GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-10-2010, 15:20
Wolf77 Ο/Η Wolf77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Zwgrafou
Μoto: BMW R1200 GS (Special Edition)
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Χτύπημα ΑΡ ΒΟΧΕΡ - Τρύπημα στην βίδα στο ΕΞ καπάκι του κυλίνδρου!! & όλα τα λάδια έξω

Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φόρουμ.

Δυστηχώς σήμερα για μένα και την μηχανή μου η μέρα ήτανε πολύ άσχημη.....
Σταματημένος στην Κοκκινοπούλου στο φανάρι απέναντι απο τα ΜΑΤ κ ενώ είχα ξεκινήσει λόγω πράσινου με 30-40χλμ, με περνάει με ταχύτητα ξυστά από δεξια ένα Ι.Χ.(ήμουνα στην άκρη του δρόμου και ΟΧΙ στην μέση της λωρίδας ΜΑΛΑΚΙΑ μου!!!)
Με ακουμπάει όπως ερχότανε με ταχύτητα με αποτέλεσμα να χάσω την ισορροπία μου ίσως επειδή φοβήθηκα και λίγο γιατί με ξάφνιασε να χάσω των έλεγχο και για να μήν τα πολυλογώ να χτυπήσει το κάλυμα του ΒΟΧΕΡ στο πεζοδρόμιο να σπάσει ΟΛΟ απο την βίδα την μπροστινή, και μετα ΔΥΣΤΗΧΩΣ να χτυπήσει και το ΑΡ κάλυμα του ΑΡ ΒΟΧΕΡ με αποτέλεσμα να τρυπήσει...στο πλάινό μερος νομίζω στην βίδα του και ολα τα λάδια έξω.......Αμεσως έσβυσα τον κινητήρα κ περίμενα την οδική γιατί ο ####### έφυγε (ΔΕΝ πρόλαβα να παρω Νο Πινακίδας).

Επίσης το μασπίε ταχυτήτων βγήκε απο την θέση του αλλα αυτό όπως το είδα μάλλον άλλαγμα θελει.....Ο ΒΟΧΕΡ με ανησυχεί!!!

Ξέρει κανείς να μου πεί κάτι σε ζημιά και κόστος???

Αλλες ζημίες δεν έχει δηλαδή σε γρατζουνίσματα ρεζεβουάρ κτλ κτλ.....

Το παλικάρι απο την έκθεση στον Γέρακα μου είπε μάλλον αλλαγμα καπάκι ΑΡ ΒΟΧΕΡ.....Μασπιέ Ταχυτήτων.....και κάλυμμα ΑΡ ΒΟΧΕΡ.....

Ρε παιδιά δώστε μου τα φώτα σας ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΚΑΤΑ..........

Πόσο ΣΟΒΑΡΗ η ζημιά?? Ποσο θα μου κοστίσει?


Ευχαριστώ....

π.ς. ΑΡΚΑ Ακυρο το ZUMO όπως κατάλαβες και ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ για να ΜΗΝ πάει η μηχανή στράφη................
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-10-2010, 15:38
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: Χτύπημα ΑΡ ΒΟΧΕΡ - Τρύπημα στην βίδα στο ΕΞ καπάκι του κυλίνδρου!! & όλα τα

νομιζω το καπακι του boxer (οχι προστατευτικο) κοστιζει 185€
και παλι νομιζω
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-10-2010, 15:44
Wolf77 Ο/Η Wolf77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Zwgrafou
Μoto: BMW R1200 GS (Special Edition)
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Χτύπημα ΑΡ ΒΟΧΕΡ - Τρύπημα στην βίδα στο ΕΞ καπάκι του κυλίνδρου!! & όλα τα

Ευχαριστώ allen λες να έχει γίνει πιο χοντρή ζημιά?? Δεν πρέπει να έχει πάρει τίποτα ρινίσματα μέσα γιατί βγήκαν τα λάδια όλα κ έσβησα την μηχανή αμέσως.....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-10-2010, 15:51
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Χτύπημα ΑΡ ΒΟΧΕΡ - Τρύπημα στην βίδα στο ΕΞ καπάκι του κυλίνδρου!! & όλα τα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Wolf77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ allen λες να έχει γίνει πιο χοντρή ζημιά?? Δεν πρέπει να έχει πάρει τίποτα ρινίσματα μέσα γιατί βγήκαν τα λάδια όλα κ έσβησα την μηχανή αμέσως.....
H μοτοσικλετα πρεπει να παει σε καποιον μηχανικο προκειμενου να εχεις καποια εγκυρη διαγνωση και καλη προσεγγιση του κοστους της επισκευης!

Αντιλαμβάνομαι την αγωνια σου, αλλα δυστυχως η "τηλε"εκτιμήσεις απλα παρατεινουν την αγωνια σου!

Προτεινω παντως να αφησεις την οπτικη γωνια της "γκαντεμιας που μας ετυχε" και να εντρυφήσεις αυτη του "ευτυχως που ημαστε γεροι και δεν παθαμε και τιποτα" γιατι αν χτυπαγες εσυ τα καπακια του κινητηρα θα ηταν η μικροτερη σου έγνοια!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-10-2010, 15:58
Wolf77 Ο/Η Wolf77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Zwgrafou
Μoto: BMW R1200 GS (Special Edition)
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Χτύπημα ΑΡ ΒΟΧΕΡ - Τρύπημα στην βίδα στο ΕΞ καπάκι του κυλίνδρου!! & όλα τα

Ευχαριστώ Gemat για την απάντηση. Θα συμφωνήσω μαζί σου ΑΛΛΑ πονάω και καταλαβαίνεις........απλά τώρα που είμαι καλά σκέφτομαι την μπέμπα μου και να ΜΗΝ είναι κάτι πάρα πολύ σοβαρό!! Θα μάθω νεότερα την Δευτέρα που θα μιλήσω με τον Σάκη στον Γέρακα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-10-2010, 16:13
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: Χτύπημα ΑΡ ΒΟΧΕΡ - Τρύπημα στην βίδα στο ΕΞ καπάκι του κυλίνδρου!! & όλα τα

Η ζημιά πέρα από το κόστος της δεν θα επηρεάσει το κινητήρα σου, με τη αλλάγή των ανταλλακτικών θα είναι σαν να μην είχες πάθει τίποτα.

Πάντως μόνο με το καπάκι ελάχιστα λάδια έπρεπε να δείς.

Last edited by giotis; 02-10-2010 at 16:16.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 02-10-2010, 16:23
Wolf77 Ο/Η Wolf77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Zwgrafou
Μoto: BMW R1200 GS (Special Edition)
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Χτύπημα ΑΡ ΒΟΧΕΡ - Τρύπημα στην βίδα στο ΕΞ καπάκι του κυλίνδρου!! & όλα τα

Ευχαριστώ giotis δυστηχώς τα λάδια άδειασαν όλα......
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 02-10-2010, 16:31
Wolf77 Ο/Η Wolf77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Zwgrafou
Μoto: BMW R1200 GS (Special Edition)
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Χτύπημα ΑΡ ΒΟΧΕΡ - Τρύπημα στην βίδα στο ΕΞ καπάκι του κυλίνδρου!! & όλα τα

giotis η βίδα της μηχανής κάτω αριστερά στον ΒΟΧΕΡ μπήκε μέσα με το χτύπημα από την βίδα την οποία κρατάει την κολόνα (το φανάρι της τροχαίας) στο πεζοδρόμιο.......απο εκεί βγήκαν τα λάδια όλα και άδειασε....αυτό μου είπε το παλικάρι στην BMW επίσης αν δεν έχει πιο μέσα ζημιά (που δεν δείχνει κάτι τέτοιο με επιφύλαξη) είναι μόνο το εξωτερικό κάλυμμα του ΒΟΧΕΡ. τώρα τι να πώ???
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 02-10-2010, 16:37
Wolf77 Ο/Η Wolf77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Zwgrafou
Μoto: BMW R1200 GS (Special Edition)
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: Χτύπημα ΑΡ ΒΟΧΕΡ - Τρύπημα στην βίδα στο ΕΞ καπάκι του κυλίνδρου!! & όλα τα

Reply With Quote
  #10  
Παλιό 02-10-2010, 16:39
giotis Ο/Η giotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή Απάντηση: Χτύπημα ΑΡ ΒΟΧΕΡ - Τρύπημα στην βίδα στο ΕΞ καπάκι του κυλίνδρου!! & όλα τα

Το εξωτερικό καπάκι του boxer (185 ευρώ) δεν έχει σπείρωμα για τη βίδα, αυτό είναι στη κεφαλή του κινητήρα οπότε η ζημία προχωράει... πάντως θα είναι μόνο θέμα κόστους μετά την επισκευή της.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηχος απο τον ΑΡ ΒΟΧΕΡ...S.O.S dimalx Τεχνικά θέματα διάφορα 110 03-03-2011 18:18
ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Ο ΑΡ ΒΟΧΕΡ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ Η ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ dimalx Τεχνικά θέματα διάφορα 19 29-06-2010 20:04
Βγάζει στο σφυρί όλα τα... κουνελάκια Kwstas_kef Κόσμος 14 18-11-2009 11:51
Ενας Installer με τα όλα του. Panos_Gr Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 8 28-10-2009 13:33


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!