GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-03-2013, 17:15
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Odyssey σε GS 1200 απλό

Χθες έβαλα την καινούρια μου μπαταρία (Odyssey PC 535) στη χοντρή. Η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρήθηκα αρκετά μιας και είναι πιο φαρδιά και πιο ψηλή από της μαμάς. Με τα πολλά κι αφού μετακόμισα τα καλώδια για να φτάνουν , κατάφερα και την στρίμωξα. Με απασχολούν όμως 2 θεματάκια, το 1ον είναι ότι η λάμα συγκράτησης της μπαταρίας δεν φτάνει με τπτ να κλείσει σωστά (αυτό θα το αντιμετωπίσω) και 2ον δεν μπορεί πλέον να κουμπώσει η σέλα στην ψηλή θέση οδήγησης, βρίσκει το μπαράκι πάνω στην μπαταρία. Αυτό σκέφτομαι να το αντιμετωπίσω κόβοντας το μπαράκι και αφήνοντας μόνο τα κομμάτια που τελικά χριάζεται η σέλα για ν' ανυψωθεί, δηλ τα δύο μικρά κομμάτια μετάλλου που θηλυκώνουν μέσα στα πλαστικά ( όποιος έχει δει την σέλα από κάτω θα καταλάβει τι εννοώ - καλύτερα δεν μπορώ να το περιγράψω) ώστε το κομμάτι που ακουμπάει πάνω στην μπαταρία κι ενοχλεί να φύγει. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Το έχει κάνει κανείς ???? Αν ναι, είχε κάποιο θέμα ή να το κάνω άφοβα???
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-03-2013, 17:34
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: Odyssey σε GS 1200 απλό

Μήπως θες να πεις στη χαμηλή;
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-03-2013, 17:37
GregoryGS Ο/Η GregoryGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R 1200GS ADV
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή Απάντηση: Odyssey σε GS 1200 απλό

Νομίζω θα είναι λάθος να κόψεις το μπαράκι!! Αν θυμάμαι καλά είχα αντίστοιχο πρόβλημα να κουμπώσει η σέλα, όμως το σημείο που είχε πρόβλημα ήταν οι ακροδέκτες στην νέα τους θέση και όχι η ίδια η μπαταρία. Μια πρόταση είναι να αλλάξεις ακροδέκτες και μια άλλη είναι να αλλάξεις κάπως προσανατολισμό στο σημείο που τους βιδώνεις (αυτό έκανα εγώ) έτσι ώστε να μην «βρίσκουν» στο μπαράκι της σέλας. Υπάρχει σχετικό θέμα με την τοποθέτηση της συγκεκριμένης μπαταρίας στα τεχνικά θέματα!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-03-2013, 17:41
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: Odyssey σε GS 1200 απλό

Δες ακριβώς πως έχω κάνει την δικια μου και δεν έχω απολύτως καμένα θέμα( την διάταξη των καλωδίων εννοω)
image.jpg
Με λόγο προσοχή το σημείο που έχω το δάκτυλο μου γιατι εκει η σελα στο χαμηλό της εχει ένα πλαστικό που κατεβαίνει χαμηλά, και μπορει να βρίσκει το καλώδιο και να μη μπαίνει!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-03-2013, 17:43
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: Odyssey σε GS 1200 απλό

image.jpg
Αλλη μια με το μπαράκι σκέτο αλλα δεν λέει τίποτα χωρίς την σελα
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-03-2013, 18:30
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Odyssey σε GS 1200 απλό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες ακριβώς πως έχω κάνει την δικια μου και δεν έχω απολύτως καμένα θέμα( την διάταξη των καλωδίων εννοω)
Επισυναπτόμενα 17581
Με λόγο προσοχή το σημείο που έχω το δάκτυλο μου γιατι εκει η σελα στο χαμηλό της εχει ένα πλαστικό που κατεβαίνει χαμηλά, και μπορει να βρίσκει το καλώδιο και να μη μπαίνει!
Εμένα δεν έφτανε με τπτ ο θετικός ακροδέκτης στον πόλο κάνοντας κούρμπα όπως ο δικός σου στο πλαίσιο. Για να φτάσει έπρεπε να περάσει κατά μήκος πάνω στην μπαταρία κι επειδή ήταν ο θετικός το φοβήθηκα μην αρχίσει να πληγώνεται το καλώδιο και πάρουμε καμία φωτιά. Κάπου το είχα διαβάσει αν θυμάμαι καλά ότι κόβουν το μπαράκι. Το δικό μου μοντέλο είναι του 06 ίσως να έχουμε κάποιες διαφορές με άλλα μοντέλα.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-03-2013, 18:39
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: Odyssey σε GS 1200 απλό

Για να το φτάσω εκει έκοψα κάποια δεματικα και το έφτασα με πολυ ζόρι!
Πάντως εγω μπαράκι δεν θα εκοβα!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-03-2013, 18:39
silvestros Ο/Η silvestros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Σερρες
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 1,945
Προεπιλογή Απάντηση: Odyssey σε GS 1200 απλό

εγω αφαιρεσα τους ακροδεκτες απο την μπαταριά πραγματικά δεν χρειάζονται και προσθέτουν πάνω από 1 εκατστό στο ύψος της μπαταρίας . επίσης το λαμάκι της μηχανής που συγκρατεί την μπαταρία δεν σου χρειάζεται (το αποθηκεύεις) επειδή η μπαταρία είναι τόσο χοντρή που στριμώχνεται μόνη της και δεν κουνιέται καθόλου.

επιπρόσθετα εγώ έκοψα και πολλά φτερά της μπαταρίας (ψήκτρες??) για να μπαινοβγαίνει εύκολα.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-03-2013, 18:45
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Odyssey σε GS 1200 απλό

Αφαίρεσα κι εγώ τους ακροδέκτες, το λαμάκι το κράτησα αλλά το ίσιωσα και μάλλον θα δουλέψει dremel στις ψύκτρες, σε όσες τουλάχιστον είναι απαραίτητο για να μπαινοβγαίνει χωρίς να βλαστημάω. Παρ' όλο που είναι χοντρή όπως λες φοβάμαι μην αρχίσει και τρίβεται πάνω στα καλώδια και τα αλλοιώσει - γδάρει και μετά έχουμε άλλα. Αλλά το πρόβλημα με το κοντό καλώδιο του θετικού πόλου παραμένει. Κοιτώντας φωτό από άλλες υποψιάζομαι μήπως είναι δεμένο πουθενά με τάιράπ και δεν έχω διαθέσιμο όλο του το μήκος. Θα το κοιτάξω.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-03-2013, 19:59
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω θα είναι λάθος να κόψεις το μπαράκι!! Αν θυμάμαι καλά είχα αντίστοιχο πρόβλημα να κουμπώσει η σέλα, όμως το σημείο που είχε πρόβλημα ήταν οι ακροδέκτες στην νέα τους θέση και όχι η ίδια η μπαταρία. Μια πρόταση είναι να αλλάξεις ακροδέκτες και μια άλλη είναι να αλλάξεις κάπως προσανατολισμό στο σημείο που τους βιδώνεις (αυτό έκανα εγώ) έτσι ώστε να μην «βρίσκουν» στο μπαράκι της σέλας. Υπάρχει σχετικό θέμα με την τοποθέτηση της συγκεκριμένης μπαταρίας στα τεχνικά θέματα!!!
+1
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!