GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-05-2013, 14:40
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή vespa in north cape

Χαιρετώ σας .Θα σας βάλω μια παράθεση για το ταξιδάκι που χα κάνει το 2011 με τη βεσπούλα μου στο NORDKAPP .Ελπίζω να το απολαύσετε και εύχομαι κάποια στιγμή οι βέσπες να μπουν στο πάνθεον των ταξιδιάρικων μοτο(όχι οτι δεν έχουν μπεί) δίπλα σε BMW-HARLEY και άλλα τέτοια ονόματα.
Όπως ξέρετε ετοιμαζόμαστε με το Στέργιο να κάνουμε τον γύρο του κόσμου τον Οκτώβρη.Άντε να δούμε

Το κόκπιτ βασανίζεται με το βάρος των μυγακακίων,ο ήλιος άρχισε να δύει και εγώ ήμουν πιο ακμαίος απο ποτέ,ώστε να συνεχίσω αφήνωντας την πράγα και να πάω βόρεια μιας που είναι ο κύριος στόχος.Μετά απο ένα ολονύκτιο ταξίδι,το οποίο κράτησε μόλις λίγες ώρες λόγω του οτι το βερολίνο είναι πολύύυύ΄βόρεια,φτάνω μετά απο 25 ώρες συνεχούς οδήγησης και 2100χλμ. απο λάρισα,στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ .ΣΤΕΡΓΙΟΟΟΟΟ
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-05-2013, 16:24
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

ετσι , ετσι ,
στειλε μας αδιαβαστους...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-05-2013, 17:42
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape



Αν θες και αν έχεις χρόνο βαλτο κ εδω μεσα


Last edited by siraxanz; 11-05-2013 at 17:43.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-05-2013, 21:38
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Χαίρεται και από μένα σε όλο το φόρουμ.Λέω να αρχίσω να εξιστωρώ τις εμπειρίες μου για το ταξιδάκι που έκανα και εγώ τον Μάιο του 2011 με τη vespουλα μου.Πρωτού αρχίσω να γράφω ας αναφέρω προς γνώσιν τις χώρες που διέσχισα Σκόπια-Σερβία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Τσεχία-Γερμανία-Δανία-Σουηδία-Νορβηγία-Φινλανδία-Ρωσσία-Λευκορωσσία-Ουκρανία-Μολδαβία-Τρασνύστρια-Ρουμανία-Βουλγαρία.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-05-2013, 21:42
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Το ταξιδάκι για norway πρωτοακούστηκε όταν είμασταν με τον Μάκη(larissinos)στη πανευρωπαΪκή συνάντηση vespa στο treviso της Ιταλίας το 2008.Προορισμός λίγο μακρινός!Διαβουλεύσεις επι διαβουλεύσεων και τελικά αποφάσισα να κάνω το ταξιδάκι μόνος μου.Τις χώρες τις προανέφερα.
Τετάρτη 18 Μαίου 2011, 04:00 το πρωί και ξεκινάω.Απαραίτητος εξοπλισμός τα φράγγα και διαβατήριο.Χωρίς αυτά δεν πας πουθενά.Αυτοσκοπός μου οι διακοπές και τα χλμ. που τόσο μ αρέσει να κάνω με τη vespa.Διανυκτέρευση όπου κάτσει,κατά προτίμηση όμως Βερολίνο!!Λίγο μακριά αλλά δεν με χαλάει,η βέσπα μου με βοηθάει με την τελική της όταν τη χρειαστώ όπως θα δείτε στην κάτωθι φωτό.
Περίπου σε μιάμιση ώρα βρίσκομαι στα σύνορα με σκόπια,με το που περνάω μετά απο λίγο έχει ξημερώσει.Ο καιρός λίγο μουντός αλλά βαλκάνια είμαστε,πόσο μπορεί να αλλάξει. Συνημμένες Μικρογραφίες

Reply With Quote
  #6  
Παλιό 11-05-2013, 21:44
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Τα σκόπια μου τα αφήνω νωρίς πίσω,μιας που δεν είναι και πάνω απο 150 χλμ. περίπου!Εισέρχομαι σε σέρβικο έδαφος και εξακολουθούν να μου πάνε όλα πρίμα
.Βελιγράδι και τέτοιες φώτο έχω πολλές και γι αυτό δεν θα ξαναματαβάλω.Βροχή μέχρι τώρα δεν κατάλαβα τι εστί.Συνεχίζοντας,πλησιάζω σύνορα με Ουγγαρία .Ασφυκτική ζέστη,περι τους 35 βαθμούς και συνεχίζω επι του Ε75 για σλοβακία.Εξακολουθούν να μου πάνε όλα καλά με τον δρόμο,καιρό,βέσπα περνάω σε τσέχικο έδαφος.Για να προλάβω κάποιους στο να αναρρωτηθούν γιατί να βγάλω τόσα χλμ.,απλά επειδή όλες αυτές τις χώρες τις έχω χιλιοπεράσει και τις βαρέθηκα,σε αντίθεση με το Βερολίνο που ήταν όνειρο.

Last edited by 8avos; 11-05-2013 at 21:45.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-05-2013, 21:46
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Το κόκπιτ βασανίζεται με το βάρος των μυγακακίων,ο ήλιος άρχισε να δύει και εγώ ήμουν πιο ακμαίος απο ποτέ,ώστε να συνεχίσω αφήνωντας την πράγα και να πάω βόρεια μιας που είναι ο κύριος στόχος.Μετά απο ένα ολονύκτιο ταξίδι,το οποίο κράτησε μόλις λίγες ώρες λόγω του οτι το βερολίνο είναι πολύύυύ΄βόρεια,φτάνω μετά απο 25 ώρες συνεχούς οδήγησης και 2100χλμ. απο λάρισα,στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 11-05-2013, 21:48
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων


Αν θες και αν έχεις χρόνο βαλτο κ εδω μεσα
Σ' ευχαριστούμε Θάνο που θα το γράψεις αυτούσιο το θέμα σου κ όχι με την παράθεση ενός απλού link ...

Περιμένουμε να το διαβάσουμε με μεγάλο ενδιαφέρον ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-05-2013, 21:48
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Some pictures απο το ολόζεστο Βερολίνο






Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-05-2013, 21:48
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: vespa in north cape

Παρασκευή πρωί και έχω να κάνω κάποια χιλιομετράκια ξανά απο Βερολίνο μέχρι Gjovik ο επόμενος προορισμός,γιατί είναι και το τριήμερο της συνάντησης που θεωρητικά θα είναι όλοι εκεί και θα βρεθούμε παρέα.Απο βερολίνο οδηγώ μέχρι ροστόκ και μπαίνω στο καράβι που θα με βγάλει δανία .Έτσι και γίνεται.Αφού ελλιμενίζομαι στο Gedser προορίζομαι για κοπεγχάγη μέσω της περίφημης γέφυρας .
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!