GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 12-09-2013, 16:43
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: R1200gs αξονας μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
[COLOR="blue"][SIZE="3"][FONT="Comic Sans MS"]Aν διαβασεις τις παραθεσεις μου πιο πανω θα διαπιστωσεις οτι ΟΛΟΙ οι παθοντες αναφερουν νορμαλ και χωρις ακροτητες οδηγηση. ΠΡΕΠΕΙ να τους πιστεψουμε διοτι δεν εχουμε ιδιαν αποψη.........

φιλε μου εδω εχεις το λαθος{για ενα }...... πως μπορω ''εγω/εσυ/ολοι μας'', να γνωριζω πως και τι κανει ο καθε αναβατης εδω μεσα που παραθετη το προβλημα του......????Θελω να σου πω οτι και ολοι την καλη διαθεση να εχω να πιστεψω δυστυχώς δεν μπορω... Απορώ ωρες ωρες με σενα που ενω εχεις γνωσεις και καταλαβαίνεις ποτε θα διαλύσει η πως διαλύεται ενας αξονας....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι επαγγελματιας, σχετικος σε καποιο ποσοστο με τα σιδερα, πες μου σε παρακαλω ειναι δυνατον να χαλασει αξονας τελικης μεταδοσης, ρουλεμαν, ρουλεμαν γωνιακης κ.λ.π. στα 20,30 40,000κμ ΧΩΡΙΣ (το τονιζω) εξωτερικο παραγοντα π.χ νερο, υγρασια, ελειψη λιπανσης κ.α.? σε ρωτω!!!!!! κι αν ναι, λογω αστοχιας (απιθανο) ποσο συχνα??

τα εχουμε πει ποιο πανω ρε Γιωργο μου......ο αξονας χαλαει απο την άγνοια η την ελαφρότητα που τον βλεπει ο καθε ενας μας.....
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 12-09-2013, 18:15
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: R1200gs αξονας μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giamil Εμφάνιση μηνυμάτων




Φρεσκοτατα τα βλεπω φιλαρακι...

τωρα πρεπει να στα κανανε
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 12-09-2013, 23:24
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: R1200gs αξονας μεταδοσης


Παρακολουθώ μέρες......

Τι χαλιέστε βρε κουτά????


Εξ αρχής είπε ο άνθρωπας (Αλκίνοος) ότι έχει φερθεί σκληρά στο μηχανάκι και δεν παραπονιέται. Άρα γνωρίζει και το περίμενε.
Επιπλέον υπάρχει η συνημμένη φώτο του σπασμένου σταυρού του άξοανά του. Ούτε σκουριές, ούτε τίποτα.
Καθαρά από σκληρή χρήση. Θες η παραπάνω ιπποδύναμη, θες οι απότομες αλλαγές και αμπραγιαρισιές για σούζα...., πάει έσπασε!!!
Επιπλέον, υπαρχει μια διαφορά, τεράστια θα έλεγα, μεταξύ παντιλικιών στην άσφαλτο και στο χώμα!
Στην 1η περίπτωση οι μεταδόσεις (όλο το σύστημα στο σύνολό του) παθαίνει ΣΟΚ! Την πατάει ο αδύναμος κρίκος κάθε φορά.... Ότι κάτσει. Στο χώμα η τριβή είναι πολύ μικρότερη και τα τραβάει το λάστιχο που σπινάρει συνεχώς, οπότε γλιτώνει το λοιπό σύστημα.

Γιώργο, έχω δει και άξονες κομμένους "αγγουρι" κι όχι σε σταυρούς, στη μέση! Οι σιδεροφάγοι να ναι καλά, που λέει κι Θεολόγος.
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 13-09-2013, 02:47
V-STRONG Ο/Η V-STRONG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή Απάντηση: R1200gs αξονας μεταδοσης

αλκινοε περιμενουμε αποτελεσματα απο την επισκευη.
εντυπωσεις, κοστος κ.τ.λ.
Reply With Quote
  #75  
Παλιό 13-09-2013, 14:46
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: R1200gs αξονας μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων

Παρακολουθώ μέρες......

Τι χαλιέστε βρε κουτά????


Εξ αρχής είπε ο άνθρωπας (Αλκίνοος) ότι έχει φερθεί σκληρά στο μηχανάκι και δεν παραπονιέται. Άρα γνωρίζει και το περίμενε.
Επιπλέον υπάρχει η συνημμένη φώτο του σπασμένου σταυρού του άξοανά του. Ούτε σκουριές, ούτε τίποτα.
Καθαρά από σκληρή χρήση. Θες η παραπάνω ιπποδύναμη, θες οι απότομες αλλαγές και αμπραγιαρισιές για σούζα...., πάει έσπασε!!!
Επιπλέον, υπαρχει μια διαφορά, τεράστια θα έλεγα, μεταξύ παντιλικιών στην άσφαλτο και στο χώμα!
Στην 1η περίπτωση οι μεταδόσεις (όλο το σύστημα στο σύνολό του) παθαίνει ΣΟΚ! Την πατάει ο αδύναμος κρίκος κάθε φορά.... Ότι κάτσει. Στο χώμα η τριβή είναι πολύ μικρότερη και τα τραβάει το λάστιχο που σπινάρει συνεχώς, οπότε γλιτώνει το λοιπό σύστημα.

Γιώργο, έχω δει και άξονες κομμένους "αγγουρι" κι όχι σε σταυρούς, στη μέση! Οι σιδεροφάγοι να ναι καλά, που λέει κι Θεολόγος.
Δεν αντιλεγω Θοδωρή........
Αν ομως περιδιαβεις τις παραθεσεις μου πιο πριν θα διαπιστωσεις οτι οι υπολοιποι που διελυσαν¨η εσπασαν ¨η σκουριασαν δεν ειχαν την ιδια μεταχειρηση με του Αλκινοου.......κατα δηλωση των παθοντων βεβαια.
Παντως και στο νετ αν βαλεις ''αξονας GS'' θα χαζεψεις με τα προβληματα και τα σπασιματα.
Δεχομαι οτι σιδερα ειναι οπως λεει και ο Θεολογος αλλα δεν το δεχομαι για τα σιδερα της BMW των 20,000ε........πες με χαζο, βλακα οτιδηποτε αλλα να δωσω 20,000 να πηγαινω κυρία κατα δηλωση μου και να μενω απο αξονα ειναι ενα θεμα νομιζω. ακομα και κυρια να μην πηγαινω δεν μπορει να παρουσιαζει προβλημα ο αξονας ¨η και τα περιφερειακα του στα 34,000κμ...για μενα ειναι απαραδεκτο!!

Και στο κατω κατω Θοδωρα, για να ερθουμε και στο ''χαλασμα'', εγω δεν ηθελα να κατηγορησω κανεναν και καμια εταιρεια, μια συμβουλη εδωσα συμφωνα με την σκεψη μου, τις εμπειριες και τις γνωσεις μου.
Και να σου πω και κατι, οταν ειπα πριν 8-10 χρονια την σκεψη αυτη, περι στεγανοτητας της τσιμουχας στην συζητηση που ανοιξε περι αξονων, σε πασιγνωστο και διασημο συνεργειο BMW GS στην Αθηνα οπου ειχαμε παει με φιλο απο αλλο φορουμ που ειχε GS τοτε με κοιταξαν σαν εξωγηινο........
Αποτέλεσμα ηταν να πειραματισθουν οι μηχανικοι κατ΄εντολη τουαρχιμηχανικου του συνεργειου και να καταβρεξουν το σημειο εκεινο της δικης του GS 1150 με το λαστιχο της βρυσης βαζοντας ενα κοινο πιστολι κηπου στην ακρη του. Μετα ελυσαν τον αξονα ο οποιος φυσικα ηταν μουσκεμα μεσα...........και οπως ξερουμε το νερο ειναι διαβρωτικο στα σιδερα και τα γρασσα θελουμε δεν θελουμε........γιαυτο και οι σκουριες στον αξονα συμφουρμιτη, ετσι δεν ειναι? Αυτος ειναι ο ''καλλυτερος μηχανικος'' για μενα, μηχανικος με γνωσεις που δεν σταματαει να μαθαινει πειραματιζομενος και αγομενος απο μια σκεψη ενος ξενου...........

Αυτα ειναι εμπειριες αγαπητε Θοδωρα που θελησα να μοιραστω μαζι σας, καποιοι ομως θιχτηκαν βαζοντας ορο την κτηση GS για να ''εχει τεχνικη γνωμη περι GS'' καποιος...!!! Aπαραδεκτα πραγματα δηλαδη............
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 13-09-2013, 16:52
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: R1200gs αξονας μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντιλεγω Θοδωρή........
Αν ομως περιδιαβεις τις παραθεσεις μου πιο πριν θα διαπιστωσεις οτι οι υπολοιποι που διελυσαν¨η εσπασαν ¨η σκουριασαν δεν ειχαν την ιδια μεταχειρηση με του Αλκινοου.......κατα δηλωση των παθοντων βεβαια.
Παντως και στο νετ αν βαλεις ''αξονας GS'' θα χαζεψεις με τα προβληματα και τα σπασιματα.
Δεχομαι οτι σιδερα ειναι οπως λεει και ο Θεολογος αλλα δεν το δεχομαι για τα σιδερα της BMW των 20,000ε........πες με χαζο, βλακα οτιδηποτε αλλα να δωσω 20,000 να πηγαινω κυρία κατα δηλωση μου και να μενω απο αξονα ειναι ενα θεμα νομιζω. ακομα και κυρια να μην πηγαινω δεν μπορει να παρουσιαζει προβλημα ο αξονας ¨η και τα περιφερειακα του στα 34,000κμ...για μενα ειναι απαραδεκτο!!

Και στο κατω κατω Θοδωρα, για να ερθουμε και στο ''χαλασμα'', εγω δεν ηθελα να κατηγορησω κανεναν και καμια εταιρεια, μια συμβουλη εδωσα συμφωνα με την σκεψη μου, τις εμπειριες και τις γνωσεις μου.
Και να σου πω και κατι, οταν ειπα πριν 8-10 χρονια την σκεψη αυτη, περι στεγανοτητας της τσιμουχας στην συζητηση που ανοιξε περι αξονων, σε πασιγνωστο και διασημο συνεργειο BMW GS στην Αθηνα οπου ειχαμε παει με φιλο απο αλλο φορουμ που ειχε GS τοτε με κοιταξαν σαν εξωγηινο........
Αποτέλεσμα ηταν να πειραματισθουν οι μηχανικοι κατ΄εντολη τουαρχιμηχανικου του συνεργειου και να καταβρεξουν το σημειο εκεινο της δικης του GS 1150 με το λαστιχο της βρυσης βαζοντας ενα κοινο πιστολι κηπου στην ακρη του. Μετα ελυσαν τον αξονα ο οποιος φυσικα ηταν μουσκεμα μεσα...........και οπως ξερουμε το νερο ειναι διαβρωτικο στα σιδερα και τα γρασσα θελουμε δεν θελουμε........γιαυτο και οι σκουριες στον αξονα συμφουρμιτη, ετσι δεν ειναι? Αυτος ειναι ο ''καλλυτερος μηχανικος'' για μενα, μηχανικος με γνωσεις που δεν σταματαει να μαθαινει πειραματιζομενος και αγομενος απο μια σκεψη ενος ξενου...........

Αυτα ειναι εμπειριες αγαπητε Θοδωρα που θελησα να μοιραστω μαζι σας, καποιοι ομως θιχτηκαν βαζοντας ορο την κτηση GS για να ''εχει τεχνικη γνωμη περι GS'' καποιος...!!! Aπαραδεκτα πραγματα δηλαδη............
000
Aθανατο διαφορικο ΥΑΜΑΗΑ TOWN MATE λεμε.........η XTZ 1200 TENERE ,οτι κ να λετε οταν πληρωνεις τοσα χρηματα για unstoppable ΑΠΑΙΤΕΙΣ να μην σε ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ!!! ολα τα αλλα περι τι χρηση του κανεις κλπ ειναι για ,γιαυτο αλλωστε τα σκασαμε για να εχουμε unstoppable ,ακομα θυμαμαι αντ/πο BMW να λεει ΄= καλως ηλθατε στον ναο της bmw κ bmw ειναι δεν παθαινει τιποτα!
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ!!!
Reply With Quote
  #77  
Παλιό 13-09-2013, 17:11
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: R1200gs αξονας μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stelth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
000
Aθανατο διαφορικο ΥΑΜΑΗΑ TOWN MATE λεμε.........η XTZ 1200 TENERE ,οτι κ να λετε οταν πληρωνεις τοσα χρηματα για unstoppable ΑΠΑΙΤΕΙΣ να μην σε ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ!!! ολα τα αλλα περι τι χρηση του κανεις κλπ ειναι για ,γιαυτο αλλωστε τα σκασαμε για να εχουμε unstoppable ,ακομα θυμαμαι αντ/πο BMW να λεει ΄= καλως ηλθατε στον ναο της bmw κ bmw ειναι δεν παθαινει τιποτα!
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ!!!
Εσυ δικαιουσαι να μιλας....εχεις GS, εγω ΟΧΙ διοτι δεν εχω...

Περαν της πλακας εγω περιμενα να μιλησουν και αυτοι οι οποιοι ανεβασαν τα σχετικα θεματα και ειναι παθοντες και κατοχοι GS....αλλα μαλλον δεν θελουν.
Ολοι, μα ΟΛΟΙ οι Ιαπωνες ακολουθησαν την ιδεα της BMW για αξονες, απο το xz 550, xj 900, town mate και ποσα αλλα τοσων αλλων ιαπωνικων εταιρειων με αξονες εμπνευσμενους απο την BMW!!!!!!! ΟΛΟΙ αξιοπιστοι, ολοι λειτουργικοι διοτι ηταν κατασκευασμενοξι καθ εικονα και καθ ομοιωση αυτων της BMW......με ΚΑΜΙΑ αλλαγη.
Αυτο η BMW το αλλαξε απο μονη της.........

Και μια τεχνικη ματια, δες τον αξονα του town mate, της XTZ 1200 TENERE, του crosstourer κ.α. και παρατηρησε τις συνδεσμολογιες σε ολο το μηκος του, πουθενα δεν θα δεις τσιμουχα σαν αυτην που υπαρχει στο πισω ακρο της GS....πουθενα!!! Ολες οι συνδεσεις ειναι με βιδες και 3-4 κιλα ροπη σφιξης με φλαντζα αναμεσα!!!!!!!!! Εχουν τον λογο τους!!!

Attached Images
File Type: jpg xtz drive shaft.jpg (72.7 KB, 51 views)
File Type: jpg crosstourer drive shaft.jpg (54.2 KB, 50 views)
File Type: jpg town mate.jpg (43.0 KB, 42 views)

Last edited by GeorgeP; 13-09-2013 at 17:21.
Reply With Quote
  #78  
Παλιό 13-09-2013, 19:08
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: R1200gs αξονας μεταδοσης

τα διαφορικα που διχνεις παραπανω πλην του παπιου που δεν εχει δυναμη νομιζω!!!!!οτι θα εχουν θεμα στο ανοιγμα του γκαζιου η αλλιως στην πιο σπορ οδηγηση!!!
και νομιζω οτι βασιζονται σε παλια τεχνολογια αφθαρτα μεν!! με διαφορες ομως παραμετρους στην οδηγηση δε!!! που πρεπει ο οδηγος να υπολογιζει και μαλλον δεν κανουν για χωμα
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 13-09-2013, 19:30
ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ Ο/Η ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Μoto: R1200GS 10.2006
Μηνύματα: 131
Προεπιλογή Απάντηση: R1200gs αξονας μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Περαν της πλακας εγω περιμενα να μιλησουν και αυτοι οι οποιοι ανεβασαν τα σχετικα θεματα και ειναι παθοντες και κατοχοι GS....αλλα μαλλον δεν θελουν.
Παθων και εγω φιλε Γιωργο ... ειχα ποσταρει παλαιοτερα το θεμα μου. Προσωπικα δεν ειναι οτι δεν θελω να μιλησω (αλλωστε αμεσως ποσταρα την βλαβη οταν το ειχα παθει).
Για την ιστορια τη μηχανη μου δεν τη ζοριζα/ζοριζω. Εθνικη ταξιδευω με 120-130 το πολυ, αποφευγω αποτομα ζορισματα κλπ. Ο δικος μου αξονας εσπασε στον κορμο, τον ειχα παντα πεντακαθαρο και γρασαρισμενο δεν ειχα δει δειγματα κοπωσης η κατι αλλο. Μολις 40.000 χλμ ειχε, ενω η διαγνωση για αστοχια υλικου ...με χαλασε πραγματικα.
Ευτυχως απο τοτε δεν αντιμετωπισα προβληματα και ελπιζω ετσι να παραμεινει.
Reply With Quote
  #80  
Παλιό 13-09-2013, 21:48
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: R1200gs αξονας μεταδοσης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
τα διαφορικα που διχνεις παραπανω πλην του παπιου που δεν εχει δυναμη νομιζω!!!!!οτι θα εχουν θεμα στο ανοιγμα του γκαζιου η αλλιως στην πιο σπορ οδηγηση!!!
και νομιζω οτι βασιζονται σε παλια τεχνολογια αφθαρτα μεν!! με διαφορες ομως παραμετρους στην οδηγηση δε!!! που πρεπει ο οδηγος να υπολογιζει και μαλλον δεν κανουν για χωμα
Χωρις να γινομαι απολυτος σου λεω ΟΧΙ.......αυτοι οι αξονες δεν θα εχουν κανενα προβλημα λογω ιπποδυναμης, αντεχουν και παραπανω αν χρειαστει.
Εχεις ακουσει για κανενα VFR 1200, PAN EUROPEAN, GOLD WIND, Kawasaki 1400 (200hp) και ποσα αλλα να εχουν προβληματα? και με τι βαρη και τι ιπποδυναμεις.......
Kανενα ομως δεν αφηνει περιθωριο στο νερο να εισελθει και να αγγιξει τον αξονα.

Στο ανοιγμα του γκαζιου οι αξονες παρουσιαζαν οπως ολοι -πλην BMW, γιαυτο και η ιδιαιτεροτητα στο πισω μερος του αξονα της)- ενα μικρο ανασηκωμα της μοτοσυκλετας το οποιο δημιουργουσε προβληματα. Ομως αυτα λυθηκαν απο τους ιαπωνες με αλλον τροπο........εσπασαν τον αξονα σε δυο κοματια ΜΕΣΑ στο καβουκι του πραγμα που επιτρεπει στον ιδιο τον αξονα να καμπτεται υπο φορτιο ιππων ¨η βαρους ¨η και τα δυο συμπεριφερομενος με αυτον τον τροπο σαν αλυσιδα.

Oπως θα δεις και στα επισυναπτομενα του cross tourer/Vfr το (2) κινειται ανεξαρτητα απο το (1) το οποιο και αυτο κινειται ανεξαρτητα απο την εδραση του στο κιβωτιο.
Attached Images
File Type: jpg swingram VFR 1200 (1).jpg (19.3 KB, 28 views)
File Type: jpg swingram VFR 1200 (2).jpg (20.5 KB, 29 views)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!