GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 04-09-2012, 20:09
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος



Καλό τους ταξίδι.


Reply With Quote
  #32  
Παλιό 04-09-2012, 21:40
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

Κρίμα, λυπήθηκα πολύ...
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 04-09-2012, 21:51
mototraveler Ο/Η mototraveler βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Africa 650
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mck Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί η όποια κριτική (και ενδεχομένως αυτοκριτική) πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένους χώρους και πλαίσια ...

Πολύ περισσότερο όταν το θέμα αφορά αυτοκινητιστικό δυστύχημα ... Δεν γνωρίζω σε ποιό συγκεκριμένο θέμα αναφέρεσαι (για τα φθαρμένα λάστιχα), αλλά προσωπικά θυμάμαι πολλά άλλα θέματα και περιπτώσεις όπου οδηγοί και αναβάτες έχουν ακούσει αυστηρή κριτική (sic) από άλλους φίλους - μέλη του φορουμ για "οδηγικές ανοησίες" ...
Εμένα "μου έκατσε η μπίλια" και σημάδεψε την ζωή μου. Δεν θέλω να του κάτσει κανενός η μπίλια ή το πετραδάκι πλαγιασμένος, μπερδεύοντας τις πίστες με τους ελληνικούς επαρχιακούς δρόμους.
Αυτοί που ξύνουν σκουλαρίκια πχ σε εκδρομές, άθελά τους μπορεί να γίνουν ηθικοί αυτουργοί σε ατύχημα κάποιου πιό άπειρου οδηγου.
Τα παραδείγματα πολλά. Δεν θέλω να κουράσω.
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 04-09-2012, 22:09
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mototraveler Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ δεν είναι ούτε σχολείο ούτε οικογένεια για να κρίνουμε. Είναι φορουμ. Οταν λοιπόν συζητιουνται φθαρμένα λάστιχα απο πλαγιάσματα μηχανής, σε δημόσιους δρόμους σε ταξίδι σαν μαγκιά και τεκμηριώνεται και με αναλυτικές φωτογραφίες και δεν υπάρχει κανένας να σχολιάσει αρνητικά ή ένας υπεύθυνος(?) να βάλει φρενο, καλύτερα να συληπηθούμε το φόρουμ κιας αφήσουμε ήσηχη την τροχαία.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mototraveler Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα "μου έκατσε η μπίλια" και σημάδεψε την ζωή μου. Δεν θέλω να του κάτσει κανενός η μπίλια ή το πετραδάκι πλαγιασμένος, μπερδεύοντας τις πίστες με τους ελληνικούς επαρχιακούς δρόμους.
Αυτοί που ξύνουν σκουλαρίκια πχ σε εκδρομές, άθελά τους μπορεί να γίνουν ηθικοί αυτουργοί σε ατύχημα κάποιου πιό άπειρου οδηγου.
Τα παραδείγματα πολλά. Δεν θέλω να κουράσω.
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα
Εχεις απολυτο δικιο για τους επαρχιακους παγιδες αλλωστε το εχεις ζησει απο πρωτο χερι οπως κι εγω.
Αλλα δε θυμαμαι να πανηγυριζει καποιος επειδη εστριβε σαν τρελος νυχτα και σουρωμενος.
Γιατι αυτο εγινε πριν το συγκεκριμενο ατυχημα.
Καποιος οδηγουσε σαν τρελος νυχτα και σουρωμενος.
Αν αυτο το διαβαζα εδω θα το διεγραφα μαζι με τον γραφοντα.

Κριμα τα παιδια-θυματα..
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 04-09-2012, 22:26
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivo Εμφάνιση μηνυμάτων
κριμα που χαθηκαν ετσι νεα παιδια ,αλλα στα υπολοιπα που διαβαζω μαλλον καποιοι εχουν ξεχασει την δικη τους εφηβεια και τις τρελες ....



απλα ειμαστε σημερα εδω και τα λεμε .....
ακριβώς αυτό δεν ξεχνάμε Νίκο, ότι ζούμε λόγω.... καθένας συμπληρώνει ότι θέλει, και με την κουβέντα με κάποιο τρόπο ξορκίζουμε το κακό....
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 04-09-2012, 23:39
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβώς αυτό δεν ξεχνάμε Νίκο, ότι ζούμε λόγω.... καθένας συμπληρώνει ότι θέλει, και με την κουβέντα με κάποιο τρόπο ξορκίζουμε το κακό....
Και όχι μόνο ξορκιζουμε το κακό αλλα αναλογιζομαστε ότι εάν κάποιος μας είχε εκπαιδεύσει λίγο καλύτερα θα είχαμε κινδυνεύσει λίγο (εώς πολυ) λιγότερο ... Ακόμη κι όταν ήμασταν με τα "μυαλά στα κάγκελα" λόγω ηλικίας ... Και αυτο ισχύει ακόμα τόσο για εμάς όσο και για τους νεότερους κάθε ηλικίας ...
Αληθεια, ποσά άδικα και ανόητα δυστυχήματα θα είχαν ετσι αποφευχθεί τότε και σήμερα;
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 05-09-2012, 00:15
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

Χωρίς να θέλω να πάρω θέση τι άκουσα σε μια διπλανή παρέα από νεαρούς.

’ Αφού στα λέω ρε μαλ..α να μην φοράς ποτέ σου ζώνη (εννοεί ζώνη ασφαλείας αυτοκινήτου) είδες τι πάθανε οι άλλοι. Ο οδηγός που δεν φόραγε βγήκε ζωντανός.

Δυστυχώς αυτό ήταν το μνμ στα νεαρά άτομα………………..
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 05-09-2012, 13:02
ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Ο/Η ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: GALATSI
Μoto: BMW R 1200GS
Μηνύματα: 833
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

[QUOTE=menepip;751610]Μου τη δίνει γιατί η αστυνομία βγαίνει στους δρόμους μόνο για εισπρακτικούς λόγους. Έπρεπε να βρίσκεται μέρα νύχτα στο δρόμο και να αστυνομεύει. Γιατί από οτι φαίνεται μόνο με το φόβο θα μπορούσαν να έχουν γλυτώσει τα τάσσερα η πέντε 20χρονα παιδιά το θάνατο.

θα μπορούσαν να γλυτώσουν αν κάποτε αποκτήσουμε παιδεία και αλλάξουμε νοοτροπία...
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 05-09-2012, 17:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivo Εμφάνιση μηνυμάτων
κριμα που χαθηκαν ετσι νεα παιδια ,αλλα στα υπολοιπα που διαβαζω μαλλον καποιοι εχουν ξεχασει την δικη τους εφηβεια και τις τρελες ....



απλα ειμαστε σημερα εδω και τα λεμε .....
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβώς αυτό δεν ξεχνάμε Νίκο, ότι ζούμε λόγω.... καθένας συμπληρώνει ότι θέλει, και με την κουβέντα με κάποιο τρόπο ξορκίζουμε το κακό....
μπαααα, δεν συμφωνω...............
Η δικια μου εφηβεια - με μοτοσυκλετα απο τα 18 μου δικη μου και νομιμη (διπλωμα, ασφαλεια κ.λ.π.) - δεν μου επετρεψε ποτε να οδηγησω μεθυσμενος αν κι επινα (οτι πινεται υγρο και στερεο) συχνα πυκνα και πολυ........
Ειχα παντοτε στα αυτια μου την συμβουλη του πατερα μου, ''ποτε δεν θα οδηγας πιωμενος, αν ειναι να πιεις να παρεις ταξι κι αν δεν εχεις λεφτα να μου πεις να σου δωσω εγω......''
Επισης ποτε δεν μου εδωσε το αυτοκινητο του διοτι αν και διπλωματουχος απαιτουνταν επασφαλιστρο (και τοτε) που δεν ειχε σκοπο να πληρωσει για να κανει το κοματι του ο γυιος του.....

Για τα παιδια τωρα που σκοτωθηκαν, ΟΛΟΙ λυπομαστε για το γεγονος ειναι αληθεια αλλα, καθε γεγονος εχει και μια αιτια καθως και συνεπειες.
Η αιτια, για μενα, ειναι η κρατικη παιδεια αλλα κυριως οι γονεις που καμια κρατικη παιδεια δεν μπορει να τους αναπληρωσει.
Ηθελα λοιπον να γνωρισω τους γονεις τους και να τους ρωτησω τι ειχαν κανει απο την ηλικια των 8 ετων των παιδιων τους για να τα προστατεψουν σημερα. Εγω π.χ εχω μια κορη 8,5 ετων, την ανεβαζω στην μοτοσυκλετα απο τα 8 της χρονια και παντα της μιλαω για το κρανος το οποιο φορα ανελλιπως. Απο την ηλικια των 4αρων της μιλαω για την ζωνη ασφαλειας στο αυτοκινητο. Σημερα δεν με αφηνει ουτε την μοτοσυκλετα να βγαλω απο το γκαραζ χωρις να φοραμε και οι δυο το κρανος μας ουτε να βαλω το κλειδι στην μιζα αν δεν φοραμε ολοι μας τις ζωνες ασφαλειας. Της μιλαω για κοκκινα φαναρια και το ΣΤΟΠ και το ποσο σημαντικα ειναι για την ασφαλεια μας.....σημερα εφτασε στο σημειο να μου δωσει καρπαζια στο κρανος φωναζοντας διαφορα διοτι περασα ενα στοπ χωρις να ακινητοποιησω τελειως την μοτοσυκλετα με τα ποδια κατω και να ελεγξω αριστερα και δεξια οπως κανω παντοτε........Σημερα θεριζω τα λιγα που εσπειρα εχθες συνεχιζοντας να σπερνω φυσικα για το μεθαυριο....
Ομοιως της μιλαω για το αλκοολ και τα ναρκωτικα σε σχεση με την υγεια και την οδηγηση, αυριο θα δουμε αν η ''διδασκαλια'' αυτη θα πιασει τοπο.

Ποιο Κρατος και ποια κρατικη παιδεια μπορει να το κανει αυτο και σε ποιο βαθμο αραγε?

Τα παιδια που σκοτωθηκαν μενανε δυο στενα πιο κατω απο το σπιτι της αιγαλιωτισας γυναικας μου (δεν λεω την οδο για ευνοητους λογους), η γειτονια ειναι βυθισμενη στο πενθος, θα ηθελα ομως να ρωτησω τους γονεις τι ειχαν κανει παλια για να μην συμβει αυτο το ατυχημα ¨η τεσπα να ελαχιστοποιησουν τις πιθανοτητες να συμβει........θα ηθελα επισης να τους ρωτησω αν στο ασφαλισμενο οχημα του ατυχηματος πληρωνοτανε το επασφαλιστρο λογω ηλικιας του οδηγου, αν οχι - ετσι για να γυρισουμε και στο αναλογο νημα περι μη πληρωμης ασφαλιστρων καποιων εξυπνων- τα βασανα των γονιων του οδηγου τελιωμο δεν θα εχουν αφου οι γονεις των τεθνοντων θα στραφουν εναντιον των πρωτων αλλα και του οδηγου ξεχωριστα και θα τους παρουν οτι εχουν και δεν εχουν, η πληρης καταστροφη δλδ, χειροτερη απο οποιαδηποτε οικονομικη κριση.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 05-09-2012, 19:08
GsDakar Ο/Η GsDakar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F650GS DAKAR
Μηνύματα: 467
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

μην τα ριχνουμε ολα στην αστυνομια - κρατος και τα λοιπα αρκετα με αυτην την πιπιλα,αν κανανε παραβαση πηγαινοντας με 200 για μαγκια τι φταινε οι παραπανω,πρωτα να προσεχουμε εμεις να μην κανουμε μ@λ@κιες και μετα να αναλογιστουμε τι κανει η αστυνομια........
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:05.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!