β) περίπτωση για να κάνουμε έλεγχο στην γεννήτρια, συνδέουμε το πολύμετρο μεταξύ των φάσεων της.Στην κλίμακα Χ200 Ohms πρέπει να δείχνει αντίσταση 0,5-2 Ohms.
Ακολούθως συνδέουμε το ωμόμετρο μεταξύ ανά κάθε μιας φάσεως και της γείωσης.Στην κλίμακα Χ2Μhms θα πρέπει να δείχνει άπειρη αντίσταση. Αν οι παραπάνω μετρήσεις ξεφεύγουν από τα πανω όρια, τότε η γεννήτρια είναι κατεστραμμένη και χρειάζεται αντικατάσταση.

Στην γ) περίπτωση αντικαθιστούμε τον ανορθωτή.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον Τάκη το μεσημέρι χρησιμοποίησα την παλιά μπαταρία που είχα κρατήσει "just in case" και το μηχανάκι πήρε μπροστά. Χωρίς να σβήσω πήγα στο σπίτι ενός φίλου και με το πολύμετρο μετρήσαμε 10.3V στους πόλους (με την μηχανή αναμμένη). Το ερώτημα είναι πηνία ή ανορθωτής; Θα προσπαθήσω να ανοίξω το καπάκι των πηνίων να τσεκάρω την κατάστασή τους και αν είναι καμμένα θα ψάξω στο Ηράκλειο να κάνω περιέλιξη. Αλλιώς, έχετε κάποιον καλό να μου προτείνετε στην Αθήνα;
Προτού ανοίξεις το καπάκι, κάνε μία προσπάθεια με ένα πολύμετρο να διαπιστώσεις αν είναι από το πηνίο ή από τον ανορθωτή. Αν είναι ο ανορθωτής τότε μπορείς να να παραγγείλεις ένα και να τον περάσεις μόνο σου. Είναι πολύ εύκολο!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 23-03-2013, 19:53
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από steliosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτού ανοίξεις το καπάκι, κάνε μία προσπάθεια με ένα πολύμετρο να διαπιστώσεις αν είναι από το πηνίο ή από τον ανορθωτή. Αν είναι ο ανορθωτής τότε μπορείς να να παραγγείλεις ένα και να τον περάσεις μόνο σου. Είναι πολύ εύκολο!
Ο νόμος του Μέρφυ λέει πως όταν χαλάσει κάτι χαλάει μέσα στο Σ/Κ. Στο πολύμετρο μου έχει καεί η ασφάλεια 2 χρόνια τώρα κι όλο λέω να την αντικαταστήσω κι όλο το αμελώ... Θα προσπαθήσω να το τσεκάρω με το πολύμετρο του φίλου που μετρήσαμε πως δεν φορτίζει η μπαταρία. Από το Αμερικάνικο site που ζήτησα πληροφορίες για τα μεταφορικά για τα πηνία με ρώτησαν κι αυτοί μήπως είναι ο ανορθωτής που φταίει και να τον τσεκάρω πριν τα παραγγείλω!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!