GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιό 20-09-2013, 13:41
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ αγαπητοί Νότη, Μπάμπη και Πέτρο. Όχι για τα πιθήκια, αλλά για την υπόλοιπη συλλογιστική. Την προσέγγιση του Akis21 δεν την σχολιάζω, γιατί δεν την κατανοώ πλήρως.
Δυστυχώς από το κινητό δεν μπορώ να γράψω πολλά, οπότε έχετε κάποιες μέρες καιρό μέχρι να σας ξαναζαλίσω με τα ξεσαλώματά μου!!!!!
Παππούλη δεν είδα κανένα προσδιορισμό εποχής... μήπως ήταν επί Περικλή;!;!;!!!!!!
Επειδή δεν το έχω με τις πολιτικές κοσμοθεωρίες και τους αναπόφευκτους κύκλους ακμής-φθοράς των οικονομικών συστημάτων έχω μια πιο απλοική (συμφωνώ οτι σ αυτό βοηθάει το χαμηλό IQ και η μεγάλη ηλικία μου) προσέγγιση:
Τα όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα σε οποιοδήποτε επίπεδο είναι αποτέλεσμα αφενός του "διεθνούς παράγοντα" που λέγαμε κάποτε (εννοώντας τότε τους Αμερικάνους) αφετέρου του "ντόπιου παράγοντα" (λέγε με ελληνικό πολιτικό σύστημα).
Για τον διεθνή παράγοντα αυτό που ξέρω είναι οτι δεν έχω καμμία δυνατότητα να τον επηρεάσω άρα δεν ασχολούμαι με το τι τι κάνει η πεταλούδα στην Κίνα παρά μόνο φιλολογικά.
Το τι συμβαίνει όμως στην πατρίδα μου με απασχολεί και με το παραπάνω γιατί έχει επιπτώσεις στη ζωή μου και ενδεχομένως να μπορώ να "παίξω" μπάλα.
Να ξεκαθαρίσουμε προηγουμένως οτι Χρυσή Εποχή ποτέ δεν είχαμε (και δεν είναι μέλος του φόρουμ κι ο Περικλής να μας πεί τη γνώμη του), απλώς μεγαλύτερη οικονομική ευμάρεια στα προ κρίσης χρόνια (κοινώς φούσκα). Για μένα όμως είχαμε μια κοινωνία που ήταν πολιτικοποιημένη,ονειρευόταν λιγάκι παραπάνω, δεν είχε θεοποιηθεί το χρήμα σε τέτοιο βαθμό και ο κόσμος νοιαζόταν για τον διπλανό του περισσότερο από σήμερα.
Συμφωνώ οτι δικαιοσύνη, παιδεία, αξιοκρατία κλπ ήταν πάντα και εξακολουθούν να είναι ζητούμενα, αλλά τουλάχιστον δεν είχαν απαξιωθεί σαν έννοιες όπως τώρα και με βασικούς υπαίτιους τους πολιτικούς των τελευταίων 30 ετών. Τώρα δεν βλέπεις νέο άνθρωπο να πιστεύει καν οτι μπορεί να υπάρξει δικαιοσύνη, αξιοκρατία κλπ γιατί τα καλόπαιδα κατάφεραν μετά από δεκαετίες διαφθοράς να εξομοιωθεί η πολιτική με τον πολιτικό που την ασκεί, η δικαιοσύνη με τον διεφθαρμένο δικαστικό, το κράτος με τον διεφθαρμένο υπάλληλο, ο συνδικαλισμός με 5το συνδικαλιστή κοκ
Αποτέλεσμα οι χρυσαύγουλοι που πήραν τη δικαιοσύνη στα χέρια τους και οι τυχόν θερμοκέφαλοι που θα επιχειρήσουν αντεκδίκηση. Κανείς πλεον δεν εμπιστεύεται τους νόμους και την λειτουργία του κράτους κυρίως γιατί το ίδιο δεν έκανε την κάθαρσή του και δεν τιμώρησε όσους και όταν έπρεπε.
Η λογική του όλοι μαζί τα φάγαμε με βρίσκει αντίθετο. Ούτε όλοι οι υπεύθυνοι, ούτε στον ίδιο βαθμό, πληρώνουν το αντίτιμο που πληρώνει ο κάθε έλληνας πολίτης εξ αιτίας της ανικανότητας να κάνουν το καθήκον τους. Τώρα βέβαια το βαφτίσανε και "μεταρρύθμιση" και θέλουν και χειροκρότημα όταν το πετυχαίνουν.
Οτι θα βγούμε από την κρίση κάποια στιγμή το θεωρώ βέβαιο σχεδόν, αλλά το αν θα βγούμε σαν κοινωνία αλώβητοι επέτρεψέ μου να έχω σοβαρές αμφιβολίες Γιάννη.
Να χeσω το πρωτογενές πλεόνασμα αν για να το καταφέρουμε οι μισοί βλέπουν το νοσοκομείο με το κυάλι και οι άλλοι μισοί είναι άνεργοι.
Μέχρι να βρεθεί κάποιο διάδοχο πολιτικό σχήμα λοιπόν, ή ακόμα καλύτερα για να προκύψει κάτι νεο, θα πρέπει να υπάρχει ο κόσμος που θα το απαιτήσει κι αυτό δεν το βλέπω ώριμο ακόμα. Για την ώρα ανακατεύει τα χαρτιά της ίδιας τράπουλας.
Αναγκαστικά ο καθένας μας πρέπει να κάνει τις προσωπικές του επιλογές και στο τι ψηφίζει και στο τι κοινωνία επιδιώκει αύριο και με ποιό τρόπο θα το καταφέρει.
Ακούγεται παλαιοχριστιανικό, παππούδικο και από καθέδρας αλλά η πραγματική παιδεία είναι εργαλείο που επιμελώς το ακύρωσαν στον τόπο μας εδώ και χρόνια όλοι οι κυβερνώντες με την σιωπηλή συνενοχή και του "πνευματικού κόσμου".
Αυτά...
Reply With Quote
  #82  
Παλιό 20-09-2013, 14:21
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα

Νότη μου διαφωνώ. Ίσως να θεωρώ και παραπλανητικές τέτοιες απόψεις. Επ' ουδενί βέβαια δεν αμφισβητώ την έντιμη και δίκαιη κατά μια έννοια πρόθεση σου.
Με το καλό, να γυρίσω και τα λέμε. Αν πάλι βρω ευκαιρία επειδή θα ξαναπεταχτώ αύριο Μαυρίκιο, ίσως και νωρίτερα.
Reply With Quote
  #83  
Παλιό 20-09-2013, 15:01
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νότη μου διαφωνώ. Ίσως να θεωρώ και παραπλανητικές τέτοιες απόψεις. Επ' ουδενί βέβαια δεν αμφισβητώ την έντιμη και δίκαιη κατά μια έννοια πρόθεση σου.
Με το καλό, να γυρίσω και τα λέμε. Αν πάλι βρω ευκαιρία επειδή θα ξαναπεταχτώ αύριο Μαυρίκιο, ίσως και νωρίτερα.
χωρίς βοδινό, μπύρες και πισίνα δεν μπορείς να σκεφτείς εεε ???

με μια πρώτη ανάγνωση συνυπογράφω τα γραφόμενα του Νότη....το "λάδι" ήταν υπερβολικό, το ζωικό λίπος σακκούλιασε τα μάτια, τη κοιλιά και σαφώς το μυαλό του πνευματικού κόσμου καθιστώντας τους μαλθακούς/ανενεργούς....... δεν είναι πολλά τα χρόνια πίσω ώστε να μην θυμόμαστε τί συνέβαινε......
στο χαμό, η πλειοψηφία προσβλέπει να στηριχθεί σε βασικές αρχές της κοινωνίας μας. Εντέχνως ή μη, όλα έχουν ισσοπεδωθεί και διαλύθηκε η έννοια της συλλογικότητας για τον κοινό "στόχο".
"ο σώζων τον εαυτώ σωθήτω" ακούς από οπουδήποτε.......
πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι το "...θα βγούμε από τη κρίση..." διότι δεν έχω δεδομένα για το πώς πρέπει να είναι το μετά....
Reply With Quote
  #84  
Παλιό 20-09-2013, 15:07
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι το "...θα βγούμε από τη κρίση..." διότι δεν έχω δεδομένα για το πώς πρέπει να είναι το μετά....
.......θα είναι kinder έκπληξη!
Reply With Quote
  #85  
Παλιό 20-09-2013, 15:08
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
.......θα είναι kinder έκπληξη!
μωρέ το κουστούμι είναι ραμμένο, απλά δεν ήρθε η ώρα να βγεί στη βιτρίνα...
Reply With Quote
  #86  
Παλιό 20-09-2013, 17:56
mio Ο/Η mio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Απάντηση: Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα

Τό'χουμε στό DNA μας. Λιντσαρίσματα, καταλήψεις, έλλειψη σεβασμού, έλλειψη κοινωνικής συλλογικής συνείδησης, φωνές, τραμπουκισμοί, εμφυλιοπολεμικές κραυγές και διχασμοί μέ το παραμικρό. Ροπή πρός τήν ανομία, έλλειψη σεβασμού σε κάθε νόμο. Δοβλέτια, μπαξίσια, ρουσφέτια.
Ενα νοσηρό κράτος, μία νοσηρή κοινωνία, ένα νοσηρό πολιτικό σύστημα.
Από όλο αυτό τό νοσηρό τοπίο δεκαετιών έλαβε χώρα ο τόκετος πού γέννησε τό τέρας τής Χ.Α.

Αλλωστε και στούς Ελληνικούς δρόμους χρυσαυγίτικα οδηγάμε.
Ο νόμος τού ισχυρού, τού μάγκα, τού τσαμπουκά.

κι όπως έχει πεί και ο μέγας κρητικός

"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

ας αναλογιστούμε λοιπόν τις ευθύνες μας...
Reply With Quote
  #87  
Παλιό 20-09-2013, 17:57
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα

«Η δολοφονία του παιδιού μου υπάρχει σε βίντεο!»
Reply With Quote
  #88  
Παλιό 20-09-2013, 19:33
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
το ζωικό λίπος σακκούλιασε τα μάτια, τη κοιλιά και σαφώς το μυαλό του πνευματικού κόσμου καθιστώντας τους μαλθακούς/ανενεργούς........
ή μπορεί να είναι και έτσι

ΔΙΑΝΟΕΙΣΘΕ ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ! | Votegreece.gr
Reply With Quote
  #89  
Παλιό 20-09-2013, 20:21
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα

Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου Κώστα.....
Δάγκωσαν το τυράκι κι αυτοί...
Ισως δεν αποκοιμήθηκαν τελικά, ίσως αλλοτριώθηκαν που μου φαντάζει περισσότερο τρομακτικό
Reply With Quote
  #90  
Παλιό 20-09-2013, 20:30
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα

Ερώτηση χωρίς καμοια παρεξήγηση οκ?
Αύριο άτομο απο τον αριστερό χώρο ας πούμε ΣΥΡΙΖΑ δολοφονει άτομο απο τον δεξιό χώρο ας πούμε νεα δημοκρατία.......
Μεθαύριο βγαίνει πόρισμα τρομοκρατικής οργάνωσης για τον ΣΥΡΙΖΑ ?....
Τον απο βάλουν και αυτόν απο την βουλή?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!