GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-06-2011, 07:43
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Angry Προσοχή στα υπόπτως φτηνά πρατήρια βενζίνης!

(σ.σ: Τα τρία συνεχόμενα ποστ που ακολουθούν, έχουν αναρτηθεί από μένα στο mybike.gr μέσα στο 4μηνο Φεβρουάριος - Ιούνιος 2011) και απλά τα μεταφέρω και εδώ και προς γνώση και συμμόρφωση)



Πρατήρια βενζίνης "φθηνά" στην ταμπέλα, αλλά ακριβά ...στην αντλία!




Δημοσιεύθηκε στο mybike.gr 11 Φεβρουάριος 2011 - 14:50

Γυρνώντας από τη δουλειά στις 7 Φεβρουαρίου στο σπίτι και 100 περίπου μέτρα πριν από αυτό, μου ανάβει λαμπάκι βενζίνης.
Η μοτοσυκλέτα, στο υπόλοιπο της ημέρας δεν κινείται.
Ξανακινήθηκε την επόμενη μέρα το πρωί για να πάω στη δουλειά.
Μένω δίπλα στον Κηφισό και αυτόν παίρνω για να ανέβω προς Μαρούσι.
Μετά την πρώην Ρενό στη Ν.Φιλαδέλεια, κάνω δεξιά και ανεβαίνω την Αναγεννήσεως. Στο φανάρι που συναντάμε, είναι μια διασταύρωση που αλλάζουν ονομασία και οι δύο διασταυρούμενοι δρόμοι. Η Δεκελείας που αλλάζει όνομα σε Τατοΐου και η Αναγεννήσεως που αλλάζει όνομα σε Ιφιγενείας.
Εκεί ακριβώς πάνω στη διασταύρωση, υπάρχει μια μεγάλη Shell
.


Είχα δει από μέρες ότι πουλούσε την αμόλυβδη 1,528 (τιμή Φεβρουάριος 2011) και τα αυτοκίνητα ήταν ουρά απ'έξω.
Είπα να βάλω εκεί (μιας και ο συνήθης βενζινάς μου ήταν κλειστός τόσο πρωί) κι επειδή δεν είχα ξαναβάλει ποτέ, φουλάρισα το ρεζερβουάρ (αυτό το κάνω πάντα για να δω μήπως και κλέβει)
Από το σπίτι μου μέχρι εκεί, είναι 7 χιλιόμετρα ακριβώς, τα οποία τα έκανα στον Κηφισό και με ταχύτητα σταθερή στα 100χαω γιατί το μηχανάκι ήταν παγωμένο πρωί πρωί και δεν ξεπερνάω ποτέ τις 3000σαλ.
Πόσο να έκαψα ακόμα μέχρι εκεί? Ούτε μισό λίτρο δηλαδή! (συνήθως με 100χαω στον ανοιχτό δρόμο το 1150 κάνει 17-18 χιλ στο λίτρο) Σε μικτό κύκλο πόλης κάνει 14-15 χιλ στο λίτρο. Όσοι έχουν 1150 ξέρουν.

Μαντέψτε πόσο βενζίνη μου έβαλε ο Πακιστανός και κάντε τους υπολογισμούς σας.

20,3 λίτρα πήρε το ρεζερβουάρ χωρίς να το ξεχειλίσει (που λένε). Δηλαδή μισό λίτρο το έβαζε ακόμα αν ήθελε, αλλά σταμάτησε στα 31€ στρογγυλά!

Θυμηθείτε τα δεδομένα.

Μου άναψε λαμπάκι 100μ πριν φτάσω στο σπίτι. (που σημαίνει 4 λίτρα ρεζέρβα όπως λέει το μάνουαλ)
Έκτοτε και μέχρι το πρατήριο, η μοτοσυκλέτα έγραψε 7 χιλιόμετρα ακόμα. (εγώ λέω ότι έκαψε 0,5 λίτρα, που δεν τα έκαψε...τέσπα)
Το ρεζερβουάρ πήρε άνετα 20,3 λίτρα!!! Πως έγινε αυτό από τη στιγμή που παίρνει 22?

Πως το ακούτε?

Στην χειρότερη περίπτωση θα έπρεπε να είχα μέσα ακόμα 3 λίτρα (που δεν το πιστεύω... σίγουρα είχα περισσότερα) κι ο Πακιστάν boy μου έβαλε 20,3 λίτρα (δηλαδή 1,2 λίτρα δάγκωμα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, γιατί τόσο χοντρικά που τα έβαλα, το δάγκωμα για μένα είναι πάνω από 1,5 λίτρο!)



Ήδη του έκανα καταγγελία την ίδια ημέρα στο στο τηλέφωνο 1520 τηςΓΓΚ (Γενική Γραμματεία Καταναλωτή) και είπαν πως θα του στείλουν κλιμάκιο να τον ελέγξει!


Αλήτες βενζινοπώλες!

--------------------------------------------------------------------


Δημοσιεύθηκε στο mybike.gr 14 Μάιος 2011 - 19:13


Χμμμ... πέρασε καιρός που δεν ψάχτηκα για κάποιον άλλο απατεώνα, αλλά σήμερα βρήκα κι άλλον. Χειρότερο ακόμα!

Λοιπόν... πρατήριο BP επί του Κηφισού στην άνοδο λίγο πριν τα ΚΤΕΛ με μεγάλη φωτεινή ταμπέλα που διαφημίζει την "χαμηλή" τιμή του.

Ανέβαινα από Πειραιά σήμερα το πρωί και είπα να βάλω εκεί καθώς μου άναψε λαμπάκι κάπου στο ύψος μετά το ΣΕΦ κι ενώ είχα μπει Κηφισό.

Όπως έχω πει στην αρχή, ξέρω Ε-ΠΑ-ΚΡΙ-ΒΩΣ πόσο μπορεί να μου βάλουν βενζίνη μόλις ανάψει λαμπάκι. Φτάνοντας εκεί, δίνω max να πάρει 19 λίτρα. Πόσα μου έβαλε? 20,69 λίτρα μάγκες!!! Μιλάμε για τουλάχιστον 2 λίτρα δάγκωμα στα 20 λίτρα το οποίο σημαίνει 2 Χ 1,645 = 3,29€ κλέψιμο!!!
Πλήρωσα σε υποτίθεται φθηνό πρατήριο τα περισσότερα χρήματα που έχω βάλει ποτέ σε βενζίνη στη μοτοσυκλέτα! 34€ (ποτέ δεν έχω βάλει πάνω από 32€ ακόμα κι αν έβαζα στον βενζινά μου που πουλάει 1,699€ / λίτρο!!!

Μεγάλη προσοχή παίδες! Μακριά από αυτόν και διαδώστε το και σε άλλα φόρουμ. Μόνο έτσι θα γλιτώσουμε από τους κλέφτες!

Καταγγέλθηκε κι αυτός στο 1520

------------------------------------------------------------------------


Δημοσιεύθηκε στο mybike.gr 21 Ιούνιος 2011 - 12:55


Τρίτο στη σειρά υπόπτως φθηνό πρατήριο που είχα σκοπό να τσεκάρω και ...μαντέψτε ... μια από τα ίδια παίδες.
Kλέψιμο στην αντλία, του κερατά!!!!

Αυτή τη φορά ειδικά είμαι σίγουρος 200% για το πόσο μπορούσε να μου βάλει μέσα, επειδή το λαμπάκι άναψε μόλις στα 500μ πριν το πρατήριο. Αυτό είπαμε σημαίνει 4 λίτρα ρεζέρβας ακόμα. (εγώ προς χάριν λάθους όπως έχω πει, δίνω αβάτζο και λέω ότι έχω 3,5 λίτρα μέσα κι όχι 4)

Λοιπόν... ο τύπος μου έβαλε 20,3 λίτρα!!! Την στιγμή που λογικά δεν έπρεπε να μου βάλει πάνω από 18,5 λίτρα. Είπαμε, ξέρω πολύ καλά το μηχανάκι μου και όταν πηγαίνω στο βενζινά μου σε παρόμοια φάση (λίγο μετά που έχει ανάψει λαμπάκι δηλαδή) ποτέ δεν μου έχει βάλει πάνω από 19 λίτρα (συνήθως μου βάζει από 18 έως 18,5)
Αυτή τη φορά έχω και φωτογραφικό ντοκουμέντο για το νέο πρατήριο

Μιλάμε για το ΑΠ πρατήριο στην Βυζαντίου 90 στην Ν.Ιωνία με τιμή στις 21 Ιουνίου 2011 στα 1,579€ (υπόπτως πολύ χαμηλή όπως είπα γιατί ο μέσος όρος των πρατηρίων παίζει στα 1,629€)

Ήδη έκανα επώνυμη καταγγελία και σε αυτόν στο 1520

Κι όπως λέει κι ο τύπος της Cosmote... τυχαίο? Δε νομίζω! Τρία στη σειρά πολύ φθηνά πρατήρια, κι όλα κλέβουν στο ζύγι (και μάλιστα πολύ)
Δυστυχώς όμως οι οδηγοί, βλέπουν το τυράκι (τιμή) αλλά τη φάκα (αξιοπιστία αντλίας) δεν την βλέπουν και τα αυτοκίνητα σχηματίζουν ουρές να βάλουν "φθηνή" βενζίνη



Οι φωτογραφίες

Λοιπόν... στην από κάτω μόλις άναψε το λαμπάκι (500μ πριν φτάσω στο πρατήριο) (Προσέξτε ότι ο μερικός χιλιομετρητής γράφει 269χιλ τα οποία έγιναν μέχρι να ανάψει το λαμπάκι, έχοντας φουλάρει στον δικό μου βενζινά που είναι τσεκαρισμένα αξιόπιστος και στην αντλία και στην ποιότητα καυσίμου. Μόνο με την βενζίνη αυτουνού φτάνω τα 270χιλ μέχρι λαμπάκι. Στους άλλους, άντε να δω μέχρι 250-255χιλ)



Εδώ πήγα να βγάλω το πρατήριο αλλά η ζελατίνα ήταν ακόμα από τα μυγάκια του 36ωρου και με τον ήλιο δεν είδα τι έβγαλα. Ότι καταλάβετε από την φωτό δηλαδή.



Κι εδώ η αντλία όταν με φουλάρησε! 20,3 λίτρα ενώ δεν έπρεπε να μου βάλει πάνω από 18,5 με τίποτα!!!


Last edited by ALX; 30-06-2011 at 07:47.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-06-2011, 07:57
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Προσοχή στα υπόπτως φτηνά πρατήρια βενζίνης!

Είναι κάτι που δυστυχώς συμβαίνει σε πολλά πρατήρια...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-06-2011, 08:40
pkiriakos Ο/Η pkiriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda varadero xlv 1000
Μηνύματα: 572
Προεπιλογή Απάντηση: Προσοχή στα υπόπτως φτηνά πρατήρια βενζίνης!

Δεν φτάνει που την πληρώνουμε χρυσάφι μας ξανακλέβουν.Προσπαθώ να βάζω σε ένα με δύο πρατήρια επώνυμα πάντα (shell vpower)και όχι ΑΠ ή οτιδήποτε άλλο.Θεωρώ οτι στην vpower δεν μπορεί να γίνει νοθεία μιάς και ο κόσμος λόγω της τιμής δεν την χρησιμοποιεί ιδιαίτερα.Στην χειρότερη βάζω BP.Τι να πώ??Μπορεί αδίκως να την πληρώνω αλλά τουλάχιστον εχω καλά την ψυχολογία μου.Ωστόσο τόσα χρόνια και εως τούδε δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με τα γνωστά που παρατηρούνται και διαβάζουμε στα φόρουμ.Την καλημέρα μου.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-06-2011, 09:21
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Προσοχή στα υπόπτως φτηνά πρατήρια βενζίνης!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MARK Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι κάτι που δυστυχώς συμβαίνει σε πολλά πρατήρια...








Jefe
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-06-2011, 09:40
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Προσοχή στα υπόπτως φτηνά πρατήρια βενζίνης!

Alx καταρχήν χάρηκα που γνωριστήκαμε χθες βράδυ στον καφέ.
Πολύ καλή η ενημέρωση και σε ευχαριστούμε. Να πω κάτι που ίσως φανεί ακραίο, ίσως και όχι. Παλιά τα βενζινάδικα νοθεύανε τη βενζίνη και κατέστρεφαν τους κινητήρες αυτοκινήτων και όχι μόνο(είμαι προσωπικά παθών).
Αν τώρα κλέβουν στην ποσότητα αλλά σου βάζουν μέσα καλή βενζίνη υπάρχει μια σαφής βελτίωση στην κατάσταση

Α, υπάρχει και κάτι άλλο αστείο. Τα βενζινάδικα που κλέβουν στην ποσότητα βοηθούν το δείκτη μέσης τιμής καυσίμων μια και αυτός βασίζεται μόνο στο τι λένε οι ταμπέλες !!!!!!!!!!!

Last edited by DoctorAbo; 30-06-2011 at 09:41.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-06-2011, 10:51
γιαγια αρκουδα Ο/Η γιαγια αρκουδα βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ν. φιλαδελφεια
Μoto: BMW K 1200 LT NEXUS 500 AX1 HONDA KABASAKI ZX636RR GSR600 SUZUKI
Μηνύματα: 396
Προεπιλογή Απάντηση: Προσοχή στα υπόπτως φτηνά πρατήρια βενζίνης!

πριν μια ευδομαδα στον βολο. απο νεα ιωνια εφευγα για αθηνα .
το lt περνει 25 λιτρα απο τελειος αδειο.
εχω περιπου το ενα τεταρτο του ρεζερβουαρ βενζινη και λεω νε το φουλαρο για να ερθο αθηνα με την μια να μην σταματαω.

βλεπω επωνυμο βενζιναδικο με φτινη βενζινη. 1.535 την απλη αμολυβδη.
ας βαλω μια που την εχει φτινα εδω, γιατι στην εθνικη ειναι ακριβα.
μου εβαλε 23.5 λιτρα!!!!!!!!! αν σκευτητε οτι περνω 25 δια του 4 = ειχα περιου 6 λιτρα μεσα μπορει και περισοτερο. και 23.5 = 29.5 λιτρα στο τεποζιτο το 25ρι!!!!!!.
λογο του οτι βγιαζωμουνα να φυγο για αθηνα γιατι ηταν απογευμα και δεν ηθελα να με πιαση το σκοταδι δεν μηλισα και εφυγα.
κανωνικα με ενα τεποζιτο με ταχητητα 150 χιλιομετρα σταθερα βγαζω 400 χιλιομετρα.
περιπου στο 90 χιλ μολις περασα την υλικη (εχωντας κανει 220-230 χιλιομετρα) αναγκαστικα να βαλω βενζινη γιατι θα εμενα......
και ολα αυτα απο ΕΠΩΝΥΜΟ πρατιριο και οχι ΕΠ.
οποτε το παραμυθη των επωνυμων πρατιριων ειναι παραμυθη και μονο.....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-06-2011, 12:43
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Προσοχή στα υπόπτως φτηνά πρατήρια βενζίνης!

Το λαμόγιο αν είναι λαμόγιο, κλέβει επώνυμα κλέβει και ανώνυμα. Μη κολλάτε στο σήμα του πρατηρίου. Ο πρώτος που σας έβαλα, ήταν μεγάλη Shell. Ο δεύτερος BP και ο τρίτος AΠ.
Διαλιέχτεεεε!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-06-2011, 13:14
iagos Ο/Η iagos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ν.Ιωνία
Μoto: HP2
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Απάντηση: Προσοχή στα υπόπτως φτηνά πρατήρια βενζίνης!

Στον τρίτο που αναφέρεις -αυτόν στην Νέα Ιωνία, Βυζαντίου 90- έβαλα βενζίνη μία και μοναδική φορά και ύστερα είχα απίστευτο πρόβλημα στην τροφοδοσία, η μηχανή για πρώτη φορά έσβηνε και μπέρδευε ασταμάτητα.
Καθάρισα μπεκ, έβαλα καινούργιο φίλτρο-τρόμπα αλλά δεν υπήρξε καμία αλλαγή.
Η μηχανή δεν μπορούσε να κάνει ούτε 500 μέτρα χωρίς να σβήσει.

Στο τέλος έβγαλα εντελώς το ντεπόζιτο, αφαίρεσα όλη την σκατο-βενζίνη που μου είχε βάλει,καθάρισα διεξοδικά το ντεπόζιτο και γέμισα με βενζίνη από έμπιστο πρατήριο. Μόνο τότε, η μηχανή δούλεψε ρολόι.

Η βενζίνη -τρομάρα της- που έβαλα στον εν λόγω βενζινά ήταν η ενισχυμένη γιατί δεν εμπιστευόμουν την απλή του!
Είναι τυχερός που δεν του του έκανα μήνυση για να καλύψει τα έξοδα της επισκευής και τον χρόνο που δαπάνησα.

Last edited by iagos; 30-06-2011 at 13:15.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-06-2011, 15:12
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Προσοχή στα υπόπτως φτηνά πρατήρια βενζίνης!

Thanks Alex ... κάθε τόσο, χρειαζόμαστε μια αφύπνιση ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-06-2011, 16:20
nivo Ο/Η nivo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: L.A - lekanopedio attikis-
Μoto: BMW R 1100 GS ADVENTURE !!!
Μηνύματα: 3,701
Προεπιλογή Απάντηση: Προσοχή στα υπόπτως φτηνά πρατήρια βενζίνης!

κυκλοφορανε στα βενζιναδικα ειδικα χημικα που δινουν ογκο στο καυσιμο,και ενω βλεπεις γεματο,μετα απο ελαχιστα μετρα -χιλιομετρα λες τι εγινε ???το ιδιο επαθα με "φθηνη "βενζινη πριν ενα μηνα και κατι,οταν για την εκδρομη στο συρρακο(που δεν πηγα!!)φουλαρισα ,και μετα στην εθνικη με 140-150-160 η μηχανη βαραγε πυρακια σαν τρελη,αφου εκανα αμαν να την καψω (εβαλα στο παπι που καιει και καλτσες )δοκιμασα 2 ντεποζιτα την eko 95 economi και ειδα λιγο διαφορα,βεβαια κανα δυο φορες μου εχει κανει ψιλοδιακοπες στα χαμηλα,το ψαχνω ακομα ....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Προσοχή στα Ψεύτικα emails από Τράπεζες! yns Χρήσιμα 10 27-06-2011 20:37
Σπαραγμός στην Ιαπωνία-Προσοχή στα e-mails σας themis Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 2 05-04-2011 10:31
Προσοχή στα πουλιά.... gepol Ζώα 28 11-03-2011 18:04
Λουκέτο στα πρατήρια που κλέβουν sain Επικαιρότητα 19 28-12-2010 16:05
Νοθευμένα πρατήρια στην Αττική (κατάλογος) ΤΖΩΡΤΖΗΣ Χρήσιμα 12 24-04-2010 13:49


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!