GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 13-01-2013, 22:30
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρίν απο 3 μερες εβαλα kn φιλτρο και akrapovich , έιδα μεγαλη διαφορά στην ευστροφία του κινητήρα , στο θορυβο και γέμησα στης μεσαίες .. Το νιώθω ποιο αγριο
σημερα αφου ειδες την ευστοφια του κινητηρα........δες αυριο κε την καταναλοση !!κε πεσμας να μαθουμε !!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 14-01-2013, 00:45
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο/Η ΔΗΜΗΤΡΗΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 597
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Με τα χρημητα απο την ακραπα που λετε μπορεις να πας μια βδομαδουλα χαρμα....Αμα περισευαν κ καποια απο δαφτα ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ Κ ΑΛΛΗ ΜΙΑ.Δρομοι βουνα κ λιμνες θα ερθω χωρις ακραπα....!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 14-01-2013, 13:53
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Reply With Quote
  #24  
Παλιό 15-01-2013, 01:43
-DHMHTRHS- Ο/Η -DHMHTRHS- βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΘEΣ/NIKH
Μoto: TACT 50cc , RT 1200
Μηνύματα: 1,582
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Λοιπον φιλοι μου περι ορεξεως κολοκυθοπιτα λεει μια παροιμια και θα σας εξηγησω γιατι.
Το μηχανακι μου το θελω να ειναι παντα σενιω και παντα καθαρω.πριν χαλασει κατι το αλλαζω και το προσεχω οπως πολλα παιδια εδω μεσα.Ουτε ο πρωτος ειμαι αλλα ουτε και τελευταιος.Ο καθενας εχει βαλει τις δικες του πινελιες στο μηχανακι του για να το κανει κατα την γνωμη του πιο ομορφο και πιο γρηγορο ειτε γιατι θελει να ξεχωριζει απο τα αλλα ειτε γιατι το βαρεθηκε και θελει καποια αλλαγη.Το να αλλαξεις μια εξατμιση η να βαλεις ενα φιλτρο η ουσια δεν αποσκοπη στο να κερδισεις 2 η 5 ιππους παραπανω οσο η ηδονη που νοιωθεις οπως οταν πρωτοπηρες την μηχανη σου.Και θα με πειτε ναι και με την καταναλωσει τη θα κανεις και λεω οτι αναλογως πως παει ο καθε οδηγος την μηχανη του τετοια καταναλωσει θα εχει.Οτι καιει λιγο παραπανω με μια αφτερ μαρκετ εξατμηση καιει αλλα
μην ξεχνατε οτι δεν εχετε παπακια εχετε μηχανες

Υ.Γ.ουτε κανενα ματσο ειμαι αλλα ουτε και κανενας νεοπλουτος οχι οτι εχω κατι μαζι τους.
ΕΓΩ συγκεκριμενα εκανα οικονομια 1 ολοκληρο χρονο για να παρω εξατμηση και τελικα βρηκα μια μεταχειρισμενη του κουτιου και την πηρα
γι αυτο αν καποιος γουσταρει να κανει κατι για το μηχανακι του εφοσων μπορει και θελει ας το κανει και ας του απανταμε αντικειμενικα τα υπερ και τα κατα...
Υ.Γ.2 και επειδη δεν θελω να παρεξηγηθω με κανεναν γιατι δεν ειμαι τετοιο παιδι συγνωμη αμα εθιξα καποιον με τα λεγομενα μου
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 20-01-2013, 19:43
pilot Ο/Η pilot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μoto: BMW GS 1200 ADV (DOHC)
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Επέστρεψα για να σας απαντησω μετα απο 2 ντεπόζιτα Adv οσο αναφορα καταναλωσεις κλπ , λοιπον το μηχανακι στο ταξιδι αναπνεει πολυ καλυτερα και εχει μεγαλη διαφορα στα γεμισματα των ταχυτητων χωρις κατεβασμα .. "αρπαει" , απο καταναλωση τα ιδια με μια μικρη διαφορα της ταξης του 0,2 λτ !!
τωρα μέσα στη πόλη ο λογος που ξεφευγει πιο πολυ η καταναλωση δλδ 1-2 λτ ειναι γιατι επειδη γεμισε στα χαμηλα και εχει και ωραιο ηχο οπως καταλαβατε .... το χερι μου δεν καθετε ησυχα !!!!
Θα ηταν αναδρο να ριξω λοιπον το λογο της αυξημενης καταναλωσης στην ακραπα και το φιλτρακι!!
Σημερα μετα απο 20000 χλμ εξυσα σταντ και μαρσπιεδες!!
Δεν μετανιωσα καθολου λοιπον για τα λεφτα που ερηξα στην καλη μου ! Αναζοπυρωσα τη σχεση μας!

Last edited by pilot; 20-01-2013 at 19:47.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 20-01-2013, 20:33
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Η κατανάλωση ειναι σχετική.
Θα τα πω όσο πιο απλα γίνεται κ ο καθένας ας βγάλει τα συμπέρασματα του.
Έβαλα καυσαναλυτη στη μηχανη ακριβώς μετα τον καταλύτη χωρίς νζ πειραξω τίποτα άλλο. Οι μετρήσεις έδειχναν συνεχείς 14,9/1 με 15,3/1.
Μετα έκανα το ίδιο αφαιρώντας τον καταλύτη. Οι μετρήσεις έμειναν οι ίδιες.
Αλλαξα κ φιλτρο, έβαλα κ Ακραποβιτς (κ οχι μονο). Οι μετρήσεις πάλι ήταν ίδιες.
14,9/1 με 15,3/1.
Αυτο συμβαινει διοτι τα GS ρυθμίζουν το μείγμα τους μέσω των αισθητήρων λαμδα. Οτι κ να κάνεται σε εισαγωγή κ εξαγωγή τα νούμερα δεν αλλάζουν.
Εγω αυτο είδα κ επειδη των εξοπλισμό τον έχω, προκαλώ οποιονδήποτε να με διαψεύσει.
Η αυξημένη κατανάλωση προέρχεται απο τον τροπο οδήγησης κ τον χρόνο αντίδρασης της ECU.
Αναλυτικότερα, οταν μπει το φιλτρο, αυτόματα παίρνει κ πιο πολυ αέρα. Αυτο υποχρεώνει τους λαμδα να σεταρουν το μείγμα (το οποιο προφανώς ειναι πιο φτωχο) ξανά στο 14,9 με 15,3 που ζητάει η ECU (τσουπ, να η αύξηση της κατανάλωσης!!!).
Κάτι ανάλογο συμβαίνει κ με την Ακραποβιτς. Οντας ελεύθερη κ ανοίγοντας τέρμα το γκάζι (εντελώς τέρμα) διαπίστωσα πως το μείγμα φτάνει στο εξωπραγματικό πλούσιο 10,5/1-11,0/1 (τσουπ, να κ δευτερη αιτια για αυξηση στη καταναλωση!!!). Στη συνέχεια μπαίνουν ξανά στη μέση οι λαμδα κ το επαναφέρουν στα ορθά επίπεδα.

TIP: όσοι έχουν Ακραποβιτς κ γενικά ελεύθερη Εξατμιση κάντε το εξής κ θα το διαπιστώνεται μόνοι σας. Σε φάση επιτάχυνσης (με 2α, 3η, 4η, δεν εχει σημάδια) δοκιμάστε να ανοιξεται στο 100% το γκάζι σας.
Στη συνέχεια επαναλαβεται με την εξής διαφορα. Την ωρα που η μηχανη εχει πλήρες φορτίο κ το γκάζι ειναι τέρμα ανοιχτό, κλείστε το ελάχιστα. Ενα τσικ αρκεί. Απλα η ECU να μην διαβάζει 100% αλλα 99% η 99,5%.
Θα εκπλαγειται ευχάριστα οταν συνηδειτοποιησεται ότι η μηχανη επιταχύνει πιο γρήγορα.
Αυτο ωφειλεται στο ότι ο χρόνος αντίδρασης των λαμδα για την προσαρμογή του μείγματος ειναι μικρότερος.
Η ολοι διαδικασία θέλει χιλιόμετρα, ευθείες κ χρόνο.
Εγω το έκανα στην εθνική κ άνοιξα μεχρη κ 6η.
Καλο ειναι να μην το κάνεται χωρίς λόγο.

Στο δια τ'αυτα, η αυξημένη κατανάλωση ειναι φυσικό επ´ακόλουθο οταν αλλάζεις φιλτρο η (κ) Εξατμιση.
Η αναλογία καυσίμου/Αερος παραμένει πάντα η ίδια.
Τα άλογα η η αυξημένη απόδοση έρχονται προφανώς απο την αυξημένη κατανάλωση.
Στον αντίποδα όμως της αυξημένης κατανάλωσης έχουμε καλύτερες (?) επιδόσεις.
Δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε αυξημένες επιδόσεις κ σταθερή κατανάλωση στα GS. Τα άλογα θέλουν σανο. Δε δουλεύουν με σκέτο αέρα.

Ελπίζω να βοηθησα, τα συμπεράσματα δικα σας.

Last edited by Alkinoos; 20-01-2013 at 20:42.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 20-01-2013, 23:29
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

κι εγώ είδα σημαντική διαφορά με την Ακράπα στο GS μου, που είναι με τους 2 εκκεντροφόρους, παρόλο που η μαμά εξάτμιση είναι πολύ ανοιχτή.
Βασικά έχει καλύτερη λειτουργία το μοτέρ, πιο smooth και δεν κλωτσάει όσο πριν.
Επίσης και τα σκασίσματα είναι λιγότερα
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 20-01-2013, 23:38
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Εγώ την μεγάλη διαφορά την είδα οταν άλλαξα λαιμούς.!! Αυτό αξίζει!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 21-01-2013, 23:14
pilot Ο/Η pilot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μoto: BMW GS 1200 ADV (DOHC)
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή Απάντηση: Akrapovic σε RT / GS, αξιζει τον κόπο?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατανάλωση ειναι σχετική.
Θα τα πω όσο πιο απλα γίνεται κ ο καθένας ας βγάλει τα συμπέρασματα του.
Έβαλα καυσαναλυτη στη μηχανη ακριβώς μετα τον καταλύτη χωρίς νζ πειραξω τίποτα άλλο. Οι μετρήσεις έδειχναν συνεχείς 14,9/1 με 15,3/1.
Μετα έκανα το ίδιο αφαιρώντας τον καταλύτη. Οι μετρήσεις έμειναν οι ίδιες.
Αλλαξα κ φιλτρο, έβαλα κ Ακραποβιτς (κ οχι μονο). Οι μετρήσεις πάλι ήταν ίδιες.
14,9/1 με 15,3/1.
Αυτο συμβαινει διοτι τα GS ρυθμίζουν το μείγμα τους μέσω των αισθητήρων λαμδα. Οτι κ να κάνεται σε εισαγωγή κ εξαγωγή τα νούμερα δεν αλλάζουν.
Εγω αυτο είδα κ επειδη των εξοπλισμό τον έχω, προκαλώ οποιονδήποτε να με διαψεύσει.
Η αυξημένη κατανάλωση προέρχεται απο τον τροπο οδήγησης κ τον χρόνο αντίδρασης της ECU.
Αναλυτικότερα, οταν μπει το φιλτρο, αυτόματα παίρνει κ πιο πολυ αέρα. Αυτο υποχρεώνει τους λαμδα να σεταρουν το μείγμα (το οποιο προφανώς ειναι πιο φτωχο) ξανά στο 14,9 με 15,3 που ζητάει η ECU (τσουπ, να η αύξηση της κατανάλωσης!!!).
Κάτι ανάλογο συμβαίνει κ με την Ακραποβιτς. Οντας ελεύθερη κ ανοίγοντας τέρμα το γκάζι (εντελώς τέρμα) διαπίστωσα πως το μείγμα φτάνει στο εξωπραγματικό πλούσιο 10,5/1-11,0/1 (τσουπ, να κ δευτερη αιτια για αυξηση στη καταναλωση!!!). Στη συνέχεια μπαίνουν ξανά στη μέση οι λαμδα κ το επαναφέρουν στα ορθά επίπεδα.

TIP: όσοι έχουν Ακραποβιτς κ γενικά ελεύθερη Εξατμιση κάντε το εξής κ θα το διαπιστώνεται μόνοι σας. Σε φάση επιτάχυνσης (με 2α, 3η, 4η, δεν εχει σημάδια) δοκιμάστε να ανοιξεται στο 100% το γκάζι σας.
Στη συνέχεια επαναλαβεται με την εξής διαφορα. Την ωρα που η μηχανη εχει πλήρες φορτίο κ το γκάζι ειναι τέρμα ανοιχτό, κλείστε το ελάχιστα. Ενα τσικ αρκεί. Απλα η ECU να μην διαβάζει 100% αλλα 99% η 99,5%.
Θα εκπλαγειται ευχάριστα οταν συνηδειτοποιησεται ότι η μηχανη επιταχύνει πιο γρήγορα.
Αυτο ωφειλεται στο ότι ο χρόνος αντίδρασης των λαμδα για την προσαρμογή του μείγματος ειναι μικρότερος.
Η ολοι διαδικασία θέλει χιλιόμετρα, ευθείες κ χρόνο.
Εγω το έκανα στην εθνική κ άνοιξα μεχρη κ 6η.
Καλο ειναι να μην το κάνεται χωρίς λόγο.

Στο δια τ'αυτα, η αυξημένη κατανάλωση ειναι φυσικό επ´ακόλουθο οταν αλλάζεις φιλτρο η (κ) Εξατμιση.
Η αναλογία καυσίμου/Αερος παραμένει πάντα η ίδια.
Τα άλογα η η αυξημένη απόδοση έρχονται προφανώς απο την αυξημένη κατανάλωση.
Στον αντίποδα όμως της αυξημένης κατανάλωσης έχουμε καλύτερες (?) επιδόσεις.
Δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε αυξημένες επιδόσεις κ σταθερή κατανάλωση στα GS. Τα άλογα θέλουν σανο. Δε δουλεύουν με σκέτο αέρα.

Ελπίζω να βοηθησα, τα συμπεράσματα δικα σας.


Μηπως σου ειναι ευκολο να μου πεις τι θα κερδισω - χασω αν βαλω και τους λαιμους ??
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 22-01-2013, 15:13
stavrouliasp Ο/Η stavrouliasp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 451
Προεπιλογή

Τα άλογα όμως που κερδίζεις με φίλτρο -εξατμιση τα κερδίζεις χαμηλά ή ψηλα; Μήπως τα κερδίζεις ψηλα και χαμηλά χάνεις ακόμη και αυτά που είχες;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!