GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 21-12-2012, 11:46
Chrislog Ο/Η Chrislog βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Athens
Μoto: R 1200 GS, '08
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Σε όσους έχουν GS μέχρι το 2010 η Akrapa επιβάλλεται…..δεν ακούγεται αλλιώς η μηχανή…για τα 2010 και μετά νομίζω το κλαπέτο βγάζει θεϊκό ήχο!!!

Στα ταξίδια μου έρχεται να τη σπάσω…με τη βαλίτσα τη πλαϊνή κάνει στα τράτα….

Από κατανάλωση ξέρει κανένας να μας πει πόσο επιβαρύνει ???...το φίλτρο???...ρουφάει περισσότερο μα αυτό??
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 21-12-2012, 12:07
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Με το φίλτρο λογικά πρέπει να τσιμπάει λιγάκι καύσιμο παραπάνω. Εγώ που έχω μόνο τελικό ακρα, δεν είδα διαφορά στην κατανάλωση.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 21-12-2012, 12:09
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dionysisgs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου..Δεν ξέρω αν δίνει 5 άλογα, νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό το νούμερο..σίγουρα όμως υπάρχει καλύτερη αίσθηση στην απόκριση του γκαζιού...

Σημείωση τιμών αντιπροσωπίας. Τιμή μαμάς εξάτμησης RT κοντά στο χιλιάρικο. ACRAPOVIC +- 650
αυτα που εγραψα ειναι κατοπη μετρησεων σε δυναμομετρο τωρα που ξανακηταξα το διαγραμα διοτι το εχω η συνηθησμενη ακραπα διχως συγαστηρα με φυλτρο K&N εναι max power 97.9 max torg 103.80me foul akrapovic mega moto δυχος συγαστηρες max power 100.1 max torg 106.6ενο με το στανταρ εξοστ κε Κ&Ν max power 95.4 max torg 101.8 υπαρχη ακομα μια αλλη εξατμηση παλυ απο της acrapovic η οπια πωληται απο την ΗΡΝ κε ειναι κοντα στα 2 χιλιαρηκα δυχος καταλητη, πρεπη να δυνη πιο πολα αλογα τουλαχηστο αυτη την εσθηση μου εδοσε οταν την δοκημασα στο δρομοεδω μηλαμε για ΗΡ2τωρα για το rt τι να πω .....οπως ειπα πιο πανω λιμουζηνα με ελευθερη εξατμηση δεν κολαει (η γνωμη μου Διονηση)

Last edited by giclas; 21-12-2012 at 12:12.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 21-12-2012, 12:22
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα που εγραψα ειναι κατοπη μετρησεων σε δυναμομετρο τωρα που ξανακηταξα το διαγραμα διοτι το εχω η συνηθησμενη ακραπα διχως συγαστηρα με φυλτρο K&N εναι max power 97.9 max torg 103.80me foul akrapovic mega moto δυχος συγαστηρες max power 100.1 max torg 106.6ενο με το στανταρ εξοστ κε Κ&Ν max power 95.4 max torg 101.8 υπαρχη ακομα μια αλλη εξατμηση παλυ απο της acrapovic η οπια πωληται απο την ΗΡΝ κε ειναι κοντα στα 2 χιλιαρηκα δυχος καταλητη, πρεπη να δυνη πιο πολα αλογα τουλαχηστο αυτη την εσθηση μου εδοσε οταν την δοκημασα στο δρομοεδω μηλαμε για ΗΡ2τωρα για το rt τι να πω .....οπως ειπα πιο πανω λιμουζηνα με ελευθερη εξατμηση δεν κολαει (η γνωμη μου Διονηση)
up!! φοβερές οι μετρήσεις, νομίζω ότι τελικά αξίζει...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 21-12-2012, 12:35
iagos Ο/Η iagos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ν.Ιωνία
Μoto: HP2
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Υπάρχει ένα πολύ κατατοπιστικό συγκριτικό μεταξύ after market εξατμίσεων με δυναμομετρήσεις σε αυτό το thread:

R 1200 GS/GSA : After market exhaust - benefit? - Aftermarket Exhausts - GS-Riders International

Το συμπέρασμά τους είναι πως η ΟΕΜ εξάτμιση έχει την καλύτερη απόδοση.
Έχω αλλάξει εξάτμιση στο HP2 κυρίως για να μειώσω το βάρος, εκεί η ΟΕΜ μοιάζει σαν μαντεμένια ξυλόσομπα μπροστά στην Akra.
Χαμηλά έχασα δύναμη αλλά το ισορρόπησα με ECU fooler και πλουσιότερο μίγμα.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 21-12-2012, 12:59
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Οντως η διάφορα στις χαμηλές είναι αισθητή . Νομίζω ότι αυτο είναι περισσότερο λόγο φιλτρου .
Εγώ στην κατανάλωση είχα μεγάλη διαφορά, δεν έπεφτα κάτω απο 6,5.
Μου ανέβαζε ευκολότερα θερμοκρασία στην εθνική .
Εβγαλα το φιλτρο, έφτιαξε η θερμοκρασία και απο κατανάλωση τωρα ξεκιναω απο 5.
Έχω βάλει και την ταπα στην ακράπα.
Νομίζω ότι εθνική παει καλύτερα τωρα , στις ψηλές δηλαδή . Στις χαμηλές είναι αισθητά πιο χάλια.
Συμπέρασμα : εκτός απο αισθητικά που είναι πολυ πιο όμορφο με την ακράπα δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα γι αυτα που προσφέρουν.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 22-12-2012, 20:21
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

αυτη εναι η εξατμηση η οπια ποληται απο την ΗΡΝ
καμια σχεση με οπια δυποτε αλλη εξατμηση ακομη κε απο την ακραπα !!

Reply With Quote
  #18  
Παλιό 23-12-2012, 18:21
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Πριν απο κανα χρονο είχα μπεί κι εγώ στο τρυπάκι αυτό για να βάλω εξάτμιση στο GS (μοντέλο του '10) μαζί με φίλτρο εννοείται. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο ωστε να βρείς την εξάτμιση που ταιριάζει στο κάθε μηχανάκι (οποιασδήποτε μαρκας και μοντέλου). Ο λόγος είναι οτι απαγορεύεται δια ροπάλου να χαλάσεις την ισοροπία μεταξύ της πίεσης των αερίων στην είσοδο του κινητήρα και της πιεσης στην έξοδό του (οι μηχανολόγοι μπορούν να μας διαφωτίσουν λίγο περισσότερο στο συγκεκριμένο θέμα). Υπήρχε ενα πολύ χρήσιμο και κατατοπιστικό link για το θεμα αλλα δεν μπορώ να το βρω ρε γμτ. Γι'αυτό ορισμένες μεγάλες, κατα κύριο λόγο, εταιρίες βγάζουν συγκεκριμένες εξατμίσεις για συγκεκριμένα μοντέλα. Στην προκειμένη περίπτωση η BMW πρότεινε την Akrapovic στην τιμή των 900 ευρώ πριν ενα χρόνο περίπου. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει εαν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά...! Είναι πάντως γεγονός οτι ο συνδυασμός φίλτρο-εξάτμιση βελτιώνει οπτικά και ηχητικά (για οδική συμπεριφορά κι επιδόσεις οι απόψεις διίστανται) το μηχανάκι μας αλλά εντελώς ειλικρινά εαν η διαφορά στο βάρος είναι 2-3 κιλά προτιμώ να τα χάσω εγώ με δίαιτα και να μου μείνει και το χιλιάρικο στην άκρη

Υ.Γ: Μιλάω πάντα για ΤΕΛΙΚΟ εξάτμισης. Εαν μιλαμε για full σύστημα αλλάζει εντελώς το πράγμα!

Last edited by Thomas Ptwmas; 23-12-2012 at 18:26.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 24-12-2012, 00:06
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thomas Ptwmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν απο κανα χρονο είχα μπεί κι εγώ στο τρυπάκι αυτό για να βάλω εξάτμιση στο GS (μοντέλο του '10) μαζί με φίλτρο εννοείται. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο ωστε να βρείς την εξάτμιση που ταιριάζει στο κάθε μηχανάκι (οποιασδήποτε μαρκας και μοντέλου). Ο λόγος είναι οτι απαγορεύεται δια ροπάλου να χαλάσεις την ισοροπία μεταξύ της πίεσης των αερίων στην είσοδο του κινητήρα και της πιεσης στην έξοδό του (οι μηχανολόγοι μπορούν να μας διαφωτίσουν λίγο περισσότερο στο συγκεκριμένο θέμα). Υπήρχε ενα πολύ χρήσιμο και κατατοπιστικό link για το θεμα αλλα δεν μπορώ να το βρω ρε γμτ. Γι'αυτό ορισμένες μεγάλες, κατα κύριο λόγο, εταιρίες βγάζουν συγκεκριμένες εξατμίσεις για συγκεκριμένα μοντέλα. Στην προκειμένη περίπτωση η BMW πρότεινε την Akrapovic στην τιμή των 900 ευρώ πριν ενα χρόνο περίπου. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει εαν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά...! Είναι πάντως γεγονός οτι ο συνδυασμός φίλτρο-εξάτμιση βελτιώνει οπτικά και ηχητικά (για οδική συμπεριφορά κι επιδόσεις οι απόψεις διίστανται) το μηχανάκι μας αλλά εντελώς ειλικρινά εαν η διαφορά στο βάρος είναι 2-3 κιλά προτιμώ να τα χάσω εγώ με δίαιτα και να μου μείνει και το χιλιάρικο στην άκρη

Υ.Γ: Μιλάω πάντα για ΤΕΛΙΚΟ εξάτμισης. Εαν μιλαμε για full σύστημα αλλάζει εντελώς το πράγμα!
Ετσι, έτσι!!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 13-01-2013, 21:40
pilot Ο/Η pilot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μoto: BMW GS 1200 ADV (DOHC)
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Πρίν απο 3 μερες εβαλα kn φιλτρο και akrapovich , έιδα μεγαλη διαφορά στην ευστροφία του κινητήρα , στο θορυβο και γέμησα στης μεσαίες .. Το νιώθω ποιο αγριο
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!