GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-02-2013, 23:57
matador Ο/Η matador βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Άργος Ορεστικό Καστοριάς
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Να πάρω το 800άρι ???

Θέλω να αγοράσω μηχανή και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Τiger 800 και F 800 GS. Παίρνοντας πληροφορίες και από τα δύο φιλόξενα forum είμαι ακόμα αναποφάσιστος. Θα ήθελα όμως όποιος κάτοχος F 800 GS μπορεί, να μου πει για την συμπεριφορά της μηχανής σε μεγάλα ταξίδια (1000+ χιλιόμετρα). Θα μου πείτε τώρα ότι το 2013 δεν υπάρχουν κακές μηχανές και υπάρχουν άνθρωποι που πηγαίνουν Nordkapp με Vespa… Τέλος πάντων, αν έχει κάνει κάποιος μεγάλα ταξίδια εσωτερικού ή εξωτερικού παρακαλώ να μου πει τη γνώμη του για το αν εμπνέει εμπιστοσύνη, αν η κατανάλωση και η άνεση ταξιδίου με 130-140 χμ είναι ικανοποιητική, και γενικά όποια άλλη παρατήρηση ή πληροφορία μπορεί να έχει. Η χρήση που θα κάνω είναι κυρίως επαρχιακοί δρόμοι, λίγοι βατοί χωματόδρομοι , Εθνική Οδό (Αθήνα Καστοριά )και ένα ή δύο ταξίδια στο εξωτερικό το καλοκαίρι. Σε δεύτερο πλάνο υπάρχει και το 1200GS Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω…

Last edited by ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ; 16-02-2013 at 21:56. Λόγος: Διόρθωση νέου θέματος !!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 16-02-2013, 02:23
panosv Ο/Η panosv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Καματερο
Μoto: f800gs
Μηνύματα: 702
Προεπιλογή Απάντηση: Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά

Εγώ έχοντας το F800gs θα σου πω μια σύντομη γνώμη ανάμεσα στα δυο 800άρια.Το Tiger είναι κατά τη γνώμη μου πιο τουριστικό έχοντας 20λιτρο ρεζερβουάρ(Δεν γνωρίζω κατανάλωση)κ κατά 2ον είναι τρικίλυνδρο που σημαίνει λιγότερους κραδασμούς για ταξίδια στις εθνικές.Το δε F800gs με 16λίτρα ρεζερβουάρ είναι πάρα πολύ οικονομικό στην κατανάλωση κ στη συνέχεια αν η χρήση που του κάνεις είναι επαρχιακό στροφιλίκι κ βατό χώμα είναι μακράν καλύτερο!Τώρα αν κάνεις μεγάλα ταξίδια νομίζω πως είσαι για 1200,εκεί μιλάει ο μπόξερ κ δεν θα λυπαίνεις κ αλυσίδα!
Καλή επιλογή!

Last edited by ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ; 16-02-2013 at 21:56. Λόγος: Διόρθωση νέου θέματος !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 16-02-2013, 11:18
matador Ο/Η matador βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Άργος Ορεστικό Καστοριάς
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Απάντηση: Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από panosv Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωνσταντίνε καλώς ήρθες!Εγώ έχοντας το F800gs θα σου πω μια σύντομη γνώμη ανάμεσα στα δυο 800άρια.Το Tiger είναι κατά τη γνώμη μου πιο τουριστικό έχοντας 20λιτρο ρεζερβουάρ(Δεν γνωρίζω κατανάλωση)κ κατά 2ον είναι τρικίλυνδρο που σημαίνει λιγότερους κραδασμούς για ταξίδια στις εθνικές.Το δε F800gs με 16λίτρα ρεζερβουάρ είναι πάρα πολύ οικονομικό στην κατανάλωση κ στη συνέχεια αν η χρήση που του κάνεις είναι επαρχιακό στροφιλίκι κ βατό χώμα είναι μακράν καλύτερο!Τώρα αν κάνεις μεγάλα ταξίδια νομίζω πως είσαι για 1200,εκεί μιλάει ο μπόξερ κ δεν θα λυπαίνεις κ αλυσίδα!
Καλή επιλογή!
Eυχαριστώ πολύ Πάνο για την άμεση ανταπόκριση,
κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ.. Υπάρχει και το 1200 σαν δεύτερη επιλογή
αλλά ξεφεύγει αρκετά ο προυπολογισμός.

Last edited by ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ; 16-02-2013 at 21:57. Λόγος: Διόρθωση νέου θέματος !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 16-02-2013, 15:13
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Kαλησπέρα από νέο μέλος από Καστοριά

Αν εχεις τα μαρουλια για το 800αρι παρτω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ θα σε καλυψει σε ΟΛΑ.... και τσαμπα απο καυσιμο στην εποχη που ζουμε....και το συμαντικοτερο????εχει ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ..

Last edited by ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ; 16-02-2013 at 21:56. Λόγος: Διόρθωση νέου θέματος !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-02-2013, 09:51
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Να πάρω το 800άρι ???

Το θεμα δεν ειναι τι θα σου προτεινει ο καθενας απο εμας.Το θεμα ειναι να αποφασισεις να αγορασεις μια μοτοσυκλετα ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ.
Αν δηλαδη εχεις στο πλανο σου πολλα και συχνα ταξιδια ανω των 500-600χλμ καθε φορα τότε θα σε ζορισει ενα 800(απο Γερμανια ή Αγγλια)σε σχεση με ενα Uber Alles R1200GS που κλεβει εκκλησια στον τομεα "μεγαλο ταξιδι".
Αν εχεις χωμα στο μενου,καλο χωμα οχι "παω να αναψω ενα κερι στην Παναγια στον Προυσο απο ασφαλτο και βαζω και λιγη σκονη μεσα",τοτε ενα F800GS ειναι μακραααααν καλυτερο απο 800XC from UK και απο R1200GS.
Αν η καταναλωση,το κοστος χρησης και γενικα το "πορτοφολι μετα την αγορα"σε ενδιαφερουν τότε ξανακοιτα προς F800GS.
Αν αν αν...όλα υποθεσεις ειναι αφου τις απαντησεις τις εχεις στο κεφαλι σου και στα "θελω" σου.
Εμεις τι μπορουμε να κανουμε;Να χαιρομαστε τις κουκλες μας,οποιες κι αν ειναι,με μια μικρη λεπτομερεια:Η αγορα να εχει γινει με σωστα κριτηρια προσαρμοσμενη σε "θελω" και αναγκες επι προσωπικου Μην μπεις στο τριπακι να αγορασεις "για άλλους"!!!
Δες και την δικη μου ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ

Last edited by mAthosalas; 17-02-2013 at 09:52.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 17-02-2013, 11:32
kostas-volos Ο/Η kostas-volos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: suzuki v-strom 650
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή Απάντηση: Να πάρω το 800άρι ???

Οτι και αν αποφασίσεις να ειναι ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 17-02-2013, 11:41
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Να πάρω το 800άρι ???

Παρε Ηοnda....Napo Napo εισαι εδω????
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-02-2013, 11:43
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Να πάρω το 800άρι ???

Ό,τι είπαν οι προλαλήσαντες...
Το 800 της BMW δεν έχει φτιαχτεί για να πηγαίνει μόνο μεγάλα και μακρινά ασφάλτινα ταξίδια. Οι αρετές του φαίνονται στο χώμα. Η σκληρή και επίπεδη σέλα, η χαμηλή και μη ρυθμιζόμενη ζελατίνα και οι κραδασμοί του δικύλινδρου θα σου επιβάλουν στάσεις για ξεμούδιασμα πριν το τέλος της μεγάλης αυτονομίας του (<5lt/100km σε ταξίδι).
Αν σε ενδιαφέρουν μεγάλα ταξίδια τότε boxer με κλειστά μάτια. Στρίβει με τη σκέψη και ταξιδεύεις με προστασία από τον αέρα και με άνεση. Στο χώμα νιώθεις την μηχανή να χτυπάει από παντού και να ετοιμάζεται να διαλύσει (η ανάρτηση δεν βοηθάει και πολύ) αλλά είναι περισσότερο εντύπωση και δεν έχει κανένα πρόβλημα να διανύσει βατούς χωματόδρομους. Στα κλειστά, αργά κομμάτια όμως νιώθεις το όχι αμελητέο βάρος της.
Τα 2 800άρια αν και πολύ όμοια εμφανισιακά έχουν όπως όλοι λένε (δεν έχω οδηγήσει την Εγγλέζα) διαφορετικούς προσανατολισμούς. Το Tiger είναι σαφώς καλύτερο στην άσφαλτο και το GS λίγο καλύτερο στο χώμα.
Το ποια θα διαλέξεις εξαρτάται αποκλειστικά από τις δικές σου ανάγκες.

Δες και 2 συγκριτικά, το ένα από το motorcycle.com και το άλλο από το (Αγγλικό) motorcyclenews.com





Τέλος, πρόσεξε μια ανακοίνωση που είχε βγάλει η Thriumph παλαιότερα περί βενζίνης στην Ελλάδα. Δεν μπορώ να βρω την πηγή (νομίζω πως ήταν το TriumphOnline | Login αλλά αυτό θέλει κωδικό για να μπεις). Ουσιαστικά λέει πως δεν θα καλύψουν ζημιές στον κινητήρα αν δεν έχεις βάλει το πρόγραμμα για χρήση βενζίνης χαμηλών οκτανίων. Δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι αληθεύει αλλά αν ισχύει υπολόγισε μια 10ριά άλογα λιγότερα...

Απόσπασμα:
Dear Service Manager

RE: POOR FUEL QUALITY IN GREECE. ENGINE WARRANTY CLAIMS.

With immediate effect, please ensure customers are informed of the need to use Triumph engine management tunes entitled "Minimum 91 RON" where owners are purchasing fuels advertised as below 100 RON.
Customers who only purchase 100 RON fuel may use Triumph tunes entitled " Minimum 95 RON".
Greece has a disproportionate amount of engine related warranty claims in comparison to other markets. Extensive investigation has concluded that poor quality Greek fuel is directly responsible for this.
Every precaution has been taken to ensure that each current calibration contained in software release 2011.01 (onwards) has the maximum amount of engine protection designed within it to ensure the best engine component longevity possible. It is not possible however to ensure this protection is maintained should the motorcycle be run with a lower fuel grade than we recommend. We therefore strongly recommend that either owners run their motorcycles on 100 RON fuel to ensure the best possible longevity and performance or if customers are unable or unwilling to purchase 100 RON fuel, then these bikes MUST use the "Minimum 91 RON" tunes.
It has also come to our attention that some dealer are running the incorrect calibrations for certain motorcycle conditions (for example running an after market silencer tune, in a motorcycle without an after market silencer fitted). So called ‘tune trialing’ should not be conducted under any circumstances, as this too has been proven to directly affect the long term longevity of engine components.
As a result of this extensive research, from 1st October 2011 Triumph will no longer accept any warranty claims that we deem a result of using poor quality fuels. Any submitted claims for this will be subject to a thorough parts inspection prior to any decision being made.
We trust this information is both informative and clear.
Kind regards.

Charles Smart

Head of Department, Central Warranty Team
Triumph Motorcycles Limited
Normandy Way
Hinckley
Leicestershire
LE10 3BZ
United Kingdom
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 17-02-2013, 12:33
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να πάρω το 800άρι ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων


Τέλος, πρόσεξε μια ανακοίνωση που είχε βγάλει η Thriumph παλαιότερα περί βενζίνης στην Ελλάδα. Δεν μπορώ να βρω την πηγή (νομίζω πως ήταν το TriumphOnline | Login αλλά αυτό θέλει κωδικό για να μπεις). Ουσιαστικά λέει πως δεν θα καλύψουν ζημιές στον κινητήρα αν δεν έχεις βάλει το πρόγραμμα για χρήση βενζίνης χαμηλών οκτανίων. Δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι αληθεύει αλλά αν ισχύει υπολόγισε μια 10ριά άλογα λιγότερα...
Πάντα ειδική περίπτωση είμαστε!

Ωραίες μηχανές κι οι δύο!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-02-2013, 19:57
moican Ο/Η moican βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Να πάρω το 800άρι ???

Βρε άντε να χαθούν οι παλιοκυρίες! Σαν να λες, "φτιάχνω τάπερ και δίνω εγγύηση μόνο αν τα φαγητά που θα μπουν, παρασκευαστούν σε ευγενείς κουζίνες"! Να μην το έφερναν καθόλου στη χώρα μας! Αλλά για να πάρουν τα λεφτά..είναι καλή η βενζίνη μας.

Last edited by moican; 17-02-2013 at 20:00.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!