GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Ομαδικές Αγορές

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιό 28-12-2009, 21:10
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Ναι αλλά άλλο η μηχανή να ''πιάνει'' τα 210χλμ/ωρα και το ελαστικό τύπου Η να είναι στο όριο του και άλλο να έχεις δείκτη V που το όριό του είναι 240χλμ/ωρα. Εχεις ''αέρα'' πως να το κάνουμε.
Reply With Quote
  #152  
Παλιό 30-12-2009, 03:38
ablithik Ο/Η ablithik βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Ψυρρη Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adv '07
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Δε ξερω για ποιο λογο αλλα ξαναεριξα μια ματια στα ελαστικα και τελικα το μπροστινο ειναι M/C 59H (4609) και το πισω ειναι M/C 69V (4209).
Απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι εντος παρενθεσης ειναι εδβομαδα και ετος παραγωγης οποτε ειναι σχετικα φρέσκα...τωρα για τη διαφορα στο δεικτη ταχυτητας μπρος και πισω θα δειξει

Αυτο που μου εκανε πολυ ασχημη εντυπωση ειναι τα πρωτα χιλιομετρα με τα νεα λαστιχα. Ετυχε και πηγα απο το περιστερα στο σερβις στο γερακα και νομιζα οτι ειχε τρικυμια....αλλα και εκει μου το επιβεβαιωσαν οτι στην αρχη θα εχουν πολυ περιεργη αισθηση.
Σημερα αισιως στα 100χλμ. η κατασταση εχει βελτιωθει αλλα εχει ακομα περιθωρια.

Αυτα.
Ευχαριστώ και πάλι....
Reply With Quote
  #153  
Παλιό 30-12-2009, 11:31
epimelitisf Ο/Η epimelitisf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Κατακόκκινη...
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ablithik Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Σημερα αισιως στα 100χλμ. η κατασταση εχει βελτιωθει αλλα εχει ακομα περιθωρια.

Αυτα.
Ευχαριστώ και πάλι....
Φίλε μου δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η καλύτερη αίσθηση όσο "πατάνε"...

Μάλλον από την αρχή ήθελαν ζυγοστάθμιση και αν αυτή είχε γίνει, τότε δεν είχε πετύχει...

Έπρεπε να ξαναπάς! Απαράδεκτο για μένα να μην έχεις καλή αίσθηση από το πρώτο περπάτημα...

Δεν γνωρίζω, αλλά και δεν θα συμφωνούσα να έχω πάνω στην μηχανή ελαστικά διαφορετικής γόμας...
Το πέλμα μπορεί να είναι ίδιο αλλά η γόμα διαφέρει παρασάγκας...

Δεν ξέρω σε ζόρικες συνθήκες αν θα συνεργάζονται το ίδιο άριστα!
Πιο πολύ με λάθος ή "τραβηγμένη" επιλογή μου φαίνεται...!!!

Δεν άκουσα από κανέναν να προτιμάει τα Continental που μετά από μετρήσεις και tests που έλαβαν χώρα προ όλίγου καιρού και συγκρινόμενα σε GS 1200...βγήκαν με διαφορά πρώτα σε όλες τις επιμέρους μετρήσεις από όλα τα ανταγωνιστικά ελαστικά...
Reply With Quote
  #154  
Παλιό 30-12-2009, 11:42
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από epimelitisf Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η καλύτερη αίσθηση όσο "πατάνε"...

Μάλλον από την αρχή ήθελαν ζυγοστάθμιση και αν αυτή είχε γίνει, τότε δεν είχε πετύχει...

Έπρεπε να ξαναπάς! Απαράδεκτο για μένα να μην έχεις καλή αίσθηση από το πρώτο περπάτημα...

Δεν γνωρίζω, αλλά και δεν θα συμφωνούσα να έχω πάνω στην μηχανή ελαστικά διαφορετικής γόμας...
Το πέλμα μπορεί να είναι ίδιο αλλά η γόμα διαφέρει παρασάγκας...

Δεν ξέρω σε ζόρικες συνθήκες αν θα συνεργάζονται το ίδιο άριστα!
Πιο πολύ με λάθος ή "τραβηγμένη" επιλογή μου φαίνεται...!!!

Δεν άκουσα από κανέναν να προτιμάει τα Continental που μετά από μετρήσεις και tests που έλαβαν χώρα προ όλίγου καιρού και συγκρινόμενα σε GS 1200...βγήκαν με διαφορά πρώτα σε όλες τις επιμέρους μετρήσεις από όλα τα ανταγωνιστικά ελαστικά...
αυτα εβαλα εγω και ειμαι υπερευχαριστημενος!
####### ανωτερα απο τα μετζελερ που ειχα πριν!
Reply With Quote
  #155  
Παλιό 30-12-2009, 12:08
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ablithik Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξερω για ποιο λογο αλλα ξαναεριξα μια ματια στα ελαστικα και τελικα το μπροστινο ειναι M/C 59H (4609) και το πισω ειναι M/C 69V (4209).
Απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι εντος παρενθεσης ειναι εδβομαδα και ετος παραγωγης οποτε ειναι σχετικα φρέσκα...τωρα για τη διαφορα στο δεικτη ταχυτητας μπρος και πισω θα δειξει

Αυτο που μου εκανε πολυ ασχημη εντυπωση ειναι τα πρωτα χιλιομετρα με τα νεα λαστιχα. Ετυχε και πηγα απο το περιστερα στο σερβις στο γερακα και νομιζα οτι ειχε τρικυμια....αλλα και εκει μου το επιβεβαιωσαν οτι στην αρχη θα εχουν πολυ περιεργη αισθηση.
Σημερα αισιως στα 100χλμ. η κατασταση εχει βελτιωθει αλλα εχει ακομα περιθωρια.

Αυτα.
Ευχαριστώ και πάλι....
προσωπικά θα απαιτούσα και τα δύο λάστιχα να είναι του ιδίου δείκτη, εκτός εάν ο κατασκευαστής προτείνει κάτι άλλο
Reply With Quote
  #156  
Παλιό 30-12-2009, 12:17
epimelitisf Ο/Η epimelitisf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Κατακόκκινη...
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
...και εγω με δεικτη Η ελαστικα τοποθετω στο GS,μετα απο συμβουλη των ειδικων.η μαμα προτεινει με δεικτη V,αλλα για διαφορετικα οδοστρωματα και οχι για ελλαδαειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχεις προβλημα.
Ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις, σε εμένα κάποιοι άλλοι "ειδικοί" που δεν ασχολούνται με την ασφάλεια των δρόμων αλλά με την ασφάλεια πτήσεων, μου ανέλυσαν γιατί είναι καλύτερα στην συγκεκριμένη μηχανή, -που προτείνει και η μαμά την γόμα V-, αυτή είναι πιο απαραίτητη για τους ελληνικούς δρόμους....

Η πρόσφυση π.χ. στην Αττική Οδό, που θεωρείται ο πιο "καλός" δρόμος σε θέματα δείκτη πρόσφυσης ασφαλτοτάπητα, μπορεί να αποδειχθεί συνεργάσιμος με ελαστικά Η, σε μηχανές που ο κατασκευαστής δεν τα εφοδιάζει με ανάλογου τύπου γόμα...π.χ. GS 1200!

Ξεκαθαρίζω το τοπίο και αναφέρω ότι δεν τίθεται ζήτημα "ταχύτητας" 210 ή 240 χλμ/ώρα...

Απλά η GS 1200, καθώς και άλλες ανάλογου βάρους, όγκου, δύναμης, ροπής κλπ μηχανές δεν μπορούν να συνεργαστούν άμεσα και σε επιτρεπτό επίπεδο, βάσει των μετρήσεων των κατασκευαστών, με πιο "μαλακά" ελαστικά"....π.χ. δείκτη Η!

Στους ελληνικούς δρόμους λοιπόν και καθ'όσον η πρόσφυση είναι ελάχιστη έως και μηδαμινή σε κάποιους άλλους σε σχέση και με την Αττική Οδό που προανέφερα...τα ελαστικά με δείκτη V "κρατάνε" καλύτερα!!!

Συμπερασματικά εμένα το "κράτημα" με απασχολεί και όχι τόσο αν ένα ελαστικό με δείκτη H, το τερματίσω ή περάσω τον δείκτη ταχύτητας του, τι συμπεριφορά θα έχει....

Αυτό το αναφέρω γιατί ακόμα και τα ελαστικά με δείκτη H, για να φθάσουν σε σημείο θεαματικού προβλήματος, θα πρέπει πρακτικά να δουλεύουν εκτός ορίων για πάρα πολύ ώρα συνεχόμενα, να αναπτύξουν θερμοκρασίες πέραν και των πιο τραγικών μετρήσεων του κατασκευαστή, για να φθάσουμε στο σημείο να γίνει ζελές "φράουλα" και να ξεκολλήσει ή να φύγει πάνω από την ζάντα, πράγμα όλιγον τι δύσκολο...

Συνεπώς, αυτός που κάνει επιλογή ελαστικού με δείκτη Η επειδή δήθεν δεν τρέχει και δεν χρειάζεται με δείκτη V, έχει κατά την άποψή μου, μέγα λάθος και ρισκάρει την ασφάλειά του!!!

Και για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι για οδηγούς και κατόχους μηχανών που κατασκευαστικά τους προτείνεται συγκεκριμένων προδιαγραφών ελαστικό.
Δεν μπαίνω βέβαια στην διαδικασία να κρίνω τους "ειδικούς" αφού οι λόγοι ή τα κίνητρά τους μπορούν να είναι πιο ουσιαστικά από την ασφάλεια του πελάτη τους (πράγμα για το οποίο μόνο η κατασκευάστρια εταιρεία ασχολείται, ίσως και αυτή για τους δικούς της λόγους...) αφού στην ουσία δεν φέρουν και καμία ευθύνη για την επιλογή σας, γιατί απλά προτείνουν...ΕΣΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΤΕ!!!Απλά είναι πολύ πειστικοί...

Και βέβαια το πιο ισχυρό κίνητρο είναι η πώληση γιατί αλλιώς ακούγεται το "210 €" και αλλιώς το "280 ή 300 €"...
Reply With Quote
  #157  
Παλιό 30-12-2009, 14:13
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Στους ελληνικούς δρόμους λοιπόν και καθ'όσον η πρόσφυση είναι ελάχιστη έως και μηδαμινή σε κάποιους άλλους σε σχέση και με την Αττική Οδό που προανέφερα...τα ελαστικά με δείκτη V "κρατάνε" καλύτερα!!!

Συμπερασματικά εμένα το "κράτημα" με απασχολεί και όχι τόσο αν ένα ελαστικό με δείκτη H, το τερματίσω ή περάσω τον δείκτη ταχύτητας του, τι συμπεριφορά θα έχει....

συμφωνω μαζι σου σε αυτο που γραφεις φωτη,μονο που τα χλμ που κανουμε ειναι σε αθλια ασφαλτο και πρεπει μονοι μας να βλεπουμε ποιο λαστιχο κραταει καλυτερα.οσο για την διαφορα τιμης που αναφερεις,δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλη,ασε που ο εμπορος το ιδιο κερδος θα εχει και στα δυο
Reply With Quote
  #158  
Παλιό 30-12-2009, 19:27
epimelitisf Ο/Η epimelitisf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Κατακόκκινη...
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο που τα χλμ που κανουμε ειναι σε αθλια ασφαλτο και πρεπει μονοι μας να βλεπουμε ποιο λαστιχο κραταει καλυτερα.οσο για την διαφορα τιμης που αναφερεις,δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλη,ασε που ο εμπορος το ιδιο κερδος θα εχει και στα δυο
Φίλε μου σίγουρα ο κάθενας μας είναι κύριος του ευατού του και αυτός ξέρει καλύτερα την μοτοσυκλέτα του, τον χειρισμό της, τον τρόπο οδήγησής του κλπ...
Γι'αυτό και κυκλοφορούν τα πάντα...Διαφορετικά οι επιλογές θα ήταν ελάχιστες!
Και βέβαια συμφωνώ με αυτήν την άποψη σου και αυτή ακολουθώ και εγώ...
Τι είναι καλό για εμένα!

Απλά διαφοροποιώ λίγο την τοποθέτησή μου, βάζοντας την παράμετρο ότι κάποιοι που έχουν ασχοληθεί με ένα ζήτημα εμπεριστατωμένα, το πιθανότερο είναι να έχουν πιο έμπρακτα αποτελέσματα σε "μονοπάτια" που εγώ μόνο εικασίες μπορώ να κάνω!
Συνηθίζω να ακολουθώ κατά κάποιο τρόπο τον δρόμο που μου δείχνουν με τις δικές μου φυσικά "πινελιές"...Μην μας πάρουν και τον "αέρα"...

π.χ. και επειδή το θέμα μας είναι τα ελαστικά, η επιλογή μάρκας για τον κάθενα είναι διαφορετική...
Άλλος επιλέγει το καλύτερο βροχολάστιχο, άλλος με "μπομπέ" κορώνα, άλλος πιο σκληρά, για άλλους είναι ζήτημα ψυχολογίας ή "παράδοσης" κλπ...

Δεν θα έκανα όμως επιλογές, που -βάσει μετρήσεων κλπ- θα καθυστούσαν πιο ευάλωτη την μοτό μου, στις ειδικές περιστάσεις που πιθανόν να βρεθώ και θα ήθελα να μην με προδώσει ή να μου αποδώσει το καλύτερο δυνατό...
Και φυσικά τα προτεινόμενα από τον οιονδήποτε κατασκευαστή έχουν να κάνουν με την αντιμετώπιση αυτών των ειδικών περιστάσεων που πιθανόν να βρεθεί το εκάστοτε όχημα που οδηγάμε! Δεν υπάρχουν π.χ. προτάσεις και διαφοροποιήσεις, για στάθμευση σε κλειστό γκαράζ...

Δεν μπορεί δηλαδή να προτείνεται λάδι 20/50 και εμείς, μόνο και μόνο από καπρίτσιο να ψάχνουμε το "άλλο", το "καλύτερο", το "αγουρέλαιο", με όλες του τις βιταμίνες που θα μας δώσει και καμιά 20αριά αλόγατα παραπάνω...

Η μπέμπα π.χ. μπορεί να "τσουλήσει" και με ζαντολάστιχα από παπάκι...
Ποιος μπορεί να ισχυριστεί το αντίθετο; Τα προσαρμόζεις και έφυγε...
Το θέμα είναι πόσα χλμ θα κάνει χωρίς πρόβλημα;;;...........

Οσον αφορά για τους εμπόρους...
Σωστή η τοποθέτηση σου για το γεγονός περί κέρδους...
Κέρδος όμως έχει κάποιος όταν πουλάει...
Όταν λοιπόν ο πελάτης ακούει μια τιμή στα 300 € και "ζορίζεται" ο άνθρωπος αφού πρέπει να δουλεύει μισό μήνα για να καλύψει τα παπουτσάκια...τότε εύλογο είναι να του αντιπροτείνει ο έμπορος το ποσό των 210€ με μια "μικρή" διαφορά...

"Έλα μωρέ και τι έγινε"....Ο ένας υποστηρίζει ότι δεν πρόκειται να πάθεις κάτι και ο έτερος υπεραμύνεται της επιλογής του αφού είναι μια ογδοντάρα φθηνότερη και θα "πηγαίνω πιο σιγά"...
Με αυτά τα δεδομένα και τηρουμένων των συνθηκών, συμφωνώ και εγώ...

Θέμα επιλογών είναι...Ξέρουμε όμως τι "μέλλει γενέσθαι"...
Reply With Quote
  #159  
Παλιό 30-12-2009, 21:01
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

σωστος ο φωτης.................
και πιο σωστος ο ανθρωπος που επελεξε το μαγαζι που γινεται η ομαδικη των ελαστικων,για ολους εμας
Reply With Quote
  #160  
Παλιό 30-12-2009, 21:13
babisadve Ο/Η babisadve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Σαλλλονίκη
Μoto: όχι Adve !!!
Μηνύματα: 815
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά ελαστικών !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα εβαλα εγω και ειμαι υπερευχαριστημενος!
####### ανωτερα απο τα μετζελερ που ειχα πριν!

ομοιως... καλυτερα απο EXP που φορουσα πριν.
τα εβαλα στην Τεργεστη το καλοκαιρι (220 ευρω)
και με ικανοποιησαν περισσοτερο.
(χωρις να σημαινει οτι ειχα παραπονο απο τα EXP)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ομαδική αγορά ελαστικών περιοχής Βορείου Ελλάδος !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ομαδικές Αγορές 272 23-12-2013 12:07
Ομαδική αγορά μπαταρίας Odyssey ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ομαδικές Αγορές 638 13-12-2013 20:38
Ομαδική αγορά ελαστικών περιοχής Νοτίου Ελλάδος !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ομαδικές Αγορές 84 25-10-2013 18:34
Ομαδική αγορά ανταλλακτικών-MOTORWORKS tallspiro Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 0 01-02-2010 19:31


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:41.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!