GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 12-04-2011, 11:06
vasileiosf Ο/Η vasileiosf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: f 800 gs 30 years gs
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Απάντηση: ΖΕΛΑΤΙΝΑ F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian Εμφάνιση μηνυμάτων
( επειδή αυτά δεν είναι σωστό να λέγονται από εδώ, θα αποστείλω πμ , εντός της αυριανής ημέρας )

Η ζελατίνα είχε στην αρχική κατασκευή ένα μικρό πρόβλημα κάποιοων εκατοστών, αλλά εδώ και ένα έτος έχει αναπροσαρμοστεί και λειτουργεί άψογα !!
άλλα σχόλια εγώ δεν μπορώ να κάνω
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΕΦΕΡΑ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ!ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΜ ΣΟΥ!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 12-05-2011, 13:01
thleon Ο/Η thleon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Απάντηση: ΖΕΛΑΤΙΝΑ F800GS

Έχοντας δοκιμάσει τις εξής 5 ζελατίνες:

Touratech απλή, Τouratech Desierto, Wunderlich Vario, MRA, Kappa - Givi

Τα συμπεράσματα είναι τα εξής:

Τouratech Desierto: η καλύτερη αλλά και ακριβότερη μια που στην πραγματικότητα αγοράζεις ζελατίνα, φερινγκ, και μεταλλικό στήριγμα

Touratech απλή: Καλή άλλα δημιουργεί θέμα με παρατεταμένο πλαϊνό αέρα

Wunderlich Vario: Πολύ καλή κάλυψη και ποιότητα κατασκευής αλλά πολύ βαριά κατασκευή για τη λιτή μύτη της μηχανής. Στα συν όσο αυξάνει η ταχύτητα τόσο πιο ψηλά ανεβαίνει ο αέρας.

MRA η πιο μικρή από όλες κάνει δουλειά για το μέγεθός της αλλά όχι αρκετή κατά τη γνώμη μου

Kappa - Givi η φτηνότερη και το καλύτερο value for money (πρέπει να κάνεις κάτι με το ήλιο όπως ο φίλος μας)

Προσωπικά κατέληξα στην Τouratech Desierto,
Ναι είναι ακριβή αλλά και το μηχανάκι είναι ακριβό.
Είναι ουσιαστικά το φέρινγκ που λείπει από το μηχανάκι αν το θέλεις adv touring.
Στο μεταλλικό στήριγμα έχω βάλει και GPS.
Είναι σχετικά μικρή κατασκευή και πάρα πολύ αποτελεσματική 120-130 με τη ζελατίνα του κράνους ανοιχτή δουλεύει καλά μέχρι τα 180. Δεν γίνεται το μηχανάκι RT αλλά ταξιδεύει μια χαρά Α! έχω ύψος 1.80.

Τώρα, αν δεν θέλεις να σπαταλήσεις χρήματα και να κάνεις απλά τη δουλειά σου Kappa - Givi και αν βγεις στο χώμα την ξεβιδώνεις και στη σχάρα.

Ελπίζω να σας βοήθησα

Last edited by thleon; 12-05-2011 at 13:04. Λόγος: `
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 12-07-2011, 18:31
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: ΖΕΛΑΤΙΝΑ F800GS

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για την ζελατίνα

Wunderlich ERGO HIGH ????????????
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 29-08-2011, 17:57
jeanpaul Ο/Η jeanpaul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Απάντηση: ΖΕΛΑΤΙΝΑ F800GS

Μετά από δυο χρόνια με την touring της BMW έχω να πω πως έχω φάει πολύ αέρα. Είμαι 1,83.
Κάποια στιγμή θα την αλλάξω σίγουρα.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 30-08-2011, 19:14
Marios 800gs Ο/Η Marios 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Metamorfosi
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Απάντηση: ΖΕΛΑΤΙΝΑ F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasileiosf Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΝΩΜΗ.
ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ZTECHNIK ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ Ζ2436.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΞΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΗ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΓΥΡΩ ΣΤΑ 250 ΕΥΡΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΩΝ.
Τελικά την έβάλες την ZTECHNIC που έλεγες? Αν ναι, πες την γνώμη σου, αν σε καλύπτει από τον αέρα. Θέλω να αλλάξω ζελατίνα και την έχω στα υπόψιν, αλλά θέλω και καμία γνώμη απο κάποιον που την έχει ήδη.Ειμαι 1,88 και προβληματίζομαι με τον αέρα, γιατί είναι κατά 10 πόντους πιο ψηλή απο την μαμά ζελατίνα. Αν έχεις και καμία φωτο να παραθέσεις ακόμα καλύτερα. Εσύ τι ύψος έχεις?

Last edited by Marios 800gs; 30-08-2011 at 19:16.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 25-09-2011, 00:49
killbill Ο/Η killbill βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW F800GS
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: ΖΕΛΑΤΙΝΑ F800GS

Μπαίνοντας και εγώ στο θέμα, θα ήθελα την γνώμη σας για το σπόιλερ-επέκταση της touratech που μπαίνει μόνο πάνω στη μικρή-μαμίσια ζελατίνα.
Αν έχει κάποιος ακούσει κάτι;
Εδώ να πω ότι είμαι χρήστης πόλης και χώματος και θα με βολεύει αφάνταστα (στο χώμα) το βάλε-βγάλε με τα "μανταλάκια" της επέκτασης.
Το πρόβλημά μου φυσικά είναι ότι πολλές φορές μετά από μακρυνό χωμάτινο ταξίδι η ασφάλτινη επιστροφή από εθνική είναι ζόρικη με τον αέρα!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 26-09-2011, 19:59
vasileiosf Ο/Η vasileiosf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: f 800 gs 30 years gs
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Απάντηση: ΖΕΛΑΤΙΝΑ F800GS

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ, ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ....
ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ, ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΕΛΕΙΑ!
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ!ΛΟΙΠΟΝ, ΕΙΜΑΙ 1,80 ΚΑΙ ΚΑΤΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΑΚΗ ΕΚΔΟΣΗ ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΤΑΝΤΑΡ ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΕΛΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΨΗΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΦΟΡΕΜΕΝΗ ΠΡΟΕΞΕΧΩ 5-10 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΣΕ ΕΥΘΕΙΑ!ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 120-140 ΔΕ ΝΙΩΘΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΑΕΡΑ,ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΜΩΣ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΡΚΕΤΟ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΕΤΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΩΣΤΟΣΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΝΤΑΡ ΜΑΜΙΣΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ,Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 80-100 ΧΛΜ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ!ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΦΟΡΕΜΕΝΟΥΣ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ!ΑΥΤΑ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΑΡΚΕΤΑ!ΤΕΛΕΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 26-09-2011, 21:16
Marios 800gs Ο/Η Marios 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Metamorfosi
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Απάντηση: ΖΕΛΑΤΙΝΑ F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasileiosf Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ, ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ....
ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ, ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΕΛΕΙΑ!
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ!ΛΟΙΠΟΝ, ΕΙΜΑΙ 1,80 ΚΑΙ ΚΑΤΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΑΚΗ ΕΚΔΟΣΗ ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΤΑΝΤΑΡ ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΕΛΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΨΗΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΦΟΡΕΜΕΝΗ ΠΡΟΕΞΕΧΩ 5-10 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΣΕ ΕΥΘΕΙΑ!ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 120-140 ΔΕ ΝΙΩΘΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΑΕΡΑ,ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΜΩΣ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΡΚΕΤΟ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΕΤΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΩΣΤΟΣΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΝΤΑΡ ΜΑΜΙΣΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ,Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 80-100 ΧΛΜ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ!ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΦΟΡΕΜΕΝΟΥΣ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ!ΑΥΤΑ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΑΡΚΕΤΑ!ΤΕΛΕΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
Μου κάνει εντύπωση γιατί η συγκεκριμένη που έβαλες έχει ύψος 50.8cm.Αρκετά ψηλή σε σχέση με την μαμά. Θα έπρεπε να είχες πλήρως κάλυψη απο τον αέρα. Νομίζω ότι, δεν με καλύπτει καμία απο τον αέρα δεδομένου του ύψους μου. Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις καμία φωτο να δούμε πως είναι από αισθητικής άποψης. Προσανατολίζομαι ή για την PUIG ή για την SECDEM (Θεωρώ ότι ταιριάζουν καλύτερα σαν σύνολο πάνω στην μηχανή μας). Ευχαριστώ για συμμετοχή σου.

Last edited by Marios 800gs; 26-09-2011 at 21:20.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 26-09-2011, 22:15
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: ΖΕΛΑΤΙΝΑ F800GS

Πολλοί βάζουν και την Powerbronze


Reply With Quote
  #30  
Παλιό 26-09-2011, 22:36
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: ΖΕΛΑΤΙΝΑ F800GS

παιδιά μην ξεχνάτε και το γεγονός οτι ο αέρας, όσο μεγαλώνουν οι ταχύτοιτες έρχεται με μεγαλύτερη δύναμη, οπότε είναι λογικό να υπάρχει λίγος αέρας στο κεφάλι !! είμαστε σε ματοσακό
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΖΕΛΑΤΙΝΑ G650GS stelanja Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 14 31-03-2011 20:32
ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΤΟURING F800GS makis121981 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 18-12-2010 17:56
Πωλείται Ζελατίνα MRA Vario για F800GS-F800GS thleon Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 8 22-11-2010 20:11
ΖΕΛΑΤΙΝΑ ADVENTURE allen Ζήτηση 1 21-10-2010 15:15
ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΖΕΛΑΤΙΝΑ TOURING F800GS makis121981 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 22-09-2010 15:36


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!