GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 13-06-2013, 22:45
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Έχει γραφεί κι έχει εξηγηθεί πολλές φορές ο σωστός τρόπος φρεναρίσματος.
Σε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα σχολεία ασφαλούς οδήγης, αναφέρεται ΠΑΝΤΑ το ίδιο πράγμα:
Πρώτα φρενάρεις με το πίσω κι αμέσως με το μπστινό. Ήτοι ΚΑΙ με τα δύο!
Το ίδιο σε άσφαλτο και σε χώμα.
Όπου και όποτε έγινε κάτι διαφορετικό , ήταν για γίνει επίδειξη των συστημάτων συνδυασμένης πέδησης. Για κανένα άλλο λόγο!!!!!


Πάντα και με τα δύο! Πρώτα πίσω και αμέσως μετά εμπρός. Χρονικά η διαφορά είναι μη μετρήσιμη. Λέμε για δέκατα του δευτερολέπτου.

Πριν πει κάποιος οτιδήποτε διαφορετικό, ας ψάξει σχετικές παραπομπές. Δε θα βρει....
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 13-06-2013, 22:53
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
To ίδιο πράγμα λέμε.. από φρενα το dero - καμία ανησυχία..

Η σέλα όμως ήταν σα να παίζεις μποουλινγ με τη πεθερά πίσω, .. ΄΄ετσι και ξεκαβαλούσε εκείνο το βουναλάκι έπεφτε πάνω σου σα τσουβάλι με πατάτες ..όπως τα ξεφορτώνουν στην λαχαναγορά .. ο οδηγός κολούσε στο ρεζερβουάρ με τα μαλακά του μόρι να γίνονται αερόσακοι και άκουγε διαπασών την βενζινα μαζι με το γκουπ του μπροστινού που ήταν σα τσιγαροχαρτο όταν κατέβαινες πεζοδρόμια και νόμιζες ότι θα έφευγε από τη θέση του.. ή θα σου ρθει στα μούτρα.. Ασε δε κάνω καμία υπερβολή, με αγανάκτησε το κτήνος.. Το gs είναι σα μπαούλο μέχρι να ξεκινήσει, από φρένα όμως δε μπορώ να τα συνηθίσω με τίποτα ειδικά στη βροχή παρόλο τα ABS του..

Για τη σέλα έχω αντίθετη άποψη.
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 13-06-2013, 22:59
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αρέσει που κάνετε συγκρίσεις και πιάνεστε από την χρονολογική διαφορά ασφάλεια που έχει το κάθε μοντέλο, αγνοώντας ότι τα Dero ΜΚ-1-2-3 και GS-1-2-3 έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΡΕΝΑ μεταξύ τους.. Ίδιοι διαμέτροι, ίδια εταιρία, ίδια μάρκα, ίδια υλικά τριβής.. Μάλλον μπερδεύεστε από την κατάσταση (καινούργια-παλιά) φρένα, μιλάμε για καλοσυντηρημένα φρένα άσχετα χρονολογίας..

Θα ήταν ενδιαφέρον (ας μεταφερθεί σε άλλο νήμα αν ενοχλεί το off topic) να γίνει μία σύγκριση από την εμπειρία κατόχων και τυχόν οδηγών μεταξύ DERO και GS..
Τώρα τι να πω?
Εδώ έχουν διαφορά τα 1200 του 2004-2006 με όλα τα μεταγενέστερα. Λόγω σέρβο βεβαίως...

Οι αντλίες, τα σωληνάκια κλπ, είναι πάντα ίδια?

Στα varadero, η τοποθέτηση integral, δεν άλλαξε κάτι?
Οι δαγκάνες είναι ίδιες? Είχαν ανέκαθεν 3πίστονες???


Στέκεσαι μόνο στη διάμετρο των δίσκων και στη μάρκα. ΟΚ , αν το δεις έτσι, όλη η Ιαπωνία φοράει nissin και tociko. Ιδια φρένα έχουν όλα τα ιαπωνικά?
Τα Brembo είναι ίδια σε Ducati, BMW, KTM?
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 13-06-2013, 23:02
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη σέλα έχω αντίθετη άποψη.
Φίλε εγώ δεν έχω καμία αντικειμενική άποψη για την πίσω σελα γιατί απλά δεν ανέβηκα, τα ίδια όμως άτομα που ανέβηκαν και στο Dero και στο GS διαπίστωσαν ιδίοις κ@λοις την διαφορά Αεοροδρόμιο του gs άνετη μακρύτερη.. το μπροστινό δε βουλιάζει το βάρος δεν "σκυβει" - δε "γλυστράει" δε το νιώθεις να φεύγει μπροστά.. επίπεδο φρενάρισμα, καμία ταλάντωση δεξιά-αριστερά, που σε βαριά κατασκευή ειναι ότι καλύτερο.
Εγώ το μόνο που διαπίστωσα σε φρενάρισμα με πίσω άτομο στο gs, είναι ότι τα μαλακά μου μόρια είναι στη θέση τους και νιώθω επίσης και μία δροσιά στην πάτη γιατί δε χρειάζεται το πίσω άτομο να κολάει επάνω μου τόσο όταν στρίβω όσο και όταν φρενάρω..

Με το dero σε φρενάρισμα το μπροστινό χάνονταν τελίως.. όχι μόνο με τη γλύστρα που έτρωγε το πίσω άτομο, αλλά και με τις εναλλαγές βάρους η επαφή μετο στήθος της συνεπιβάτιδας (είδικά αν ήταν καμιά μπαλκονατη ). Σε επιτάχυνση ένιωθες το μπροστινό λες και έπεφτες σε νερά .. απορρώ τι το θέλουν το τηλεσοπικό πιρούνι με τόσο λεπτά καλάμια και μεγάλες διαδρομές σε θεόβαρη μοτοσυκλέτα.. Το televeler ομολογώ ότι με εξέπληξε, έχει την στιβαρότητα μιας καλής πίσω ανάρτησης τύπου monochock. και κρατάει οριζόντια και σταθερη τη μοτοσυκλέτα σε επιτάχυνση, απότομο φρενάρισμα και μεγάλες ταχύτητες!!

Last edited by JohnGS1100; 13-06-2013 at 23:08.
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 13-06-2013, 23:18
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε εγώ δεν έχω καμία αντικειμενική άποψη για την πίσω σελα γιατί απλά δεν ανέβηκα, τα ίδια όμως άτομα που ανέβηκαν και στο Dero και στο GS διαπίστωσαν ιδίοις κ@λοις την διαφορά Αεοροδρόμιο του gs άνετη μακρύτερη.. το μπροστινό δε βουλιάζει το βάρος δεν "σκυβει" - δε "γλυστράει" δε το νιώθεις να φεύγει μπροστά.. επίπεδο φρενάρισμα, καμία ταλάντωση δεξιά-αριστερά, που σε βαριά κατασκευή ειναι ότι καλύτερο.
Εγώ το μόνο που διαπίστωσα σε φρενάρισμα με πίσω άτομο στο gs, είναι ότι τα μαλακά μου μόρια είναι στη θέση τους και νιώθω επίσης και μία δροσιά στην πάτη γιατί δε χρειάζεται το πίσω άτομο να κολάει επάνω μου τόσο όταν στρίβω όσο και όταν φρενάρω..

Με το dero σε φρενάρισμα το μπροστινό χάνονταν τελίως.. όχι μόνο με τη γλύστρα που έτρωγε το πίσω άτομο, αλλά και με τις εναλλαγές βάρους η επαφή μετο στήθος της συνεπιβάτιδας (είδικά αν ήταν καμιά μπαλκονατη ). Σε επιτάχυνση ένιωθες το μπροστινό λες και έπεφτες σε νερά .. απορρώ τι το θέλουν το τηλεσοπικό πιρούνι με τόσο λεπτά καλάμια και μεγάλες διαδρομές σε θεόβαρη μοτοσυκλέτα.. Το televeler ομολογώ ότι με εξέπληξε, έχει την στιβαρότητα μιας καλής πίσω ανάρτησης τύπου monochock. και κρατάει οριζόντια και σταθερη τη μοτοσυκλέτα σε επιτάχυνση, απότομο φρενάρισμα και μεγάλες ταχύτητες!!

Μην τα ανακατεύουμε όλα....
Αναρτήσεις, φρένα, επιτάχυνση....
Μόνο για τη σέλα μίλησα. Μιλώ με προσωπική εμπειρία και στις 2 μοτό, μπρος και πίσω. Δεν έχω κανένα παράπονο από το varadero, σ' αυτόν τον τομέα. Σέλα και μόνο. Τώρα οι διάφοροι επιβαίνοντες έχουν ο καθείς τη δική του άποψη...
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 13-06-2013, 23:18
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Να προσθέσω ότι αν ήταν και ο κινητήρας όπως τον ήθελα, η GS μοτοσυκλέτα είναι ότι πρέπει για να καλύψει τις ανάγκες μου και όχι μόνο και αλλά πιστεύω θα ήταν ορισμός των 2 τροχών σε πάντος συνθήκες μετακίνησης από ενα σημείο Α σε ένα σημείο Β.. Μιλαμε φυσικά για τις δικές μου ανάγκες όχι για ντιφτ για σπορ καταστάσεις και καγκουριές εκεί ΟΚ ένα cbrrr ή ένα xxx είναι ολα τα λ7.. τόσο σε φρένα όσο και κινητήρα..

Φιλος μηχανικός (60 χρονω παρακαλώ) από την ορεστιάδα με μακρά εμπειρία σε όλες τις μοτοσυκλέτες touring και μη, επεσε ένα rt1100 του 97 στα χερια του και έχει πάθει ΠΛΑΚΑ,. βέλος είναι μου λέει - δε σε κουράζει - δε κουνάει, καίει λίγο.. είναι ανετη και επίπεδη, χωρις ταλαντώσεις μπροσταπίσω και δεξιά αριστερά, καμιά φορά νομίζει ότι είναι σε αυτοκίνητο σε μεγάλες ταχύτητες τόση ασφάλεια του εμπνέει.

Την πήρε για μεταπώληση και την κράτησε για πάρτυ του.. γυρνάει σα παιδί βυλγαρίες τουρκίες για βόλτα και για ψωνια και με παίρνει τηλέφωνο να μου βρίσει τον καιρό του που βρέχει συνέχεια τελευταία εκεί πάνω
Χτες την έπλυνε για πρώτη φορά με πιεστικό και έκαψε τους hall ο άτυχος.. ματιάχτηκε ο γεράκος.. με τη γριά

Είχε το fjr1300 της yamaha και δεν νοσταλγεί ούτε τον κινητήρα της ούτε την υπεβολική κατανάλωσή της, ούτε τις θερμοκρασίες (!) που έκαιγε απ' ότι μου λέει τα πόδια του στο σταμάτα ξεκίνα μέσα στην πόλη..
Τι να πεις ..
Reply With Quote
  #107  
Παλιό 13-06-2013, 23:30
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα τι να πω?
Εδώ έχουν διαφορά τα 1200 του 2004-2006 με όλα τα μεταγενέστερα. Λόγω σέρβο βεβαίως...

Οι αντλίες, τα σωληνάκια κλπ, είναι πάντα ίδια?

Στα varadero, η τοποθέτηση integral, δεν άλλαξε κάτι?
Οι δαγκάνες είναι ίδιες? Είχαν ανέκαθεν 3πίστονες???


Στέκεσαι μόνο στη διάμετρο των δίσκων και στη μάρκα. ΟΚ , αν το δεις έτσι, όλη η Ιαπωνία φοράει nissin και tociko. Ιδια φρένα έχουν όλα τα ιαπωνικά?
Τα Brembo είναι ίδια σε Ducati, BMW, KTM?
Τα dero δεν είχαν πάντοτε 3πίστονες ? Τα bmw δεν φοράνε Brembo από το 90 και μετά ? Οι διάμετροι, τακάκια δεν είναι ίδια στα ΜΚ1-2-3 και GS1-2-3 ??
Tα ιντεργκαλ. cbs ABS οκ αλλά σαν απόδοση σε συνολικό φρενάρισμα έχουν ακριβώς την ιδια πέδηση, αυτό λέω, και προσωπικά είτε έχει είτε όχι cbs και servo, να σου πω με ενοχλούν κ όλας, γιατί αν οδηγάς 27 χρόνια μοτό, και έχεις μάθει ένα στυλ να φρενάρεις, το μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι το ABS πιστεύω..
Να μη μπερδέυουμε με φούμαρα παρακαλώ, αλλά να μιλάμε με στοιχεία.
Αν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με με νούμερα please
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 13-06-2013, 23:37
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα dero δεν είχαν πάντοτε 3πίστονες ? Τα bmw δεν φοράνε Brembo από το 90 και μετά ? Οι διάμετροι, τακάκια δεν είναι ίδια στα ΜΚ1-2-3 και GS1-2-3 ??
Tα ιντεργκαλ. cbs ABS οκ αλλά σαν απόδοση σε συνολικό φρενάρισμα έχουν ακριβώς την ιδια πέδηση, αυτό λέω, και προσωπικά είτε έχει είτε όχι cbs και servo, να σου πω με ενοχλούν κ όλας, γιατί αν οδηγάς 27 χρόνια μοτό, και έχεις μάθει ένα στυλ να φρενάρεις, το μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι το ABS πιστεύω..
Να μη μπερδέυουμε με φούμαρα παρακαλώ, αλλά να μιλάμε με στοιχεία.
Αν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με με νούμερα please

Εσύ τώρα μου λες ότι το 1100 και το 1200 έχουν ίδια φρένα σε αποτέλεσματικότητα, ναι?
ΟΚ πάσο...
Πάντως αμα συναντηθούμε κάπου, δοκιμάζουμε τα φρένα μας. Και μην εκπλαγείς....

Για τα varadero, δεν ορκίζομαι, μιας κι έχω άποψη μόνο για το τελευταίο μοντέλο. Νομίζω όμως ότι δεν είχαν 3 πίστονες δαγκάνες εξ αρχής και μάλιστα μπρος-πίσω! Επιφυλάσσομαι.






Στο λέω κι άλλη μια φορά πάντως. Τα περισσότερα Ιαπωνικά και κάποια ευρωπαϊκά φοράνε Nissin. Και σε κάποια συμπίπτουν και οι διαστάσεις δίσκων κλπ. Έχουν τα ίδια φρένα? Θες νούμερα για να δεχθείς ότι ΔΕΝ είναι ίδια?
Σα να μου λες ότι επειδή πήραμε το ίδιο αλεύρι, ζάχαρη, μαγια, θα φτιάξουμε την ίδια πίτα....

Last edited by forester; 13-06-2013 at 23:40.
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 13-06-2013, 23:44
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ τώρα μου λες ότι το 1100 και το 1200 έχουν ίδια φρένα σε αποτέλεσματικότητα, ναι?
ΟΚ πάσο...
Πάντως αμα συναντηθούμε κάπου, δοκιμάζουμε τα φρένα μας. Και μην εκπλαγείς....

Για τα varadero, δεν ορκίζομαι, μιας κι έχω άποψη μόνο για το τελευταίο μοντέλο. Νομίζω όμως ότι δεν είχαν 3 πίστονες δαγκάνες εξ αρχής και μάλιστα μπρος-πίσω! Επιφυλάσσομαι.

Επιμένεις να ποντάρεις στο χαρτί "καινούργιο-παλιό", ειδες ένα nissin και το ποστάρεις..
Τα ίδια ακριβώς είναι και στα 2 παραδείγματα σου.. 3 πίστονα του dero παντα, 2πίστονα στα GS, το 1100-1200gs φοράει τα ίδια φρένα πλην ηλεκτρικών βοηθημάτων και servο.. τώρα αν φρενάρουν το ίδιο, θεωρητικά αν έχουν και τα 2 καινούργιους δίσκους τακάκια και υγρά φρένων είναι ακριβώς η ίδια απόσταση με ακρίβεια εκατοστού.. Να μη σου πω ότι το ελαφρύτερο (δε ξέρω ποιο είναι) και αυτό με τα καλύτερα ελαστικά θα σταματήσει πρώτο (εννοείται).
Τα υπολοιπα όλα είναι αίσθηση "καινούργιου" που μάλλον σε ξεγελάει και θαμπώνει πολλούς
Προσωπικά τα ηλεκτικά βοηθήματα στα φρένα (πλην του ABS) τα θεωρώ ότι χειρότερα και ύποπτα για ασφαλή φρενάρισμα, εκτιμώ ότι βοηθάνε μόνο στην άνεση.. αν και το υδραυλικό ομολογώ ότι χρειάζεται όσο πάμε στα γεράματα.

Last edited by JohnGS1100; 13-06-2013 at 23:50.
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 13-06-2013, 23:49
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Πως φρενάρει το gs ????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
...............
Σα να μου λες ότι επειδή πήραμε το ίδιο αλεύρι, ζάχαρη, μαγια, θα φτιάξουμε την ίδια πίτα....
Μπέρδεψες την φούτσα με τη τούρτα φίλε, και το κανες σκ@τα το θέμα τώρα.. σορρυ τι να πω..
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πως Λειτουργεί το Διαφορικό gemara Τεχνικά θέματα διάφορα 37 06-11-2011 12:03
Πως γίνεται το στρώσιμο του αυτοκινήτου ασχέτως μοντέλου. Adrian Αυτοκίνητο 3 11-01-2010 09:14
Πως το λενε?? DERTILAS Χιούμορ 4 01-01-2010 21:22
Πως λειτουργεί το KTRC της Kawasaki!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 1 23-10-2009 21:05
Πως το λέτε το ....μόριο σας? pepax66 Ανέκδοτα 10 11-03-2009 21:14


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!