GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #341  
Παλιό 03-10-2012, 21:01
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!






απο το site της wunderlich
Reply With Quote
  #342  
Παλιό 03-10-2012, 21:10
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Πρασινο δεν έχει ρε για τους βάζελους ?????????????
Θα ταίριαζε το "BMW κ πράσινα άλογα "

Last edited by JohnGS1100; 03-10-2012 at 21:11.
Reply With Quote
  #343  
Παλιό 03-10-2012, 21:52
poko Ο/Η poko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Glyfada
Μoto: R 1200 GS 11'
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Screen Shot 2012-10-03 at 21.34.47.jpg

Το νου σας μην σας "φάνε" το τελευταίο αερόψυκτο για πενταροδεκάρες το marketing και οι πωλήσεις... άσε που αν είναι και μαύρο αξίζει παραπάνω γιατί το καινούργιο δεν έχει τέτοιο χρώμα...

Reply With Quote
  #344  
Παλιό 03-10-2012, 22:13
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS Εμφάνιση μηνυμάτων
karoo 3, το καλυτερο μερος της μηχανης
ολα τα αλλα ειναι απλα οδοντοκρεμες,
εγω αυτα θα παρω, την υπολοιπη μοτο δεν την θελω

ΟΚ !!!
Βρήκα μηχανή!!!
Τα λάστιχα στα χαρίζω και θα σου πάρω κι ένα ζευγάρι επιπλέον, να το έχεις spare
Και το Triple Black για όποτε θες βολτίτσα, που θα σε κουράζει το ΗΡ2, ντε...
Reply With Quote
  #345  
Παλιό 03-10-2012, 22:40
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS Εμφάνιση μηνυμάτων
...

απο το site της wunderlich
είσαι μερικά επεισόδια πίσω ε
Reply With Quote
  #346  
Παλιό 03-10-2012, 23:42
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Ένα από τα κακά αυτής της κwλοκρίσης είναι, ότι κατά τη γνώμη μου πάντα, τα περισσότερα κομμάτια στην Ελλάδα θα πουληθούν σε άτομα που δεν θα ξέρουν ούτε τι καβαλάνε, ούτε τι μπορείς να κάνεις και που μπορεί να σε πάει αυτή η μηχανή. Απλά θα πηγαίνουν για καφεδάκι καμαρωτοί καμαρωτοί με ζελεδάκι στα μαλιά και σκαρπινάκι. Όχι ότι δεν γινόταν και με τα παλιά μοντέλα, αλλά τώρα αυτοί θα είναι η πλειοψηφία...
Reply With Quote
  #347  
Παλιό 03-10-2012, 23:46
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Αλήθεια είναι αυτό.
Το... καλό είναι ότι αυτοί πουλάνε μετά καλά μτχ.
Reply With Quote
  #348  
Παλιό 03-10-2012, 23:46
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αλητεια που την ειδες Γιαννη Αυτο ειναι 10 φορες πιο κυριλε απο το παλιο...το παλιο ηταν μεταλλο χωρις πολλα πολλα πλαστικα, σποιλερ, φτερακια κλπ...αν στο καινουργιο δεις φωτο μονο το τιμονι και τα οργανα (υπαρχει πιο πισω) με τιποτα δεν θα ελεγες οτι ειναι GS αν δεν ηξερες, θα το εκανες RT GT κλπ...
Έλα τώρα,το παλιό δεν ήταν τόσο αιχμηρό και με τέτοιο look.τουλάχιστον αυτό μου αποκομίζει η πρώτη εντύπωσή και μακάρι να ναι έτσι.



Στάλθηκε από το τούμπανο Galaxy i9300 μου
Reply With Quote
  #349  
Παλιό 03-10-2012, 23:48
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων

- Οι εκκεντροφόροι των βαλβίδων ελέγχουν πια χωριστά τις εισαγωγές από τις εξαγωγές (αντί μια και μια), άρα μπορούν να προσφέρουν νέες δυνατότητες ακρίβειας, ενώ στο μέλλον (HINT HINT) θα μπορέσουν να προσφέρουν ΚΑΙ μεταβλητό χρονισμό (σπορ που το ξέρει καλά η BMW).

Αυτά τα μετέφρασες από αγγλικά, ή γερμανικά;;;;
Γιατί πρακτικά, δεν γίνοται....
Ο κάθε εκκεντροφόρος ελέγχει ή τις βαλβίδες εισαγωγής ή αυτές της εξαγωγής. Ο ίδιος εκκεντροφόρος να ελέγχει μια εισαγωγής και μια εξαγωγής, δεν παίζει! Ειδικά στο απερχόμενο μοτέρ με τις 4βάλβιδες κυλινδροκεφαλές (μοντ 2010+), που έχει εισαγωγή πίσω και εξαγωγή εμπρός, σκέψου λίγο πώς θα μπορούσε να είναι αυτό που λες πιο πάνω... Δεν παίζει, κάτι άλλο έγραφαν.

- Οι βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής είναι πια κοντά μεταξύ τους (η κάθε μια με την αδερφή της) και άρα έχουμε πιο συμπαγή θάλαμο καύσης. Αυτό δεν έγινε τυχαία (θα πει κανείς γιατί δεν το έκαναν πριν), απλά η προηγούμενη σχεδίαση (και των εκκεντροφόρων και το από που γινόταν εισαγωγή -από πίσω- και εξαγωγή -από μπροστά-) επέβαλε την ακτινωτή τότε τοποθέτηση.


Πέραν τούτου, σε αερόψυκτο μοτέρ, αδύνατον να έχεις τόσο μικρές αποστάσεις....


- Το μπλοκ είναι αλλιώς πια. Κόβεται κάθετα. Οι δυο κυλινδροκεφαλές ΔΕΝ είναι χωριστές (δεν είμαι σίγουρος ότι μου αρέσει αυτό). Έχουμε επίσης νέα μέθοδο "ντυσίματος" του κινητήρα.

Αυτό πάλι... δεν το καταλαβαίνω. Το μπλόκ, λέγεται έτσι γιατί ΔΕΝ κόβεται! Κάτι άλλο εννοούν. Μετάφραση...

- Το πιρούνι περιέργως ΑΔΥΝΑΤΗΣΕ (? δεν ξέρω αν χαίρομαι - υποθέτω τα υλικά έχουν βελτιωθεί με τα χρόνια) από 41 σε 37 χιλιοστά. Αυτό λέει βοήθησε όστε να στρίβει το ίδιο με το προηγούμενο παρά τα ψυγεία αλλά να έχει και καλύτερο "διάβασμα" του δρόμου.

Λογικό να προσφέρει καλύτερη αίσθηση το λεπτότερο -άρα και ελαφρύτερο- πηρούνι. Αφού πρόκειται για μη φερόμενο βάρος
Το telelever τους βοηθάει να μην εξαρτώνται από την ακαμψία που προσφέρουν τα μεγαλύτερης διαμέτρου -και βαρύτερα- καλάμια, που είναι απαραίτητα στις άλλες μοτό με συμβατικές αναρτήσεις και βάρος ελέφα
ντα.

- Το... πίσω σύστημα (πως να το πω... το paralever ας πούμε), είναι σαφώς μακρύτερο (αφού το μοτέρ με το κιβώτιο είναι πιο μαζεμένο), 5 ολόκληρους πόντους, αλλά έχει την ίδια σκληρότητα στις περιστροφικές δυνάμεις που ασκεί το μοτέρ με τον άξονα. Επίσης είναι πιο... εντουράδικο έτσι.

- Η απόσταση από το έδαφος αυξήθηκε κατά σχεδόν 1 πόντο (αν και η θέση οδήγησης είναι πιο χαμηλή θα δούμε πιο κάτω).

- Το ESA πέρα από το "κεντρικό" mode που το ρυθμίζει, πάντα μπορεί να ρυθμιστεί "σκληρότερο" ή "μαλακότερο" αν θέλει ο αναβάτης (και φυσικά και 1 ή 2 άτομα).

- Μια και το συζητάγαμε και επέμενα, το κάστερ έμεινε ίδιο (βασικά από 101mm έγινε 99.6 - δηλαδή το ίδιο ουσιαστικά), το ίχνος έμεινε το ίδιο (1507mm).


Εδώ σε πιάνω αδιάβαστο....
"το κάστερ" είναι γωνία! Άρα δεν είναι "το" αλλά "η". Και μετριέται σε μοίρες κι όχι σε χιλιοστά. Αυτό που λες "κάστερ", είναι το ίχνος και , ΝΑΙ! μετριέται σε χιλιοστά. Και όντως είναι πρακτικά το ίδιο, χωρίς όμως να σημαίνει ότι η γωνία κάστερ παρέμεινε ίδια! Συνεχίζω να επιμένω -αν και είναι άνευ ουσίας...- ότι η κάστερ μου μοιάζει μεγαλύτερη. Επειδή όμως το μεταξόνιο παρέμεινε επίσης πρακτικά ίδιο (αυτό που λες ίχνος και είναι 1507χιλ=1,5 μέτρο....), σε συνδιασμό με το ίδιο ίχνος και το μεγαλύτερο πίσω "ψαλίδι", η γεωμετρία της μπορεί να της δίνει ακόμα καλύετρη, πιο κοφτερή και συνάμα πιο σταθερή συμπεριφορά, ασχέτως της μεγαλύτερης κάστερ...

Εκείνο που θέλω να πω, για να μη μπερδευτεί το σύμπαν, είναι ότι τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά, ένα προς ένα, έχουν , κάποια, μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο νέο και στο απερχόμενο μοντέλο, ενώ κάποια άλλα μοιάζουν ίδια. Μένει να το οδηγήσουμε και να κρίνουμε εξ ιδίων

Προφανώς θα μιλάνε άπαντες για άλματα στην οδική συμπεριφορά και για τόνους οδηγικής απόλαυσης....

-.

Για το τελευταίο είμαι απόλυτα βέβαιος!
Reply With Quote
  #350  
Παλιό 03-10-2012, 23:51
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα τώρα,το παλιό δεν ήταν τόσο αιχμηρό και με τέτοιο look.τουλάχιστον αυτό μου αποκομίζει η πρώτη εντύπωσή και μακάρι να ναι έτσι.



Στάλθηκε από το τούμπανο Galaxy i9300 μου

Το αιχμηρό look, το κάνει "αλήτικο". Αυτό θες να πεις. Κάτι σαν KTM Duke
Πάντως πλην της "αιχμηρότητας" που όντως υπάρχει, εμένα μου φαίνεται πιο "ντελικάτο" και χλιδάτο.
Θα το δούμε κι από κοντά βέβαια....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!