GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εξωτερικού

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 06-12-2010, 00:11
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Πέρασμα από Αλβανία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από petros Εμφάνιση μηνυμάτων
τα εφερε η τυχη ετσι και πηγα 2 φορες στα Τυρανα,η πρωτη ηταν γεναρης του 2002 και η δευτερη μαρτιο 2008,και τις 2 φορες αντιμετωπισα τα εξης,στα αλβανικα συνορα για να μου δωσουν τα χαρτια μετα τον ελεγχο,ηθελαν τον καφε τους οπως ελεγαν,5-10 ευρω ηταν αρκετα,μετα το αργυροκαστρο,ΔΕΝ υπηρχε δρομος,ειχε βρεξει και αντι για δρομο εβλεπες νερα,παντου νερα,η αστυνομια με σταματησε αρκετες φορες,και μου ελεγαν πως το διπλωμα μου,δεν ισχυει για την αλβανια,αρα πρεπει να παρω κληση,με 5-10 ευρω το διπλωμα ηταν ενταξει,πρεπει να προσεξεις τους οδηγους,δεν υπαρχει κοκ,πεταγονται απο παντου,και δεν υπολογιζουν τιποτα,το καλυτερο ηταν το πρωι κατα τις 5.00 που ξεκινησα να φυγω,η εισοδο του ξενοδοχειου ηταν κλειδωμενη,ενω απο βραδυς ειχα τακτοποιηση τους λογαριασμους μου,και τους ειχα πει πως θα φυγω,μετα απο καποιες φωνες,και μια ψιλοφασαρια,εμφανιστηκε ενας τυπος που ηταν νυχτερινη βαρδια,και μου ζητησε 50 ευρω επειδη ειχε το νου του στο αυτοκινητο μου,το οποιο ηταν στο παρκιν του ξενοδοχειου,και ειχα πληρωση 20 ευρω,στον προηγουμενο υπαλληλο για να εχει το νου του.Ελπιζω να μην τα ξαναφερει η τυχη να παω.........
Για το 2002 δεν γνωρίζω αλά από το 2006 και μετά μου φαντάζουν απίθανα αυτά….
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 06-12-2010, 16:18
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πέρασμα από Αλβανία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από petros Εμφάνιση μηνυμάτων
τα εφερε η τυχη ετσι και πηγα 2 φορες στα Τυρανα,η πρωτη ηταν γεναρης του 2002 και η δευτερη μαρτιο 2008,και τις 2 φορες αντιμετωπισα τα εξης,στα αλβανικα συνορα για να μου δωσουν τα χαρτια μετα τον ελεγχο,ηθελαν τον καφε τους οπως ελεγαν,5-10 ευρω ηταν αρκετα,μετα το αργυροκαστρο,ΔΕΝ υπηρχε δρομος,ειχε βρεξει και αντι για δρομο εβλεπες νερα,παντου νερα,η αστυνομια με σταματησε αρκετες φορες,και μου ελεγαν πως το διπλωμα μου,δεν ισχυει για την αλβανια,αρα πρεπει να παρω κληση,με 5-10 ευρω το διπλωμα ηταν ενταξει,πρεπει να προσεξεις τους οδηγους,δεν υπαρχει κοκ,πεταγονται απο παντου,και δεν υπολογιζουν τιποτα,το καλυτερο ηταν το πρωι κατα τις 5.00 που ξεκινησα να φυγω,η εισοδο του ξενοδοχειου ηταν κλειδωμενη,ενω απο βραδυς ειχα τακτοποιηση τους λογαριασμους μου,και τους ειχα πει πως θα φυγω,μετα απο καποιες φωνες,και μια ψιλοφασαρια,εμφανιστηκε ενας τυπος που ηταν νυχτερινη βαρδια,και μου ζητησε 50 ευρω επειδη ειχε το νου του στο αυτοκινητο μου,το οποιο ηταν στο παρκιν του ξενοδοχειου,και ειχα πληρωση 20 ευρω,στον προηγουμενο υπαλληλο για να εχει το νου του.Ελπιζω να μην τα ξαναφερει η τυχη να παω.........
Λοιπόν εγώ πήγα φέτος το καλοκαίρι Αλβανία,
στα σύνορα εισόδου ο ελεγχος πολύ γρήγορος και απροβλημάτιστος αλλά στο αντίθετο ρεύμα προς Ελλάδα
είχε πολύ καθυστέρηση λόγω επιστροφής των Αλβανών που είχαν πάει στην πατρίδα τους για τις διακοπές τους.
Έφαγα στους Άγιους Σαράντα με πολύ ποιότητα, εξυπηρέτηση,
καθαρά κλπ, και πολύ φτηνά για τα δεδομένα της τσέπης μου.
Κοιμήθηκα στην Αυλώνα σε δωμάτια υπερμεγέθη νεόκτιστα για 30 ευρά το δικλινο χωρίς πρωινό για το οποίο πλήρωσα 2.50 ευρώ.
Σε σχετική παράκληση για φύλαξη των μοτοσυκλετών ενώ στην αρχή υπήρξε μιά αδιαφορία από τον 1ο υπάλληλο της ρεσεπσιον,
ο 2ος υπάλληλος μας ανοιξε ένα τεράστιο υπόγειο όπου φύλασσαν τα πράγματα του ξενοδοχείου και κλείδωσαν μέσα τις μηχανές μας,
το πρωί ζητήσαμε να δώσουμε κάποιο αντίτιμο αλλά δεν δέχθηκαν ούτε σαν πουρμπουάρ!
Δεν ένοιωσα επιθετικότητα από τους οδηγούς με εξαίρεση τους νεολαίους οδηγούς, πολύ η μαγκιά τους!
Όχι δεν συνάντησα νερα η πλημμύρες, συνάντησα πολύ μεγάλο πρόβλημα στην διάσχιση των κατοικημένων περιοχών επειδή δεν υπάρχουν περιφεριακοί δρόμοι ακόμη...δηλαδή μέσα στην διασχιση των πόλεων θέλει προσοχή και έχει καθυστέρηση.
Φίλος της παρέας συνταξιδευτή χάζεψε γιά λίγο και έσκασε στον προφυλακτήρα προπορευόμενης 200άρας και φυσικά οριζοντιόθηκε ευτυχώς χωρίς αμυχή.
Πάνω από 10 οδηγοί που παρεμβάλονταν μεταξύ του πεσόντος φίλου και εμάς που καταλάβαμε ότι κάπου καθυστερεί ο ατυχος φίλος και περιμέναμε παρακάτω 500 μέτρα, πάνω από 10 άτομα λοιπόν με νοήματα μας έδωσαν να καταλάβουμε ότι κάτι έπαθε ο Μήτσος.
Ο όδηγός της μερσέντας χαμογελώντας και ομιλώντας σε άπταιστον ελληνικήν και χτυπώντας φιλικά στην πλάτη τον Μήτσον δεν απαίτησε τπτ άλλο εκτός από χαιρετισμούς! ουδεμία συγκριση
Δεν με σταμάτησε τροχονόμος, ο ταξιτζής που με πήγε στο κέντρο της Αυλώνας, φέρθηκε πολύ καλά και φιλόξενα χωρίς καμμιά προσπάθεια νε με "φάει" οικονομικά!
Τέλος
πέρασα από τα σύνορα εξόδου προς Μαυροβούνιο σε χρόνο dead time, δηλ πανεύκολα και γρήγορα!
Ελπίζω να τα ξαναφέρει η ζωή και να ξαναπάω στα Βαλκάνια και στην Αλβανία γιατί αυτά τα ψάρια εκει στους Σαραντα Αγίους μου μείιιιιιιινανε στην καρδια
και μακάρι ο Πέτρος παραπάνω να έχει καλύτερη τύχη νεξτ ταιμ





Last edited by siraxanz; 06-12-2010 at 16:21.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 06-12-2010, 16:22
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πέρασμα από Αλβανία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το 2002 δεν γνωρίζω αλά από το 2006 και μετά μου φαντάζουν απίθανα αυτά….
Ομοίως
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 06-12-2010, 16:39
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Πέρασμα από Αλβανία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν εγώ πήγα φέτος το καλοκαίρι Αλβανία,
στα σύνορα εισόδου ο ελεγχος πολύ γρήγορος και απροβλημάτιστος αλλά στο αντίθετο ρεύμα προς Ελλάδα
είχε πολύ καθυστέρηση λόγω επιστροφής των Αλβανών που είχαν πάει στην πατρίδα τους για τις διακοπές τους.
Έφαγα στους Άγιους Σαράντα με πολύ ποιότητα, εξυπηρέτηση,
καθαρά κλπ, και πολύ φτηνά για τα δεδομένα της τσέπης μου.
Κοιμήθηκα στην Αυλώνα σε δωμάτια υπερμεγέθη νεόκτιστα για 30 ευρά το δικλινο χωρίς πρωινό για το οποίο πλήρωσα 2.50 ευρώ.
Σε σχετική παράκληση για φύλαξη των μοτοσυκλετών ενώ στην αρχή υπήρξε μιά αδιαφορία από τον 1ο υπάλληλο της ρεσεπσιον,
ο 2ος υπάλληλος μας ανοιξε ένα τεράστιο υπόγειο όπου φύλασσαν τα πράγματα του ξενοδοχείου και κλείδωσαν μέσα τις μηχανές μας,
το πρωί ζητήσαμε να δώσουμε κάποιο αντίτιμο αλλά δεν δέχθηκαν ούτε σαν πουρμπουάρ!
Δεν ένοιωσα επιθετικότητα από τους οδηγούς με εξαίρεση τους νεολαίους οδηγούς, πολύ η μαγκιά τους!
Όχι δεν συνάντησα νερα η πλημμύρες, συνάντησα πολύ μεγάλο πρόβλημα στην διάσχιση των κατοικημένων περιοχών επειδή δεν υπάρχουν περιφεριακοί δρόμοι ακόμη...δηλαδή μέσα στην διασχιση των πόλεων θέλει προσοχή και έχει καθυστέρηση.
Φίλος της παρέας συνταξιδευτή χάζεψε γιά λίγο και έσκασε στον προφυλακτήρα προπορευόμενης 200άρας και φυσικά οριζοντιόθηκε ευτυχώς χωρίς αμυχή.
Πάνω από 10 οδηγοί που παρεμβάλονταν μεταξύ του πεσόντος φίλου και εμάς που καταλάβαμε ότι κάπου καθυστερεί ο ατυχος φίλος και περιμέναμε παρακάτω 500 μέτρα, πάνω από 10 άτομα λοιπόν με νοήματα μας έδωσαν να καταλάβουμε ότι κάτι έπαθε ο Μήτσος.
Ο όδηγός της μερσέντας χαμογελώντας και ομιλώντας σε άπταιστον ελληνικήν και χτυπώντας φιλικά στην πλάτη τον Μήτσον δεν απαίτησε τπτ άλλο εκτός από χαιρετισμούς! ουδεμία συγκριση
Δεν με σταμάτησε τροχονόμος, ο ταξιτζής που με πήγε στο κέντρο της Αυλώνας, φέρθηκε πολύ καλά και φιλόξενα χωρίς καμμιά προσπάθεια νε με "φάει" οικονομικά!
Τέλος πέρασα από τα σύνορα εξόδου προς Μαυροβούνιο σε χρόνο dead time, δηλ πανεύκολα και γρήγορα!
Ελπίζω να τα ξαναφέρει η ζωή και να ξαναπάω στα Βαλκάνια και στην Αλβανία γιατί αυτά τα ψάρια εκει στους Σαραντα Αγίους μου μείιιιιιιινανε στην καρδια
και μακάρι ο Πέτρος παραπάνω να έχει καλύτερη τύχη νεξτ ταιμ




Μπράβο Χάρη...

Έβαλες τα πράγματα στη θέση τους..

Ευχαριστούμε για την εμπεριστατωμένη ανάλυση...
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 06-12-2010, 16:47
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πέρασμα από Αλβανία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι και ο καλύτερος προορισμός, ειδικότερα για μηχανές.

Εγκληματικότητα, έλλειψη υποδομών, δρόμοι...

Δεν έχω πάει, αυτά αντιλαμβάνομαι. Αν είναι αλλιώς, πληροφόρησέ μας.

Αγαπητέ Χρίστο η Σομαλία δεν είναι και ο καλύτερος προορισμός, ειδικότερα για μηχανές. Η Αλβανία είναι δύσκολη αλλά βλέπεις πράγματα και ζεις καταστάσεις που έχουν φύγει από την δική μας καθημερινότητα

Επίσης δεν θα έλεγα ότι πρέπει να γίνει αυτοσκοπός η μετάβαση στην Αλβανία απλά σαν ταξιδευτής που είσαι-ειμαστε και σαν το φέρει η ζωή και χρειαστεί να περάσεις η να πας εκει δεν προκειται να αντιμετωπίσεις κάποιο εμπόδιο
Οι Αλβανοί είναι δύσκολοι άνθρωποι αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εμείς είμαστε εύκολοι

σχετικά λοιπόν:
http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%C...9%CE%B1-11834/

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%C...albania-12426/

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%C...10/index8.html


Reply With Quote
  #26  
Παλιό 06-12-2010, 19:00
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Πέρασμα από Αλβανία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να τα ξαναφέρει η ζωή και να ξαναπάω στα Βαλκάνια και στην Αλβανία γιατί αυτά τα ψάρια εκει στους Σαραντα Αγίους μου μείιιιιιιινανε στην καρδια

έφτασεεεεεε.....φρέσκο φρέσκο



κάτι παλιοκουτσουμούρες και ολίγες πελαγίσιες τσιπούρες παίζουν μόνο αυτόν το καιρό..
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 06-12-2010, 19:06
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Πέρασμα από Αλβανία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από petros Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
θα συμφωνήσω όμως και με τον Πέτρο ότι υπάρχει και αυτή η Αλβανία μερικές φορές,κυρίως πιο παλιά και με αυτοκίνητο.
Το λάδωμα συνήθως ήταν 2ευρω κέρμα.τώρα έχει κοπεί κάπως..
Με μηχανή δεν πρόκειται να σε σταματήσει κανείς,εκτός και αν πηγαίνεις τάπα ή ακούγεσαι απο τα 5 χλμ και πάνω..
εμένα ακούγεται μόνο 3..
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 06-12-2010, 19:36
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Πέρασμα από Αλβανία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Χρίστο η Σομαλία δεν είναι και ο καλύτερος προορισμός, ειδικότερα για μηχανές. Η Αλβανία είναι δύσκολη αλλά βλέπεις πράγματα και ζεις καταστάσεις που έχουν φύγει από την δική μας καθημερινότητα

Επίσης δεν θα έλεγα ότι πρέπει να γίνει αυτοσκοπός μα αυτό λέω και εγώ, αν μπορεί να το αποφύγει... η μετάβαση στην Αλβανία απλά σαν ταξιδευτής που είσαι-ειμαστε και σαν το φέρει η ζωή και χρειαστεί να περάσεις η να πας εκει δεν προκειται να αντιμετωπίσεις κάποιο εμπόδιο
Οι Αλβανοί είναι δύσκολοι άνθρωποι αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εμείς είμαστε εύκολοι

σχετικά λοιπόν:
http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%C...9%CE%B1-11834/

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%C...albania-12426/

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%C...10/index8.html

Επειδή είδα με προσοχή και τις 3 ανωτέρω επισυναπτόμενες εκδρομές, ούτε οι φωτο, ούτε οι διηγήσεις μού άλλαξαν γνώμη. Εν αντιθέσει μάλιστα είδα σχόλια πολύ χειρότερα από τα δικά μου. Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, θα παραμείνω στο αρχικό μου περιγελαστικό σχόλιο.

Ταυτόχρονα, δεν αποκλείω τα καλοκαιρινά Βαλκάνια… Είδομεν.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 10-01-2011, 00:10
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Πέρασμα από Αλβανία

αυτο ειναι ,
ανταλλαγη εμπειριων...

πω,πω κατι ψαρουκλες τσομπανη μου,
ολο τετοια θα με ταιζεις το καλοκαιρι...?

αμα, δεν μου αρεσει, θα το πω σε ολους...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 10-01-2011, 01:40
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Πέρασμα από Αλβανία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από klangefurt Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ειναι ,
ανταλλαγη εμπειριων...

πω,πω κατι ψαρουκλες τσομπανη μου,
ολο τετοια θα με ταιζεις το καλοκαιρι...?

θα βγάλεις βράγχια boy μου
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλβανία, Μαυροβούνι, Κροατία, Βοσνία, Ουγγαρία, επιστροφή από Σερβία... siraxanz Ταξίδια στο εξωτερικό 178 13-08-2012 20:36
Αλβανία: Οι ανασκαφές στην Απολλωνία έφεραν στο φως αρχαίο άγαλμα. gthes Πολιτισμός 4 30-08-2010 11:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!