GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Το Gs Forum > Σχετικά με τον διαδικτυακό τόπο > Ιδέες και σχόλια.

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 10-06-2011, 20:30
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Το 2008 αποφάσισα να μπω στις DSLR απο τις compact Nikon Coolpix 5700 και Fuji F31FD. Ο λόγος που πήγα σε Nikon ήταν ότι εκείνη την εποχή, η πρώτη DSLR με δυνατότητα Video ήταν η D90. Την συνοδεψα με τον 18-200 και έναν Sigma 10-20. Τον Sigma τον έδωσα λόγω (για μένα) άχρειαστου εστιακου ζοομ, και πήρα έναν 50αρη 1.8, που τελικά και αυτόν δεν χρησιμοποιώ και θα τον πουλησω.

Βρήκα σε πολυ καλή τιμή έναν πανάρχαιο 28-100, ο οποίος με έχει καταπλήξει με το sharpness του και την χρωματική του απόδοση. Μου λείπει όμως πολυ το ευρυγωνιο μέρος. Έχει όμως γίνει ο βασικός μου φακός.

Όταν μεγαλω.... εεεεε αποκτησω κάποια οικονομική άνεση θα προχωρήσω σε κάποιον 18-70 2,8 κλπ

Last edited by gepol; 10-06-2011 at 20:34.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 11-06-2011, 00:43
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Βασικά μπήκα στην Nikon (D5000) εντελώς τυχαία. Είχα ακούσει ιστορίες για "τα παιδιά της Canon" και "τα παιδιά της Nikon" αλλά θεωρώ πως για έναν ερασιτέχνη (όπως η αφεντιά μου) οι διαφορές που παρουσιάζουν συγκεκριμένα ένθεν κι ένθεν μοντέλα είναι μικρές. Προσωπικά "ερωτεύτηκα" τον ήχο του κλείστρου της Nikon + την απόδοση στα χρώματα.
Nikon D5000 και φακοί 18-55 (αυτός του kit) + o Nikkor 55-200.
Ικανοποιημένος στο μέγιστο προς το παρόν (εκτός από την μη-επιλογή σε auto-zoom στο video).

Translatoras πριν αγοράσω τον 55-200 είδα και τον 18-200 (κούμπωνεις και ξενοιάζεις) αλλά μόλις είδα την τιμή (750ε) μου ήρθε μια ζάλη. Για άλλες εταιρίες φακών (για τον 18-200) το απέρριψα μιας και χάθηκα στην πληθώρα των αντικρουόμενων πληροφοριών και εντυπώσεων που έβρισκα στο νετ.

aeriko ο 35άρης είναι αυτός με το 2.8 διάφραγμα στα 130 ευρώ? Αν ναι, είσαι ικανοποιημένος? Απεχθάνομαι τις φωτογραφίες με φλας και σκέφτομαι κάποια στιγμή να αποκτήσω και τον 35άρη.

frits εσύ να μην απομακρύνεσαι και πολύ , κάθε πληροφορία που μπορείς να δώσεις είναι ανεκτίμητη.

Αργύρη αυτό είναι το ευχάριστο στα forum. Βρίσκεις ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα. Και φυσικά η "διασπορά της πληροφορίας" είτε αφορά σε ταξίδια είτε σε επιμέρους θέματα είναι αυτό που μετράει.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 11-06-2011, 00:45
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
πήρα έναν 50αρη 1.8, που τελικά και αυτόν δεν χρησιμοποιώ και θα τον πουλησω.

Γιατί δεν σε ικανοποίησε ο συγκεκριμένος φακός?
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 11-06-2011, 00:57
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Εχει δοκιμασει κανεις τον 18-105 που δινει η ΝΙΚΟΝ μαζι με τη D90 ??
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 11-06-2011, 05:10
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει δοκιμασει κανεις τον 18-105 που δινει η ΝΙΚΟΝ μαζι με τη D90 ??
Τον έχω δοκιμάσει.

Είναι μια ιδέα αργός στο Autofocus και η μοντούρα του πλαστική, αλλά για 190 ευρώ που τον βρίσκεις καινούριο bulk αντιπροσωπείας είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

Πουθενά δεν υπερέχει και πουθενά δεν υστερεί.
Θα σου πω και ένα συμπέρασμά μου. (αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας πει)

Οι φακοί που βάζουν οι εταιρείες στα κιτ είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ φακοί, απλά είναι φτηνοί σαν κόστος για να μην ανεβάζουν την τιμή του πακέτου.

Δεν μπορούν να βάλουν κακό ή μέτριο φακό διότι τότε θα χαραμιζόταν και η μηχανή του πακέτου από την κακή ποιότητα του φακού.

Ένα άλλο μεγάλο προσόν του 18-105 είναι το VR (Vibration reduction) που κάνει πολύ καλή δουλειά.
Επίσης το βάρος του είναι μικρό, γεγονός που τον κάνει ιδανικό για "μικρά και ελαφριά" σώματα (D60-D3000 κλπ)

Πήγα να βάλω τον 18-200 στην D60 και έγερνε μπροστά χωρίς να έχω καλή λαβή για να τον επαναφέρω.

Για τουριστική χρήση είναι εξαιρετικός και τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Να φανταστείς ότι παρότι πήρα τον 18-200, αυτόν τον έχω κρατήσει για ειδικές αποστολές, όταν θέλω να είμαι light και ξεάγχωτος
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 11-06-2011, 05:22
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vagelis Gar Εμφάνιση μηνυμάτων

Translatoras πριν αγοράσω τον 55-200 είδα και τον 18-200 (κούμπωνεις και ξενοιάζεις) αλλά μόλις είδα την τιμή (750ε) μου ήρθε μια ζάλη. Για άλλες εταιρίες φακών (για τον 18-200) το απέρριψα μιας και χάθηκα στην πληθώρα των αντικρουόμενων πληροφοριών και εντυπώσεων που έβρισκα στο νετ.
Μεταχειρισμένος παίζει στα 350€ και μπορείς να βρεις από κατάστημα που θα γνωρίζει και τον ιδιοκτήτη και το φακό (έτσι έκανα και εγώ!)

Υπάρχει και ένας Tamron (νομίζω) 18-270 με σταθεροποιητή στα 470 ευρώ που είναι πολύ καλός σύμφωνα με τις κριτικές, αλλά λίγο πιο ευαίσθητος σαν κατασκευή.
Όλοι οι άλλοι αντίστοιχοι φακοί του είδους είναι συμβιβασμοί επάνω σε έναν ήδη μεγάλο συμβιβασμό.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 11-06-2011, 05:58
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vagelis Gar Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν σε ικανοποίησε ο συγκεκριμένος φακός?
Αντιθέτως, πάρα πολυ. Η οξύτητά του και η φωτεινότητά του είναι εκπληκτικές. Επειδή όμως σε μηχανές σαν τις δικές μας είναι τηλεφακός, δεν μού κάνει για την χρήση που θέλω.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 11-06-2011, 06:06
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Translatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταχειρισμένος παίζει στα 350€ και μπορείς να βρεις από κατάστημα που θα γνωρίζει και τον ιδιοκτήτη και το φακό (έτσι έκανα και εγώ!)

Υπάρχει και ένας Tamron (νομίζω) 18-270 με σταθεροποιητή στα 470 ευρώ που είναι πολύ καλός σύμφωνα με τις κριτικές, αλλά λίγο πιο ευαίσθητος σαν κατασκευή.
Όλοι οι άλλοι αντίστοιχοι φακοί του είδους είναι συμβιβασμοί επάνω σε έναν ήδη μεγάλο συμβιβασμό.
Εγώ στάθηκα τυχερός και τον πήρα καινούργιο απο Πλαίσιο στα 499, όταν έκανε μια παραεισαγωγή. Μάλιστα πρώτα πήρα αυτόν και μετά την D90, που ήρθε Ελλάδα μετά από λίγους μήνες.

Είναι πολύ καλός φακός, με όχι σοβαρή έλειψη οξύτητας και αποδεκτή γεωμετρία. Στα άκρα υποφέρει αρκετά, αλλά στα μεσσαία εστιακά βάθη είναι πολύ άνω του μετρίου. Είναι ίσως ο καλλίτερος all round φακός αν εξαιρέσει κανείς το βάρος του, ειδικά η τελευταία έκδοση (VRII).

Οποιος θέλει να σχοληθεί και να ψάξει για μηχανές και φακούς δύο καλά sites είναι :

Κυρίως για φακούς Welcome to Photozone!

Για μηχανές Digital Cameras: Digital Photography Review, News, Reviews, Forums, FAQ
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 11-06-2011, 06:09
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει δοκιμασει κανεις τον 18-105 που δινει η ΝΙΚΟΝ μαζι με τη D90 ??
Μάλλον είναι η επόμενη αγορά μου.

Φτηνός
Ελαφρύς
Εξαιρετικά οξύς
Μέτρια προς καλή γεωμετρία.
Οτι πρέπει για ταξίδια
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 11-06-2011, 06:49
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Μιάς και ανοίχτηκε το θέμα (...και πολύ ενδιαφέρον) να μιλήσω κι εγώ..

Εχουν περάσει πολλές μηχανές απο τα χέρια μου (ασχολούμαι πάνω απο 30 χρόνια), SLR, φακοί, flash, κτλ. ..όλες πολύ καλές και οι περισσότερες ποιοτικές....κάλυψα όμως τις φωτογραφικές απαιτήσεις μου με μιά SONY NEX-5 με αισθητήρα APS-C, video, καλή ποιότητα φακών και πάνω απ' όλα πανάλαφρη για όλες τις ταξιδιωτικές μου ανάγκες και όχι μόνον. Θα συνιστούσα όποιον ψάχνεται για "ποιοτική" αγορά να την δοκιμάσει..!
Νάμαστε καλά και να χαιρόμαστε τα φωτογραφικά εργαλεία μας...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Nikon F60 (αναλογικη) kwon Πωλήσεις γενικώς 3 09-01-2013 07:56
NIKON D90 + φακοί gepol Πωλήσεις γενικώς 5 30-08-2010 13:20
Εξαιρετικές διαφημίσεις NIKON S60 !!! HAWK_46 Χιούμορ 5 03-02-2010 10:55
Nikon Coolpix S1000pj: Φωτογραφική με προβολέα skippybi Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 19 13-12-2009 23:20
Formula BMW: O Γιώργος Κατσίνης δοκιμάζει τις δυνάμεις του στο Spa! riko46 Αγώνες 3 03-09-2009 13:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:28.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!